IPTPB1/415-22/11-4/ASZ - Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości wchodzącej w skład masy upadłościowej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 lipca 2011 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB1/415-22/11-4/ASZ Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości wchodzącej w skład masy upadłościowej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 29 kwietnia 2011 r. (data wpływu 2 maja 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 17 czerwca 2011 r. (data wpływu 20 czerwca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 maja 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych określonych w art. 14b § 3 ustawy - Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 10 czerwca 2011 r., Nr IPTPB1/415-22/11-2/ASZ, wezwano do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia podania bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 14 czerwca 2011 r., natomiast w dniu 20 czerwca 2011 r. uzupełniono ww. wniosek (data nadania w polskiej placówce pocztowej 18 czerwca 2011 r.).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 17 grudnia 2007 r. Sąd Rejonowy, Sąd Gospodarczy Wydział Gospodarczy dla Spraw Upadłościowych i Naprawczych ogłosił upadłość J.O. prowadzącego działalność gospodarczą, sygn. akt: X (...). Postanowienie to jest prawomocne (Wnioskodawczyni załączyła do wniosku kserokopię prawomocnego postanowienia Sądu Rejonowego Wydział Gospodarczy z dnia 17 grudnia 2007 r.).

Postanowieniem z dnia 6 maja 2008 r. Sąd Rejonowy, Sąd Gospodarczy Wydział Gospodarczy dla Spraw Upadłościowych i Naprawczych powołał Wnioskodawczynię na Syndyka masy upadłości. Postanowienie to jest prawomocne (do wniosku dołączono kserokopię prawomocnego postanowienia Sądu Rejonowego Wydział Gospodarczy z dnia 6 maja 2008 r.).

Wnioskodawczyni w celu wykazania legitymacji Syndyka do wystąpienia z niniejszym wnioskiem wskazuje, iż w myśl art. 173 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. - Prawo upadłościowe i naprawcze (tekst jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 175, poz. 1361 z późn. zm.) w brzmieniu sprzed zmiany ustawy z dnia 6 marca 2009 r., syndyk niezwłocznie obejmuje majątek upadłego, zarządza nim, zabezpiecza go przed zniszczeniem, uszkodzeniem lub zabraniem go przez osoby postronne oraz przystępuje do jego likwidacji. Jednocześnie, zgodnie z art. 160 ust. 1 ww. ustawy, w sprawach dotyczących masy upadłości syndyk dokonuje czynności na rachunek upadłego, lecz w imieniu własnym.

W ramach prowadzonego postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku, przedmiotem sprzedaży przez Syndyka będzie:

* prawo użytkowania wieczystego gruntu (działka ew. nr 740/2,740/3,738/15) i prawo własności budynków, budowli i urządzeń gospodarstwa rolnego położonych w S.

* prawo użytkowania wieczystego gruntu (działka ew. nr 111/29) i prawo własności budynków, budowli i urządzeń gospodarstwa rolnego położonych w H.

Dla nieruchomości rolnej położonej w S., która składa się z działek ewidencyjnych o nr. 740/2,740/3,738/15 jest założona księga wieczysta KW o nr L (...).

Dla nieruchomości rolnej położonej w H., która składa się z działki ewidencyjnej nr 111/29 jest założona KW nr L (...).

Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego Gminy zatwierdzonym Uchwałą nr X. Rady Gminy z dnia 27 października 2004 r. oraz zmianą ww. planu zatwierdzoną Uchwałą nr V. Rady Gminy z dnia 30 marca 2007 r., mając na uwadze nieruchomość rolną położoną w S., poszczególne działki ewidencyjne wchodzące w skład ww. nieruchomości leżą na następujących terenach:

1.

część działki ew. nr 740/2 oraz działki ew. nr 740/3 - leży na terenie zieleni komponowanej (parkowej), trwałych użytków zielonych i wód. Obszar narażony na okresowe podtapianie,

2.

część działki ew. nr 740/2 oraz działki ew. nr 738/16 i 738/17 leży na terenach przeznaczonych do zagospodarowania rolniczego. Lokalizację zabudowy rolniczej związanej z gospodarstwem rolnym, w szczególności zabudowy zagrodowej dopuszcza się z zaleceniem jej lokowania w pasie terenów o szerokości 100 metrów, przyległych do istniejących, wydzielonych geodezyjnie dróg, przy zachowaniu przepisów odrębnych,

3.

część działki ew. nr 738/16 i działki ew. nr 738/17 leży na terenie usług i zabudowy mieszkaniowej o niskiej intensywności oraz zamieszkania zbiorowego wraz z zielenią towarzyszącą i izolacyjną, oraz niezbędnymi dojściami, dojazdami i czasowymi miejscami postojowymi towarzyszącymi usługom,

4.

część działki ew. nr 738/16 i działki ew. nr 738/17 leży na terenie zabudowy mieszkaniowej o niskiej intensywności, jednorodzinnej wolnostojącej z dopuszczeniem usług nieuciążliwych wraz z zielenią towarzyszącą i izolacyjną oraz niezbędnymi dojazdami i parkingami,

5.

część działki ew. nr 738/16 i działki ew. nr 738/17 leży na terenie zabudowy zagrodowej z dopuszczeniem zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, wolnostojącej i bliźniaczej oraz usług nieuciążliwych wraz z zielenią towarzyszącą i izolacyjną oraz niezbędnymi dojściami, dojazdami i parkingami.

Działka ew. nr 738/17 w swojej północnej części jest zabudowana. Zabudowę stanowią:

* budynek gospodarczy o powierzchni użytkowej 420 m 2,

* budynek garażowy z wiatą o powierzchni użytkowej 115 m 2.

Pozostała część działki jest wykorzystywana rolniczo, na większości powierzchni znajdują się nasadzenia sadownicze.

Działka ew. nr 738/16 stanowi wąski pas gruntu, szerokości od czterech do dziesięciu metrów, wydzielony pomiędzy budynkiem garaży, a północną granicą całej nieruchomości.

Na przeważającej części działki ew. nr 740/2 znajdują się nasadzenia sadownicze. Przy północnej granicy działki znajdują się budynek przepompowni i budynek garaży oraz stacja transformatorowa na słupach żelbetonowych.

Działka ew. nr 740/3 została wydzielona pod parterowy budynek, wykorzystywany jako skład przeciwpożarowy, o powierzchni użytkowej około 18 m 2.

Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego Gminy zatwierdzonym Uchwałą nr X. Rady Gminy z dnia 27 października 2004 r. oraz zmianą ww. planu zatwierdzoną Uchwałą nr V. Rady Gminy z dnia 30 marca 2007 r., nieruchomość rolna położona w H., składa się z działki ew. nr 111/29 która leży:

* w części na terenie przeznaczonym do użytkowania rolniczego, w których dopuszcza się realizację obiektów usług związanych z obsługą rolnictwa,

* w części na terenie trwałych użytków zielonych i zadrzewień oraz na terenie wód otwartych. Tereny trwałych użytków zielonych i zadrzewień przeznaczone są do zagospodarowania rolniczego w postaci łąk i pastwisk, zadrzewień i zakrzewień, jako tereny pod urządzeniami melioracji wodnych i przeciwpowodziowymi, tereny ujęć wodnych dla potrzeb rolnictwa. Tereny te podlegają ograniczeniom w zainwestowaniu nową zabudową,

* w części na terenie usług nieuciążliwych i zabudowy mieszkaniowej o niskiej intensywności wraz z zielenią towarzyszącą izolacyjną oraz niezbędnymi dojściami, dojazdami i czasowymi miejscami postojowymi towarzyszącymi usługom,

* w części na terenach produkcyjno-usługowych wraz z zielenią towarzyszącą i izolacyjną oraz niezbędnymi dojściami, dojazdami i parkingami. Teren częściowo położony w strefie ochrony stanowiska archeologicznego.

Nieruchomość położona w H. posiada niejednorodną strukturę wykorzystania powierzchni. Część południowo-zachodnia jest zabudowana budynkami i budowlami służącymi głównie do prowadzenia produkcji rolnej. Część południowo - wschodnia jest zabudowana budynkiem i zbiornikami stacji benzynowej oraz doprowadzonym do stanu zerowego budynkiem, który prawdopodobnie miał być mieszkalny, wielorodzinny. Zdecydowana większość terenu nieruchomości jest wykorzystywana rolniczo. Część terenu jest obsadzona nasadzeniami sadowniczymi, a część uprawiana. Na nieruchomości znajdują się następujące budynki i budowle:

* budynek administracyjny o powierzchni użytkowej 330 m 2,

* zbiornik przeciwpożarowy o powierzchni użytkowej ok. 200 m 2,

* budynek chłodni o powierzchni użytkowej 2066 m 2,

* wiata stalowa o powierzchni użytkowej 648 m 2,

* wiata z garażami o powierzchni użytkowej 320 m 2,

* budynek z boksów garażowych o powierzchni użytkowej 184 m 2,

* budynek warsztatowy o powierzchni użytkowej 84 m 2,

* zespół budynków po byłej stolarni o powierzchni użytkowej 155 m 2,

* budynki magazynowe o powierzchni użytkowej 320 m 2 i 860 m 2,

* budynek starej chłodni o powierzchni użytkowej ok. 60 m 2,

* budynek warsztatu mechanicznego o powierzchni użytkowej ok. 140 m 2,

* magazyn środków chemicznych o powierzchni użytkowej ok. 140 m 2.

Ww. nieruchomości rolne upadły nabył wraz z małżonką na podstawie umowy sprzedaży z dnia 17 kwietnia 2000 r., jako zespół składników materialnych i niematerialnych, obejmujących wszystko co wchodzi w skład gospodarstwa rolnego w rozumieniu art. 553 Kodeksu cywilnego.

W związku z ogłoszeniem upadłości w oparciu o treść art. 124 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. - Prawo upadłościowe i naprawcze, ww. majątek wszedł do masy upadłości, natomiast na zasadzie art. 75 ust. 1 ww. ustawy, J.O. utracił prawo zarządu oraz możliwość korzystania i rozporządzania mieniem wchodzącym do masy.

W ramach prowadzonego postępowania upadłościowego Syndyk podejmuje czynności związane z likwidacją masy upadłości, polegające na sprzedaży poszczególnych składników masy, w tym także ww. nieruchomości.

Wobec powyższego upadły nie może zbywać, jak również mieć zamiaru zbycia innych należących do niego nieruchomości, bowiem czynności te należą obecnie do Syndyka.

Jednocześnie Wnioskodawczyni wyjaśnia, iż dochody z działalności gospodarczej opodatkowane są podatkiem liniowym - PIT-36L.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawczyni poinformowała, iż przedmiotowe nieruchomości stanowią majątek osobisty upadłego i Jego żony. Podała, że z dokumentacji przekazanej przez upadłego wynika, że przedmiotowe nieruchomości lub ich części nie były wykorzystywane na cele prowadzonej działalności gospodarczej oraz, że nie znajdowały się i nie znajdują się w ewidencji środków trwałych prowadzonej przez upadłego działalności gospodarczej.

Ponadto wyjaśniła, iż zgodnie z rejestrem gruntów w skład nieruchomości położonej w S. wchodzą obecnie następujące działki ewidencyjne o nr.: 738/16, 738/17, 740/2, 740/3. Wcześniej przedmiotowa nieruchomość składała się z działek ewidencyjnych o nr.: 740/2, 740/3 i 738/15. Działka ewidencyjna nr 738/15 została podzielona na działki ewidencyjne o nr.: 738/16 i 738/17, jednakże w dziale pierwszym księgi wieczystej, jaka została założona do ww. nieruchomości - oznaczenie nieruchomości, nie ujawniono podziału działki ewidencyjnej nr 738/15 na działki ewidencyjne o nr.: 738/16 i 738/17.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w przypadku sprzedaży ww. nieruchomości istnieje obowiązek odprowadzenia podatku dochodowego, a jeśli tak, to jaką stawką i jaką deklaracją upadły winien rozliczyć się, aby opodatkować zbycie tych nieruchomości.

Zdaniem Wnioskodawczyni, podatek dochodowy od sprzedaży nieruchomości nie przysługuje, ponieważ upadły wraz z żoną stali się właścicielami przedmiotowych nieruchomości na podstawie umowy sprzedaży z dnia 17 kwietnia 2000 r., a odpłatne zbycie dokonane po upływie pięcioletniego okresu nie stanowi źródła przychodu, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dodała, że nieruchomości te stanowią majątek osobisty małżonków niezwiązany z prowadzoną działalnością gospodarczą, który wchodzi w skład masy upadłości.

Ponadto, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy formułuje generalną zasadę, iż sprzedaż nieruchomości lub praw przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym, jeżeli sprzedaż nieruchomości lub prawa nastąpiła po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie - nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Tak więc, w przypadku sprzedaży nieruchomości decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma moment jej nabycia.

Z przedmiotowego wniosku wynika, iż upadły wraz z żoną nabył w dniu 17 kwietnia 2000 r. nieruchomości, jako zespół składników materialnych i niematerialnych obejmujących wszystko co wchodzi w skład gospodarstwa rolnego w rozumieniu art. 55 3 Kodeksu cywilnego. Nieruchomości te stanowią majątek osobisty upadłego i Jego żony. Nie były one wykorzystywane na cele prowadzonej działalności gospodarczej oraz nie zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych. Obecnie ww. nieruchomości rolne wchodzą w skład masy upadłościowej i mają ulec sprzedaży.

Zatem upłynął pięcioletni termin, określony w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując, mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe oraz powołane przepisy prawne należy stwierdzić, iż sprzedaż w przyszłości przedmiotowych nieruchomości nie będzie stanowić źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z uwagi na upływ pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie.

Nie występować będzie zatem obowiązek odprowadzenia podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu przyszłej sprzedaży.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl