IPTPB1/415-390/13-4/MAP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 16 września 2013 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB1/415-390/13-4/MAP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, reprezentowanego przez pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 12 czerwca 2013 r. (data wpływu 14 czerwca 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 5 września 2013 r. (data wpływu 9 września 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania środków pieniężnych oraz innych składników majątkowych w ramach likwidacji lub rozwiązania spółki osobowej bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 czerwca 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania środków pieniężnych oraz innych składników majątkowych w ramach likwidacji lub rozwiązania spółki osobowej bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego.

Wniosek nie spełniał wymogów, o których mowa m.in. w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.), w związku z czym pismem z dnia 28 sierpnia 2013 r., Nr IPTPB1/415-390/13-2/MAP, na podstawie art. 169 § 1 w związku z art. 14h ww. ustawy, wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie z dnia 28 sierpnia 2013 r. skutecznie doręczono w dniu 30 sierpnia 2013 r., następnie w dniu 9 września 2013 r. uzupełniono ww. wniosek (data nadania w polskiej placówce pocztowej 5 września 2013 r.).

W przedmiotowym wniosku, po jego uzupełnieniu, zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną i posiada miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w Polsce (podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce). Na dzień złożenia wniosku Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej. Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce. Planowane jest w niedalekiej przyszłości przekształcenie tejże spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę osobową, np. spółkę jawną lub komandytową. Spółka osobowa, jako spółka przekształcona, nadal będzie miała siedzibę na terytorium Polski. Wspólnikami spółki osobowej powstałej z przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością będą dotychczasowi wspólnicy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W wyniku przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę osobową, Wnioskodawca będzie prowadził (w formie spółki) pozarolniczą działalność gospodarczą, z której dochody (przychody) mogą być opodatkowane w formie podatku liniowego. Udziałowcami spółki z ograniczoną odpowiedzialnością są polscy rezydenci podatkowi (osoby fizyczne i osoba prawna - spółka akcyjna). Wnioskodawca posiada 95 udziałów w kapitale zakładowym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, który dzieli się na 100 udziałów. Wspólnicy mają prawo do czystego zysku przeznaczonego do podziału pomiędzy nich proporcjonalnie do posiadanych udziałów. Po przekształceniu dotychczasowy udział Wnioskodawcy w zysku w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością zostanie zachowany w spółce przekształconej, a zatem będzie to 95% udziału w zysku spółki osobowej.

W toku działalności spółki osobowej mogą wystąpić sytuacje, które spowodują jej rozwiązanie. W takim przypadku spółka osobowa może zostać:

a.

zlikwidowana lub

b.

rozwiązana bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego, zgodnie z art. 67 § 1 Kodeksu spółek handlowych.

W obu ww. przypadkach majątek spółki osobowej w postaci:

1.

akcji w spółce akcyjnej i/lub

2.

udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością i/lub

3.

nieruchomości i/lub

4.

ruchomości posiadanych przez spółkę osobową (w tym samochody) i/lub

5.

programy komputerowe/oprogramowanie (prawa do tychże programów) i/lub

6.

środki pieniężne

- zostanie/zostaną przekazane wspólnikom w ramach procesu likwidacji/rozwiązania bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego, o ile oczywiście ww. składniki majątkowe nie zostaną w toku postępowania likwidacyjnego zbyte przez spółkę osobową (spieniężone).

W związku z powyższym zadano następujące pytania (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku):

1. Czy otrzymanie przez Wnioskodawcę, jako wspólnika spółki osobowej, składników majątku w postaci:

a.

akcji w spółce akcyjnej i/lub

b.

udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością i/lub

c.

nieruchomości i/lub

d.

ruchomości posiadanych przez spółkę osobową (w tym samochody) i/lub

e.

programy komputerowe/oprogramowanie (prawa do tychże programów)

- z tytułu likwidacji spółki osobowej lub rozwiązania spółki bez przeprowadzenia procedury likwidacji, skutkować będzie powstaniem przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych.

2. Czy otrzymanie przez Wnioskodawcę, jako wspólnika spółki osobowej, środków pieniężnych z tytułu likwidacji tejże spółki lub rozwiązania spółki bez przeprowadzenia procedury likwidacji skutkować będzie powstaniem przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawcy, przedstawionym w uzupełnieniu wniosku, otrzymanie majątku w postaci:

a.

akcji w spółce akcyjnej i/lub

b.

udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością i/lub

c.

nieruchomości i/lub

d.

ruchomości posiadanych przez spółkę osobową (w tym samochody) i/lub

e.

programy komputerowe/oprogramowanie (prawa do tychże programów)

- z tytułu likwidacji spółki osobowej lub rozwiązania tejże spółki bez przeprowadzenia procedury likwidacyjnej, nie spowoduje powstania przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych w momencie otrzymania ww. składnika majątkowego. Ponadto, otrzymanie w wyniku likwidacji spółki osobowej lub rozwiązania tejże spółki bez przeprowadzeni procesu likwidacji środków pieniężnych nie generuje przychodu po stronie Wnioskodawcy.

Uzasadniając powyższe, Wnioskodawca wskazał, że zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (dalej"k.s.h."), osobowe spółki prawa handlowego, a do takich należy spółka jawna, nie posiadają osobowości prawnej, lecz posiadają podmiotowość prawną. Regulacje w zakresie likwidacji spółki jawnej zawarte zostały w art. 67-85 k.s.h. Zgodnie z art. 67 § 1 k.s.h., w przypadkach określonych w art. 58 należy przeprowadzić likwidację spółki, chyba że wspólnicy uzgodnili inny sposób zakończenia działalności spółki. Stosownie do art. 58 k.s.h., rozwiązanie spółki powodują:

* przyczyny przewidziane w umowie spółki,

* jednomyślna uchwała wszystkich wspólników,

* ogłoszenie upadłości spółki,

* śmierć wspólnika lub ogłoszenie jego upadłości,

* wypowiedzenie umowy spółki przez wspólnika lub wierzyciela wspólnika,

* prawomocne orzeczenie sądu.

W przedmiotowym zakresie kluczowe znaczenie mają poniżej wskazane przepisy.

Zgodnie z art. 5a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ilekroć w ustawie jest mowa w spółce niebędącej osobą prawną, oznacza to spółkę niebędącą podatnikiem podatku dochodowego. I tak, w myśl art. 8 ust. 1 powyższej ustawy, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Natomiast zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Z kolei art. 14 ust. 3 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że do przychodów, o których mowa ust. 1 i 2, nie zalicza się środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu likwidacji takiej spółki.

Istotne znaczenie ma też przepis art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. b ww. wymienionej ustawy, w myśl którego przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną lub wystąpieniem wspólnika z takiej spółki.

W świetle powyższego należy stwierdzić, że w przypadku, gdy w wyniku likwidacji spółki osobowej lub rozwiązania tejże spółki bez przeprowadzenia procedury likwidacji, Wnioskodawca otrzyma ww. składniki majątkowe, to nie powstaje u Niego przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (ani z tytułu działalności gospodarczej, ani z innego tytułu). Zgodnie bowiem z art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. b powołanej ustawy, przychód powstaje dopiero w momencie ewentualnego odpłatnego zbycia składników majątku otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną, np. spółki jawnej.

Ponadto, w przypadku uzyskania przez Wnioskodawcę środków pieniężnych w związku z likwidacją spółki osobowej lub rozwiązaniem tejże spółki bez przeprowadzenia procedury likwidacji nie będą one stanowiły przychodu na rzecz Wnioskodawcy na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.), odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Zaznaczyć należy, że ustawa, o której mowa w stanowisku, to ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.).

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl