IPTPB1/415-87/11-2/KSU - Skutki podatkowe wycofania z prowadzonej działalności gospodarczej nieruchomości będącej środkiem trwałym na potrzeby osobiste oraz późniejszego przekazania tej nieruchomości w formie darowizny bratu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 26 sierpnia 2011 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB1/415-87/11-2/KSU Skutki podatkowe wycofania z prowadzonej działalności gospodarczej nieruchomości będącej środkiem trwałym na potrzeby osobiste oraz późniejszego przekazania tej nieruchomości w formie darowizny bratu.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 8 lipca 2011 r. (data wpływu 11 lipca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wycofania z prowadzonej działalności gospodarczej nieruchomości będącej środkiem trwałym na potrzeby osobiste oraz późniejszego przekazania tej nieruchomości w formie darowizny bratu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 lipca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wycofania z prowadzonej działalności gospodarczej nieruchomości będącej środkiem trwałym na potrzeby osobiste oraz późniejszego przekazania tej nieruchomości w formie darowizny bratu.

W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujące zdarzenia przyszłe.

W dniu 21 września 2009 r. Wnioskodawca nabył od gminy Miasta, drogą kupna, nieruchomość. Nabytą nieruchomość stanowiła działka o powierzchni ok. 4700 m 2 oraz budynek dwukondygnacyjny z poddaszem użytkowym, mieszkalny, o powierzchni użytkowej ok. 1100 m 2 oraz budynek parterowy o powierzchni użytkowej ok. 100 m 2. Nieruchomość nie była nieruchomością rolną, ani Ieśną. Nabycia Wnioskodawca dokonał na potrzeby jednoosobowej działalności gospodarczej, którą prowadzi nieprzerwanie od połowy 2008 r. w oparciu o wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Na potrzeby działalności gospodarczej Wnioskodawca prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów oraz ewidencję środków trwałych. Jest również zarejestrowanym płatnikiem podatku od towarów i usług.

Podaje również, iż nabycia dokonał za cenę ogólną w kwocie 2.000.000,00 zł. Znaczną część ceny nabycia sfinansował z kredytu inwestycyjnego udzielonego przez Bank. Z uwagi na fakt, iż nieruchomość zabudowana była budynkami, sprzedający tj. gmina Miasto, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zastosował zwolnienie dostawy ww. nieruchomości z podatku VAT. Co oczywiste w tej sytuacji, Wnioskodawca nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, ponieważ cena nabycia nie zawierała podatku VAT. Po nabyciu nieruchomość została wpisana do ewidencji środków trwałych prowadzonej działalności gospodarczej. Na terenie nieruchomości Wnioskodawca nie wybudował żadnych nowych budynków, a istniejących nie modernizował.

Obecnie zamierza wyżej wymienioną nieruchomość wycofać z zasobów prowadzonej działalności gospodarczej i przekazać na swoje cele osobiste, a w dalszej kolejności nieodpłatnie podarować ją swojemu bratu.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy przekazanie nieruchomości na:

I.

cele osobiste Wnioskodawcy,

II.

późniejsze podarowanie jej Jego bratu,

spowoduje powstanie u Wnioskodawcy przychodu, który podlegać będzie opodatkowaniu.

Zdaniem Wnioskodawcy, przekazanie nieruchomości na Jego cele osobiste i późniejsze podarowanie jej Jego bratu nie spowoduje u Niego powstania przychodu, a co za tym idzie nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionych zdarzeń przyszłych uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), odrębnym źródłem przychodów są m.in.:

1.

pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3),

2.

odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2 (pkt 8):

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d.

innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Stosownie do art. 10 ust. 2 pkt 3 ww. ustawy, przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

Jednak w myśl art. 10 ust. 3 ww. aktu prawnego, przepisy ust. 1 pkt 8 mają zastosowanie do odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.

W myśl art. 14 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

a.

środkami trwałymi,

b.

składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500,00 zł,

c.

wartościami niematerialnymi i prawnymi

- ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Zgodnie z art. 14 ust. 2c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do przychodów, o których mowa w ust. 2 pkt 1, nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie. Przepis art. 30e stosuje się odpowiednio.

Z treści przytoczonych przepisów wynika, że przychodami z działalności gospodarczej są zarówno przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku używanych aktualnie w działalności (z wyjątkiem nieruchomości mieszkalnych wymienionych w art. 14 ust. 2c ww. ustawy), jak i przychody uzyskane ze sprzedaży tych składników majątku, które zostały z działalności gospodarczej z różnych względów wycofane. Jeżeli jednak między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia upłynęło 6 lat, to przychód ze sprzedaży tych składników majątku nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca zamierza wycofać z działalności gospodarczej środek trwały w postaci nieruchomości i przekazać go na cele prywatne.

Mając powyższe na względzie, stwierdzić należy, iż wycofanie nieruchomości z działalności gospodarczej Wnioskodawcy nie spowoduje u Niego powstania przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, jak również z pozostałych źródeł przychodu. Czynność ta nie wiąże się bowiem z odpłatnym zbyciem środka trwałego, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, czy też w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wycofana nieruchomość nadal stanowić będzie własność Wnioskodawcy, będzie jedynie wykorzystywana na Jego potrzeby osobiste. Zatem, opisana powyżej czynność będzie dla Wnioskodawcy obojętna podatkowo.

Odnosząc się natomiast do skutków podatkowych jakie wywoła w podatku dochodowym od osób fizycznych darowizna przedmiotowej nieruchomości na rzecz brata Wnioskodawcy zauważyć należy, iż jeżeli na podstawie odrębnych przepisów czynność ta (darowizna) będzie prawnie skuteczna, to stosownie do art. 2 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, przepisy tej ustawy nie znajdują zastosowania do przychodów podlegających przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Natomiast w myśl art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 z późn. zm.), podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, m.in. tytułem darowizny.

Z powyższych przepisów wynika zatem, iż każda darowizna, bez względu na przedmiot darowizny, a zatem również darowizna nieruchomości stanowiącej uprzednio środek trwały w prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, a wycofany na potrzeby osobiste dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlega przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn, co wyklucza możliwość jej opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca zamierza podarować bratu wycofany z działalności gospodarczej środek trwały w postaci nieruchomości.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uznaje nieodpłatnego przekazania w formie darowizny składnika majątku wykorzystywanego uprzednio w prowadzonej działalności gospodarczej a wycofanego następnie na potrzeby osobiste, za źródło przychodu.

Wobec tego, przekazanie bratu przez Wnioskodawcę, nieodpłatnie, w formie darowizny, wskazanej we wniosku nieruchomości, nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzeń przyszłych przedstawionych przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl