IPTPB1/415-426/14-4/MR - PIT w zakresie obowiązków płatnika w związku z wypłatą wynagrodzeń na rzecz profesorów wizytujących z Belgii

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 października 2014 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB1/415-426/14-4/MR PIT w zakresie obowiązków płatnika w związku z wypłatą wynagrodzeń na rzecz profesorów wizytujących z Belgii

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 18 lipca 2014 r. (data wpływu 28 lipca 2014 r.), uzupełnionym pismem z dnia 2 października 2014 r. (data wpływu 6 października 2014 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z wypłatą wynagrodzeń na rzecz profesorów wizytujących z Belgii - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 lipca 2014 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.

Wniosek ten nie spełniał wymogów, o których mowa w art. 14b § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.), w związku z czym pismem z dnia 25 września 2014 r., Nr IPTPB1/415-426/14-2/MR, na podstawie art. 169 § 1 w zw. z art. 14h wymienionej ustawy, wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie do uzupełnienia ww. wniosku wysłano w dniu 25 września 2014 r. (data doręczenia 29 września 2014 r.). Wnioskodawca uzupełnił wniosek pismem z dnia 2 października 2014 r. (data wpływu 6 października 2014 r.).

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Uczelnia zamierza zatrudnić na umowę o pracę na czas określony na stanowisku profesora wizytującego, obywatela Belgii. Profesor posiada oryginał certyfikatu rezydencji wydany przez właściwy organ administracji podatkowej Belgii, z którego wynika, że jest rezydentem podatkowym Belgii.

Osoba ta nie posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych i gospodarczych. Zgodnie zaś z art. 114 ust. 3 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym, wyżej wymieniony jest równocześnie pracownikiem innej uczelni, położonej na terytorium Belgii, a na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przebywać będzie krócej niż 183 dni w roku podatkowym. Charakter zajmowanego stanowiska profesora wizytującego zatrudnionego w związku z rozwojem współpracy międzynarodowej w przedmiocie badań naukowych pozwala na wykonywanie pracy w pełnym wymiarze czasu pracy, przebywając na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej krócej niż 183 dni w roku podatkowym.

W uzupełnieniu wniosku dodano, że w związku z zawarciem umowy o stałej współpracy dydaktycznej i naukowej pomiędzy Uniwersytetem... w... a Uniwersytetem... w Belgii, Wnioskodawca zamierza zatrudnić na umowy o pracę profesorów - obywateli Belgii, na stanowisku profesorów wizytujących, począwszy od rozpoczynającego się roku akademickiego 2014/2015, tj. od 29 września 2014 r.

Umowy o pracę będą zawierane na okres: jednego, dwóch lub trzech lat z przewidywaną możliwością zawierania kolejnych umów na następne okresy.

Osoby te będą przebywać na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej krócej niż 183 dni w roku podatkowym. Ww. obywatele Belgii - profesorzy będą czasowo przebywać w Polsce w celu nauczania lub prowadzenia badań naukowych na Uniwersytecie... w....

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy w związku z posiadaniem statusu rezydenta podatkowego Belgii wynagrodzenie wypłacane przez Uniwersytet... będzie opodatkowane tylko w Belgii przez okres pierwszych dwóch lat zatrudnienia, niezależnie od okresu na jaki umowa zostanie zawarta.

Zdaniem Wnioskodawcy, na mocy art. 4a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepisy m.in. art. 3 ust. 1a stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Zgodnie zaś z art. 20 ust. 1 konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Belgii, dotyczącym wynagrodzeń profesorów, "jakiekolwiek wynagrodzenia profesorów (...) posiadających miejsce zamieszkania w jednym z Umawiających się Państw, a czasowo przebywających w drugim Umawiającym się Państwie w celu nauczania lub prowadzenia badań naukowych, na uniwersytecie (...) przez okres nieprzekraczający dwóch lat, są opodatkowane tylko w tym pierwszym Państwie."

Uniwersytet Medyczny w... wyraża pogląd, że prawidłowe będzie opodatkowanie wynagrodzenia wypłacanego przez Niego tylko w Belgii przez okres dwóch pierwszych lat trwania umowy, niezależnie od okresu, na jaki umowa została zawarta (tzn. dwóch lub więcej lat).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.), osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Stosownie do art. 3 ust. 1a ww. ustawy, za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

1.

posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub

2.

przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Na podstawie art. 3 ust. 2a ww. ustawy, osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).

W myśl art. 3 ust. 2b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za dochody (przychody) osiągane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się w szczególności dochody (przychody) z:

1.

pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia,

2.

działalności wykonywanej osobiście na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia,

3.

działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

4.

położonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieruchomości, w tym ze sprzedaży takiej nieruchomości.

Przepisy art. 3 ust. 1, 1a, 2a i 2b stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska (art. 4a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

W myśl art. 20 ust. 1 konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Belgii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania oraz zapobiegania oszustwom podatkowym i uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 2004 r. Nr 211, poz. 2139), jakiekolwiek wynagrodzenia profesorów lub innych członków personelu nauczającego, posiadających miejsce zamieszkania w jednym Umawiającym się Państwie, a czasowo przebywających w drugim Umawiającym się Państwie w celu nauczania lub prowadzenia badań naukowych, na uniwersytecie lub w innej oficjalnie uznanej instytucji naukowej, przez okres nieprzekraczający dwóch lat, są opodatkowane tylko w tym pierwszym Państwie.

Zgodnie z art. 20 ust. 2 ww. konwencji, postanowień ust. 1 nie stosuje się do dochodów pochodzących z prac badawczych, jeżeli prace te nie są podejmowane w interesie publicznym, ale głównie w celu osiągnięcia indywidualnej korzyści przez jedną lub więcej określonych osób.

W celu zastosowania przewidzianego w tym przepisie rozwiązania muszą być spełnione łącznie następujące warunki:

1.

osobą uprawnioną jest profesor lub nauczyciel,

2.

otrzymuje ona wynagrodzenie z tytułu nauczania, studiów lub badań naukowych,

3.

przebywa na terenie drugiego z Umawiających się Państw:

* przez okres nieprzekraczający dwóch lat,

* w celu nauczania lub prowadzenia badań naukowych na uniwersytecie lub w innej oficjalnie uznanej instytucji naukowej.

Z powyższego wynika, że możliwość zastosowania art. 20 ust. 1 ww. konwencji jest uzależniona m.in. od przebywania czasowo w Polsce w celu nauczania lub prowadzenia badań naukowych przez osobę mającą miejsce zamieszkania na terenie Belgii. Aby zatem zwolnienie z opodatkowania miało zastosowanie okres przebywania w Polsce nie może przekraczać dwóch lat.

W myśl art. 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.), płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

Stosownie do art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, zwane dalej "zakładami pracy", są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy, a w spółdzielniach pracy - wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej.

Z treści wniosku wynika, że Wnioskodawca zamierza zatrudnić na podstawie umowy o pracę, na stanowiskach profesorów wizytujących - obywateli Belgii. Umowy te będą zawierane na okres: jednego, dwóch lub trzech lat z przewidywaną możliwością zawierania kolejnych umów na następne okresy. Zatrudnieni wykładowcy będą czasowo przebywać w Polsce w celu nauczania lub prowadzenia badań naukowych na Uniwersytecie... w....

Mając na uwadze powołane przepisy prawa oraz przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe stwierdzić należy, że wynagrodzenia wypłacane przez Wnioskodawcę profesorom, którzy mają miejsce zamieszkania w Belgii, nie podlegają opodatkowaniu w Polsce tylko w sytuacji, gdy pobyt wykładowcy w Polsce, w celu nauczania lub prowadzenia badań naukowych, nie przekracza okresu dwóch lat. W takim przypadku na Wnioskodawcy jako płatniku nie ciąży obowiązek poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Natomiast, jeżeli pobyt wykładowcy w Polsce w celu nauczania lub prowadzenia badań naukowych, przekracza okres dwóch lat, to wynagrodzenie z tego tytułu, wypłacane przez Wnioskodawcę, podlegać będzie opodatkowaniu w Polsce na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, za cały okres pobytu profesora w Polsce. W związku z tym na Wnioskodawcy będą ciążyć wszelkie obowiązki płatnika, wynikające z powyższej przywołanych przepisów prawa.

Z uwagi na powyższe stanowisko Wnioskodawcy, że prawidłowe będzie opodatkowanie wypłacanego wynagrodzenia tylko w Belgii przez okres dwóch pierwszych lat trwania umowy, niezależnie od okresu, na jaki umowa została zawarta (tzn. dwóch lub więcej lat), uznano za nieprawidłowe.

Nadmienia się, że dokumenty dołączone do wniosku nie podlegają analizie i weryfikacji w ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl