IPTPB1/415-183/11-4/ASZ - Określenie skutków podatkowych związanych ze sprzedażą pawilonu agroturystycznego stanowiącego środek trwały, w ujęciu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 grudnia 2011 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB1/415-183/11-4/ASZ Określenie skutków podatkowych związanych ze sprzedażą pawilonu agroturystycznego stanowiącego środek trwały, w ujęciu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 12 września 2011 r. (data wpływu 19 września 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 14 grudnia 2011 r. (data wpływu 16 grudnia 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych ze sprzedażą pawilonu agroturystycznego stanowiącego środek trwały - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 września 2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od towarów i usług.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych określonych w art. 14b § 3 i art. 14f § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), w związku z czym na podstawie art. 169 § 1 i § 2 w zw. z art. 14h ww. ustawy, pismem z dnia 5 grudnia 2011 r., Nr IPTPB1/415-183/11-2/ASZ, IPTPB2/415-559/11-2/ASZ, IPTPP2/443-590/11-2/JN, wezwano Wnioskodawcę do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia podania bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 9 grudnia 2011 r., natomiast w dniu 16 grudnia 2011 r. (data nadania w polskiej placówce operatora publicznego 15 grudnia 2011 r.) uzupełniono ww. wniosek.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca wraz z żoną nabył w latach 1998 i 1999 dwie działki rolne. Działki zostały zakupione na cele własne - wybudowanie domu mieszkalnego i nie były związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. W roku 2000 wybudowano na działce dom mieszkalny.

W roku 2003 Wnioskodawca wraz z żoną wystąpił o pozwolenie na budowę pawilonu agroturystycznego na działce. Budowa tego pawilonu została zakończona w styczniu 2011 r. Budynek ten został zaliczony do ewidencji środków trwałych w prowadzonej działalności gospodarczej. Podatek VAT związany z budową pawilonu agroturystycznego został Wnioskodawcy zwrócony.

Obecnie Wnioskodawca wraz z żoną zamierza sprzedać całą nieruchomość (działkę wraz z domem oraz pawilonem agroturystycznym).

W uzupełnieniu wniosku z dnia 14 grudnia 2011 r. Wnioskodawca wskazał, iż:

* prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej z żoną,

* działalność gospodarczą prowadzi od 1998 r., obecnie w zakresie szkoły nauki jazdy oraz w zakresie usług gastronomicznych i restauracyjnych,

* budynek mieszkalny nie był nigdy wykorzystywany w działalności gospodarczej,

* budynek mieszkalny znajduje się na działce nr x/1, pawilon agroturystyczny znajduje się na działkach nr x/2 i x,

* działki mają nadal charakter rolny.

Ponadto, w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych wyjaśnił, iż:

* działalność gospodarcza jest opodatkowana podatkiem "liniowym", prowadzona jest podatkowa księga przychodów i rozchodów,

* pawilon agroturystyczny został wprowadzony do ewidencji środków trwałych w maju 2011 r.

Natomiast w zakresie podatku od towarów i usług wskazał, iż:

* nie jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług,

* każda z działek, o których mowa we wniosku, jest gruntem zabudowanym,

* odnośnie pawilonu agroturystycznego:

* budynek został oddany do użytkowania (uzyskano pozwolenie na użytkowanie) w styczniu 2011 r. do działalności polegającej na usługach gastronomicznych i restauracyjnych,

* czas od dnia wybudowania do dostawy budynku będzie krótszy niż dwa lata,

* Wnioskodawcy przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

* nie były ponoszone wydatki na ulepszenie budynku po jego wybudowaniu i oddaniu do używania,

* nie ponoszono wydatków na ulepszenie, wobec czego nie przysługiwało odliczenie podatku,

* budynek nie był poddany ulepszeniu,

* budynek nie był oddany w dzierżawę, najem,

* odnośnie domu mieszkalnego:

* nie był oddany w dzierżawę, najem,

* nie był wykorzystywany do działalności gospodarczej.

Podał również, iż organem właściwym dla Niego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych jest Urząd Skarbowy. Nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy podatek dochodowy oraz podatek od towarów i usług należy zapłacić tylko od sprzedaży pawilonu agroturystycznego.

2.

Czy sprzedaż domu oraz działki są zwolnione z podatku dochodowego i podatku od towarów i usług.

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie nr 1 w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych. Natomiast w pozostałym zakresie zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż pawilonu agroturystycznego jest przychodem z działalności gospodarczej. Dodaje, iż budując pawilon agroturystyczny, zamierzał wraz z żoną wykorzystać go do prowadzenia działalności gospodarczej. Budynek po wybudowaniu i po odbiorze został wprowadzony do ewidencji środków trwałych firmy.

Wnioskodawca uważa, że transakcja sprzedaży budynku będzie przychodem z działalności gospodarczej ze zbycia środka trwałego. Transakcja będzie udokumentowana fakturą VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), źródłami przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d.

innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.

W myśl art. 10 ust. 2 pkt 3 ww. ustawy, przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

Jednak w myśl art. 10 ust. 3 cyt. ustawy, przepisy ust. 1 pkt 8 mają zastosowanie do odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.

Odrębnym źródłem przychodów jest, wskazana w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pozarolnicza działalność gospodarcza.

W świetle art. 14 ust. 1 ww. ustawy, za przychód działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Przepis art. 14 ust. 2 pkt 1 cyt. ustawy stanowi, iż przychodem z działalności gospodarczej są również:

1.

przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

a.

środkami trwałymi,

b.

składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1500 zł,

c.

wartościami niematerialnymi i prawnymi

- ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Zgodnie z art. 14 ust. 2c ww. ustawy, do przychodów, o których mowa w ust. 2 pkt 1, nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie. Przepis art. 30e stosuje się odpowiednio.

W świetle cytowanych powyżej przepisów zauważyć należy, iż przychód z odpłatnego zbycia składnika majątku, będącego środkiem trwałym w prowadzonej działalności gospodarczej (z wyjątkiem nieruchomości mieszkalnych, o których mowa w art. 14 ust. 2c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), stanowi przychód z działalności gospodarczej.

Zauważyć przy tym należy, iż grunt związany z prowadzoną działalnością gospodarczą, w tym grunt, na którym znajduje się pawilonem agroturystycznym będący integralną jego częścią, stanowią jeden nierozerwalny przedmiot własności (nieruchomość) wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej.

A więc, przychodem z działalności gospodarczej będzie również przychód ze sprzedaży gruntu związanego z działalnością gospodarczą, w tym gruntu, na którym znajduje się ww. składnik majątku. Bez znaczenia będzie przy tym pozostawać okoliczność, czy podatnik ten składnik majątku wprowadził do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, skoro taki obowiązek na nim ciążył.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca wraz z żoną nabył w latach 1998 i 1999 dwie działki rolne. W 2003 r. Wnioskodawca wystąpił o pozwolenie na budowę pawilonu agroturystycznego na działce. Budowa tego pawilonu została zakończona w styczniu 2011 r. Budynek ten w maju 2011 r. został zaliczony do ewidencji środków trwałych w prowadzonej działalności gospodarczej. Obecnie Wnioskodawca wraz z żoną zamierza sprzedać całą nieruchomość (działkę wraz z domem oraz pawilonem agroturystycznym).

Reasumując, mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe oraz powołane przepisy prawne stwierdzić należy, iż przychód uzyskany ze sprzedaży pawilonu agroturystycznego oraz gruntu (w tym gruntu, na którym posadowiony jest pawilon) wykorzystywanego w prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej stanowić będzie przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ponadto wskazać należy, że z uwagi na to, iż indywidualne interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego, co wynika z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej - niniejsza interpretacja dotyczy Wnioskodawcy. Nie wywołuje skutków prawnych dla małżonki Wnioskodawcy.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl