IPTPB1/415-155/11-2/AG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 29 listopada 2011 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB1/415-155/11-2/AG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 2 września 2011 r. (data wpływu 6 września 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodu z tytułu odsetek od dopłaty zwróconej Wspólnikowi Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 września 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodu z tytułu odsetek od dopłaty zwróconej Wspólnikowi Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością uchwałą Zgromadzenia Wspólników z dnia 15 listopada 2010 r. wydaną na podstawie § 13 aktu założycielskiego Spółki z dnia 14 stycznia 2010 r., zobowiązała jedynego Wspólnika - osobę fizyczną, do wniesienia dopłaty na pokrycie straty bilansowej Spółki w wysokości dziesięciokrotności wartości posiadanych udziałów, określonej na dzień przystąpienia do Spółki, tj. po 500,00 zł na każdy posiadany udział, co daje łączną kwotę 50.000,00 zł.

Zwrot wniesionej dopłaty, o ile nie będzie wymagana na pokrycie straty bilansowej po zamknięciu roku podatkowego, miał zostać powiększony o kwotę odsetek ustawowych liczonych od dnia następującego po dokonaniu wpłaty na rachunek bankowy Spółki do chwili dokonania zwrotu wpłaconych środków finansowych do rąk Wspólnika i nastąpić w terminie wskazanym przez uchwałę podjętą przez Zgromadzenie Wspólników Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Spółka zamknęła rok bilansowy zyskiem, wobec powyższego Zarząd Spółki ogłosił informację o zwrocie dopłaty w piśmie przeznaczonym dla ogłoszeń Spółki, a następnie po upływie 30 dni od dnia ukazania się ogłoszenia, tj. w dniu 1 sierpnia 2011 r., Zgromadzenie Wspólników podjęło uchwałę o zwrocie dopłaty gotówką do rąk Wspólnika wraz z kwotą należnych odsetek. Jednocześnie Spółka pomniejszyła dokonaną wypłatę o kwotę należnego zryczałtowanego podatku od osób fizycznych z tytułu przychodu Wspólnika w postaci wypłaconych odsetek, uznając się za płatnika podatku od przychodu ze wskazanego źródła.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy uznać należy za prawidłowe stanowisko Spółki, że przychód uzyskany przez Wspólnika z tytułu odsetek wypłaconych od wniesionej dopłaty jest przychodem Wspólnika - udziałowca (osoby fizycznej) z tytułu "udziału w zyskach osób prawnych", od którego zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy od podatku dochodowym od osób fizycznych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, którego Spółka jest płatnikiem na podstawie art. 41 ust. 4 przywołanej ustawy.

2.

Czy przeciwnie, prawidłowym będzie uznanie, że dochód uzyskany przez Wspólnika z tytułu odsetek od dopłat w Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością będzie dochodem z innych źródeł w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, którego Spółka nie jest płatnikiem, a który opodatkowany jest przy zastosowaniu skali podatkowej wynikającej z art. 27 ust. 1 wskazanej ustawy.

Zdaniem Wnioskodawcy, w sytuacji, gdy uchwała Zgromadzenia Wspólników dotyczącą obowiązku wniesienia dopłat stanowiła, iż dopłaty podlegają oprocentowaniu, zasadnym jest przyjęcie, że otrzymane przez Wspólnika odsetki są przychodem Wspólnika (udziałowca) z kapitału pieniężnego, tj. przychodem określonym w art. 17 ust. 1 pkt 4 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy od podatku dochodowym od osób fizycznych od uzyskanych dochodów (przychodów) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy. W myśl art. 41 ust. 4 przywołanej ustawy, Spółka jako płatnik jest obowiązana pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułu określonych w art. 30a ust. 1.

Wobec powyższego, Spółka uznając się za płatnika, pobrała i uiściła na rzecz właściwego urzędu skarbowego zryczałtowany podatek dochodowy od przychodu uzyskanego przez Wspólnika z tytułu wypłaconych odsetek od wniesionej do Spółki dopłaty, a momentem pobrania podatku w tej sytuacji była chwila faktycznej wypłaty kwoty odsetek.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkie dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do przepisu art. 10 ust. 1 powyższej ustawy, źródłami przychodów są:

* kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c) (art. 10 ust. 1 pkt 7),

* inne źródła (art. 10 ust. 1 pkt 9).

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Według art. 17 ust. 1 pkt 4 powyższej ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni, w tym również:

a.

dywidendy z akcji złożonych przez członków pracowniczych funduszy emerytalnych na rachunkach ilościowych,

b.

oprocentowanie udziałów członkowskich z nadwyżki bilansowej (dochodu ogólnego) w spółdzielniach,

c.

podział majątku likwidowanej spółki (spółdzielni),

d.

wartość dokonanych na rzecz udziałowców i akcjonariuszy nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, określoną według zasad wynikających z art. 11 ust. 2-2b;

Stosownie do przepisu art. 20 ust. 1 ww. ustawy, za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

W przedmiotowym wniosku Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością wskazała, iż działając na podstawie umowy spółki oraz uchwały Zgromadzenia Wspólników Spółki, jej jedyny udziałowiec uiścił dopłatę na pokrycie straty bilansowej. Zwrot wniesionej dopłaty, o ile nie będzie wymagana na pokrycie straty bilansowej po zamknięciu roku podatkowego, miał zostać powiększony o kwotę odsetek ustawowych. Spółka zamknęła rok bilansowy zyskiem. W związku z powyższym, po upływie miesiąca od ukazania się ogłoszenia o zamierzonym zwrocie dopłaty w piśmie przeznaczonym do ogłoszeń Spółki, Zgromadzenie Wspólników podjęło uchwałę o zwrocie dopłaty wraz z kwotą należnych odsetek.

Od przychodu wspólnika z tytułu odsetek Spółka jako płatnik odprowadziła zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych, na podstawie art. 30a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uznała bowiem, iż jest to przychód, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 lit. d) ww. ustawy.

Instytucję dopłat w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością regulują przepisy art. 177-179 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.). Zgodnie z art. 177 § 1 tej ustawy, umowa spółki może zobowiązywać wspólników do dopłat w granicach liczbowo oznaczonej wysokości w stosunku do udziału. Przepis art. 177 § 2 ww. ustawy stanowi, iż dopłaty powinny być nakładane i uiszczane przez wspólników równomiernie w stosunku do ich udziałów. W myśl art. 178 § 1 powyższej ustawy, wysokość i terminy dopłat oznaczane są w miarę potrzeby uchwałą wspólników. Jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej, do dopłat tych stosuje się przepisy § 2 oraz art. 179.

Cechą charakterystyczną dopłat jest to, że mogą być zwracane. Stosownie do przepisu art. 179 § 1 ustawy - Kodeks spółek handlowych, dopłaty mogą być zwracane wspólnikom, jeżeli nie są wymagane na pokrycie straty wykazanej w sprawozdaniu finansowym. Zwrot dopłat może nastąpić po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia o zamierzonym zwrocie w piśmie przeznaczonym do ogłoszeń spółki (art. 179 § 2 ww. ustawy). Zwrot powinien być dokonany równomiernie wszystkim wspólnikom (art. 179 § 3 ww. ustawy). Do zwrotu dopłat wymagana jest uchwała wspólników (art. 228 pkt 5 ustawy - Kodeks spółek handlowych).

W świetle powyższego dopłaty, to wynikające z umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i zarządzone przez zgromadzenie wspólników lub zarząd dodatkowe wpłaty wspólników na rzecz spółki. Są to świadczenia wnoszone przez wspólników do spółki. Prawo do wniesienia dopłaty jest ściśle związane z faktem posiadania udziałów przez wspólnika. Dopłaty zwiększają majątek spółki, ale nie powiększają udziałów wspólników, nie zwiększają również kapitału zakładowego spółki, są składnikiem kapitału zapasowego. Uiszczone zostają w celu pokrycia strat, są zatem instrumentem prawnym pozwalającym zasilić majątek spółki. Spółka w ww. sytuacji ma możliwość skorzystania ze środków finansowych wspólnika.

Zwrot dopłat uzależniony jest od spełnienia warunków określonych ww. przepisach ustawy - Kodeks spółek handlowych i może nastąpić wraz z oprocentowaniem. Odsetki zapłacone przez spółkę wspólnikowi są w tym przypadku należnością za korzystanie z jego środków pieniężnych.

Powyższe pozwala uznać zwrot dopłat za prawo majątkowe, o którym mowa w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 18 ww. ustawy, za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Wymieniony w powyższym art. 18 katalog przychodów z tytułu praw majątkowych jest katalogiem otwartym, w którym mieści się także zwrot dopłat w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

Stosownie jednak do art. 21 ust. 1 pkt 51 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są przychody otrzymane z tytułu zwrotu dopłat wniesionych uprzednio, zgodnie z odrębnymi przepisami, do spółki mającej osobowość prawną - do wysokości wniesionych dopłat.

Powyższy przepis ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, że przychody otrzymane przez wspólnika spółki kapitałowej z tytułu zwrotu dopłat korzystają ze zwolnienia z opodatkowania, ale tylko do wysokości dopłat wniesionych uprzednio przez tegoż wspólnika. Oznacza to, iż z przedmiotowego zwolnienia nie korzysta zwrócona wspólnikowi nadwyżka, przekraczająca wartość uiszczonej dopłaty. Zatem, jeżeli wspólnik otrzymuje zwrot dopłat ponad kwotę, którą wniósł do spółki, uzyskuje przysporzenie majątkowe stanowiące przychód opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Otrzymana przez wspólnika w związku z powyższym nadwyżka ponad kwotę wniesionej dopłaty, podlega opodatkowaniu jako przychód z tytułu praw majątkowych, od którego płatnik obowiązany jest odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy, obliczoną według skali podatkowej wymienionej w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W myśl bowiem art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od osób fizycznych, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, osobom określonym w art. 3 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Gdy przekazanie spółce tytułem dopłaty środków pieniężnych, a następnie ich zwrot dokonany zostanie z naruszeniem przepisów ustawy - Kodeks spółek handlowych, to dokonane dopłaty uznać należy za świadczenie nieodpłatne lub częściowo odpłatne wspólnika na rzecz spółki. W takim przypadku, zwrot dopłaty stanowi przychód z kapitałów pieniężnych, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W myśl bowiem tego przepisu, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni, w tym również wartość dokonanych na rzecz udziałowców i akcjonariuszy nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, określoną według zasad wynikających z art. 11 ust. 2-2b. W obowiązującym stanie prawnym przychody zakwalifikowane do przychodów wymienionych w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uznać należy za przychody z udziału w zyskach osób prawnych.

Reasumując stwierdzić należy, iż w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym przychód uzyskany przez Wspólnika Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w związku ze zwrotem dopłaty, w części przekraczającej wysokość wniesionej dopłaty, nie będzie korzystał ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym w oparciu o przepis art. 21 ust. 1 pkt 51 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tym samym podlegał będzie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jako przychód z praw majątkowych, o którym mowa w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz w art. 10 ust. 1 pkt 7 powyższej ustawy.

W konsekwencji Spółka dokonująca zwrotu dopłat wraz z oprocentowaniem, jako płatnik jest obowiązana, na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do pobrania od przychodu przekraczającego wysokość wniesionej dopłaty, zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych obliczonej według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 ww. ustawy.

Należy jednocześnie podkreślić, że Organ wydający interpretację przyjął, opierając się na opisie stanu faktycznego, iż Spółka dokonała zwrotu dopłaty wraz z oprocentowaniem. Nie oceniał natomiast charakteru tej czynności. Takie ustalenia mogą być poczynione wyłącznie w ramach prowadzonego przez właściwy organ podatkowy postępowania podatkowego. Należy tu mieć na uwadze, iż przedmiotem interpretacji wydanej na podstawie art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), są wyłącznie przepisy prawa. Zatem, Organ wydając interpretację opiera się jedynie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego podanego we wniosku, nie prowadzi zaś postępowania dowodowego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl