IPTPB2/415-268/11-4/MP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 9 września 2011 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB2/415-268/11-4/MP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 3 czerwca 2011 r. (data wpływu 7 czerwca 2011 r.) uzupełnionego pismem z dnia 11 sierpnia 2011 r. (data wpływu 16 sierpnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 czerwca 2011 r. do tut. Organu, wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości

W związku ze stwierdzeniem braków formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, pismem z dnia 2 sierpnia 2011 r., Nr IPTPB2/415-268/11-2/MP, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów wezwał Wnioskodawczynię do uzupełnienia braków formalnych wniosku.

Wezwanie wysłano w dniu 2 sierpnia 2011 r. (skutecznie doręczono w dniu 5 sierpnia 2011 r.), natomiast w dniu 16 sierpnia 2011 r. do tut. Organu wpłynęła odpowiedź na ww. wezwanie złożona na druku ORD-IN z dnia 11 sierpnia 2011 r. (data nadania 12 sierpnia 2011 r.).

W przedmiotowym wniosku zostało opisane następujące zdarzenie przyszłe.

Dziadek Wnioskodawczyni w roku 1939, nabył nieruchomość (działkę rolną). Z transakcji tej nie sporządzono aktu notarialnego, nie założono księgi wieczystej, a także nie zachował się żaden inny dokument. Działkę użytkowali dziadkowie Wnioskodawczyni, rodzice, a następnie Wnioskodawczyni. Nie prowadzono na nieruchomości tej, działalności gospodarczej.

W dniu 11 czerwca 2010 r. Sąd Okręgowy, wydał postanowienie o nabyciu tej nieruchomości przez rodziców Wnioskodawczyni w dniu 4 listopada 1971 r., na mocy ustawy uwłaszczeniowej.

Ojciec Wnioskodawczyni zmarł w dniu 10 czerwca 1974 r., a sądowe stwierdzenie nabycia spadku po nim nastąpiło w dniu 19 października 2010 r. Mama Wnioskodawczyni zmarła w dniu 8 lutego 1994 r., a sądowe stwierdzenie nabycia spadku po niej nastąpiło w dniu 27 czerwca 2007 r. W najbliższym czasie Wnioskodawczyni zamierza sprzedać odziedziczoną po rodzicach nieruchomość.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawczyni podaje, iż sprzedaż nieruchomości nie nastąpi w wykonywaniu działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w świetle powyższych faktów, przychód uzyskany ze sprzedaży tej nieruchomości będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jeśli tak to w jakiej wysokości.

Zdaniem Wnioskodawczyni, podatek dochodowy z tytułu sprzedaży nieruchomości nie powinien być naliczony.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Natomiast zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegającym opodatkowaniu źródłem przychodów jest m.in. odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, formułuje generalną zasadę, iż sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości jej części lub udziału w nieruchomości nastąpiło po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie - nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Wobec powyższego, w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ma moment jej nabycia.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że dziadek Wnioskodawczyni od roku 1939 był właścicielem nieruchomości (działki rolnej). W dniu 11 czerwca 2010 r. Sąd Okręgowy, wydał postanowienie o nabyciu tej nieruchomości przez rodziców Wnioskodawczyni w dniu 4 listopada 1971 r., na mocy ustawy uwłaszczeniowej.

Ojciec Wnioskodawczyni zmarł w dniu 10 czerwca 1974 r. (sądowe stwierdzenie nabycia spadku nastąpiło w roku 2010 r.), natomiast mama Wnioskodawczyni zmarła w dniu 8 lutego 1994 r., (sądowe stwierdzenie nabycia spadku po niej nastąpiło w dniu 27 czerwca 2007 r.). Odziedziczoną po rodzicach nieruchomość Wnioskodawczyni zamierza sprzedać.

W związku z powyższym w przedstawionym stanie faktycznym, datą nabycia tej nieruchomości przez Wnioskodawczynię, jest data nabycia spadku tj. śmierć spadkodawców (rodziców), czyli jak wskazano odpowiednio rok 1974 i rok 1994.

Zgodnie bowiem z art. 924 i 925 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (tekst jedn. Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku, natomiast otwarcie spadku następuje z chwilą śmierci spadkodawcy. Mając na uwadze ww. regulacje prawne stwierdzić należy, iż skoro spadek, stanowiący ogół majątkowych praw i obowiązków zmarłego (art. 922 § 1 k.c.) otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy (art. 924 k.c.) i według tej daty spadkobierca nabywa spadek (art. 925 k.c.), za dzień nabycia w drodze spadku należy rozumieć dzień otwarcia spadku.

Tym samym, dochód uzyskany ze sprzedaży ww. nieruchomości (działki rolnej), nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, gdyż zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2 nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości stanowi źródło przychodów jedynie wówczas, gdy nie następuje ono w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. W przedmiotowej sprawie od końca roku kalendarzowego, w którym Wnioskodawczyni nabyła udział w wywłaszczonej uprzednio nieruchomości upłynęło ponad 5 lat, zatem dochód uzyskany w przyszłości ze sprzedaży tej nieruchomości, nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując, planowana przez Wnioskodawczynię sprzedaż ww. nieruchomości nie będzie stanowić źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ nastąpi po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym Wnioskodawczyni nabyła tę nieruchomość oraz sprzedaż nieruchomości nie zostanie dokonana w wykonywaniu działalności gospodarczej. Zatem przychód, który Wnioskodawczyni uzyska z planowanej sprzedaży tej nieruchomości, nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl