IPTPB2/415-571/13-4/KSM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 listopada 2013 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB2/415-571/13-4/KSM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 9 września 2013 r. (data wpływu 11 września 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 16 października 2013 r. (data wpływu 18 października 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania zwrotu wkładu mieszkaniowego uzyskanego ze spółdzielni mieszkaniowej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 września 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania zwrotu wkładu mieszkaniowego uzyskanego ze spółdzielni mieszkaniowej.

Wniosek nie spełniał wymogów, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.), w związku z czym pismem z dnia 7 października 2013 r., Nr IPTPB2/415-571/13-2/KSM, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów, na podstawie art. 169 § 1 w związku z art. 14h ww. ustawy, wystąpił do Wnioskodawcy o usunięcie braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 10 października 2013 r., natomiast w dniu 18 października 2013 r. uzupełniono ww. wniosek (data nadania 17 października 2013 r.).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny, doprecyzowany w uzupełnieniu wniosku.

Wnioskodawca wskazał, że w dniu 9 października 2010 r. zmarł Jego ojciec. Podał, że do dnia 15 marca 2005 r. ojciec posiadał spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu, bowiem tego dnia Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej podjął uchwałę o wygaśnięciu przysługującego mu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu z uwagi na istniejące zaległości w płatnościach czynszowych na rzecz Spółdzielni. W lokalu, o którym mowa wyżej ojciec Wnioskodawcy zamieszkiwał do dnia swojej śmierci. Po jego śmierci, Wnioskodawca, jako jedyny uprawniony do spadku złożył do Sądu Rejonowego wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. W dniu 4 października 2011 r. ww. Sąd wydał postanowienie, w którym orzekł, że całość spadku po zmarłym ojcu przysługuje Wnioskodawcy. W skład masy spadkowej wszedł nierozliczony dotychczas wkład związany z mieszkaniem lokatorskim w Spółdzielni Mieszkaniowej, której członkiem był ojciec Wnioskodawcy.

W dniu 16 sierpnia 2011 r. (jeszcze przed zakończeniem postępowania spadkowego po zmarłym ojcu), Wnioskodawca wystąpił do Spółdzielni z pisemnym wnioskiem o przyjęcie Go w poczet członków Spółdzielni. Jednakże w piśmie zwrotnym z dnia 29 grudnia 2011 r. został On poinformowany przez Spółdzielnię o negatywnym rozpatrzeniu wniosku. W związku z tym pismem z dnia 2 lutego 2012 r., Wnioskodawca zwrócił się do Spółdzielni z wnioskiem o rozliczenie i zwrot przysługującego Mu na mocy postanowienia Sądu Rejonowego wkładu mieszkaniowego. W odpowiedzi, Spółdzielnia Mieszkaniowa podjęła czynności sprzedaży lokalu mieszkalnego, z którym związany był nabyty przez Wnioskodawcę w ramach spadku, wkład mieszkaniowy. W wyniku przetargu lokal ten został sprzedany, a Spółdzielnia po potrąceniu wszelkich długów (z tytułu nieopłaconego czynszu) oraz innych ustawowo przysługujących jej należności, w dniu 18 lipca 2012 r. przelała na rachunek bankowy Wnioskodawcy kwotę 115.548,21 zł, tytułem rozliczenia wkładu mieszkaniowego po Jego zmarłym ojcu.

Następnie, w wykonaniu obowiązków wynikających z przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn, w dniu 15 marca 2012 r. Wnioskodawca złożył w Urzędzie Skarbowym druk SD-Z2 - zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych wraz z zaświadczeniem wydanym przez Spółdzielnię Mieszkaniową o wysokości zwaloryzowanego wkładu mieszkaniowego.

Za 2012 r. Spółdzielnia wystawiła informację PIT-8C, w której w części D - Informacja o wysokości przychodów, o których mowa w art. 20 ust. 1 - wykazała przychód w wysokości 155.087,00 zł, stanowiącej nadwyżkę między uzyskanym przychodem z tytułu wkładu mieszkaniowego po ojcu a wniesionym przez niego wkładem mieszkaniowym bez pomniejszania o istniejące zadłużenie z tytułu czynszu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie, ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku:

Czy w związku z otrzymaniem ze Spółdzielni Mieszkaniowej zwrotu wkładu mieszkaniowego ciążą na Wnioskodawcy obowiązki w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawcy, sformułowanym w uzupełnieniu wniosku, w myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Z kolei w myśl art. 2 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, jej przepisów nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.

Stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 z późn. zm.), podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem dziedziczenia, zapisu zwykłego, dalszego zapisu, zapisu windykacyjnego, polecenia testamentowego. Z kolei przedmiot spadku, stosownie do art. 922 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 19, poz. 94 z późn. zm.), stanowią prawa i obowiązki majątkowe zmarłego, które przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób. Natomiast zgodnie z § 2 ww. przepisu, do spadku nie należą prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami. Wśród praw majątkowych można wyróżnić: prawa rzeczowe (prawo własności, użytkowanie wieczyste, prawa rzeczowe ograniczone), wierzytelności, prawa na dobrach niematerialnych, prawa rodzinne o charakterze majątkowym, prawo do spadku.

Odnosząc się do powyższego należy zauważyć, że zgodnie z art. 9 ust. 3 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.), spółdzielcze lokatorskiego prawo do lokalu mieszkalnego jest niezbywalne, nie przechodzi na spadkobierców i nie podlega egzekucji. Dziedziczeniu podlega natomiast wkład mieszkaniowy, co zostało uregulowane w art. 14 ust. 2 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Oznacza to, że nabycie w drodze spadku wkładu mieszkaniowego związanego ze spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

W konsekwencji kwota zwróconego wkładu mieszkaniowego na rachunek Wnioskodawcy, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, w związku z wypełnieniem dyspozycji art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Stosownie do art. 9 ust. 3 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.) spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego jest niezbywalne, nie przechodzi na spadkobierców i nie podlega egzekucji. Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego powstaje z chwilą zawarcia między członkiem a spółdzielnią umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego. Umowa powinna być zawarta pod rygorem nieważności w formie pisemnej (art. 9 ust. 4 ww. ustawy). Wykluczenie możliwości dziedziczenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu nie narusza uprawnień spadkobierców do dziedziczenia wkładu mieszkaniowego związanego z takim prawem, co zostało uregulowane w art. 14 ust. 2 ww. ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

Stosownie zaś do treści art. 15 ust. 2 cyt. ustawy, w wypadku wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na podstawie art. 11 lub niedokonania czynności, o których mowa w art. 14, roszczenia o przyjęcie do spółdzielni i zawarcie umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego przysługują małżonkowi, dzieciom i innym osobom bliskim.

W drodze dziedziczenia wkład ten może przypadać różnym osobom bez względu na to, czy ktoś nabędzie spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu w oparciu o przepis art. 15 ust. 2 ww. ustawy, czy nie.

W wypadku wygaśnięcia roszczeń lub braku uprawnionych osób, o których mowa w ust. 3, spółdzielnia wypłaca osobie uprawnionej wartość rynkową tego lokalu ustaloną zgodnie z art. 11 ust. 21 i 22 (art. 15 ust. 6 powyższej ustawy).

Z opisu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że w dniu 9 października 2010 r. zmarł ojciec Wnioskodawcy, a Wnioskodawca, jako jedyny uprawniony do spadku złożył do Sądu wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. W dniu 4 października 2011 r. ww. Sąd wydał postanowienie, w którym orzekł, że całość spadku po zmarłym ojcu przysługuje Wnioskodawcy. W skład masy spadkowej wszedł nierozliczony dotychczas wkład związany z mieszkaniem lokatorskim w Spółdzielni Mieszkaniowej, której członkiem był ojciec Wnioskodawcy. W dniu 16 sierpnia 2011 r. Wnioskodawca wystąpił do Spółdzielni z pisemnym wnioskiem o przyjęcie Go w poczet członków Spółdzielni. W piśmie zwrotnym z dnia 29 grudnia 2011 r. Wnioskodawca został poinformowany przez Spółdzielnię o negatywnym rozpatrzeniu wniosku. Następnie pismem z dnia 2 lutego 2012 r. Wnioskodawca zwrócił się do Spółdzielni z wnioskiem o rozliczenie i zwrot wkładu mieszkaniowego przysługującego Mu na mocy postanowienia Sądu Rejonowego. W odpowiedzi Spółdzielnia Mieszkaniowa podjęła czynności sprzedaży lokalu mieszkalnego, z którym związany był nabyty przez Niego w ramach spadku wkład mieszkaniowy. W wyniku przetargu lokal ten został sprzedany, a Spółdzielnia po potrąceniu wszelkich długów oraz innych ustawowo przysługujących jej należności, w dniu 18 lipca 2012 r. przelała na rachunek bankowy Wnioskodawcy kwotę 115.548,21 zł, tytułem rozliczenia wkładu mieszkaniowego po zmarłym ojcu. W wykonaniu obowiązków wynikających z przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn, w dniu 15 marca 2012 r. Wnioskodawca złożył w Urzędzie Skarbowym druk SD-Z2 - zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych wraz z zaświadczeniem wydanym przez Spółdzielnię Mieszkaniową o wysokości zwaloryzowanego wkładu mieszkaniowego. Spółdzielnia wystawiła informację PIT-8C za 2012 r. wykazując przychód stanowiący nadwyżkę między uzyskanym przychodem z tytułu wkładu mieszkaniowego a wniesionym przez ojca Wnioskodawcy wkładem mieszkaniowym, bez pomniejszania o istniejące zadłużenie z tytułu czynszu.

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, że z chwilą śmierci ojca, Wnioskodawca nabył po nim spadek. W analizowanej sprawie przedmiotem spadku był nierozliczony wkład mieszkaniowy związany ze spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu mieszkalnego, który Wnioskodawca nabył w 2010 r., w drodze spadku. Zatem, zgodnie z przepisami ustaw z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 91, poz. 768 z późn. zm.), gdyby doszło do jego wypłaty, to wkład ten, podlegałby wyłącznie opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Z wniosku wynika jednak, że wkład ten nie został Wnioskodawcy wypłacony. Pozostał on w Spółdzielni, a jego wypłata wartości rynkowej nastąpiła dopiero w dniu 18 lipca 2012 r., w związku z zupełnie innym zdarzeniem niż nabycie spadku, tj. w związku ze sprzedażą mieszkania przez Spółdzielnię w drodze przetargu. Zatem, obecnie wypłacona kwota nie może być uznana za spadek, bowiem przedmiotem spadku był wkład mieszkaniowy, który pozostał uprzednio w Spółdzielni.

Wobec powyższego, zastosowania w niniejszej sprawie do obecnie wypłaconej kwoty nie znajduje ustawa o podatku od spadków i darowizn, lecz ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wskazać należy, że zwrot wkładu podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, w roku, w którym wkład ten został przez Spółdzielnię Mieszkaniową zwrócony. W przedmiotowej sprawie zwrot wkładu - co wynika z wniosku - miał miejsce w 2012 r., zatem w świetle art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychód do opodatkowania powstał w 2012 r.

Podstawową zasadą obowiązującą w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest zasada powszechności opodatkowania. W myśl tej zasady, wyrażonej w treści art. 9 ust. 1 powyższej ustawy, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Z przepisu art. 11 ust. 1 ww. ustawy wynika, że przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Przepis art. 10 ust. 1 ww. ustawy, zawiera katalog przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy źródłem przychodów są "inne źródła".

W myśl art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 tej ustawy, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, kwoty uzyskane z tytułu zwrotu z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego oraz wypłaty z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, w tym także dokonane na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Natomiast, jak dowodzi użycie sformułowania "w szczególności", definicja przychodów z innych źródeł ma charakter przykładowy i otwarty, zatem do tej kategorii należy zaliczyć również przychody inne niż wymienione wprost w przepisie art. 20 ust. 1 ww. ustawy. Z treści powyższego wynika, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlega dochód uzyskiwany w wyniku określonych czynności faktycznych i prawnych, w następstwie których mamy do czynienia z przyrostem mienia. Tak więc podstawą uzyskania przychodów z innych źródeł mogą być tylko takie czynności, w wyniku których następuje po stronie osoby fizycznej przysporzenie majątkowe.

Na podstawie powołanych wyżej przepisów stwierdzić należy, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlega uzyskany w roku podatkowym dochód stanowiący dla osób fizycznych (podatników) przysporzenie majątkowe.

Jednakże w myśl art. 21 ust. 1 pkt 50 ww. ustawy, wolne od podatku dochodowego są przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni, do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów do spółdzielni.

Literalne brzmienie powyższego przepisu wskazuje jednoznacznie, że zwolnieniu z opodatkowania podlega przychód do wysokości wniesionych wkładów do spółdzielni.

Kwestię zwrotu wniesionego wkładu mieszkaniowego regulują przepisy powołanej powyżej ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego wygasa z chwilą ustania członkostwa oraz w innych wypadkach określonych w niniejszym rozdziale.

Przepis art. 11 ust. 11 ww. ustawy stanowi, że spółdzielnia może podjąć uchwałę o wygaśnięciu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego z następujących przyczyn:

1.

jeżeli członek pomimo pisemnego upomnienia nadal używa lokal niezgodnie z jego przeznaczeniem lub zaniedbuje obowiązki, dopuszczając do powstania szkód, lub niszczy urządzenia przeznaczone do wspólnego korzystania przez mieszkańców albo wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali, lub

2.

jeżeli członek jest w zwłoce z uiszczeniem opłat, o których mowa w art. 4 ust. 1, za 6 miesięcy.

Z przepisu art. 11 ust. 21 tej ustawy wynika, że w wypadku wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego spółdzielnia wypłaca osobie uprawnionej wartość rynkową tego lokalu. Przysługująca osobie uprawnionej wartość rynkowa nie może być wyższa od kwoty, jaką spółdzielnia uzyska od osoby obejmującej lokal w wyniku przetargu przeprowadzonego przez spółdzielnię zgodnie z postanowieniami statutu.

Natomiast art. 11 ust. 22 ww. ustawy stanowi, że z wartości rynkowej lokalu potrąca się przypadającą na dany lokal część zobowiązań spółdzielni związanych z budową, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1, w tym w szczególności niewniesiony wkład mieszkaniowy. Jeżeli spółdzielnia skorzystała z pomocy uzyskanej ze środków publicznych lub z innych środków, potrąca się również nominalną kwotę umorzenia kredytu lub dotacji, w części przypadającej na ten lokal oraz kwoty zaległych opłat, o których mowa w art. 4 ust. 1, a także koszty określenia wartości rynkowej lokalu. Warunkiem wypłaty, o której mowa w ust. 21, jest opróżnienie lokalu (art. 11 ust. 24 ww. ustawy).

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy oraz przedstawiony stan faktyczny wskazać należy, że cała kwota wkładu mieszkaniowego, zwrócona Wnioskodawcy przez Spółdzielnię Mieszkaniową i wykazana w informacji PIT-8C (informacja o wypłaconym stypendium, o przychodach z innych źródeł oraz niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych) stanowi dla Niego przysporzenie majątkowe, tj. przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednakże kwotą podlegającą opodatkowaniu będzie różnica pomiędzy wkładem zwróconym Wnioskodawcy, a wkładem wniesionym przez Jego ojca, bowiem w świetle powołanego wyżej z art. 21 ust. 1 pkt 50 ww. ustawy, kwota zwróconego przez Spółdzielnię Mieszkaniową wkładu mieszkaniowego do wysokości wniesionego do Spółdzielni wkładu, jest zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Ponadto tut. Organ wskazuje, że do przedmiotowego wniosku Wnioskodawca dołączył dokumenty. Należy jednak zauważyć, że wydając interpretację w trybie art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.), Organ upoważniony, nie przeprowadza postępowania dowodowego w związku z czym nie jest obowiązany, ani uprawniony do oceny załączonych dokumentów, jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i Jego stanowiskiem.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl