IPTPB2/415-434/13-4/JR

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 1 października 2013 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB2/415-434/13-4/JR

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 20 czerwca 2013 r. (data wpływu 24 czerwca 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 12 sierpnia 2013 r. (data wpływu 14 sierpnia 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego przez spadkobiercę z tytułu podziału majątku likwidowanej spółdzielni - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 czerwca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego przez spadkobiercę z tytułu podziału majątku likwidowanej spółdzielni.

Wniosek nie spełniał wymogów, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.). Pismem z dnia 1 sierpnia 2013 r. Nr IPTPB2/415-434/13-2/JR, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów, na podstawie art. 169 § 1 i § 2 w związku z art. 14h ustawy - Ordynacja podatkowa, wezwał Wnioskodawczynię do usunięcia braków, pod rygorem pozostawienia podania bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 5 sierpnia 2013 r., natomiast w dniu 14 sierpnia 2013 r. wpłynęło uzupełnienie ww. wniosku (data nadania 12 sierpnia 2013 r.).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Ojciec Wnioskodawczyni pracował w Spółdzielni Pracy P. S. Po rozwiązaniu umowy o pracę i przejściu na emeryturę Spółdzielnia wypłaciła Mu wniesione udziały członkowskie. W 2005 r. ojciec zmarł. Jego spadkobiercami zostały trzy osoby: Wnioskodawczyni, Jej mama oraz brat. Ojciec nie zostawił żadnego testamentu. Nie była zakładana sprawa spadkowa, gdyż jak wskazuje Wnioskodawczyni, w chwili śmierci, ojciec nie posiadał żadnego majątku (wszystkie sprawy majątkowe zostały załatwione notarialnie za Jego życia) i spadkobiercy nie wiedzieli nic o udziałach w majątku polikwidacyjnym Spółdzielni. Na początku 2013 r. Wnioskodawczyni dostała informację od Spółdzielni, że Spółdzielnia została postawiona w stan likwidacji i z tego tytułu po sprzedaży Spółdzielni należą się Jej ojcu udziały w majątku polikwidacyjnym.

W zaistniałej sytuacji przed notariuszem został sporządzony akt poświadczenia dziedziczenia, gdzie wszyscy spadkobiercy oświadczyli, że spadek przyjmują. W maju 2013 r. zostały wypłacone Wnioskodawczyni i pozostałym spadkobiercom środki pieniężne z majątku polikwidacyjnego Spółdzielni po zmarłym członku spółdzielni, które wchodziły w skład masy spadkowej. Kwota ta została opodatkowana podatkiem dochodowym w wysokości 19% na podstawie art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednocześnie likwidator spółdzielni nie wystawił Wnioskodawczyni żadnej deklaracji PIT tylko informację o wysokości udziału w majątku polikwidacyjnym Spółdzielni przypadającym na zmarłego oraz o pobranym i odprowadzonym zryczałtowanym podatku. Z informacji uzyskanych w likwidowanej Spółdzielni, Wnioskodawczyni dowiedziała się, że ojciec nie wskazał osób upoważnionych do wypłaty udziałów w majątku polikwidacyjnym Spółdzielni.

Wnioskodawczyni jako udziały w majątku niepieniężnym Spółdzielni określiła udziały w nieruchomości i całym majątku Spółdzielni (maszyny, wyposażenie, technologia, nazwa spółdzielni oraz znak towarowy, itp.). Po sprzedaży nieruchomości oraz całego majątku, wypłacie wniesionych udziałów członkom i zakończeniu procesu likwidacyjnego, powstało mienie polikwidacyjne (już jako środki pieniężne), z którego wypłacono Wnioskodawczyni udział przypadający Jej jako spadkobiercy po ojcu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku:

Czy wypłacone Wnioskodawczyni jako spadkobiercy środki pieniężne z tytułu udziałów w majątku polikwidacyjnym Spółdzielni prawidłowo zostały opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 19%, czy powinny podlegać opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Zdaniem Wnioskodawczyni (ostatecznie sformułowanym w uzupełnieniu wniosku), wypłacone Jej udziały w majątku polikwidacyjnym spółdzielni powinny zostać opodatkowane podatkiem od spadków i darowizn a nie podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Wnioskodawczyni uważa, że otrzymując te środki powinna rozliczyć się osobiście z urzędem skarbowym. Za takim stanem przemawiają następujące fakty:

1. Brak wskazania przez ojca (zmarłego członka spółdzielni) osoby uprawnionej do wypłaty udziałów w majątku polikwidacyjnym spółdzielni w myśl art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 16 września 1982 r. - Prawo spółdzielcze (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 188, poz. 1848 z późn. zm.). W związku z powyższym udziały te nie stanowią dla Niej jako spadkobiercy przychodu z praw majątkowych w rozumieniu przepisów art. 10 ust. 1 pkt 7 i art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie podlegają opodatkowaniu zgodnie z zasadami wynikającymi z tej ustawy.

2. W sytuacji gdy prawa majątkowe związane z udziałem zmarłego członka spółdzielni przechodzą na spadkobierców na podstawie postanowienia o nabyciu spadku (akt poświadczenia dziedziczenia), wówczas wchodzą one w skład masy spadkowej i podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

W świetle powyższego należy uznać przedmiotowe prawa majątkowe za wchodzące w skład masy spadkowej, a tym samym należy uznać że podlegają one opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Zgodnie zaś z treścią art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), przepisów prawa nie stosuje się do przychodów podlegającym przepisom o podatku od spadków i darowizn.

W związku z powyższym należy uznać, że likwidator spółdzielni wypłacając Wnioskodawczyni jako jednemu ze spadkobierców zmarłego spółdzielcy dochód z tytułu udziału w majątku polikwidacyjnym spółdzielni, powinien wypłacić przedmiotowe świadczenie w kwocie brutto, bez potrącania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, albowiem prawa majątkowe związane z udziałem, stały się elementem masy spadkowej i powinny zostać opodatkowane podatkiem od spadków i darowizn.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.), odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Jednocześnie należy wskazać, że jeżeli przedstawiony we wniosku stan faktyczny różni się od stanu faktycznego występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawczyni w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.

Tutejszy Organ informuje, że zgodnie z art. 14b § 1 ww. ustawy - Ordynacja podatkowa minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).

Z uwagi na to, że przedmiotowy wniosek został złożony przez jednego ze spadkobierców, zaznacza się, że interpretacja nie wywiera skutku prawnego dla pozostałych spadkobierców, którzy w celu uzyskania pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego winni złożyć odrębne wnioski o wydanie interpretacji indywidualnej i uiścić stosowną opłatę.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl