IPTPB2/415-226/13-4/KR - Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych umorzenia dobrowolnego bez wynagrodzenia udziałów dla wspólnika pozostającego w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 27 czerwca 2013 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB2/415-226/13-4/KR Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych umorzenia dobrowolnego bez wynagrodzenia udziałów dla wspólnika pozostającego w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 26 marca 2013 r. (data wpływu 28 marca 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 5 czerwca 2013 r. (data wpływu 10 czerwca 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych umorzenia dobrowolnego bez wynagrodzenia udziałów dla wspólnika pozostającego w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 marca 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

Wniosek nie spełniał wymogów, określonych w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.), w związku z powyższym, pismem z dnia 29 maja 2013 r., Nr IPTPB2/415-226/13-2/Kr, Nr IPTPB1/415-213/13-2/MAP, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów, na podstawie art. 169 § 1 w zw. z art. 14h ustawy - Ordynacja podatkowa, wezwał Wnioskodawcę do usunięcia braków wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie wysłano w dniu 29 maja 2013 r. (skutecznie doręczono dnia 3 czerwca 2013 r.), zaś w dniu 10 czerwca 2013 r. Wnioskodawca uzupełnił ww. wniosek (data nadania - 5 czerwca 2013 r.).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca zamierza zostać jednym z udziałowców spółki. Sp. z o.o. (dalej: Spółka) prowadzącej działalność gospodarczą w zakresie zbierania, przetwarzania i unieszkodliwiania odpadów. Spółka obecnie należy do Grupy... (dalej: Grupa) zajmującej się produkcją opakowań i wyrobów z tworzyw sztucznych - obecnie 100% udziałów Spółki posiada należąca do Grupy spółka... S.A. (dalej: Spółka Akcyjna). Docelowo - udziałowcami Spółki będą osoby fizyczne oraz spółka zagraniczna (prawdopodobnie spółka z siedzibą w Luksemburgu; dalej Spółka luksemburska).

W ramach planowanych operacji, po osiągnięciu wskazanego układu właścicielskiego Spółki (tekst jedn.: wspólnikami będą osoby fizyczne i spółka luksemburska), może zostać przeprowadzone umorzenie udziałów Spółki należących do Spółki luksemburskiej (dojdzie do zbycia udziałów należących do Spółki luksemburskiej na rzecz Spółki w celu ich umorzenia - w rozumieniu art. 199 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.; dalej: k.s.h.). Umorzenie to (zbycie udziałów w celu umorzenia) zostanie dokonane bez wynagrodzenia.

Na późniejszym etapie Spółka (jej wspólnicy) może również podjąć decyzję o przekształceniu w spółkę osobową (spółkę jawną). W przypadku takiego przekształcenia nie dojdzie do zmiany wartości majątku Spółki przed i po przekształceniu. W szczególności, w ramach przekształcenia nie będą dokonywane jakiekolwiek dodatkowe wkłady wspólników na rzecz Spółki. W Spółce, na dzień przekształcenia nie będzie kapitałów zapasowych lub rezerwowych. Spółka na dzień przekształcenia nie będzie posiadała jakichkolwiek zysków niepodzielonych lub zatrzymanych.

W uzupełnieniu do wniosku, Wnioskodawca wskazuje, iż:

* Przyszłe przychody Wnioskodawcy z prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowane będą w formie podatku liniowego, zgodnie z art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

* Siedziba Spółki z o.o. znajduje się w Polsce. Po przekształceniu Spółki z o.o. w Spółkę jawna, Spółka zachowa swoją obecną siedzibę,

* Wnioskodawca będzie posiadał ok. 33% udziału w zyskach Spółki z o.o. i Spółki jawnej (po jej przekształceniu ze Spółki z o.o.) - w spółce będzie trzech wspólników (osoby fizyczne) o równym udziale w zyskach,

* Wnioskodawca pod pojęciem "zysków niepodzielonych lub zatrzymanych" rozumie obie wskazane w wezwaniu kategorie, tj. "zyski wypracowane przez Spółkę lecz niewypłacone wspólnikom przed datą przekształcenia w spółkę osobową (jawną)", jak również "zyski przekazane na fundusz spółki, zarówno z lat ubiegłych, jak i z bieżącego roku obrotowego, w którym nastąpi przekształcenie".

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym operacja umorzenia dobrowolnego, bez wynagrodzenia, udziałów Spółki należących do innego wspólnika tej Spółki spowoduje powstanie przychodu i będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych po stronie Wnioskodawcy, którego udziały nie będą objęte operacją umorzenia.

2.

Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym transakcja przekształcenia Spółki w spółkę osobową (spółkę jawną) będzie powodować po stronie Wnioskodawcy powstanie przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych z tego tytułu.

3.

Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca z dniem przekształcenia Spółki w spółkę osobową (spółkę jawną) będzie uprawniony do kontynuacji amortyzacji podatkowej składników majątku Spółki proporcjonalnie do posiadanego udziału w zysku w spółce osobowej (spółce jawnej).

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie oznaczone we wniosku nr 1, natomiast w zakresie pytań oznaczonych we wniosku nr 2 i 3 zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Zdaniem Wnioskodawcy, odnośnie pytania nr 1, uzupełnionym pismem z dnia 5 czerwca 2013 r., umorzenie dobrowolne udziałów Spółki należących do innego wspólnika tej Spółki, bez wynagrodzenia, nie spowoduje powstania przychodu po stronie Wnioskodawcy. Umorzenie udziałów bez wynagrodzenia będzie zatem neutralne podatkowo dla pozostającego w Spółce wspólnika Wnioskodawcy.

Umorzenie udziałów polega na ich prawnym unicestwieniu, tj. wygaśnięciu wszelkich praw, zarówno o charakterze majątkowym, jak i korporacyjnym wynikających z udziałów.

Instytucja umorzenia udziałów wspólnika spółki kapitałowej została uregulowana w art. 199 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.; dalej k.s.h.). Przepis art. 199 § 1 k.s.h. stanowi, że udział może być umorzony jedynie po wpisie spółki do rejestru i tylko w przypadku, gdy umowa spółki tak stanowi. Udział może być umorzony za zgodą wspólnika w drodze nabycia udziałów przez spółkę (umorzenie dobrowolne) albo bez zgody wspólnika (umorzenie przymusowe). Bezpośrednim skutkiem umorzenia jest zmniejszenie łącznej wartości nominalnej posiadanych przez wspólników udziałów. Za zgodą wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością umorzenie udziałów może nastąpić bez wynagrodzenia.

Umorzenie dobrowolne dokonywane jest za zgodą wspólnika w drodze nabycia udziału przez spółkę. W rzeczywistości więc nie chodzi tu w pierwszym rzędzie o umorzenie, ale o czynność prawną nabycia udziału przez spółkę w celu umorzenia (art. 200 k.s.h.).

Dochód (przychód) ze zbycia udziałów (akcji) w celu umorzenia jest traktowany jako przychód z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych. Stosownie natomiast do treści art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm., dalej: ustawa o PIT), za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne choćby nie zostały faktycznie otrzymane przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych. Tak więc, po stronie osoby fizycznej dokonującej zbycia udziałów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w celu ich umorzenia potencjalnie może powstać przychód do opodatkowania PIT (przy założeniu, że umorzenie ma charakter odpłatny - umorzenie bez wynagrodzenia nie będzie objęte PIT), o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o PIT.

Biorąc pod uwagę powyższe należy wskazać, że ustawa o PIT określa skutki podatkowe umorzenia udziałów w spółkach kapitałowych wyłącznie w odniesieniu do udziałowców, których udziały są umarzane. Ustawa o PIT nie zawiera jednak żadnych regulacji, które pozwalałyby na uznanie, że w związku ze zbyciem udziałów (celem umorzenia) przez jednego ze wspólników, po stronie pozostałych wspólników (których udziały nie są zbywane i umarzane), powstaje przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Przy tym, zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o PIT, "przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń". Należy zatem wskazać, że w świetle ustawy o PIT zasadą jest, iż opodatkowaniu podlega jedynie faktycznie uzyskany dochód lub w niektórych przypadkach dochód należny.

Biorąc pod uwagę powyższe, zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku umorzenia udziałów bez wynagrodzenia jednego wspólnika, w momencie umorzenia nie dochodzi do faktycznego przysporzenia po stronie pozostającego w spółce wspólnika (którego udziały nie podlegają umorzeniu). W momencie umorzenia wspólnik ten nie osiąga bowiem żadnych korzyści, w tym żadnego wynagrodzenia. Nie osiąga on zatem przychodu (dochodu), który mógłby podlegać opodatkowaniu w momencie umorzenia udziałów pozostałych udziałowców. Umorzenie udziałów bez wynagrodzenia będzie zatem, neutralne podatkowo dla pozostającego w spółce wspólnika, będącego osobą fizyczną.

Reasumując, mając na uwadze opis zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca stwierdza, iż w wyniku zbycia udziałów bez wynagrodzenia na rzecz Spółki dokonanego przez innego wspólnika, po stronie Wnioskodawcy (jako wspólnika, którego udziały nie będą podlegały odpłatnemu zbyciu i umorzeniu) nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu PIT. Zauważyć bowiem należy, że w związku z zaistniałą sytuacją Wnioskodawca nie uzyska żadnego przysporzenia majątkowego.

Wnioskodawca podaje, iż podobne stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych, m.in. w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 18 lipca 2011 r. (sygn. IPPB2/415-433/11-2/AK).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.), odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl