IPTPB1/415-275/14-2/MR

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 30 lipca 2014 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB1/415-275/14-2/MR

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 16 maja 2014 r. (data wpływu 21 maja 2014 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z zawarciem umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej członków władz Spółdzielni Mieszkaniowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 maja 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z zawarciem umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej członków władz Spółdzielni Mieszkaniowej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółdzielnia Mieszkaniowa zawarła z Towarzystwem Ubezpieczeń umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej członków władz Spółdzielni Mieszkaniowej. Umowa ubezpieczenia obejmuje roszczenia z tytułu szkody wyrządzonej na skutek zawinionego działania lub zaniechania sprzecznego z prawem lub postanowieniami statutu Spółdzielni Mieszkaniowej.

Zgodnie z polisą ubezpieczeniową, ubezpieczającym jest Spółdzielnia Mieszkaniowa. Składki na ubezpieczenie opłacane są przez Spółdzielnię. Uprawnionym do uzyskania ubezpieczenia jest wyłącznie Spółdzielnia. Zawarta umowa ubezpieczenia nie wymienia członków władz Spółdzielni z imienia i nazwiska, zawiera jedynie wykaz ubezpieczonych stanowisk, nie obejmuje konkretnej osoby, a krąg osób ubezpieczonych uzależniony jest od zmiennego co do liczby i osób składu osobowego organu Spółdzielni.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy Spółdzielnia jako płatnik zobowiązana jest do doliczania do przychodów członków władz Spółdzielni definiowanych w umowie wartości składek na ubezpieczenie z tytułu zawarcia umowy ubezpieczenia opisanej w stanie faktycznym.

Zdaniem Wnioskodawcy, składka ubezpieczeniowa opłacana w związku z zawarciem umowy ubezpieczenia odpowiedzialności z tytułu zarządzania Spółdzielnią nie stanowi dla poszczególnych członków władz Spółdzielni przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych, gdyż polisa nie zawiera wskazania z imienia i nazwiska osób ubezpieczonych, co w konsekwencji uniemożliwia przypisanie tym osobom faktycznego przysporzenia majątkowego.

Rzeczona polisa zawiera jedynie wykaz ubezpieczonych stanowisk i nie obejmuje konkretnych osób, a krąg ubezpieczonych uzależniony jest od zmiennego co do liczby i osób składu osobowego organu Spółdzielni, w związku z czym niemożliwe jest przypisanie przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do konkretnej osoby. Wnioskodawca nadmienia, że nieodpłatne świadczenie na gruncie art. 11 i 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wiąże się z uzyskaniem korzyści kosztem innego podmiotu, a skutkiem nieodpłatnego świadczenia jest przysporzenie majątku innej osobie, mające konkretny wymiar finansowy. W świetle powyższych przepisów przedmiotem opodatkowania jest przychód z tytułu otrzymanych świadczeń nieodpłatnych, przy czym zwrot "otrzymanie" wiąże się z wymogiem, aby po stronie podatnika wystąpiło faktyczne przysporzenie majątkowe. W omawianym stanie faktycznym członkowie władz Spółdzielni, w przypadku wypłaty odszkodowania, nie otrzymają żadnych świadczeń, gdyż to Spółdzielnia otrzyma rekompensatę za poniesioną szkodę.

Wnioskodawca wskazuje, że powyższe stanowisko ma odzwierciedlenie w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi dnia 7 listopada 2013 r., Nr IPTPB1/415-520/13/4/MAP.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Podstawową zasadą obowiązującą w przepisach ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.) jest zasada powszechności opodatkowania. W myśl tej zasady, wyrażonej w art. 9 ust. 1 ww. ustawy, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Na podstawie art. 11 ust. 1 cytowanej ustawy, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

W praktyce, w pojęciu przychodu mieści się każda realna korzyść, jaką uzyskał podatnik. Do tych korzyści zaliczyć należy również kwoty składek od odpowiedzialności cywilnej pokrywanych przez ubezpieczającego dla osób wchodzących w skład organów (rada nadzorcza, zarząd) oraz pracowników wykonujących funkcje zarządcze. Wobec braku przepisów zwalniających je z opodatkowania stanowią one, co do zasady, przychód podlegający opodatkowaniu. Przy czym wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń ustala się - jeżeli przedmiotem świadczenia są usługi zakupione - według cen zakupu, o czym stanowi art. 11 ust. 2a pkt 2 ww. ustawy. Dotyczy to zarówno podatników osiągających przychody ze stosunku pracy, podatników uzyskujących przychody z działalności wykonywanej osobiście, jak i podatników osiągających przychody z tzw. innych źródeł.

Z opisu stanu faktycznego wynika, że Spółdzielnia Mieszkaniowa zawarła z Towarzystwem Ubezpieczeń umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej członków władz Spółdzielni Mieszkaniowej. Umowa ubezpieczenia obejmuje roszczenia z tytułu szkody wyrządzonej na skutek zawinionego działania lub zaniechania sprzecznego z prawem lub postanowieniami statutu Spółdzielni Mieszkaniowej.

Zgodnie z polisą ubezpieczeniową ubezpieczającym jest Spółdzielnia Mieszkaniowa. Składki na ubezpieczenie opłacane są przez Spółdzielnię. Uprawnionym do uzyskania ubezpieczenia jest wyłącznie Spółdzielnia. Zawarta umowa ubezpieczenia nie wymienia członków władz Spółdzielni z imienia i nazwiska, zawiera jedynie wykaz ubezpieczonych stanowisk, nie obejmuje konkretnej osoby, a krąg osób ubezpieczonych uzależniony jest od zmiennego co do liczby i osób składu osobowego organu Spółdzielni.

Mając na względzie ww. okoliczności należy uznać, że opłacone przez Wnioskodawcę ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej ww. osób stanowi dla tychże osób, co do zasady, przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Objęcie bowiem ww. osób umową ubezpieczenia i sfinansowanie kosztów tejże umowy, to przekazanie osobom ubezpieczonym nieodpłatnych świadczeń. Nieodpłatne świadczenie - w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - to zapewnienie uprawnionym osobom - w sposób nieodpłatny - określonych możliwości, przekazanie określonych uprawnień; w przedmiotowej sprawie jest to objęcie ochroną ubezpieczeniową.

Jednakże z sytuacji przedstawionej we wniosku wynika, że krąg osób objętych ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej nie tworzy zbioru zamkniętego i jest on nieograniczony. W związku z tym, należy stwierdzić, że o ile skład osobowy członków władz Spółdzielni Mieszkaniowej możliwy będzie do ustalenia w dniu zapłaty składki ubezpieczeniowej, to objęcie ubezpieczeniem także potencjalnej grupy osób fizycznych, niemożliwej do zidentyfikowania na ten dzień, stanowi okoliczność uniemożliwiającą przypisania przychodu z tego tytułu konkretnej osobie. Nie da się bowiem ustalić na dzień zapłaty składki danych osób, które będą pełnić ww. funkcje w przyszłości. Na dzień zapłaty składki nie można zatem jednoznacznie ustalić grona osób objętych ubezpieczeniem, a tym samym w sposób skonkretyzowany wskazać wysokości przychodu przypadającego na jedną osobę, z wszelkimi dalszymi konsekwencjami tych okoliczności. Tym samym, po stronie Wnioskodawcy nie powstanie obowiązek obliczenia i poboru podatku, co w konsekwencji nie będzie rodziło w stosunku do Niego skutków podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl