IPTPB1/415-207/14-4/AG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 lipca 2014 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB1/415-207/14-4/AG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 2 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 5 kwietnia 2014 r. (data wpływu 8 kwietnia 2014 r.), uzupełnionym pismem z dnia 10 lipca 2014 r. (data wpływu 14 lipca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych:

* w zakresie kwalifikacji przychodów do odpowiedniego źródła przychodów - jest prawidłowe,

* w zakresie zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodu - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 kwietnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa m.in. w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.), w związku z czym pismem z dnia 3 lipca 2014 r., Nr... na podstawie art. 169 § 1 w zw. z art. 14h wymienionej ustawy, wezwano Wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 8 lipca 2014 r., następnie w dniu 14 lipca 2014 r. uzupełniono ww. wniosek.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna, ewidencję księgową prowadzi w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. W ramach prowadzonej działalności zajmuje się tworzeniem projektów graficznych: reklam, ulotek, stron internetowych, logotypów, itp. Wnioskodawczyni wzięła udział w zagranicznym konkursie graficznym organizowanych na amerykańskim portalu internetowym. Konkursy te są skierowane do nieograniczonego grona uczestników, będących osobami fizycznymi. Celem konkursów jest wybór najlepszego projektu graficznego. Zgodnie z regulaminem konkursu o zwycięzcy decyduje podmiot trzeci, z którym firma amerykańska ma zawartą umowę o zorganizowanie konkursu na jego rzecz. Podmioty te pochodzą z różnych państw. Wnioskodawczyni wygrała konkurs i otrzymała nagrodę w dolarach, która wpłynęła na Jej konto Paypal (usługi płatnicze przez internet). Warunkiem otrzymania nagrody było podpisanie umowy, na podstawie której Wnioskodawczyni przekazała prawa autorskie do projektu na rzecz podmiotu trzeciego (firmy, na rzecz której został zorganizowany konkurs). W przyszłości również planuje brać udział w tego typu konkursach.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawczyni wskazała, że prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna, ewidencję księgową prowadzi w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów z zastosowaniem formy opodatkowania na zasadach ogólnych (opodatkowanie według skali podatkowej).

W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawczyni zajmuje się tworzeniem projektów graficznych: reklam, ulotek, stron internetowych, logotypów, itp. Zakres Jej działalności to:

* 62.03.Z - Działalność związana z zarządzaniem urządzeniami informatycznymi;

* 62.09.Z - Pozostała działalność usługowa w zakresie technologii informatycznych i komputerowych,

* 63.12.Z - Działalność portali internetowych,

* 63.91 Z - Działalność agencji informatycznych,

* 63.99.Z - Pozostała działalność usługowa w zakresie informacji, gdzie indziej niesklasyfikowana,

* 74.20.Z - Działalność fotograficzna,

* 47.91.Z - Sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub internet.

Wnioskodawczyni wzięła udział w zagranicznym konkursie graficznym ogłoszonym i zorganizowanym na amerykańskim portalu internetowym. Firma organizująca konkursy ma siedzibę w USA. Konkursy te są skierowane do nieograniczonego grona uczestników, będących osobami fizycznymi. Celem konkursów jest wybór najlepszego projektu graficznego. Zgodnie z regulaminem konkursu, o zwycięzcy decyduje podmiot trzeci, z którym firma amerykańska ma zawartą umowę o zorganizowanie konkursu na jego rzecz. Podmioty te pochodzą z różnych państw.

Udział w konkursie zagranicznym nie był w ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawczyni, ponieważ możliwość zarejestrowania się jako uczestnik konkursu mają tylko osoby fizyczne, a nie podmioty gospodarcze. Przedmiotem konkursu graficznego było wykonanie projektu graficznego strony internetowej. Według Wnioskodawczyni był to konkurs organizowany w dziedzinie sztuki (projekty graficzne - projektowanie logotypów, reklam, stron internetowych, aplikacji).

Zdaniem Wnioskodawczyni wykonana przez Nią strona stanowi utwór w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.) - "Przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór)".

Wnioskodawczyni wygrała konkurs i otrzymała nagrodę w dolarach, która wpłynęła na Jej konto Paypal (usługi płatnicze przez internet). Wysokość wygranej była większa niż kwota 760 zł. Wnioskodawczyni nie posiada informacji, czy organizator zapłacił podatek od wygranej.

Wnioskodawczyni otrzymała nagrodę z tytułu wygrania konkursu, ale warunkiem jej otrzymania było podpisanie umowy, na podstawie której przekazała prawa autorskie do projektu na rzecz podmiotu trzeciego (firmy, na rzecz której został zorganizowany konkurs).

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania, ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku:

1. Do jakiego źródła należy zaliczyć uzyskany przychód z tytułu wygranej w konkursie. Czy wygrana stanowi przychód z działalności gospodarczej, czy też zgodnie z art. 13 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychód z działalności wykonywanej osobiście.

2. Czy w stosunku do tych przychodów Wnioskodawczyni może zastosować 50% zryczałtowane koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich.

Zdaniem Wnioskodawczyni, przedstawionym w uzupełnieniu wniosku, uzyskaną wygraną w zagranicznym konkursie zaliczyłaby, zgodnie z art. 13 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do przychodów działalności wykonywanej osobiście.

Zgodnie z treścią art. 13 pkt 2 ww. ustawy, za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, w tym z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa, jak również przychody z uprawiania sportu, stypendia sportowe przyznawane na podstawie odrębnych przepisów oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych. Konkurs, w którym Wnioskodawczyni uzyskała nagrodę, jest konkursem z dziedziny sztuki (projekty graficzne - projektowanie logotypów, reklam, stron internetowych, aplikacji).

W stosunku do uzyskanych przychodów Wnioskodawczyni zastosowałaby, zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 3, 50% koszty uzyskania przychodu z zastrzeżeniem ust. 9a. Artykuł ten stanowi, że koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami określa się w wysokości 50% uzyskanego przychodu. Wnioskodawczyni wskazuje, że zgodnie z art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). Wykonany przez Wnioskodawczynię projekt graficzny strony internetowej według Niej jest utworem będącym przedmiotem prawa autorskiego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego w zakresie kwalifikacji przychodów do odpowiedniego źródła przychodów - jest prawidłowe, natomiast w zakresie zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodu - jest nieprawidłowe.

Podstawową zasadą obowiązującą w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest zasada powszechności opodatkowania. W myśl tej zasady, wyrażonej w art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawodawca dokonał podziału przysporzeń majątkowych uzyskiwanych przez podatników na różne źródła przychodów. Zgodnie z tym przepisem, odrębnymi źródłami przychodów są m.in.:

* działalność wykonywana osobiście (art. 10 ust. 1 pkt 2),

* pozarolnicza działalność gospodarcza (art. 10 ust. 1 pkt 3).

Stosownie do art. 13 pkt 2 ww. ustawy, za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, uważa się: przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, w tym z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa, jak również przychody z uprawiania sportu, stypendia sportowe przyznawane na podstawie odrębnych przepisów oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych.

Definicja pozarolniczej działalności gospodarczej zawarta została w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z jego treścią, działalność gospodarcza albo pozarolnicza działalność gospodarcza to działalność zarobkowa:

a.

wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa,

b.

polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c.

polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych,

- prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Zgodnie z art. 5b ust. 1 ww. ustawy, za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1.

odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2.

są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

3.

wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka.

Do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, co do zasady należą wszystkie przychody osiągane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, określone w art. 14 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z wyjątkiem przychodów wymienionych w art. 14 ust. 3 tej ustawy.

W świetle powyższego, przychodem z działalności gospodarczej są wszelkiego rodzaju przysporzenia lub korzyści majątkowe, jakie podatnik uzyskuje w związku z tą działalnością, o ile na podstawie przepisów ustawy nie są one wyłączone z kategorii tych przychodów.

Wynikający z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podział na źródła przychodów ma istotny wpływ nie tylko na sposób prowadzenia dokumentacji finansowej, ustalenie podstaw opodatkowania, ale także na sposób opodatkowania i jego wysokość, w tym na koszty uzyskania przychodów.

Koszty uzyskania przychodów zostały uregulowane przepisami Rozdziału 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na podstawie art. 22 ust. 1 ww. ustawy, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 3 ww. ustawy, koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami określa się w wysokości 50% uzyskanego przychodu, z zastrzeżeniem ust. 9a, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

W myśl art. 22 ust. 9a ww. ustawy, w roku podatkowym łączne koszty uzyskania przychodów, o których mowa w ust. 9 pkt 1-3, nie mogą przekroczyć 1/2 kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Natomiast na mocy art. 22 ust. 9 pkt 4 ww. ustawy, koszty uzyskania przychodów z tytułów określonych w art. 13 pkt 2, 4, 6 i 8 określa się w wysokości 20% uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

Na podstawie zaś art. 22 ust. 10 ww. ustawy, jeżeli podatnik udowodni, że koszty uzyskania przychodów były wyższe niż wynikające z zastosowania normy procentowej określonej w ust. 9 pkt 1-4 i pkt 6, koszty uzyskania przyjmuje się w wysokości kosztów faktycznie poniesionych. Przepisy ust. 5 i ust. 5a pkt 2 stosuje się odpowiednio.

Z kolei na mocy art. 22 ust. 10a ww. ustawy, przepis ust. 10 stosuje się również, jeżeli podatnik, udowodni, że w roku podatkowym łączne koszty uzyskania przychodów, o których mowa w ust. 9 pkt 1-3, były wyższe niż kwota określona w ust. 9a.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Ewidencję księgową prowadzi w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów z zastosowaniem formy opodatkowania na zasadach ogólnych (opodatkowanie według skali podatkowej). W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawczyni zajmuje się tworzeniem projektów graficznych: reklam, ulotek, stron internetowych, logotypów.

Wnioskodawczyni wzięła udział w zagranicznym konkursie graficznym ogłoszonym i zorganizowanym na amerykańskim portalu internetowym. Firma organizująca konkursy ma siedzibę w USA. Konkursy te są skierowane do nieograniczonego grona uczestników, będących osobami fizycznymi. Celem konkursów jest wybór najlepszego projektu graficznego. Zgodnie z regulaminem konkursu, o zwycięzcy decyduje podmiot trzeci, z którym firma amerykańska ma zawartą umowę o zorganizowanie konkursu na jego rzecz. Podmioty te pochodzą z różnych państw.

Udział w konkursie zagranicznym nie odbył się w ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawczyni, ponieważ możliwość zarejestrowania się jako uczestnik konkursu miały tylko osoby fizyczne, a nie podmioty gospodarcze. Przedmiotem konkursu graficznego było wykonanie projektu graficznego strony internetowej. Według Wnioskodawczyni był to konkurs organizowany w dziedzinie sztuki (projekty graficzne - projektowanie logotypów, reklam, stron internetowych, aplikacji), a wykonana przez Nią strona stanowi utwór w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Wnioskodawczyni wygrała konkurs i otrzymała nagrodę w dolarach, która wpłynęła na Jej konto Paypal (usługi płatnicze przez internet). Wysokość wygranej była większa niż kwota 760 zł. Warunkiem otrzymania nagrody było podpisanie umowy, na podstawie której Wnioskodawczyni przekazała prawa autorskie do projektu na rzecz podmiotu trzeciego (firmy, na rzecz której został zorganizowany konkurs).

W świetle powyższego należy stwierdzić, iż uzyskana przez Wnioskodawczynię nagroda stanowić będzie przychód z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 13 pkt 2 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Uzyskany przychód może być pomniejszony o 20% koszty uzyskania przychodu, o których mowa w przepisie art. 22 ust. 9 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Koszty te mają bowiem zastosowanie do przychodów określonych w art. 13 pkt 2, 4, 6 i 8 ww. ustawy, a więc również do osobiście wykonywanej działalności artystycznej.

W odniesieniu do tego rodzaju dochodów przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie przewidują obowiązku uiszczania zaliczek w ciągu roku podatkowego. Dochód z tego źródła podlega kumulacji z dochodami z innych źródeł, opodatkowanymi na tzw. zasadach ogólnych, czyli według skali określonej w art. 27 ust. 1 ww. ustawy, uzyskanymi w ciągu roku podatkowego. Dochód ten należy wykazać w zeznaniu rocznym na formularzu PIT-36, składanym w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku, w którym został uzyskany.

Oznacza to, iż na mocy wyłączenia, o którym mowa w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody te, nie są zaliczone do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawczyni w części dotyczącej kwalifikacji przychodów do odpowiedniego źródła przychodów jest prawidłowe, natomiast w części dotyczącej zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodu jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl