IPTPB1/415-557/13-5/AP - Możliwość opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych środków pieniężnych oraz udziałów w spółce kapitałowej, uzyskanych w wyniku likwidacji spółki osobowej z siedzibą na terytorium Cypru.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 grudnia 2013 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB1/415-557/13-5/AP Możliwość opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych środków pieniężnych oraz udziałów w spółce kapitałowej, uzyskanych w wyniku likwidacji spółki osobowej z siedzibą na terytorium Cypru.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 21 sierpnia 2013 r. (data wpływu 26 sierpnia 2013 r.), uzupełnionym pismami z dnia 13 listopada 2013 r. (data wpływu 15 listopada 2013 r.) oraz z dnia 13 listopada 2013 r. (data wpływu 18 listopada 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania uzyskiwanych z tytułu likwidacji spółki osobowej mającej siedzibę na terytorium Cypru w spółce kapitałowej:

* środków pieniężnych - jest prawidłowe,

* udziałów - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 sierpnia 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania środków pieniężnych i udziałów uzyskiwanych z tytułu likwidacji spółki osobowej mającej siedzibę na terytorium Cypru.

Wniosek nie spełniał wymogów, o których mowa m.in. w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.), w związku z czym pismem z dnia 31 października 2013 r., Nr IPTPB1/415-557/13-2/AP, na podstawie art. 169 § 1 w związku z art. 14h ww. ustawy, wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie z dnia 31 października 2013 r. skutecznie doręczono w dniu 6 listopada 2013 r., następnie uzupełniono ww. wniosek pismami z dnia 13 listopada 2013 r. (data wpływu 15 listopada 2013 r.; data nadania w polskiej placówce pocztowej 13 listopada 2013 r.) oraz z dnia 13 listopada 2013 r. (data wpływu 18 listopada 2013 r., data nadania w polskiej placówce pocztowej 15 listopada 2013 r.).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną mającą miejsce zamieszkania na terytorium Polski i podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (polski rezydent podatkowy).

Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki osobowej z siedzibą na Cyprze (dalej: "Spółka osobowa"). Zgodnie z ustawodawstwem cypryjskim dochody osiągane przez Spółkę osobową podlegają opodatkowaniu na poziomie wspólników. Spółka osobowa jest spółką niebędącą osobą prawną i niebędącą podatnikiem podatku dochodowego w rozumieniu Ustawy o PIT.

Przedmiotem działalności prowadzonej przez Wnioskodawcę na Cyprze za pośrednictwem Spółki osobowej jest działalność holdingowa w odniesieniu do spółki kapitałowej z siedzibą na Cyprze (odpowiednika polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością; dalej: "Spółka kapitałowa"). Działalność ta polega w szczególności na nabywaniu, zbywaniu i zarządzaniu udziałami oraz wykonywaniu funkcji udziałowca w stosunku do Spółki kapitałowej.

Działalność wykonywana przez Spółkę osobową odpowiada zatem działalności sklasyfikowanej w PKWiU pod numerem 70.1 - działalność firm centralnych (head offices) i holdingów, z wyłączeniem holdingów finansowych. Dodatkowo Spółka osobowa prowadzi działalność polegającą na świadczeniu usług o charakterze konsultingowym, doradczym i marketingowym.

Po pewnym czasie Wnioskodawca (wraz z pozostałymi wspólnikami) zlikwiduje Spółkę osobową. W wyniku likwidacji Spółki osobowej Wnioskodawca stanie się bezpośrednim udziałowcem Spółki kapitałowej i przejmie środki pieniężne (jeżeli takie będą w majątku Spółki osobowej) stanowiące majątek Spółki osobowej.

W uzupełnieniach wniosku Wnioskodawca wskazał, że:

a. Jest wspólnikiem spółki osobowej z siedzibą na Cyprze (dalej: "Spółka osobowa") działającej w formie tzw. "General partnership", za której odpowiednik w Polsce można uznać spółkę jawną. Jest to spółka osobowa, w której wszyscy wspólnicy odpowiadają za zobowiązania spółki bez ograniczeń. W ramach tej formy prawnej wspólnicy są odpowiedzialni za zarządzanie spółką.

b. Zgodnie z umową Spółki osobowej, działalność gospodarcza prowadzona przez Wnioskodawcę za pośrednictwem Spółki osobowej obejmuje doradztwo oraz funkcje holdingowo-inwestycyjne. Dochód uzyskiwany przez Spółkę osobową podlega opodatkowaniu na Cyprze jako zyski przedsiębiorstwa na poziomie wspólników (w tym Wnioskodawcy) na podstawie Cypryjskiej Ustawy o Podatku Dochodowym L118 (l)/2002, Cypryjskiej Ustawy o Określaniu i Ściąganiu Należności Podatkowych 4/78 i art. 7 umowy pomiędzy Polską a Cyprem w sprawie unikania podwójnego opodatkowania z dnia 4 czerwca 1992 r. (dalej: "Umowa").

c. Posiada 16,42% udziału w zysku Spółki osobowej.

d. Spółka osobowa posiada 100% udziałów w Spółce kapitałowej.

e. Składniki majątku wniesione przez Wnioskodawcę do Spółki osobowej stanowiły wkład niepieniężny w postaci udziałów posiadanych przez Wnioskodawcę w spółce kapitałowej z siedzibą w Polsce.

f. Likwidowana Spółka osobowa będzie posiadać udziały w Spółce kapitałowej oraz środki pieniężne.

g. Udziały w Spółce kapitałowej zostały kupione przez Spółkę osobową, przy czym pierwotnie 100% udziałów w Spółce kapitałowej zostało kupionych przez Spółkę osobową, natomiast w drodze odrębnej czynności prawnej dokonanej w późniejszym okresie Spółka osobowa objęła nowo wyemitowane udziały w spółce kapitałowej w zamian za wkład niepieniężny w postaci udziałów posiadanych przez Spółkę osobową w spółce kapitałowej z siedzibą w Polsce (tekst jedn.: aportu udziałów).

h. Spółka osobowa, w której jest wspólnikiem, posiada siedzibę na Cyprze i dysponuje cypryjskim adresem. Wraz z pozostałymi wspólnikami, Wnioskodawca zarządza Spółką osobową, podejmując kluczowe decyzje, z terytorium Cypru, korzystając z adresu Spółki osobowej. Wnioskodawca, jako wspólnik Spółki osobowej, prowadzi i będzie prowadzić (do chwili likwidacji Spółki osobowej) pod tym adresem działalność gospodarczą na Cyprze i sprawy Spółki osobowej. Umowa Spółki osobowej została zawarta na czas nieokreślony. Spółka osobowa działa nieprzerwanie od 30 października 2012 r. W związku z powyższym, działalność gospodarcza Spółki osobowej na Cyprze prowadzana jest przy wykorzystaniu placówki o charakterze stałym. Tym samym, spełnia przesłanki uznania jej za zagraniczny zakład Wnioskodawcy w rozumieniu art. 5 Umowy. Fakt, że Spółka osobowa stanowi zakład zagraniczny Wnioskodawcy został potwierdzony w indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego wydanej przez Dyrektora Izby oraz w cypryjskim odpowiedniku pisemnej interpretacji wydanej przez cypryjskie organy podatkowe. Wnioskodawca zauważa ponadto, że działalność prowadzona za pośrednictwem Spółki osobowej ma charakter kompleksowy i nie ogranicza się do czynności o charakterze przygotowawczym lub pomocniczym, o których mowa w art. 5 ust. 3 Umowy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przypadku likwidacji Spółki osobowej i otrzymania przez Wnioskodawcę udziałów w Spółce kapitałowej oraz ewentualnych środków pieniężnych, powstanie po stronie Wnioskodawcy przychód (lub dochód) podlegający opodatkowaniu w rozumieniu Ustawy o PIT.

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku likwidacji Spółki osobowej i otrzymania udziałów w Spółce kapitałowej oraz ewentualnych środków pieniężnych, nie powstanie po Jego stronie przychód (lub dochód) podlegający opodatkowaniu w rozumieniu Ustawy o PIT.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o PIT, za przychód z działalności gospodarczej, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. Co do zasady należą do nich wszystkie przychody osiągane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, z wyjątkiem przychodów wymienionych w art. 14 ust. 3 tej Ustawy o PIT. W myśl art. 14 ust. 3 pkt 10 ustawy o PIT, do przychodów, o których mowa w ust. 1 i 2, nie zalicza się środków pieniężnych otrzymanych przez podatnika będącego wspólnikiem spółki niebędącej osobą prawną z tytułu likwidacji takiej spółki.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 17 Ustawy o PIT, przychodem z działalności gospodarczej są przychody z odpłatnego zbycia składników majątku otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną lub wystąpieniem z takiej spółki. Z kolei zgodnie z art. 24 ust. 3d Ustawy o PIT, dochodem z odpłatnego zbycia innych niż środki pieniężne składników majątku otrzymanych przez podatnika będącego wspólnikiem spółki niebędącej osobą prawną z tytułu likwidacji takiej spółki jest różnica między przychodem uzyskanym z ich odpłatnego zbycia a wydatkami poniesionymi na ich nabycie lub wytworzenie, niezaliczonymi w jakiejkolwiek formie do kosztów uzyskania przychodów przez wspólnika lub spółkę.

Przepisy powyższe wprowadzają mechanizm, na mocy którego otrzymanie majątku wskutek likwidacji spółki osobowej jest z perspektywy podatku dochodowego od osób fizycznych neutralne dla wspólnika otrzymującego taki majątek. Ewentualny dochód podlegający opodatkowaniu powstaje dla wspólnika dopiero w momencie zbycia przez niego majątku otrzymanego w wyniku likwidacji spółki osobowej (chyba, że zbycie takiego majątku nastąpi po upływie sześciu lat licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym spółka osobowa została zlikwidowana - zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 12) Ustawy o PIT).

Zgodnie z art. 3 ust. 1 Ustawy o PIT, osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania na terytorium Polski, podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, tj. podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. Wnioskodawca powinien zatem ustalić, czy w związku z likwidacją Spółki osobowej powstanie dla Niego dochód (lub przychód) podlegający opodatkowaniu na gruncie Ustawy o PIT.

Mając na uwadze, że Ustawa o PIT nie różnicuje zasad opodatkowania likwidacji spółek nieposiadających osobowości prawnej w zależności od miejsca siedziby tych spółek, Wnioskodawca jest zdania, że skutki podatkowe otrzymania przez Niego udziałów w Spółce kapitałowej w związku z likwidacją Spółki osobowej są uregulowane w art. 14 ust. 2 pkt 17 oraz art. 24 ust. 3d Ustawy o PIT.

W konsekwencji, ewentualny dochód (lub przychód) do opodatkowania może, na gruncie Ustawy o PIT, powstać dla Wnioskodawcy dopiero w momencie zbycia udziałów w Spółce kapitałowej, a nie w momencie ich otrzymania.

W rezultacie powyższego, stosownie do treści art. 14 ust. 3 pkt 10 ustawy o PIT, otrzymanie środków pieniężnych, w związku z likwidacją spółki osobowej, nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej. Ustawa o PIT nie przewiduje w tym względzie żadnych wyjątków.

Wnioskodawca wskazał, że przedmiotowe stanowisko zostało potwierdzone przez Ministra Finansów w drodze licznych interpretacji indywidualnych, w tym:

* interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 9 maja 2012 r., Nr ITPB1/415-173a/12/MR,

* interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 30 sierpnia 2011 r., Nr IPTPB1/415-97/11-2/MD,

* interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 4 lipca 2011 r., Nr ITPB1/415-360b/11/MR,

* interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 30 czerwca 2011 r., Nr IBPBI/1/415-366/11/AB,

* interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 14 czerwca 2011 r., Nr ILPB1/415-361/11-3/AO.

Reasumując, w ocenie Wnioskodawcy, zarówno otrzymanie przez Niego udziałów w Spółce kapitałowej, jak również ewentualnych środków pieniężnych w związku z likwidacją Spółki osobowej, której jest wspólnikiem, nie będzie skutkować powstaniem po Jego stronie dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w Polsce, analogicznie jak w przypadku rozwiązania polskiej spółki osobowej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie opodatkowania uzyskiwanych z tytułu likwidacji spółki osobowej mającej siedzibę na terytorium Cypru w spółce kapitałowej:

* środków pieniężnych - jest prawidłowe,

* udziałów - jest nieprawidłowe.

W myśl art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Polski, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy).

Stosownie natomiast do art. 4a ww. ustawy, przepisy dotyczące nieograniczonego oraz ograniczonego obowiązku podatkowego - art. 3 ust. 1 i 1a, stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczypospolita Polska.

Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1030), spółka osobowa to - spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna.

Spółki osobowe nie posiadają osobowości prawnej, nie są zatem podatnikami podatków dochodowych, a dochody spółek osobowych nie stanowią odrębnego przedmiotu opodatkowania. Opodatkowaniu podlegają natomiast dochody poszczególnych wspólników spółki osobowej. Sposób opodatkowania dochodu z udziału w spółce osobowej uzależniony jest od cywilnoprawnego statusu danego wspólnika. Jeżeli wspólnikiem spółki osobowej jest osoba fizyczna, to dochód z udziału w tej spółce będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Jak podaje przepis art. 5a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną - oznacza to spółkę niebędącą podatnikiem podatku dochodowego.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe. Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat (art. 8 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy).

Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochody z udziału w spółce osobowej opodatkowuje się osobno u każdej osoby w stosunku do jej udziałów. Udział wspólnika w zysku odpowiada wartości majątku wspólnego po odliczeniu wartości wkładów wszystkich wspólników, przy uwzględnieniu proporcji, w jakiej wspólnik uczestniczył w zyskach spółki.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ww. ustawy, za przychód z działalności gospodarczej, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. Co do zasady należą do nich wszystkie przychody osiągane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, z wyjątkiem przychodów wymienionych w art. 14 ust. 3 tej ustawy.

Stosowanie do treści art. 14 ust. 2 pkt 17 ww. ustawy, przychodem z działalności gospodarczej są przychody z odpłatnego zbycia składników majątku:

a.

pozostałych na dzień likwidacji działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie,

b.

otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osoba prawną lub wystąpieniem wspólnika z takiej spółki.

W myśl art. 14 ust. 3 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do przychodów, o których mowa w ust. 1 i 2, nie zalicza się środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu likwidacji takiej spółki.

Przyjęcie tej zasady jest podyktowane faktem, że podatnikiem podatku dochodowego z udziału w zyskach spółki niebędącej osobą prawną jest wspólnik tej spółki. Zyski osiągane przez tę spółkę, w czasie jej trwania, są na bieżąco uwzględniane u wspólników, jako przychody i koszty z udziału w niej.

A zatem, stosownie do treści art. 14 ust. 3 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, otrzymanie środków pieniężnych, w związku z likwidacją spółki osobowej, nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej.

Stosowanie natomiast do treści art. 14 ust. 3 pkt 12 ww. ustawy, do przychodów, o których mowa w ust. 1 i 2 nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia składników majątku:

a.

pozostałych na dzień likwidacji działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie,

b.

otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną lub wystąpieniem wspólnika z takiej spółki

- jeżeli od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła likwidacja działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie, likwidacja spółki niebędącej osobą prawną lub nastąpiło wystąpienie wspólnika z takiej spółki, do dnia ich odpłatnego zbycia upłynęło sześć lat i odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.

Tut. Organ zauważa, że możliwość likwidacji i rozwiązania spółki osobowej przewiduje ustawa - Kodeks spółek handlowych, w której pośród powodów zakończenia działalności spółki wskazuje się m.in. jednomyślną uchwałę wszystkich wspólników lub przyczyny przewidziane w umowie spółki. W przypadku zaistnienia powyższych okoliczności należy przeprowadzić likwidację spółki, chyba że wspólnicy uzgodnili inny sposób zakończenia działalności spółki. Zarówno postępowanie likwidacyjne spółki, jak i inny sposób zakończenia jej działalności, polega na podjęciu czynności faktycznych i prawnych, które zmierzają do upłynnienia majątku spółki. Likwidacja rozumiana jest więc jako postępowanie, które ma doprowadzić do rozwiązania spółki. W wyniku likwidacji/rozwiązania spółka osobowa przestaje istnieć. Powoduje to konieczność zwrotu wspólnikom wkładów oraz spieniężenia majątku spółki albo podziału tego majątku w naturze pomiędzy wspólników.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca jest osobą fizyczną mającą miejsce zamieszkania na terytorium Polski i podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (polski rezydent podatkowy). Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki osobowej z siedzibą na Cyprze. Przedmiotem działalności prowadzonej przez Wnioskodawcę na Cyprze za pośrednictwem Spółki osobowej jest działalność holdingowa w odniesieniu do spółki kapitałowej z siedzibą na Cyprze (odpowiednika polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością). Po pewnym czasie Wnioskodawca (wraz z pozostałymi wspólnikami) zlikwiduje Spółkę osobową. W wyniku likwidacji Spółki osobowej Wnioskodawca stanie się bezpośrednim udziałowcem Spółki kapitałowej i przejmie środki pieniężne (jeżeli takie będą w majątku Spółki osobowej) stanowiące majątek Spółki osobowej.

W przypadku, gdy w wyniku likwidacji Spółki osobowej, Wnioskodawca otrzyma środki pieniężne nie powstanie przychód z działalności gospodarczej. Jednakże, w zakresie odpłatnego zbycia udziałów w spółce cypryjskiej posiadającej osobowość prawną, nie zachodzą okoliczności zanalizowane powyżej.

W odniesieniu do otrzymanych przez Wnioskodawcę w wyniku likwidacji Spółki osobowej udziałów w Spółce kapitałowej należy zastrzec, że powołane przepisy art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. b i art. 14 ust. 3 pkt 12 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie stanowią podstawy do wyłączenia z przedmiotu opodatkowania czynności przyznania wspólnikowi na własność wskazanych we wniosku aktywów w związku z likwidacją tej spółki i podziałem jej majątku między wspólników, ponieważ ich odpłatne zbycie nie generuje przychodu z działalności gospodarczej.

Na gruncie prawa podatkowego opodatkowanie przychodu z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółkach posiadających osobowość prawną jest traktowane odrębnie od przychodów uzyskiwanych z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej - w tym prowadzonej w formie Spółki osobowej.

Jeżeli bowiem ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych zalicza określony przychód do innego źródła niż pozarolnicza działalność gospodarcza, przychód ten stanowi przychód z tego źródła, a nie przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, niezależnie od tego czy zdarzenie, które powoduje powstanie tego przychodu ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Tut. Organ zauważa, że odpłatne zbycie udziałów w spółce mającej osobowość prawną otrzymanych przez Wnioskodawcę w związku z likwidacją Spółki osobowej skutkować będzie powstaniem przychodu ze źródła wskazanego w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W myśl tego przepisu jednym ze źródeł przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c).

Stosownie natomiast do treści art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ww. ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

Nie można zatem zgodzić się z twierdzeniem Wnioskodawcy wyrażonym w uzasadnieniu własnego stanowiska, gdzie Wnioskodawca, powołując treść art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. b oraz ust. 3 pkt 12 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wskazał, że w przypadku likwidacji Spółki osobowej i otrzymania przez Niego udziałów w Spółce kapitałowej po Jego stronie nie powstanie przychód (lub dochód) podlegający opodatkowaniu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując, co do zasady należy zgodzić się z twierdzeniem Wnioskodawcy, że w przypadku likwidacji Spółki osobowej i otrzymania przez Wnioskodawcę udziałów w Spółce kapitałowej po Jego stronie nie powstanie przychód (lub dochód) podlegający opodatkowaniu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednakże otrzymanie udziałów w Spółce kapitałowej będzie dla Wnioskodawcy czynnością neutralną podatkowo z innych przyczyn niż wskazane przez Niego. Należy bowiem zauważyć, że odpłatne zbycie przez Wnioskodawcę udziałów w Spółce kapitałowej skutkować będzie powstaniem przychodu ze źródła wskazanego w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. przychodu z kapitałów pieniężnych, i w niniejszej sprawie - wbrew twierdzeniu Wnioskodawcy - nie znajdą zastosowania przepisy art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. b oraz ust. 3 pkt 12 lit. b ww. ustawy.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że całokształt okoliczności przedstawionych we wniosku wskazuje, że przychód z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółce posiadającej osobowość prawną powstanie niezależnie od upływu 6-letniego terminu określonego w art. 14 ust. 3 pkt 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, bowiem przychody te należy zakwalifikować do źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy, tj. kapitałów pieniężnych i praw majątkowych.

W konsekwencji, w myśl zasady, że wadliwa argumentacja prawna Wnioskodawcy, przy prawidłowo wywiedzionym skutku prawnym, winna skutkować uznaniem stanowiska podatnika za nieprawidłowe, stanowisko Wnioskodawcy w odniesieniu do skutków podatkowych otrzymania w wyniku likwidacji Spółki osobowej udziałów w Spółce kapitałowej - z uwagi na błędną argumentację - należało uznać za nieprawidłowe.

Końcowo w odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji organów podatkowych należy stwierdzić, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla Organu wydającego przedmiotową interpretację.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl