IPTPB2/415-505/11-4/AKr

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 listopada 2011 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB2/415-505/11-4/AKr

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 16 sierpnia 2011 r. (data wpływu 18 sierpnia 2011 r.), uzupełnionego pismem z dnia 14 listopada 2011 r. (data wpływu 24 listopada 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania odszkodowania za wywłaszczenie nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 listopada 2011 r. do tut. Organu, wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania odszkodowania za wywłaszczenie nieruchomości.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, określonych w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), w związku z powyższym, pismem z dnia 14 listopada 2011 r., nr IPTPB2/415-505/11-2/AKr, wezwano Wnioskodawcę, na podstawie art. 169 § 1 w zw. z art. 14h Ordynacji podatkowej, do jego uzupełnienia w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie wysłano w dniu 15 listopada 2011 r. W dniu 24 listopada 2011 r. (data nadania 22 listopada 2011 r.) wpłynęło uzupełnienie wniosku.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Na podstawie decyzji administracyjnej z 2011 r. Wnioskodawca otrzymał odszkodowanie za wywłaszczoną Jego matce nieruchomość położoną na terytorium RP. Spadkobiercami, po zmarłej w 1981 r., matce Wnioskodawcy zostali: brat Wnioskodawcy i Wnioskodawca. Spadek po bracie Wnioskodawcy, zmarłym w 2004 r.,. nabył w całości Wnioskodawca.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca stwierdza, że będąca przedmiotem decyzji administracyjnej z 2011 r. o ustaleniu i wypłaceniu odszkodowania działka położona na terytorium RP, wchodziła wcześniej w skład nieruchomości hipotecznej "N", z której części działki hipoteczne nr X, Y, Z, z bloku nr B, wyrokiem sądu polubownego z 1942 r. (opatrzonego klauzulą egzekucyjną z 1942 r. Sądu Okręgowego), zostały przyznane na własność w częściach równych niepodzielnie matce Wnioskodawcy (po której Wnioskodawca jest jedynym spadkobiercą) oraz Jego wujowi (po którym dziedziczy Skarb Państwa).

Ww. nieruchomość hipoteczna pod nazwą "N" tj. działki hipoteczne nr X, Y, Z, z bloku nr B, w okresie powojennym została wywłaszczona na rzecz Skarbu Państwa kolejnymi decyzjami administracyjnymi, których ważność, jak stwierdza Wnioskodawca "z powodu rażącego naruszenia prawa udaje mi się obecnie podważyć".

Przedmiotowa nieruchomość, należąca w równych częściach do matki Wnioskodawcy (po której Wnioskodawca jest jedynym spadkobiercą) oraz do Jego wuja (po którym dziedziczy Skarb Państwa), oznaczona obecnie jako działka ewidencyjna nr "E" była wywłaszczona na rzecz Skarbu Państwa (z przeznaczeniem pod strefę ochronną dla Zakładów) decyzją Urzędu z 1979 r.

Wojewoda decyzją z 2008 r. stwierdził, że ww. decyzja wywłaszczeniowa została wydana z rażącym naruszeniem prawa, a w części dotyczącej odszkodowania stwierdził jej nieważność.

Spadek po matce Wnioskodawcy na podstawie postanowienia Sądu z 1982 r., nabyli jej synowie: brat Wnioskodawcy i Wnioskodawca, który postanowieniem Sądu z 2004 r., nabył spadek po swoim bracie.

Spadek po wuju Wnioskodawcy na podstawie postanowienia Sądu z 1947 r. nabył jego jedyny syn, po którym na podstawie postanowienia Sądu z 1977 r. spadkobiercą został Skarb Państwa.

Ponadto Wnioskodawca stwierdza, iż przedmiotowe odszkodowanie zostało ustalone i wypłacone na podstawie m.in. ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. Matka Wnioskodawcy stała się współwłaścicielką przedmiotowej nieruchomości na podstawie ww. wyroku sądu polubownego z 1942 r. przy czym wymieniona w tym wyroku wartość "W" dotyczy gruntów o powierzchni "P" m 2. Postępowanie wywłaszczeniowe, zostało wszczęte w 1978 r. na wniosek Zakładów z 1975 r. Przedmiotowa nieruchomość została wywłaszczona decyzją Urzędu z 1979 r. Przeznaczeniem wywłaszczonej na rzecz Skarbu Państwa przedmiotowej nieruchomości było utworzenie strefy ochronnej dla Zakładów. Odszkodowanie w wysokości "O" zł (po odliczeniu zwaloryzowanego odszkodowania wypłaconego wcześniej matce Wnioskodawcy) zostało przekazane na rachunek bankowy Wnioskodawcy w 2011 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy powyższe odszkodowanie jest opodatkowane.

Zdaniem Wnioskodawcy "za powyższe odszkodowanie nie należy się podatek".

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe

Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 11 ust. 1 ww. ustawy, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Odszkodowanie stanowi, co do zasady przychód w rozumieniu zacytowanego wyżej art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od fizycznych. Nie oznacza to jednak, że wszystkie odszkodowania podlegają opodatkowaniu. Niektóre z nich, wymienione w katalogu zwolnień przedmiotowych określonym w art. 21 ust. 1 ww. ustawy, korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych. Jednakże należy podkreślić, iż korzystanie z każdej preferencji podatkowej, w tym zwolnienia od podatku, jest możliwe wyłącznie w sytuacji, gdy spełnione są wszelkie przesłanki określone w przepisie stanowiącym podstawę prawną danej preferencji.

Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 29 ww. ustawy, wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych są przychody uzyskane z tytułu odszkodowania wypłacanego stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami lub z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości na cele uzasadniające jej wywłaszczenie oraz z tytułu sprzedaży nieruchomości w związku z realizacją przez nabywcę prawa pierwokupu, stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami; nie dotyczy to przypadków, gdy właściciel nieruchomości, o której mowa w zdaniu pierwszym, nabył jej własność w okresie 2 lat przed wszczęciem postępowania wywłaszczeniowego, bądź odpłatnym zbyciem nieruchomości za cenę niższą o co najmniej 50% od wysokości uzyskanego odszkodowania lub ceny zbycia nieruchomości na cele uzasadniające jej wywłaszczenie lub w związku z realizacją prawa pierwokupu.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że na podstawie decyzji administracyjnej z 2011 r. Wnioskodawca otrzymał odszkodowanie za wywłaszczoną Jego matce nieruchomość położoną na terytorium RP. Spadkobiercami po zmarłej w 1981 r. matce Wnioskodawcy zostali jej synowie: brat Wnioskodawcy i Wnioskodawca. Spadek po bracie wnioskodawcy, zmarłym w 2004 r., nabył w całości Wnioskodawca. Przedmiotowe odszkodowanie zostało ustalone i wypłacone na podstawie m.in. ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. Matka Wnioskodawcy stała się współwłaścicielką przedmiotowej nieruchomości na podstawie wyroku sądu polubownego z 1942 r. przy czym wymieniona w tym wyroku wartość "W" dotyczy gruntów o powierzchni "P" m 2. Postępowanie wywłaszczeniowe, zostało wszczęte w 1978 r. na wniosek Zakładów z 1975 r. Przedmiotowa nieruchomość została wywłaszczona decyzją Urzędu z 1979 r. Przeznaczeniem wywłaszczonej na rzecz Skarbu Państwa przedmiotowej nieruchomości było utworzenie strefy ochronnej dla Zakładów. Odszkodowanie w wysokości "O" (po odliczeniu zwaloryzowanego odszkodowania wypłaconego wcześniej matce Wnioskodawcy) zostało przekazane na rachunek bankowy Wnioskodawcy w 2011 r.

Ponieważ odszkodowanie zostało ustalone i wypłacone na podstawie m.in. ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, spełniona została jedna z przesłanek wynikających z art. 21 ust. 1 pkt 29 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych warunkująca zwolnienie od podatku dochodowego przychodu uzyskanego z tytułu odszkodowania.

Z analizy art. 21 ust. 1 pkt 29 cytowanej ustawy wynika, że przedmiotowe zwolnienie nie będzie przysługiwało, w sytuacji gdy łącznie spełnione zostaną następujące warunki:

* nabycie nieruchomości nastąpiło w okresie dwóch lat przed wszczęciem postępowania wywłaszczeniowego lub odpłatnym zbyciem,

* cena jej nabycia była o co najmniej 50% niższa od wysokości odszkodowania lub ceny zbycia.

Natomiast w przypadku, gdy spełniony będzie tylko jeden ze wskazanych w przepisie warunków albo, gdy żaden z nich nie zostanie spełniony, wówczas uzyskany przychód będzie korzystał ze zwolnienia.

Analizując powyższe należy stwierdzić, iż nabycie przez właścicielkę (matkę Wnioskodawcy, której Wnioskodawca jest jedynym spadkobiercą) przedmiotowej nieruchomości miało miejsce w okresie przekraczającym 2 lata przed wszczęciem postępowania wywłaszczeniowego, co w świetle art. 21 ust. 1 pkt 29 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nakazuje uznać, iż pierwsza z dwóch negatywnych przesłanek nie została spełniona.

Reasumując stwierdzić należy, iż otrzymane przez Wnioskodawcę odszkodowanie za wywłaszczoną nieruchomość Jego matce, której jest jedynym spadkobiercą - korzysta ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 29 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, Wnioskodawca z tytułu otrzymanego odszkodowania, nie ma obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych, ponieważ przychód ten, podlega zwolnieniu przedmiotowemu w myśl art. 21 ust. 1 pkt 29 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Końcowo organ podatkowy zauważa, że wydając interpretacje w trybie art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, działając w imieniu Ministra Finansów, nie przeprowadza postępowania dowodowego, w związku z czym nie jest uprawniony do oceny przedłożonych dokumentów. Organ podatkowy wydając indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego przedstawionym przez Wnioskodawcę i Jego stanowiskiem.

Tym samym, jeżeli przedstawiony we wniosku stan faktyczny różni się od stanu faktycznego występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl