IPPP3/4512-141/16-5/RD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 kwietnia 2016 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/4512-141/16-5/RD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 19 lutego 2016 r. (data wpływu 22 lutego 2016 r.), uzupełnionym w dniu 17 marca 2016 r. (data wpływu 21 marca 2016 r.) na wezwanie tut. Organu z dnia 7 marca 2016 r. (skutecznie doręczone w dniu 10 marca 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania dostawy nieruchomości w odniesieniu do zdarzenia przyszłego nr 2 - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 lutego 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania dostawy nieruchomości w odniesieniu do zdarzenia przyszłego nr 1, oraz zdarzenia przyszłego nr 2.

Wniosek uzupełniony został pismem z dnia 17 marca 2016 r., złożonym w dniu 17 marca 2016 r. (data wpływu 21 marca 2016 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie Organu z dnia 7 marca 2016 r.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Zdarzenie przyszłe nr 2

Wnioskodawca będący czynnym podatnikiem podatku VAT planuje zbyć nieruchomość zabudowaną, w skład której wchodzi prawo własności dwóch działek o łącznej powierzchni 600 m2 oraz prawo własności znajdującego się na nich budynku o powierzchni użytkowej 386 m2. Budynek na gruncie wybudowany został na początku lat 90-tych, tj. przed nabyciem nieruchomości przez Wnioskodawcę (nabycie nieruchomości przez Wnioskodawcę nastąpiło w 1997 r., na podstawie umowy sprzedaży, na potrzeby spółki jako jej siedziba). Oszacowana łączna wartość nieruchomość: wynosi 1.863.130,00 zł. Spółce przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z nabyciem nieruchomości.

W odniesieniu do zdarzenia przyszłego nr 2 Wnioskodawca w uzupełnieniu do wniosku wskazał, że Nieruchomość będąca przedmiotem zapytania została nabyta w ramach czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Nieruchomość nie była przedmiotem umów najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Wnioskodawca nie ponosił wydatków na ulepszenie nieruchomości (budynku), które przekraczałyby 30% wartości początkowej tej nieruchomości. Nieruchomość przed nabyciem przez Wnioskodawcę nie była oddana do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu VAT, tj. nie była przedmiotem sprzedaży, która podlegała opodatkowaniu VAT, nie była przedmiotem najmu, dzierżawy itp.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy sprzedaż nieruchomości w odniesieniu do zdarzenia przyszłego nr 2 będzie korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Z uwagi na treść art. 43 ust. 1 pkt 10, zwolnieniu od podatku od towarów i usług podlega dostawa budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata;

We wskazanym zdarzeniu przyszłym nie znajdą zastosowania oba podpunkty ust. 1 pkt 10 art. 43 ustawy o podatku od towarów i usług, w związku z czym dostawa tej nieruchomości powinna korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Pojęcie towaru ustawodawca zdefiniował w art. 2 pkt 6 ustawy. Zgodnie z definicją zawartą w tym przepisie, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Przepis art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Natomiast stosownie do art. 146a pkt 1 ww. ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2016 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Jednakże zarówno w treści ustawy, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział obniżone stawki podatku oraz zwolnienia od podatku dla dostaw niektórych towarów lub świadczenia niektórych usług, a także określił warunki stosowania tych obniżonych stawek i zwolnień.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

W świetle przytoczonego przepisu kluczowym dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynków, budowli lub ich części jest ustalenie, czy nastąpiło pierwsze zasiedlenie i jaki okres upłynął od tego momentu. Wykluczenie z tego zwolnienia następuje w sytuacjach, gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz w sytuacji, gdy od momentu pierwszego zasiedlenia do chwili sprzedaży nie minęły co najmniej dwa lata. Definicja pierwszego zasiedlenia, o której mowa powyżej została zawarta w art. 2 pkt 14 ustawy.

Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu, lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

W tym miejscu należy zauważyć, że w przypadku nieruchomości niespełniających przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ustawodawca umożliwia podatnikom - po spełnieniu określonych warunków - skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w pkt 10a tego przepisu.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Przy czym jak wynika z art. 43 ust. 7a ustawy, warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b, nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

Z powołanych wyżej przepisów wynika, że jeżeli dostawa budynków, budowli lub ich części będzie mogła korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, wówczas badanie przesłanek wynikających z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy stanie się bezzasadne.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca będący czynnym podatnikiem podatku VAT planuje zbyć nieruchomość zabudowaną, w skład której wchodzi prawo własności dwóch działek o łącznej powierzchni 600 m2 oraz prawo własności znajdującego się na nich budynku, o powierzchni użytkowej 386 m2. Budynek opisany w zdarzeniu przyszłym nr 2 wybudowany został na początku lat 90-tych, tj. przed nabyciem nieruchomości przez Wnioskodawcę (nabycie nieruchomości przez Wnioskodawcę nastąpiło w 1997 r., na podstawie umowy sprzedaży w ramach czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług na potrzeby Spółki jako jej siedziba). Spółce przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z nabyciem nieruchomości. Budynek nie był przedmiotem umów najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Wnioskodawca nie ponosił wydatków na ulepszenie nieruchomości (budynku), które przekraczałyby 30% wartości początkowej tej nieruchomości. Nieruchomość przed nabyciem przez Wnioskodawcę nie była oddana do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu VAT, tj. nie była przedmiotem sprzedaży, która podlegała opodatkowaniu VAT, nie była przedmiotem najmu, dzierżawy itp.

Przy tak przedstawionym opisie sprawy wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą zwolnienia z opodatkowania nieruchomości zabudowanej w skład której wchodzi prawo własności dwóch działek oraz prawo własności znajdującego się na nich budynku.

W celu ustalenia czy w przedmiotowej sprawie zastosowanie znajdzie zwolnienie z opodatkowania czy też opodatkowanie stawką podstawową należy w pierwszej kolejności rozstrzygnąć czy względem przedmiotowego budynku, nastąpiło pierwsze zasiedlenie.

Należy zauważyć, że w kwestii rozumienia definicji pierwszego zasiedlenia wypowiedział się NSA w wyroku z dnia 14 maja 2014 r. o sygn. I FSK 382/14. Sąd w wyroku tym stwierdził, że "Wykładnia językowa, systematyczna i celowościowa dyrektywy 112 wskazuje wyraźnie, że ww. pojęcie należy rozumieć szeroko jako "pierwsze zajęcie budynku, używanie". Zatem w taki sposób powinna być odczytywana definicja przewidziana w treści art. 2 pkt 14 ustawy o VAT".

Mając na uwadze opis sprawy w kontekście powołanych przepisów należy stwierdzić, że pierwsze zasiedlenie Budynku opisanego w zdarzeniu przyszłym nr 2 nastąpiło najpóźniej w 1997 r. tj. w momencie nabycia Budynku przez Wnioskodawcę i używania go na potrzeby Spółki jako jej siedziba. Zatem pomiędzy powstaniem pierwszego zasiedlenia względem Budynku (wykorzystywania go w prowadzonej działalności gospodarczej) do momentu sprzedaży przedmiotowego Budynku minie okres dłuższy niż 2 lata. Ponadto Wnioskodawca nie dokonywał ulepszeń w wysokości przekraczających 30% wartości początkowej Budynku. W konsekwencji zostaną spełnione obie przesłanki warunkujące zwolnienie w myśl art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy i dostawa Budynku opisanego w zdarzeniu przyszłym nr 2, wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej będzie korzystać ze zwolnienia na podstawie ww. artykułu.

Jednocześnie należy wskazać, że kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione zostały budynki lub budowle rozstrzyga przepis art. 29a ust. 8 ustawy, w myśl którego - w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Z powyższego jednoznacznie wynika, że - co do zasady - grunt będący przedmiotem sprzedaży podlega opodatkowaniu według takiej stawki podatku od towarów i usług, jaką opodatkowane są budynki lub budowle na nim posadowione. Oznacza to, że w przedmiotowej sytuacji, w której Budynek opisany w zdarzeniu przyszłym nr 2 będzie korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, również dostawa prawa własności dwóch działek na których posadowiony jest przedmiotowy Budynek będzie korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 w zw. z art. 29a ust. 8 ustawy.

Tym samym sprzedaż prawa własności dwóch działek, na którym jest posadowiony Budynek opisany w zdarzeniu przyszłym nr 2 będzie korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

W konsekwencji stanowisko Wnioskodawcy w zakresie zdarzenia przyszłego nr 2 należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Niniejsza interpretacja rozstrzyga w zakresie zwolnienia z opodatkowania dostawy nieruchomości w odniesieniu do przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego nr 2 natomiast w zakresie zwolnienia z opodatkowania dostawy nieruchomości w odniesieniu do przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego nr 1 zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl