IPTPB2/415-451/11-2/AK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 października 2011 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB2/415-451/11-2/AK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 27 lipca 2011 r. (data wpływu 29 lipca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 lipca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W 1981 r. Wnioskodawczyni uzyskała przydział lokalu mieszkalnego wydany przez Spółdzielnię Mieszkaniową na warunkach lokatorskiego prawa do lokalu w budynku. W przedmiotowym lokalu Wnioskodawczyni jest zameldowana do dnia dzisiejszego. W dniu 6 września 1989 r. -na wniosek Wnioskodawczyni - Zarząd Spółdzielni wyraził zgodę na przekształcenie lokatorskiego prawa do lokalu na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

W dniu 10 maja 2006 r. Zarząd tej samej Spółdzielni podjął uchwałę określającą przedmiot odrębnej własności lokali mieszkalnych w nieruchomości wspólnej, na mocy której Wnioskodawczyni stała się osobą uprawnioną do wyodrębnienia samodzielnej własności.

W dniu 16 lutego 2007 r. sporządzono akt notarialny jako umowę o przeniesienie własności lokalu mieszkalnego wraz z prawem własności gruntu. Stronami w akcie notarialnym byli przedstawiciele tej samej Spółdzielni i Wnioskodawczyni. Z § 3 aktu wynika, że na Wnioskodawczynię, jako na członka Spółdzielni Mieszkaniowej został przeniesiony na odrębną własność samodzielny lokal mieszkalny i przynależną piwnicą wraz z udziałami w prawie własności działki i we współwłasności części wspólnych budynku mieszczącego lokal, w którym Wnioskodawczyni jest zameldowana od 1981 r.

W § 5 aktu notarialnego przedstawiciele Spółdzielni podali, że nabywca, czyli Wnioskodawczyni jest w posiadaniu przedmiotu umowy - mieszkania. Na wniosek Wnioskodawczyni została założona księga wieczysta uwzględniająca umowę o przeniesienie własności lokalu. Obecnie Wnioskodawczyni zamierza sprzedać przedmiotowe mieszkanie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

1.

Czy w związku ze sprzedażą mieszkania Wnioskodawczyni będzie z tego tytułu zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego. Jeżeli tak, to w jakiej wysokości i w jakim terminie.

2.

Czy Wnioskodawczyni będzie mogła skorzystać ze zwolnienia w przypadku przeznaczenia pieniędzy ze sprzedaży na zakup nowego mieszkania i jego wykończenie.

Zdaniem Wnioskodawczyni, nie powstanie obowiązek zapłaty podatku dochodowego, gdyż odpłatne zbycie mieszkania nastąpi po upływie 5-ciu lat od posiadania spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego - spółdzielcze własnościowe prawo do tego lokalu uzyskała w 1989 r. Fakt sporządzenia w 2007 r. aktu notarialnego jako umowy o przeniesienie własności lokalu mieszkalnego nie stanowi nabycia tego mieszkania, gdyż dopiero ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych dała możliwość przeniesienia, przekształcenia własnościowego prawa do lokalu w odrębną własność z którego to prawa skorzystała.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) źródłem przychodu jest - z zastrzeżeniem ust. 2 - odpłatne zbycie m.in.:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości (w tym lokalu będącego odrębną własnością),

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Mając na uwadze powyższe, należy podkreślić, iż przepis cytowanego wyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych formułuje generalną zasadę, że sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego.

Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości nastąpiło po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Wnioskodawczyni w 1981 r. nabyła lokatorskie spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego, które w dniu 6 września 1989 r. zostało przekształcone w spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

Następnie, w dniu 16 lutego 2007 r. przedmiotowy lokal został przekształcony w odrębną własność. Wnioskodawczyni planuje w przyszłości dokonać odpłatnego zbycia powyższej nieruchomości.

Wątpliwości Wnioskodawczyni budzi kwestia, czy od przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia przedmiotowego lokalu mieszkalnego powstanie obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

W sytuacji, w której Wnioskodawczyni nabyła spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, a następnie nastąpiło ustanowienie na jej rzecz prawa odrębnej własności tego lokalu w trybie ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.), za datę nabycia lokalu, od której liczy się 5-letni termin określony w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy uznać datę nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

Mając na względzie powyższe uregulowania prawne oraz opisany we wniosku stan faktyczny stwierdzić należy, iż ustanowienie w 2007 r. odrębnej własności przedmiotowego lokalu mieszkalnego i przeniesienie na Wnioskodawczynię prawa własności będzie stanowiło tylko inną formę własności, a nie nowe nabycie w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Biorąc pod uwagę, iż pięcioletni termin, o którym mowa w cyt. powyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy w przypadku Wnioskodawczyni upłynął z dniem 31 grudnia 1994 r., sprzedaż przedmiotowego lokalu mieszkalnego nastąpi po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, którym nastąpiło jego nabycie.

Oznacza to, że przychód jaki Wnioskodawczyni uzyska ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości nie będzie stanowić źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ww. ustawy.

Mając na uwadze powyższe, stanowisko Wnioskodawczyni należy uznać za prawidłowe.

W związku z tym, że stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie opodatkowania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości uznano za prawidłowe, odpowiedź na drugie pytanie jest bezprzedmiotowa.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Podkreślenia wymaga, że dokumenty dołączone do wniosku nie podlegały analizie i weryfikacji w ramach wydanej interpretacji.

Zgodnie bowiem z art. 14c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) interpretacja indywidualna zawiera ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny.

Z powyższego wynika, że organ właściwy do wydania interpretacji indywidualnej nie przeprowadza postępowania dowodowego, nie jest zatem ani obowiązany ani uprawniony do analizy dołączonych do wniosku dokumentów ani do wykorzystania ich treści przy ocenie stanowiska Wnioskodawczyni. Organ jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego przedstawionym przez Wnioskodawczynię.

Tym samym, jeżeli przedstawiony we wniosku stan faktyczny różni się od stanu faktycznego występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawczyni w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, ul. Kośnego 70, 45-372 Opole po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl