IPTPB1/415-404/13-4/MAP - Określenie skutków podatkowych w ujęciu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wycofania części wierzytelności z majątku spółki jawnej do majątku osobistego jednego ze wspólników.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 26 września 2013 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB1/415-404/13-4/MAP Określenie skutków podatkowych w ujęciu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wycofania części wierzytelności z majątku spółki jawnej do majątku osobistego jednego ze wspólników.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 28 maja 2013 r. (data wpływu 21 czerwca 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 9 września 2013 r. (data wpływu 12 września 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wycofania części wierzytelności z majątku Spółki jawnej, do majątku osobistego jednego ze wspólników - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 czerwca 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od towarów i usług.

Wniosek nie spełniał wymogów, o których mowa m.in. w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.), w związku z czym pismem z dnia 3 września 2013 r., Nr IPTPB1/415-403/13-2/MAP, IPTPP2/443-500/13-2/PR, na podstawie art. 169 § 1 w związku z art. 14h ww. ustawy, wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie z dnia 3 września 2013 r. skutecznie doręczono w dniu 5 września 2013 r., następnie w dniu 12 września 2013 r. uzupełniono ww. wniosek (data nadania w polskiej placówce pocztowej 10 września 2013 r.).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, wspólnikiem X Spółka jawna (dalej: lub Spółka), która jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT.

Spółka w ramach swojego majątku posiada wierzytelność wobec spółki kapitałowej, którą nabyła od banku. Wierzytelność nabyta została z dyskontem, gdyż wydatki na jej nabycie były mniejsze niż jej wartość nominalna.

Obecnie, na mocy uchwały, planowane jest nieodpłatne wycofanie części wierzytelności do majątku osobistego Wnioskodawcy oraz jednego z pozostałych wspólników. Udziały wspólników w wycofanej części wierzytelności powinny odpowiadać ich udziałom w Spółce.

Przesunięcie wierzytelności z majątku Spółki do majątku osobistego wspólników jest związane z restrukturyzacją grupy kapitałowej, do której należy Spółka. Restrukturyzacja ma na celu ograniczenie ryzyka, jakie występuje po stronie spółek należących do grupy oraz zminimalizowanie ewentualnych wydatków poprzez uporządkowanie struktury wewnętrznej grupy.

Wycofanie części wierzytelności ze Spółki nie będzie się wiązać ze zmniejszeniem udziału kapitałowego wspólników w X oraz nie spowoduje zaniechania prowadzenia działalności przez Spółkę.

W uzupełnieniu wniosku z dnia 9 września 2013 r. Wnioskodawca wskazał, że przedmiotem działalności Spółki jawnej jest m.in:

* pozostałe pośrednictwo pieniężne (PKD 64.19Z),

* pozostała finansowa działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych (PKD 64.99Z),

* pozostała działalność wspomagająca usługi finansowe, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych (PKD 66.19Z),

* zarządzanie i pośrednictwo w zakresie nieruchomości (PKD 68.31Z, PKD 68.32Z),

* pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (PKD 70.22Z),

* dzierżawa własności intelektualnej i podobnych produktów, z wyłączeniem prac chronionych prawem autorskim (PKD 77.40Z).

Ponadto Wnioskodawca dodał, że Spółka jawna nabyła przedmiotową wierzytelność w celu restrukturyzacji posiadanych aktywów w postaci wolnych środków pieniężnych. Przedmiotowa wierzytelność jest wierzytelnością pieniężną (umowa pożyczki/kredytu). Natomiast, w związku z wycofaniem z majątku Spółki jawnej części wierzytelności, Wnioskodawca nie uzyska od Spółki jawnej żadnego dodatkowego wynagrodzenia. Następnie, w związku z wycofaniem części wierzytelności z majątku Spółki jawnej, nie będzie ciążył na Wnioskodawcy obowiązek dokonywania jakichkolwiek dodatkowych świadczeń względem Spółki jawnej. Ponadto, pomiędzy Wnioskodawcą, a Spółką jawną nie istnieje jakikolwiek dodatkowy stosunek prawny rodzący obowiązek przekazania przez Spółkę jawną jakiegokolwiek wynagrodzenia na rzecz Wnioskodawcy, w związku z wycofaniem lub ewentualną egzekucją ww. części wierzytelności.

Wnioskodawca nadmienił również, że na dzień wysłania wniosku, jak również na dzień jego uzupełnienia, prowadzi działalność gospodarczą w zakresie:

* jednoosobowej działalności gospodarczej pod nazwą Y oraz

* Spółki cywilnej Z - jako jej wspólnik.

Ponadto Wnioskodawca wskazał, że przychody z ww. działalności gospodarczej podlegają opodatkowaniu 19% podatkiem liniowym.

Następnie nadmienił, że posiada On udział w zyskach Spółki jawnej w wysokości 250.000 zł z 500.500 zł, czyli 49,95%.

Wnioskodawca poinformował też, że przedmiotowa wierzytelność nie jest wierzytelnością trudną, co do której może istnieć wątpliwość co do ściągnięcia długu, zgodnie ze stanem wiedzy Wnioskodawcy na dzień składania wniosku oraz sporządzania uzupełnienia tegoż wniosku. W ocenie Wnioskodawcy na dzień składania wniosku o interpretację (jak również na dzień sporządzenia niniejszego pisma), nie ma przyczyn wskazujących, że wierzytelność będąca przedmiotem wniosku o interpretację należy potraktować jako wierzytelność trudną. Natomiast w stosunku do przedmiotowej wierzytelności, zgodnie ze stanem wiedzy Wnioskodawcy na dzień wysłania wniosku (jak również na dzień wysłania uzupełnienia wniosku), nie toczy się żadne postępowanie, w tym egzekucyjne i upadłościowe.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1. Czy wycofanie części wierzytelności z majątku Spółki do majątku osobistego Wnioskodawcy będzie czynnością neutralną dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych.

2. Czy wycofanie części wierzytelności z majątku Spółki do majątku osobistego Wnioskodawcy będzie czynnością neutralną dla celów podatku od towarów i usług.

Przedmiotem niniejszej interpretacji w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych jest odpowiedź na pytanie oznaczone nr 1. W zakresie pytania nr 2 dotyczącego podatku od towarów i usług wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie.

Zdaniem Wnioskodawcy, wycofanie części wierzytelności z majątku Spółki do Jego majątku osobistego nie będzie podlegać opodatkowaniu na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wnioskodawca podkreślił, że zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm., dalej: k.s.h.), spółka osobowa to spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna.

Natomiast w myśl art. 8 § 1 k.s.h., spółka osobowa może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, a także zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana.

Tym samym, Spółka jawna posiada majątek, który jest odrębny od majątku osobistego Jej wspólników. W konsekwencji, może dojść do operacji gospodarczej polegającej na przesunięciu składników majątku należących do Spółki na rzecz Jej wspólników, bądź wspólnika.

Jednakże biorąc pod uwagę przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy podkreślić, że zgodnie z treścią art. 1 tej ustawy, podatnikami są osoby fizyczne. Ponadto, w myśl art. 8 ust. 1 cytowanej ustawy, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału). Tym samym, spółka jawna jest transparentna podatkowo, ponieważ dochody przez nią wypracowane są opodatkowane tylko na poziomie jej wspólników. Oznacza to, że spółka osobowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, na gruncie tego podatku spółka osobowa nie stanowi bowiem odrębnego podmiotu od jej wspólników.

Rozpatrując konsekwencje podatkowe czynności polegającej na wycofaniu wierzytelności z majątku Spółki do majątku osobistego Wnioskodawcy należy odnieść się do katalogu źródeł przychodów zawartego w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 cytowanej ustawy, źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Zgodnie zaś z art. 10 ust. 1 pkt 8 tejże ustawy, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, tj.:

* nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

* spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

* prawa wieczystego użytkowania gruntów,

* innych rzeczy,

- jeżeli nie następuje ono w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pół roku w przypadku innych rzeczy, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie, a w pozostałych przypadkach przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Zgodnie z art. 10 ust. 2 pkt 3 cytowanej ustawy, regulacja zawarta w art. 10 ust. 1 pkt 8 tejże ustawy nie znajduje zastosowania do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

Jak wskazuje art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychód z działalności gospodarczej powstaje w przypadku odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą:

* środków trwałych,

* składników majątku o wartości początkowej niższej niż 3.500 złotych, z wyłączeniem składników o wartości nieprzekraczającej 1.500 złotych,

* wartości niematerialnych i prawnych.

Mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe, należy stwierdzić, że wycofanie części wierzytelności do majątku osobistego Wnioskodawcy nie spowoduje powstania przychodu na gruncie wyżej wymienionych przepisów, z uwagi na jego nieodpłatny charakter.

Nieodpłatność omawianej czynności wynika z faktu, że przekazaniu wierzytelności nie będzie towarzyszyć żadne świadczenie ze strony Wnioskodawcy na rzecz Spółki, co zaznaczono w opisie zdarzenia przyszłego. Tym samym, X nie uzyska żadnej realnej korzyści, która nakazywałaby uznać planowane działanie jako cechujące się odpłatnością. W konsekwencji, nawet wskazanie, że wycofanie wierzytelności z majątku Spółki do majątku osobistego Wnioskodawcy jest zbyciem, nie skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych, gdyż zbycie to ma charakter nieodpłatny, wynikający z przepisów spółek handlowych oraz korporacyjnego charakteru czynności. Z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika natomiast, że przychód podlegający opodatkowaniu powstaje dopiero w momencie odpłatnego zbycia. Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w licznych interpretacjach indywidualnych. Przykładowo, w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w dniu 19 czerwca 2012 r. (Nr IBPBI/1/415-375/12/BK). Takie stanowisko potwierdził również Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 20 grudnia 2012 r. (Nr ITPB1/415-1087/12/AD) wskazując, że: "Skoro zatem, ze złożonego wniosku wynika, że planowana operacja wycofania składników majątku z działalności gospodarczej i przeznaczenia ich na potrzeby osobiste pozbawiona jest przymiotu odpłatności, to wycofanie to nie stanowi odpłatnego zbycia, nie spowoduje powstania przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych."

Niezależnie od powyższego, Wnioskodawca zauważył, że w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wymieniono jako zdarzenia powodującego wystąpienie obowiązku podatkowego, czynności polegającej na wycofaniu składników majątku z działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki osobowej do majątku osobistego jej wspólników. Tym samym, w opinii Wnioskodawcy, słuszne jest twierdzenie, że taka czynność nie rodzi konsekwencji podatkowych na gruncie podatku dochodowego.

Ponadto Wnioskodawca podkreślił, że wszelkie przychody uzyskiwane przez X są jednocześnie Jego przychodami, stosownie do liczby posiadanych udziałów. W związku z tym, przesunięcie części wierzytelności odpowiadającej ilości posiadanych udziałów ze Spółki na cele osobiste nie ma żadnego wpływu na ekonomiczną sytuację Wnioskodawcy. Poprzez taką transakcję nie dochodzi po Jego stronie do żadnego przysporzenia, ponieważ cały czas jest w posiadaniu takiej samej części wierzytelności. W rezultacie, samo przesunięcie wierzytelności z majątku Spółki do majątku prywatnego nie powinno rodzić żadnych konsekwencji na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Co ważne, takie stanowisko potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 19 czerwca 2012 r. (Nr IBPBI/1/415-375/12/BK), podkreślając, że " (...) sama czynność nieodpłatnego przekazania nieruchomości, o której mowa we wniosku, na potrzeby prywatne (osobiste) wspólników, nie będzie rodziła dla Wnioskodawcy, jako wspólnika Spółki jawnej skutków podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych."

Co więcej, powyższe podejście wynika również z innych interpretacji indywidualnych. Przykładowo stanowisko to potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacjach indywidualnych z dnia 21 grudnia 2012 r. (Nr IBPBI/1/415-1207/12/WRz, IBPBI/I/415-1581/12/WRz) podkreślając, że "Czynność wycofania składnika majątku (...) z działalności gospodarczej i przekazania go na potrzeby osobiste, na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie rodzi żadnych skutków podatkowych w tym podatku."

Wskazane przez Wnioskodawcę indywidualne interpretacje podatkowe, które jakkolwiek nie są źródłem prawa powszechnie obowiązującego, to wpływają jednak na praktykę wykładni prawa podatkowego i jego stosowanie w indywidualnych sprawach podatników.

Uwzględnianie treści indywidualnych interpretacji podatkowych w rozstrzyganiu indywidualnych spraw o zbliżonych stanach faktycznych prowadzi bowiem do ujednolicenia stosowania prawa podatkowego, co z kolei jest zgodne z konstytucyjną zasadą równości podatników wobec prawa i zasadą zaufania do organów państwa.

W przypadku uznania, że wycofanie składników majątku w postaci wierzytelności należy rozpatrywać w kontekście źródła przychodów jakim są prawa majątkowe uregulowane w art. 18 ustawy o PIT, należy podkreślić, że przychody z tytułu praw majątkowych obejmują również przychody z tytułu odpłatnego zbycia praw majątkowych. Jak już podkreślano, w ramach zdarzenia przyszłego będącego przedmiotem tej interpretacji, nie dojdzie do odpłatnego zbycia. Przesunięciu wierzytelności z majątku Spółki do majątku prywatnego nie będzie towarzyszyć wynagrodzenie na rzecz X. Tym samym, Spółka nie uzyska żadnej korzyści, która powodowałaby powstanie obowiązku podatkowego na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawca również nie otrzyma żadnego przysporzenia, z uwagi na fakt, że Jego majątek osobisty nie jest odrębny od majątku Spółki, w związku z czym zarówno przed, jak i po planowanym działaniu, polegającym na przesunięciu wierzytelności z majątku Spółki na cele osobiste, będzie w posiadaniu takiej samej części wierzytelności.

Nie znajduje uzasadnienia wskazanie, że samo uzyskanie wierzytelności jako prawa majątkowego będzie skutkować u Wnioskodawcy powstaniem obowiązku podatkowego. Specyfika praw majątkowych polega bowiem na tym, że samo ich posiadanie nie powoduje powstania przychodu. Z art. 18 cytowanej ustawy wynika, że przychód z prawa majątkowego powstaje w momencie wykonania tego prawa oraz w momencie jego zbycia lub zamiany. Takie stanowisko potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 26 października 2012 r. (Nr IPTPB2/415-562/12-4/JR). Źródłem przychodów są prawa majątkowe, jednakże przychodami są przychody z praw majątkowych. Zdaniem Wnioskodawcy, gdyby zamierzeniem ustawodawcy było opodatkowanie zdarzenia polegającego na uzyskaniu prawa majątkowego, posłużyłby się zwrotem "przychodem jest wartość uzyskanego prawa majątkowego". Tym samym, dopiero w momencie sprzedaży lub zamiany wierzytelności po stronie Wnioskodawcy mógłby powstać przychód podatkowy.

Podsumowując, nawet jeżeli potencjalny przychód z wycofania wierzytelności z majątku Spółki do majątku osobistego będzie rozpatrywany w kontekście źródła przychodów jakim są prawa majątkowe, przychód po stronie Wnioskodawcy nie wystąpi w momencie przesunięcia wierzytelności. W rozpatrywanym przypadku nie dochodzi do realizacji prawa majątkowego, jego odpłatnego zbycia lub zamiany.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 22 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), spółka jawna jest spółką osobową, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową. Stosownie do postanowień art. 8 § 1 ww. ustawy, spółka osobowa może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Spółka jawna może zatem posiadać własny majątek, który jest odrębny od majątków osobistych jej wspólników.

Zgodnie z treścią art. 28 Kodeksu spółek handlowych, majątek spółki jawnej stanowi wszelkie mienie wniesione jako wkład lub nabyte przez spółkę w czasie jej istnienia.

Stosownie zaś do art. 58 Kodeksu spółek handlowych, rozwiązanie spółki powodują:

* przyczyny przewidziane w umowie spółki,

* jednomyślna uchwała wszystkich wspólników,

* ogłoszenie upadłości spółki,

* śmierć wspólnika lub ogłoszenie jego upadłości,

* wypowiedzenie umowy spółki przez wspólnika lub wierzyciela wspólnika,

* prawomocne orzeczenie sądu.

Zgodnie bowiem z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W świetle powyższego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody uzyskane przez podatnika, z wyjątkiem tych, które zostały enumeratywnie wymienione w katalogu zwolnień przedmiotowych zawartym w powyższej ustawie, bądź od których zaniechano poboru podatku.

Wyszczególnienia źródeł przychodów osiągniętych przez osoby fizyczne ustawodawca dokonał w art. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 3 i 8 powołanej ustawy, odrębnymi źródłami przychodów są m.in.:

* pozarolnicza działalność gospodarcza,

* odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d.

innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy, nie ma zastosowania do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy - nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat (art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy).

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ww. ustawy, za przychód z działalności gospodarczej, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. Co do zasady należą do nich wszystkie przychody osiągane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, z wyjątkiem przychodów wymienionych w art. 14 ust. 3 tej ustawy.

Stosowanie do treści art. 14 ust. 2 pkt 17 ww. ustawy, przychodem z działalności gospodarczej są przychody z odpłatnego zbycia składników majątku:

a.

pozostałych na dzień likwidacji działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie,

b.

otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osoba prawną lub wystąpieniem wspólnika z takiej spółki.

Stosowanie natomiast do treści art. 14 ust. 3 pkt 12 ww. ustawy, do przychodów, o których mowa w ust. 1 i 2 nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia składników majątku:

a.

pozostałych na dzień likwidacji działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie,

b.

otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną lub wystąpieniem wspólnika z takiej spółki

- jeżeli od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła likwidacja działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie, likwidacja spółki niebędącej osobą prawną lub nastąpiło wystąpienie wspólnika z takiej spółki, do dnia ich odpłatnego zbycia upłynęło sześć lat i odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca jest osobą fizyczną, wspólnikiem Spółki jawnej, która jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Spółka w ramach swojego majątku posiada wierzytelność wobec spółki kapitałowej, którą nabyła od banku. Wierzytelność nabyta została z dyskontem, gdyż wydatki na jej nabycie były mniejsze niż jej wartość nominalna. Obecnie, na mocy uchwały, planowane jest nieodpłatne wycofanie części wierzytelności do majątku osobistego Wnioskodawcy oraz jednego z pozostałych wspólników. Udziały wspólników w wycofanej części wierzytelności powinny odpowiadać ich udziałom w Spółce.

Odnosząc powyższe do przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego, należy stwierdzić, że wycofanie wskazanych we wniosku części wierzytelności z majątku Spółki jawnej do majątku osobistego Wnioskodawcy nie powoduje powstania przychodu. W sytuacji tej dochodzi co prawda do przekazania ww. składników majątku Spółki do Jego majątku osobistego, brak jest jednakże odpłatności takiego przesunięcia.

Skoro zatem ze złożonego wniosku wynika, że planowana operacja wycofania części wierzytelności ze Spółki jawnej i przeznaczenia ich na potrzeby osobiste pozbawiona jest przymiotu odpłatności, to wycofanie to nie spowoduje dla Wnioskodawcy powstania przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując, biorąc pod uwagę powołane wyżej przepisy prawa podatkowego oraz przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego, stwierdzić należy, że w razie wycofania części wierzytelności do majątku osobistego Wnioskodawcy, nie osiągnie On przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji, przekazane części wierzytelności z majątku Spółki jawnej do majątku osobistego wspólnika będzie miało charakter nieodpłatny, to czynność ta nie będzie rodziła dla Wnioskodawcy jako wspólnika Spółki jawnej skutków podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych w postaci powstania obowiązku podatkowego. Jednakże w momencie, ewentualnego odpłatnego zbycia otrzymanych składników majątku, osiągnie przychód z zastrzeżeniem warunków, o których mowa w art. 14 ust. 3 pkt 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Końcowo należy dodać, iż w odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji organów podatkowych należy stwierdzić, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla Organu wydającego przedmiotową interpretację.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl