IPTPB1/415-338/14-2/KO - Określenie obowiązków spółdzielni mieszkaniowej jako płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych w przypadku dokonywania zamiany lokalu i przeznaczenia wkładu mieszkaniowego z pierwotnie zajmowanego mieszkania na wkład mieszkaniowy na mniejszy lokal.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 17 września 2014 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB1/415-338/14-2/KO Określenie obowiązków spółdzielni mieszkaniowej jako płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych w przypadku dokonywania zamiany lokalu i przeznaczenia wkładu mieszkaniowego z pierwotnie zajmowanego mieszkania na wkład mieszkaniowy na mniejszy lokal.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko #61485; przedstawione we wniosku z dnia 10 czerwca 2014 r. (data wpływu 20 czerwca 2014 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 czerwca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Pan X został wykluczony ze Spółdzielni Mieszkaniowej w dniu 11 grudnia 2007 r. z powodu niewnoszenia opłat za używanie lokalu. Tym samym wygasło posiadane przez niego spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego znajdującego się w zasobach Wnioskodawcy (Spółdzielni). Ww. nie przekazał dobrowolnie lokalu do Spółdzielni, a Spółdzielnia nie przeprowadziła eksmisji. Pan X zmarł w dniu 9 grudnia 2010 r. Do Spółdzielni zgłosił się zamieszkujący w przedmiotowym lokalu syn zmarłego Y. W dniu 2 listopada 2011 r. Spółdzielnia zawarła z nim umowę, na mocy której ustanowiła na jego rzecz spółdzielcze lokatorskie prawo do przedmiotowego lokalu mieszkalnego. Podstawę prawną ustanowienia tego prawa stanowi przepis art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych, zgodnie z którym w wypadku wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na podstawie art. 11 lub niedokonania czynności, o których mowa w art. 14 roszczenie o przyjęcie do spółdzielni i zawarcie umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu przysługują małżonkowi, dzieciom i innym osobom bliskim. Nie ma przepisów, które nakazywałyby przeprowadzenie postępowania spadkowego przed ustanowieniem przez Spółdzielnię na podstawie art. 11 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, spółdzielczego lokatorskiego prawa na rzecz osoby uprawnionej (vide: wyrok SN z dnia 13 maja 2009 r., sygn. akt...., z którego wynika, że brak jest przepisów nakładających na spółdzielnię mieszkaniową obowiązku badania wszystkich okoliczności związanych z dziedziczeniem wkładu i wzajemnymi rozliczeniami między uprawnionymi). Ewentualnych roszczeń o wypłatę odziedziczonego wkładu spadkobiercy nie mogą kierować wobec spółdzielni, lecz wyłącznie wobec osoby, której - na prawach pierwszeństwa - przypadło spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego.

Spółdzielnia dysponuje pełnym wkładem mieszkaniowym wymaganym na to mieszkanie.

W związku z narastającym zadłużeniem w opłatach eksploatacyjnych za przedmiotowy lokal Rada Nadzorcza Spółdzielni Mieszkaniowej wykluczyła Y ze Spółdzielni w dniu 27 listopada 2013 r.

Pismem z dnia 14 maja 2014 r. zainteresowany zwrócił się do Spółdzielni o zamianę mieszkania dotychczas zajmowanego na mniejsze również o statusie lokatorskim.

Jeśli Spółdzielnia wyrazi zgodę na powyższe, to wkład mieszkaniowy za dotychczas zajmowany lokal zostanie przeznaczony na:

* wkład mieszkaniowy na mniejsze mieszkanie,

* pokrycie zaległości wobec Spółdzielni,

* wypłatę nadwyżki uprawnionemu.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

1. Czy w przypadku dokonywania zamiany lokalu i przeznaczenia wkładu mieszkaniowego z pierwotnie zajmowanego mieszkania na wkład mieszkaniowy na inne mniejsze, zdarzenie to rodzi skutki podatkowe dla zainteresowanego.

2. Czy Spółdzielnia jest zobowiązana do wystawienia informacji PIT-8C. Jeśli tak, to która kwota stanowi podstawę do opodatkowania:

a.

wkład mieszkaniowy należny uprawnionemu za zdane mieszkanie (tekst jedn.: wartość rynkowa lokalu pomniejszona o nominalną kwotę umorzenia kredytu),

b.

nadwyżka pomiędzy wkładem za zdane mieszkanie, a wkładem wymaganym na przyjmowany lokal mieszkalny,

c.

nadwyżka pomiędzy wkładem za dotychczas zajmowane mieszkanie ustalonym: na dzień dokonywania zamiany (opróżnienie lokalu) i na datę ustanowienia prawa do lokalu (2 listopada 2011 r.).

Innymi słowy, czy - w przypadku obowiązku opodatkowania zamiany - można zastosować wobec uprawnionego zwolnienie przedmiotowe w myśl art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do wysokości wkładu mieszkaniowego ustalonego na datę uzyskania spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu na prawach pierwszeństwa po ojcu.

Zdaniem Wnioskodawcy, w tym przypadku nie wystąpi przychód podlegający opodatkowaniu z dwóch względów: Po stronie zainteresowanego nie wystąpi przychód podlegający opodatkowaniu do wysokości wkładu obowiązującego na nowe mieszkanie, bowiem zainteresowany "przenosi" (przeznacza) wkład mieszkaniowy z jednego lokalu na drugi i uzyskuje spółdzielcze lokatorskie prawo. Nie można w tym przypadku mówić o zwrocie wkładu i opodatkowywać kwotę wkładu, który jest przeznaczany na kolejny lokal mieszkalny. Można zastanawiać się nad opodatkowaniem kwoty, która będzie stanowiła nadwyżkę nad wymagany wkład na inne mieszkanie i zostanie postawiona do dyspozycji zainteresowanego.

Jednakowoż w myśl art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwolnieniu z opodatkowania podlega przychód otrzymany w związku ze zwrotem wkładów ze spółdzielni do wysokości wniesionego wkładu do spółdzielni. Biorąc pod uwagę fakt podpisania z zainteresowanym umowy o spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu na prawach pierwszeństwa należy przyjąć, że wysokość "wniesionego" wkładu mieszkaniowego - przejętego łącznie z prawem do lokalu po ojcu - powinna być określona na dzień podpisania z nim umowy o lokatorskie prawo do lokalu (tekst jedn.: na 2 listopada 2011 r.).

Spółdzielnia stoi na stanowisku, że zgodnie z ww. przepisem opodatkowaniu podlegać będzie tylko ewentualna nadwyżka wkładu mieszkaniowego za zdawany lokal ustalonego na datę zamiany lokali nad wkładem mieszkaniowym ustalonym na datę ustanowienia prawa do tego lokalu (2 listopada 2011 r.). Reszta korzysta ze zwolnienia w myśl art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym, biorąc pod uwagę oba argumenty, w przypadku dokonania zamiany Spółdzielnia będzie zobowiązana do wystawienia informacji PIT-8C tylko w sytuacji wystąpienia nadwyżki między wkładem mieszkaniowym za zdawany lokal ustalonym na datę zamiany a wkładem mieszkaniowym ustalonym na datę uzyskania przez zainteresowanego spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu na prawach pierwszeństwa po ojcu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1222), przez umowę o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego spółdzielnia zobowiązuje się oddać członkowi lokal mieszkalny do używania, a członek zobowiązuje się wnieść wkład mieszkaniowy oraz uiszczać opłaty określone w ustawie i w statucie spółdzielni.

Zgodnie z ust. 3 powyższego artykułu, spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego jest niezbywalne, nie przechodzi na spadkobierców i nie podlega egzekucji.

Wykluczenie możliwości dziedziczenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu nie narusza uprawnień spadkobierców do dziedziczenia wkładu mieszkaniowego związanego z takim prawem, co zostało uregulowane w art. 14 ust. 2 ww. ustawy.

Zgodnie zaś z treścią przepisu art. 15 ust. 2 cyt. ustawy, w wypadku wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na podstawie art. 11 lub niedokonania czynności, o których mowa w art. 14, roszczenia o przyjęcie do spółdzielni i zawarcie umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego przysługują małżonkowi, dzieciom i innym osobom bliskim.

W drodze dziedziczenia wkład ten może przypadać różnym osobom bez względu na to, czy ktoś nabędzie spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu w oparciu o przepis art. 15 ust. 2 ustawy, czy nie. Niemniej jednak dla zachowania roszczenia o przyjęcie do spółdzielni i zawarcie umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego (o czym mowa we wskazanym przepisie art. 15 ust. 2 ww. ustawy) osoby bliskie mają w ciągu roku od wygaśnięcia spółdzielczego prawa do lokalu lub ustania członkostwa osoby oczekującej na ustanowienie lokatorskiego prawa, złożyć deklarację członkowską i na piśmie wyrazić gotowość do zawarcia umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu (art. 15 ust. 4 ww. ustawy).

W wypadku wygaśnięcia roszczeń lub braku uprawnionych osób, o których mowa w ust. 3, spółdzielnia wypłaca osobie uprawnionej wartość rynkową tego lokalu ustaloną zgodnie z art. 11 ust. 21 i 22 (art. 15 ust. 6 ww. ustawy).

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że w dniu 11 grudnia 2007 r. członek Spółdzielni Mieszkaniowej został z niej wykluczony z powodu niewnoszenia opłat za używanie lokalu. Tym samym wygasło posiadane przez niego spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego znajdującego się w zasobach Wnioskodawcy. Ww. nie przekazał dobrowolnie lokalu do Spółdzielni, a Spółdzielnia nie przeprowadziła eksmisji. Członek Spółdzielni zmarł w dniu 9 grudnia 2010 r. Do Spółdzielni zgłosił się zamieszkujący w przedmiotowym lokalu syn zmarłego. W dniu 2 listopada 2011 r. Spółdzielnia zawarła z nim umowę, na mocy której ustanowiła na jego rzecz spółdzielcze lokatorskie prawo do przedmiotowego lokalu mieszkalnego. Podstawę prawną ustanowienia tego prawa stanowi przepis art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych, zgodnie z którym w wypadku wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na podstawie art. 11 lub niedokonania czynności, o których mowa w art. 14 roszczenie o przyjęcie do spółdzielni i zawarcie umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu przysługują małżonkowi, dzieciom i innym osobom bliskim.

Spółdzielnia dysponuje pełnym wkładem mieszkaniowym wymaganym na to mieszkanie.

W związku z narastającym zadłużeniem w opłatach eksploatacyjnych za przedmiotowy lokal Rada Nadzorcza Spółdzielni wykluczyła syna zmarłego ze Spółdzielni w dniu 27 listopada 2013 r.

Pismem z dnia 14 maja 2014 r. zainteresowany zwrócił się do Spółdzielni o zamianę mieszkania dotychczas zajmowanego na mniejsze, również o statusie lokatorskim.

Jeśli Spółdzielnia wyrazi zgodę na powyższe, to wkład mieszkaniowy za dotychczas zajmowany lokal zostanie przeznaczony na:

* wkład mieszkaniowy na mniejsze mieszkanie,

* pokrycie zaległości wobec Spółdzielni,

* wypłatę nadwyżki uprawnionemu.

Biorąc pod uwagę powyższe, zauważyć należy, że z chwilą śmierci ojca syn nabył spadek, którego przedmiotem był wkład mieszkaniowy związany ze spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu mieszkalnego. Z wniosku wynika również, że powyższy wkład nie został wypłacony, ponieważ Spółdzielnia w dniu 2 listopada 2011 r. zawarła z nim umowę o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do ww. lokalu mieszkalnego, przyjmując go tym samym w poczet członków Spółdzielni Mieszkaniowej. Wskazać jednak należy, że gdyby po śmierci ojca członka Spółdzielni doszło do wypłaty tego wkładu, to kwota wypłacona jako wkład podlegałaby opodatkowaniu wyłącznie podatkiem od spadków i darowizn. Tymczasem wkład nabyty w spadku pozostał w Spółdzielni i wypłata nastąpi w związku z zupełnie innym zdarzeniem niż nabycie spadku, a mianowicie w związku z zamianą spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na mniejsze również o statucie lokatorskim.

Wobec powyższego w przedmiotowej sprawie zastosowanie znajdzie ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.).

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ww. ustawy, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Z przepisu art. 11 ust. 1 ww. ustawy wynika, iż przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Przepis art. 10 ust. 1 ww. ustawy zawiera katalog przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy, źródłem przychodów są "inne źródła".

W myśl art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, kwoty uzyskane z tytułu zwrotu z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego oraz wypłaty z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, w tym także dokonane na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Jak dowodzi użycie sformułowania "w szczególności", definicja przychodów z innych źródeł ma charakter przykładowy i otwarty, zatem do tej kategorii należy zaliczyć również przychody inne niż wymienione wprost w przepisie art. 20 ust. 1 ww. ustawy.

Z treści powyższego wynika, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlega dochód, uzyskiwany w wyniku określonych czynności faktycznych i prawnych, w następstwie których mamy do czynienia z przyrostem mienia. Tak więc podstawą uzyskania przychodów z innych źródeł mogą być tylko takie czynności, w wyniku których następuje po stronie osoby fizycznej przysporzenie majątkowe.

Na podstawie powołanych wyżej przepisów opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlega uzyskany w roku podatkowym dochód stanowiący dla osób fizycznych (podatników) przysporzenie majątkowe.

Jednakże w myśl art. 21 ust. 1 pkt 50 ww. ustawy, wolne od podatku dochodowego są przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni, do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów do spółdzielni.

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, że kwota zwróconego wkładu mieszkaniowego, do wysokości wniesionego do Spółdzielni Mieszkaniowej wkładu jest przychodem zwolnionym z podatku dochodowego na mocy ww. art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, natomiast nadwyżka pomiędzy wypłaconym wkładem a wniesionym wkładem stanowi przysporzenie majątkowe, tj. przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 tej ustawy.

Kwestię zwrotu wniesionego wkładu mieszkaniowego regulują przepisy powołanej powyżej ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ww. ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego wygasa z chwilą ustania członkostwa oraz w innych wypadkach określonych w niniejszym rozdziale.

Przepis art. 11 ust. 11 ww. ustawy stanowi, że spółdzielnia może podjąć uchwałę o wygaśnięciu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego z następujących przyczyn:

1.

jeżeli członek pomimo pisemnego upomnienia nadal używa lokal niezgodnie z jego przeznaczeniem lub zaniedbuje obowiązki, dopuszczając do powstania szkód, lub niszczy urządzenia przeznaczone do wspólnego korzystania przez mieszkańców albo wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali, lub

2.

jeżeli członek jest w zwłoce z uiszczeniem opłat, o których mowa w art. 4 ust. 1, za 6 miesięcy.

Zgodnie z art. 11 ust. 21, ww. ustawy, w wypadku wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego spółdzielnia wypłaca osobie uprawnionej wartość rynkową tego lokalu. Przysługująca osobie uprawnionej wartość rynkowa nie może być wyższa od kwoty, jaką spółdzielnia uzyska od osoby obejmującej lokal w wyniku przetargu przeprowadzonego przez spółdzielnie zgodnie z postanowieniami statutu.

Natomiast art. 11 ust. 22 stanowi, że z wartości rynkowej lokalu potrąca się przypadającą na dany lokal część zobowiązań spółdzielni związanych z budową, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1, w tym w szczególności niewniesiony wkład mieszkaniowy. Jeżeli spółdzielnia skorzystała z pomocy uzyskanej ze środków publicznych lub z innych środków, potrąca się również nominalną kwotę umorzenia kredytu lub dotacji, w części przypadającej na ten lokal oraz kwoty zaległych opłat, o których mowa w art. 4 ust. 1, a także koszty określenia wartości rynkowej lokalu.

Warunkiem wypłaty, o której mowa w ust. 21 jest opróżnienie lokalu (art. 11 ust. 24 powyższej ustawy).

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego oraz powołane powyżej przepisy, stwierdzić należy, że kwota przypisanego członkowi Spółdzielni wkładu mieszkaniowego, do wysokości wkładu wniesionego do Spółdzielni Mieszkaniowej przez ojca, w części przypadającej na niego w spadku, ustalona na dzień podpisywania z nim umowy o spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, jest przychodem zwolnionym z opodatkowania podatkiem dochodowym, na mocy art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Natomiast różnica pomiędzy wkładem mieszkaniowym za zdawany lokal a wniesionym wkładem w odziedziczonej części stanowi przysporzenie majątkowe, tj. przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji nadwyżka ta podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, art. 25, art. 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ustawy - Ordynacja podatkowa zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.

Biorąc powyższe pod uwagę, wskazać należy, że w przypadku wystąpienia nadwyżki pomiędzy uzyskanym przez członka Spółdzielni przychodem a wniesionym wkładem, stanowiącej przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, Spółdzielnia Mieszkaniowa jako płatnik zobowiązana będzie do wystawienia imiennej informacji o wypłaconym stypendium, o przychodach z innych źródeł oraz o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych, tj. PIT-8C.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydawania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl