IPTPB2/415-558/11-4/ASZ - Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 grudnia 2011 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB2/415-558/11-4/ASZ Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 12 września 2011 r. (data wpływu 19 września 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 14 grudnia 2011 r. (data wpływu 16 grudnia 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 września 2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od towarów i usług.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych określonych w art. 14b § 3 i art. 14f § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), w związku z czym na podstawie art. 169 § 1 i § 2 w zw. z art. 14h ww. ustawy, pismem z dnia 5 grudnia 2011 r., Nr IPTPB1/415-182/11-2/ASZ, IPTPB2/415-558/11-2/ASZ, IPTPP2/443-589/11-2/IR, wezwano Wnioskodawczynię do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia podania bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 9 grudnia 2011 r., natomiast w dniu 16 grudnia 2011 r. (data nadania w polskiej placówce operatora publicznego 15 grudnia 2011 r.) uzupełniono ww. wniosek.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni wraz z mężem nabyła w latach 1998 i 1999 dwie działki rolne. Działki zostały zakupione na cele własne, w celu wybudowania domu mieszkalnego, nie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. W roku 2000 wybudowano na działce dom mieszkalny.

W roku 2003 Wnioskodawczyni wraz z mężem wystąpiła o pozwolenie na budowę pawilonu agroturystycznego na działce. Budowa tego pawilonu została zakończona w styczniu 2011 r. Budynek ten został zaliczony do ewidencji środków trwałych w prowadzonej działalności gospodarczej. Podatek VAT związany z budową pawilonu agroturystycznego został Wnioskodawczyni zwrócony.

Obecnie Wnioskodawczyni wraz z mężem zamierza sprzedać całą nieruchomość (działkę wraz z domem oraz pawilonem agroturystycznym).

W uzupełnieniu wniosku z dnia 14 grudnia 2011 r. Wnioskodawczyni wskazała, iż:

* prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej z mężem,

* działalność gospodarczą prowadzi od 1998 r., obecnie w zakresie szkoły nauki jazdy oraz w zakresie usług gastronomicznych i restauracyjnych,

* budynek mieszkalny nie był nigdy wykorzystywany w działalności gospodarczej,

* budynek mieszkalny znajduje się na działce nr x/1, pawilon agroturystyczny znajduje się na działkach nr x/2 i x,

* działki mają nadal charakter rolny.

Ponadto, w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych wyjaśniła, iż:

* działalność gospodarcza jest opodatkowana podatkiem "liniowym", prowadzona jest podatkowa księga przychodów i rozchodów,

* pawilon agroturystyczny został wprowadzony do ewidencji środków trwałych w maju 2011 r.

Natomiast w zakresie podatku od towarów i usług wskazała, iż:

* nie jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług,

* każda z działek, o których mowa we wniosku, jest gruntem zabudowanym,

* odnośnie pawilonu agroturystycznego:

* budynek został oddany do użytkowania (uzyskano pozwolenie na użytkowanie) w styczniu 2011 r. do działalności polegającej na usługach gastronomicznych i restauracyjnych,

* czas od dnia wybudowania do dostawy budynku będzie krótszy niż dwa lata,

* Wnioskodawcy przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

* nie były ponoszone wydatki na ulepszenie budynku po jego wybudowaniu i oddaniu do używania,

* nie ponoszono wydatków na ulepszenie, wobec czego nie przysługiwało odliczenie podatku,

* budynek nie był poddany ulepszeniu,

* budynek nie był oddany w dzierżawę, najem,

* odnośnie domu mieszkalnego:

* nie był oddany w dzierżawę, najem,

* nie był wykorzystywany do działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy podatek dochodowy oraz podatek od towarów i usług należy zapłacić tylko od sprzedaży pawilonu agroturystycznego.

2.

Czy sprzedaż domu oraz działki są zwolnione z podatku dochodowego i podatku od towarów i usług.

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest zagadnienie dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych w części dotyczącej sprzedaży domu mieszkalnego oraz działki. Natomiast w pozostałym zakresie zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Zdaniem Wnioskodawczyni, sprzedaż działki oraz domu mieszkalnego są zwolnione z podatku dochodowego. Wnioskodawczyni podaje, iż wraz z mężem nabyli działki rolne do własnego majątku (współwłasność małżeńska) i nie zamierzali wykorzystywać ich do prowadzenia działalności gospodarczej, ale do zaspokojenia ich własnych potrzeb mieszkaniowych. Na działce wybudowali dom mieszkalny oraz staw. Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą (małżeństwo - spółka cywilna).

Swoje stanowisko Wnioskodawczyni uzasadnia tym, że:

a.

nabycie działek zostało dokonane w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych,

b.

w momencie zakupu nie zakładała odsprzedaży nieruchomości ani wykorzystywania jej w działalności gospodarczej

c.

sprzedaż działek nie nastąpi w ramach działalności gospodarczej

d.

sprzedawana nieruchomość obejmuje majątek osobisty Wnioskodawczyni, nie związany z prowadzoną działalnością gospodarczą.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 cyt. ustawy, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d.

innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a) - c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy formułuje generalną zasadę, że sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości nastąpiło po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie - nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Z powyższego wynika zatem, iż w przypadku sprzedaży nieruchomości decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma ustalenie zarówno daty jak i formy nabycia nieruchomości.

Z analizy wniosku wynika, że Wnioskodawczyni wraz z mężem nabyła w latach 1998 i 1999 dwie działki rolne. Działki zostały zakupione na cele własne, w celu wybudowania domu mieszkalnego, nie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. W 2000 r. wybudowano na działce dom mieszkalny. Budynek mieszkalny nie był nigdy wykorzystywany w działalności gospodarczej. Obecnie Wnioskodawczyni wraz z mężem zamierza sprzedać dom mieszkalny wraz z działką.

W celu stwierdzenia czy sprzedaż nieruchomości będzie stanowić źródło przychodu wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, należy odnieść się do daty nabycia przedmiotowej nieruchomości.

Uwzględniając powyższe stwierdzić należy, że za daty nabycia przedmiotowych nieruchomości należy uznać lata 1998 i 1999. Oznacza to, iż odpłatne zbycie tych nieruchomości nie podlega opodatkowaniu, ponieważ od końca roku, w którym nastąpiło nabycie, tj. od 1998 r. oraz od 1999 r. upłynęło 5 lat.

Reasumując mając na uwadze przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe oraz powołane przepisy prawne, stwierdzić należy, iż przychód uzyskany ze sprzedaży domu mieszkalnego oraz działki nie będzie stanowić źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż sprzedaż nastąpi po upływie 5 lat, licząc od końca roku, w którym nastąpiło nabycie tych nieruchomości.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Końcowo wskazać należy, że z uwagi na to, iż indywidualne interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego, co wynika z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej - niniejsza interpretacja dotyczy Wnioskodawczyni. Nie wywołuje skutków prawnych dla małżonka Wnioskodawczyni.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl