IPTPB2/415-444/14-2/KR

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 października 2014 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB2/415-444/14-2/KR

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 25 lipca 2014 r. (data wpływu 30 lipca 2014 r.) o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wspólnego rozliczenia małżonków - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 lipca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wspólnego rozliczenia małżonków.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest na rencie strukturalnej przyznanej Decyzją Kierownika Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Nr..z dnia 10 listopada 2006 r., która w 2013 r. była finansowana w:

* 75% z Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich,

* 25% z Budżetu Państwa.

Ww. Agencja przekazuje Wnioskodawcy co miesiąc na konto należną kwotę renty bez potrąceń zaliczki na podatek dochodowy i nie przesyła "Informacji o dochodach uzyskanych od organu rentowego".

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 46a i 47c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.) renta strukturalna z funduszy unijnych i z budżetu państwa, wypłacana przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jest wolna od podatku dochodowego.

Żona Wnioskodawcy uzyskała przychody:

1.

ze stosunku pracy - otrzymała informację o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-11,

2.

z świadczenia emerytalnego - otrzymała roczne obliczenie podatku przez organ rentowy PIT-40A,

3.

z najmu mieszkania - opodatkowanie według skali podatkowej.

Wnioskodawca wskazał, że na podstawie art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku od osób fizycznych w 2013 r. spełniają następujące warunki skorzystania ze wspólnego rozliczenia:

* podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1,

* pozostają w związku małżeńskim przez cały rok,

* pozostają przez cały rok we wspólności majątkowej,

* nie podlegają przepisom o podatku liniowym, ani zryczałtowanym.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy rozliczając się wspólnie z małżonką Wnioskodawca ma obowiązek wykazywać w zeznaniu rocznym dochody z tytułu pobierania renty strukturalnej z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.) spełnia On warunki do łącznego opodatkowania z małżonką. Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46a, 47c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. renta strukturalna finansowana z funduszy unijnych i budżetu państwa wypłacana przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jest nieopodatkowana.

Wnioskodawca uważa, że:

* przysługuje Mu prawo do wspólnego rozliczenia dochodów wraz z małżonką,

* dokonując wspólnego rozliczenia z małżonkiem zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r., nie ma On obowiązku w zeznaniu rocznym wykazywać dochodów z tytułu pobieranej renty strukturalnej z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.), małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu, od osiąganych przez nich dochodów.

Jednakże art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przewiduje możliwość preferencyjnego opodatkowania dochodów osiąganych przez małżonków. Powołany przepis stanowi, że małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, między którymi istnieje przez cały rok podatkowy wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy mogą być, z zastrzeżeniem ust. 8, na wspólny wniosek wyrażony w zeznaniu podatkowym, opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1a, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26 i art. 26c; w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków.

Wniosek, o którym mowa w ust. 2, może być wyrażony przez jednego z małżonków. Wyrażenie wniosku przez jednego z małżonków traktuje się na równi ze złożonym przez niego oświadczenia o upoważnieniu go przez jego współmałżonka do złożenia wniosku o łączne opodatkowanie ich dochodów. Oświadczenie to składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania (art. 6 ust. 2a ww. ustawy).

W myśl art. 6 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zasada wyrażona w ust. 2 ma zastosowanie również, jeżeli jeden z małżonków w roku podatkowym nie uzyskał przychodów ze źródeł, z których dochód jest opodatkowany zgodnie z art. 27, lub osiągnął dochody w wysokości niepowodującej obowiązku uiszczenia podatku.

Stosownie do art. 6 ust. 8 powołanej ustawy, sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2 i 4, nie ma zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków, osoby samotnie wychowującej dzieci lub do jej dziecka mają zastosowanie przepisy art. 30c, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym.

Na podstawie art. 6 ust. 9 cytowanej ustawy, zasada określona w ust. 8 nie dotyczy osób, o których mowa w art. 1 pkt 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (tekst jedn.:m.in. osób fizycznych osiągających przychody z tytułu umowy najmu) niekorzystających jednocześnie z opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub z działów specjalnych produkcji rolnej na zasadach określonych w art. 30c albo w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym, albo w ustawie z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym.

Natomiast stosownie do art. 6 ust. 10 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2 i 4, nie ma zastosowania do podatników, którzy wniosek, wyrażony w zeznaniu podatkowym, określony w ust. 2 i 4, złożą po terminie, o którym mowa w art. 45 ust. 1.

Wskazać należy, że ustawodawca wprowadzając uprawnienie polegające na możliwości wspólnego rozliczenia się małżonków, wyraźnie określił warunki jakie należy spełnić by móc z niego skorzystać. Jeżeli małżonkowie spełniają wszystkie z powyższych warunków, to mogą - na wspólny wniosek być opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów (ustalonych zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1a ustawy), po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26 i 26c cyt. ustawy. W tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków, z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany (np. od wygranych w grach liczbowych, dywidend, odsetek od lokat bankowych, itp.).

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca jest na rencie strukturalnej przyznanej Decyzją Kierownika Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która w 2013 r. była finansowana w: 75% z Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, 25% z Budżetu Państwa. Ww. Agencja przekazuje Wnioskodawcy co miesiąc na konto należną kwotę renty bez potrąceń zaliczki na podatek dochodowy i nie przesyła "Informacji o dochodach uzyskanych od organu rentowego". Żona Wnioskodawcy uzyskała przychody ze stosunku pracy (otrzymała informację o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-11), z świadczenia emerytalnego (otrzymała roczne obliczenie podatku przez organ rentowy PIT-40A) oraz uzyskała przychody z najmu mieszkania (opodatkowanie według skali podatkowej).

Wnioskodawca wskazał, że zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 46a i 47c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.) renta strukturalna z funduszy unijnych i z budżetu państwa, wypłacana przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jest wolna od podatku dochodowego. Ponadto wskazał, że na podstawie art. 6 ust. 2 ustawy o podatku od osób fizycznych w 2013 r. spełnia z małżonką następujące warunki skorzystania ze wspólnego rozliczenia: podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, pozostają w związku małżeńskim przez cały rok, pozostają przez cały rok we wspólności majątkowej, nie podlegają przepisom o podatku liniowym, ani zryczałtowanym.

Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 47c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwolnione z opodatkowania są kwoty otrzymane od agencji rządowych lub agencji wykonawczych, jeżeli agencje te otrzymały środki na ten cel z budżetu państwa.

Podstawową zasadą opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych jest zasada powszechności opodatkowania wyrażona w art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z ww. art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Treść powyższego przepisu wskazuje, że dochodów zwolnionych z opodatkowania na podstawie m.in. art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wykazuje się w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Biorąc powyższe pod uwagę, należy stwierdzić, że Wnioskodawca wraz z żoną po spełnieniu warunków określonych w art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, może skorzystać z preferencyjnego rozliczenia przysługującego małżonkom. Fakt uzyskiwania przez Wnioskodawcę dochodów zwolnionych z opodatkowania podatkiem dochodowym nie wyklucza możliwości wspólnego rozliczenia dochodów wraz z małżonką. Wnioskodawca dokonując wspólnego rozliczenia z żoną nie ma obowiązku w zeznaniu rocznym wykazywania dochodów z tytułu pobieranej renty strukturalnej z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl