IPPP3/4512-499/15-2/KT

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 11 września 2015 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/4512-499/15-2/KT

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 11 czerwca 2015 r. (data wpływu 15 czerwca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowości rozliczenia podatku należnego i naliczonego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 czerwca 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowości rozliczenia podatku należnego i naliczonego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Sp. z o.o. (dalej: Wnioskodawca lub Spółka) jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT działającym w branży spożywczej. W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą Wnioskodawca dokonuje wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów (dalej: WNT) od kontrahentów z innych państw członkowskich Unii Europejskiej (dalej: Kontrahenci Zagraniczni). Zakupione w ten sposób towary Wnioskodawca wykorzystuje do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Kontrahenci Zagraniczni, dostawcy towarów, zgodnie z obowiązującymi ich przepisami, dokumentują sprzedaż na rzecz Wnioskodawcy fakturami. Zdarza się tak, że faktury wystawione przez Kontrahentów Zagranicznych wpływają do Wnioskodawcy z opóźnieniem, już po upływie terminu, w którym Wnioskodawca jest zobowiązany do rozliczenia deklaracji VAT za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu WNT. W związku z brakiem faktury i nieznajomością danych w niej zawartych (w tym daty wystawienia), w chwili składania deklaracji za okres wynikający z daty, w której wystawiono fakturę, Wnioskodawca nie ma możliwości wykazania prawidłowej podstawy opodatkowania oraz podatku należnego i naliczonego w związku z takim WNT.

Zdarza się, że dla części transakcji WNT Kontrahenci Zagraniczni wystawiają faktury w tym samym miesiącu, w którym dokonują dostawy towarów na rzecz Wnioskodawcy, a faktura wpływa do Wnioskodawcy przed upływem trzech miesięcy od końca miesiąca, w którym nastąpi dostawa nabytych towarów.

Przykładowo, faktura jest wystawiona dnia 15 maja 2015 r., dostawa jest dokonana dnia 15 maja 2015 r., a faktura wpływa do Wnioskodawcy dopiero dnia 2 lipca 2015 r. Tym samym, dopiero z dniem 2 lipca 2015 r. Wnioskodawca wchodzi w posiadanie wszystkich informacji niezbędnych do rozliczenia WNT na gruncie podatku od towarów i usług. Wskazane powyżej daty mają charakter przykładowy. Wnioskodawca zastrzega, że niniejszy wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obejmuje również inne, podobne transakcje, odbywające się wg schematu zdarzeń przedstawionego powyżej.

Wnioskodawca rozlicza podatek od towarów i usług związany z WNT dokonanym w okolicznościach wskazanych powyżej poprzez wykazanie podatku należnego i naliczonego z tytułu WNT w korekcie deklaracji VAT za miesiąc, w którym powstaje obowiązek podatkowy (tzn. za miesiąc, w którym wystawiono fakturę), tj. odnosząc się do zaprezentowanego przykładu w korekcie deklaracji za maj 2015 r. Korekta jest składana dopiero po otrzymaniu przez Wnioskodawcę faktury.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy przedstawiony przez Wnioskodawcę sposób rozliczenia podatku od towarów i usług z tytułu WNT, polegający na wykazaniu podatku należnego i naliczonego z tytułu WNT w korekcie deklaracji VAT za miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy, tj. miesiącu wystawienia faktury przez Kontrahenta Zagranicznego, złożonej przez Spółkę po otrzymaniu od tego kontrahenta faktury, jest prawidłowy.

Stanowisko Wnioskodawcy:

Zdaniem Wnioskodawcy, przedstawiony sposób rozliczenia podatku od towarów i usług z tytułu WNT, polegający na wykazaniu podatku należnego i naliczonego z tytułu WNT w korekcie deklaracji VAT za miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy, tj. miesiącu wystawienia faktury przez Kontrahenta Zagranicznego, złożonej przez Spółkę po otrzymaniu od tego kontrahenta faktury, jest prawidłowy.

Zgodnie z art. 9 Ustawy VAT, przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Jak stanowi art. 86 ust. 1 Ustawy VAT, podatnik ma, co do zasady, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 4 lit. c Ustawy VAT, w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów kwotę podatku naliczonego stanowi kwota podatku należnego. Na podstawie art. 86 ust. 10 Ustawy VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy.

Dalsze warunki rozliczenia WNT przewiduje art. 86 ust. 10b pkt 2 Ustawy VAT, zgodnie z którym obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego można dokonać pod warunkiem, że podatnik:

a.

otrzyma fakturę dokumentującą dostawę towarów, stanowiącą u niego wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, w terminie trzech miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy,

b.

uwzględni kwotę podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w deklaracji podatkowej, w której jest on obowiązany rozliczyć ten podatek.

Zgodnie z art. 20 ust. 5 Ustawy VAT, w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia.

Jak stanowi art. 86 ust. 10g Ustawy VAT, w przypadku nieotrzymania w terminie faktury dokumentującej dostawę towarów, stanowiącą u podatnika wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, podatnik jest obowiązany do odpowiedniego pomniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym upłynął ten termin.

W myśl art. 86 ust. 10h Ustawy VAT, otrzymanie przez podatnika faktury dokumentującej dostawę towarów, stanowiącą u podatnika wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, w terminie późniejszym, upoważnia podatnika do odpowiedniego powiększenia podatku naliczonego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym podatnik otrzymał tę fakturę.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy, zdaniem Wnioskodawcy, prawidłowe jest rozliczenie podatku od towarów i usług z tytułu WNT po otrzymania faktury od Kontrahenta Zagranicznego, poprzez korektę deklaracji za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy.

Zgodnie z postanowieniami art. 20 ust. 5 Ustawy VAT, obowiązek podatkowy powstaje w dacie wystawienia faktury przez podatnika VAT. Jednak w sytuacji, gdy faktura zostanie wystawiona później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy, obowiązek podatkowy nabywcy powstanie 15. dnia miesiąca następującego.

Skoro więc, zgodnie z przedstawionym w stanie faktycznym schematem, Kontrahent Zagraniczny wystawia fakturę przed upływem 15. dnia miesiąca następującego po terminie dokonania dostawy, to obowiązek podatkowy powstaje w miesiącu, w którym wystawiono fakturę. W chwili, w której Wnioskodawca jest zobowiązany do złożenia deklaracji dla potrzeb podatku od towarów i usług za miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu WNT, Wnioskodawca nie zna danych niezbędnych do rozliczenia transakcji, takich jak m.in. data wystawienia faktury ani ceny, którą jest zobowiązany zapłacić. Wnioskodawca nie zna więc również właściwych kursów walut, niezbędnych do obliczenia kwoty podatku. Przed otrzymaniem faktury Wnioskodawca, z przyczyn niezależnych od siebie, nie jest w stanie prawidłowo wykazać podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku należnego i naliczonego z tytułu WNT w składanej deklaracji.

Przyczyny, dla których Wnioskodawca nie otrzymuje faktury we właściwym terminie są od niego niezależne i nie ma on na nie żadnego wpływu. Powodem opóźnienia bywa na przykład zwłoka Kontrahenta Zagranicznego z wysłaniem faktur. Dlatego też, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że jest uprawniony do wykazywania podatku należnego i naliczonego z tytułu WNT w terminie późniejszym, w korekcie deklaracji VAT za okres rozliczeniowy, w którym zgodnie z przepisami Ustawy VAT powstał obowiązek podatkowy z tytułu WNT.

Zgodnie z postanowieniami Ustawy VAT, powstanie prawa do odliczenia podatku naliczonego w przypadku WNT w okresie, w którym powstał obowiązek podatkowy z tego tytułu, jest uzależniony od warunków określonych w art. 86 ust. 10b pkt 2 Ustawy VAT, tj.:

1.

otrzymania faktury dokumentującej WNT w terminie trzech miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy, a także

2.

podatnik uwzględni kwotę podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w deklaracji podatkowej, w której jest on obowiązany rozliczyć ten podatek.

Odnośnie przesłanki określonej w punkcie 1, to jej spełnienie jest jednym z elementów stanu faktycznego. Odnośnie przesłanki określonej w punkcie 2, to zdaniem Wnioskodawcy jest ona spełniona w momencie wykazania podatku należnego z tytułu WNT w deklaracji za okres, w którym powstanie obowiązek podatkowy, które to uwzględnienie powstanie poprzez korektę deklaracji złożoną po otrzymaniu faktury.

Wśród przepisów regulujących rozliczanie WNT brak jest postanowień warunkujących skorzystanie z prawa do odliczenia VAT od wykazania podatku należnego i naliczonego w deklaracji pierwotnej, bezpośrednio w okresie, w którym powstał obowiązek podatkowy.

W przypadku Spółki, z przyczyn niezależnych od niej, otrzymuje ona faktury z opóźnieniem, po terminie na złożenie deklaracji za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu WNT. Dlatego też Wnioskodawca uważa, że jest uprawniony do wykazywania podatku należnego i podatku naliczonego w związku z WNT po otrzymaniu faktury, poprzez korektę deklaracji VAT za okres rozliczeniowy, w którym powstał obowiązek podatkowy.

Zasadność wyżej przedstawionej wykładni regulacji Ustawy VAT potwierdza interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 15 lipca 2014 r. (sygn. IBPP4/443-181/14/LG), wydana w analogicznej sprawie.

Mając na uwadze powyższe, Spółka wnosi o potwierdzenie prawidłowości swojego stanowiska.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Tut. Organ podatkowy zaznacza, że niniejsza interpretacja nie dotyczy zdarzenia przyszłego - w tym zakresie wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl