IPTPB1/415-608/13-4/AG - Możliwość powstania przychodu w ujęciu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku uzyskania darowizny samochodu wykupionego po zakończeniu umowy leasingu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 grudnia 2013 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB1/415-608/13-4/AG Możliwość powstania przychodu w ujęciu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku uzyskania darowizny samochodu wykupionego po zakończeniu umowy leasingu.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 18 września 2013 r. (data wpływu 23 września 2013 r.), uzupełnionym pismem, które wpłynęło w dniu 16 grudnia 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wskazania, czy wskutek darowizny wykupionego po zakończeniu umowy leasingu samochodu powstanie przychód podlegający opodatkowaniu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 września 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od towarów i usług.

Wniosek ten nie spełniał wymogów, o których mowa w art. 14b § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.), w związku z czym pismem z dnia..... Nr...., na podstawie art. 169 § 1 i § 2 w zw. z art. 14h wymienionej ustawy, wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie do uzupełnienia ww. wniosku wysłano w dniu 3 grudnia 2013 r. (data doręczenia 6 grudnia 2013 r.). Wnioskodawca uzupełnił ww. wniosek pismem, które wpłynęło do tut. Organu w dniu 16 grudnia 2013 r., nadanym w polskiej placówce operatora wyznaczonego w dniu 12 grudnia 2013 r.

W uzupełnieniu wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie: 10.39.Z - Pozostałe przetwarzanie i konserwowanie owoców i warzyw, 46.31.Z - Sprzedaż hurtowa owoców i warzyw. Działalność gospodarcza opodatkowana jest podatkiem dochodowym liniowym. Wnioskodawca jest także płatnikiem podatku VAT. Dla potrzeb tej działalności prowadzone są księgi rachunkowe.

Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej od października 2010 r. do września 2013 r. użytkował samochód ciężarowy na podstawie umowy leasingu operacyjnego. Opłaty ustalone w umowie leasingowej ponoszone w podstawowym okresie umowy stanowiły koszt uzyskania przychodu. Korzystał również z prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego. Po zakończeniu umowy leasingu Wnioskodawca jako osoba prowadząca działalność gospodarczą skorzystał z prawa wykupu samochodu po preferencyjnej cenie, tj. za kwotę 1.176,49 zł plus VAT. Faktura zakupu została wystawiona w dniu 10 września 2013 r., a kupującym według niej był Wnioskodawca, jako osoba prowadząca działalność gospodarczą.

Wnioskodawca wykupiony z leasingu samochód przeznaczył bezpośrednio na cele osobiste, czyli po wykupie samochód nie jest wykorzystywany do celów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Do dnia złożenia wniosku wydatki poniesione na wykup samochodu nie są w żaden sposób odniesione w ciężar kosztów uzyskania przychodu prowadzonej działalności gospodarczej. Naliczony przy wykupie tego samochodu podatek VAT również nie został odliczony. Samochód nie został również wprowadzony do ewidencji środków trwałych.

Podatnik samochód ten z majątku osobistego, czyli nie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, zamierza przekazać matce w formie darowizny. Samochód zostanie przekazany matce, do jej majątku osobistego, czyli nie będzie przez nią wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1. Czy u Wnioskodawcy w wyniku darowizny pojazdu powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

2. Czy u Wnioskodawcy czynność przekazania pojazdu w formie darowizny podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedź na pytanie Nr 1. W zakresie pytania nr 2 wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie.

Zdaniem Wnioskodawcy, przekazanie samochodu w formie darowizny nie wywoła skutków w podatku dochodowym. U Wnioskodawcy, jako przedsiębiorcy, który wykupił z leasingu operacyjnego samochód ciężarowy, a następnie nie zaliczając go do składników firmowego majątku, przekaże go matce w darowiźnie, nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym, zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób fizycznych, o czym stanowi art. 1 tej ustawy.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 wymienionej ustawy, przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.

Przepis art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768) stanowi, iż podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem darowizny, polecenia darczyńcy.

Powyższe oznacza, iż przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stosuje się do przychodów podlegających opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn. Ustawodawca wyłączył bowiem stosowanie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w stosunku do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn. Zatem, każda darowizna (w której obdarowanym jest osoba fizyczna), bez względu na przedmiot darowizny, dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej podlega przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn, co wyklucza możliwość jej opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca wziął w leasing dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej, samochód ciężarowy. Samochód ten został ujęty w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych i był wykorzystywany na potrzeby prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, a raty leasingowe ujmowano w kosztach uzyskania przychodów. Po zakończeniu umowy leasingu Wnioskodawca nabył ww. samochód jako osoba prowadząca działalność gospodarczą. Przeznaczył go jednak na cele osobiste, w związku z czym wydatku na nabycie samochodu nie zaliczył do kosztów uzyskania przychodów. Samochód ten zamierza w drodze darowizny przekazać mamie, do jej majątku osobistego.

Mając na uwadze przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe oraz cytowane wyżej przepisy prawa stwierdzić należy, że w przypadku darowania mamie samochodu ciężarowego, nabytego po upływie umowy leasingu do majątku osobistego Wnioskodawcy (na cele prywatne), nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, stosownie do art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jeżeli przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe różnić się będzie od stanu, który wystąpi w rzeczywistości, to wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl