IPPP3/4512-268/15-2/IG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 czerwca 2015 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/4512-268/15-2/IG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 1 kwietnia 2015 r. (data wpływu 2 kwietnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania pożyczki otrzymanej przez Wnioskodawcę od kontrahenta zagranicznego za import usług zwolniony z opodatkowania podatkiem VAT - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 kwietnia 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania pożyczki otrzymanej przez Wnioskodawcę od kontrahenta zagranicznego za import usług zwolniony z opodatkowania podatkiem VAT.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (dalej również: "Pożyczkobiorca") planuje pozyskanie od spółki kapitałowej zarejestrowanej we Francji ("Pożyczkodawca") będącej spółką powiązaną z Wnioskodawcą, finansowania w formie pożyczki ("Pożyczka").

Umowa Pożyczki zostanie zawarta poza Polską. Celem Pożyczkodawcy będzie w szczególności osiąganie przychodów z odsetek od Pożyczki. W momencie udzielenia pożyczki, środki pieniężne będą znajdowały się poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

Zgodnie ze statutem Pożyczkodawcy, celem jego działalności prowadzonej na terytorium Francji, a także za granicą (tekst jedn.: w krajach innych niż Francja) jest m.in.:

1.

działalność inwestycyjna poprzez nabycie, rozwój, budowę, czy czerpanie pożytków z własności gruntów, budynków, praw i aktywów nieruchomych, jak również poprzez zagospodarowanie kompleksów nieruchomościowych w celu ich wynajęcia;

2.

zarządzanie, wynajem, leasing, zbycie lub zamiana powyższych aktywów, albo bezpośrednio, albo pośrednio, lub poprzez tworzenie spółek osobowych, kapitałowych lub konsorcjów;

3.

transakcje finansowe, w papiery wartościowe, lub w aktywa nieruchome bezpośrednio lub pośrednio związane z powyższymi celami lub mogące ułatwić ich osiągnięcie.

W praktyce, w ramach ww. działalności, Pożyczkodawca udziela pożyczek podmiotom z grupy kapitałowej U.

Pożyczkodawca jest zarejestrowany na cele podatku VAT we Francji. Posiada również numer identyfikacyjny nadany dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych (poprzedzony przedrostkiem FR).

Z kolei Pożyczkobiorca jest zarejestrowany na cele podatku VAT w Polsce, jak również posiada numer VAT dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych (poprzedzony przedrostkiem PL). W przyszłości może nastąpić przekształcenie Pożyczkobiorcy w spółkę osobową (spółkę jawną albo komandytową), nie zmieni to jednak statusu Pożyczkobiorcy jako podatnika VAT czy podatnika p.c.c.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy umowa Pożyczki zawarta w okolicznościach wskazanych w opisie zdarzenia przyszłego będzie stanowić dla Pożyczkobiorcy czynność (import usług) zwolnioną z opodatkowania VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, umowa Pożyczki będzie stanowić dla Pożyczkobiorcy import usług zwolniony z opodatkowania VAT na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 w związku z art. 28b oraz art. 43 ust. 1 pkt 38 Ustawy VAT.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 720 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r. poz. 121 z późn. zm.) przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej ustawą o VAT, opodatkowaniu podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Stosownie zaś do art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Udzielenie Pożyczki dokonane w zakresie zwykłej działalności gospodarczej prowadzonej przez Pożyczkodawcę stanowić będzie odpłatne świadczenie usługi. Należy przy tym podkreślić, że do usługi udzielenia Pożyczki opisanej w zdarzeniu przyszłym znajdzie zastosowanie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT, zgodnie z którym zwolnione od podatku VAT są m.in. usługi udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych.

W myśl z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy VAT, podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające usługi, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

a. Usługodawcą jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, a w przypadku usług, do których stosuje się art. 28e, podatnik ten nie jest zarejestrowany zgodnie z art. 96 ust. 4 ustawy VAT,

b. Usługobiorcą jest, w przypadku usług, do których stosuje się art. 28b - podatnik, o którym mowa w art. 15, lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania zgodnie z art. 97 ust. 4 ustawy VAT.

Zgodnie z art. 28b ustawy VAT, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1 i la, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n.

Powyższe oznacza, że udzielenie Pożyczki będzie stanowiło odpłatne świadczenie usługi opodatkowane na terytorium Polski. W związku z powyższym, Pożyczkobiorca (Wnioskodawca) winien potraktować udzielenie pożyczki jako import usługi zwolnionej z opodatkowania VAT. W konsekwencji, Wnioskodawca nie naliczy do odsetek stanowiących wynagrodzenie Pożyczkodawcy podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

W zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl