IPPP3/443-934/11-2/MK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 27 września 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/443-934/11-2/MK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 27 czerwca 2011 r. (data wpływu 4 lipca 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia przy świadczeniu usług marketingowych i doradczych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 lipca 2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia przy świadczeniu usług marketingowych i doradczych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i jest zarejestrowany w Polsce jako podatnik VAT czynny. Działalność gospodarcza prowadzona przez Wnioskodawcę polega m in. na wsparciu marketingowym i doradczym podmiotów posiadających siedzibę poza terytorium Polski które prowadzą działalność gospodarczą poza granicami Polski.

Klientem Wnioskodawcy jest m in. klinika medyczna zlokalizowana w Belgii i tam zarejestrowana dla celów podatkowych. Klinika prowadzi działalność (tj. zabiegi i porady medyczne) na terytorium Belgii. Świadczone przez klinikę usługi na podstawie ogólnounijnych przepisów podlegają zwolnieniu z podatku od wartości dodanej. Zgodnie z belgijskimi przepisami, klinika nie jest zarejestrowana dla potrzeb podatku od wartości dodanej w Belgii.

Świadczenie usług przez Wnioskodawcę ma miejsce na terytorium Polski (telefoniczne konsultacje, tłumaczenia, udzielanie odpowiedzi na pytania potencjalnych klientów, przyjmowanie potencjalnych klientów kliniki w biurze Wnioskodawcy gdzie udziela informacji na temat świadczonych przez klinikę usług) a także za granicą. np. w przypadku, gdy konieczna jest wizyta w klinice z pacjentem.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy miejscem opodatkowania podatkiem VAT usług świadczonych przez Wnioskodawcę na rzecz kliniki zlokalizowanej w Belgii jest miejsce stałego prowadzenia działalności przez klinikę tj. Belgia.

Zdaniem Wnioskodawcy, miejscem opodatkowania usług świadczonych na rzecz kliniki prowadzącej działalność gospodarczą w Belgii i nie zarejestrowanej dla celów podatku od wartości dodanej w Belgii jest miejsce stałego prowadzania działalności przez klinikę, tj. Belgia.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm., dalej; ustawa o VAT), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do dyspozycji przepisu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi odpłatnej dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT. W przypadku świadczenia usług na rzecz zagranicznych podmiotów istotne znaczenie ma określenie miejsca świadczenia danej usługi. Od poprawności określenia miejsca świadczenia zależeć będzie bowiem czy dane świadczenie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, czy też nie.

Dla celów określenia miejsca świadczenia usług ustawodawca odrębnie zdefiniował pojęcie podatnika, tj. zagranicznego podmiotu na rzecz którego świadczone są usługi przez polskiego podatnika VAT. Zgodnie z art. 28a pkt 1 ustawy o VAT ilekroć jest mowa o podatniku - rozumie się przez to;

a.

podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art. 15 ust. 6 ustawy o VAT;

b.

osobę prawną niebędącą podatnikiem na podstawie lit. a), która jest zidentyfikowana do celów podatku lub podatku od wartości dodanej; oraz podatnika, który prowadzi również działalność lub dokonuje transakcji nieuznawanych za podlegające opodatkowaniu dostawy towarów lub świadczenia usług zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT, uznaje się za podatnika w odniesieniu do wszystkich świadczonych na jego rzecz usług.

Powyższy przepis pozwala uznać za podatnika podmioty prowadzące działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ustawy o VAT lub działalność gospodarczą o podobnym charakterze prowadzoną na terenie innego niż Polska kraju bez względu na ograniczenie, czy są one zarejestrowane dla celów podatku od wartości dodanej. A contrario podmioty nie spełniające definicji zawartej w art. 28a ustawy nie są uważane za podatników dla celów określenia miejsca świadczenia usług.

Klinika dla której Wnioskodawca świadczy usługi niewątpliwie spełnia definicję podatnika przedstawioną w art. 28a pkt 1 lit. a) ustawy o VAT, ponieważ wykonuje działalność gospodarczą na terenie Belgii, tam też jest zarejestrowana dla celów podatkowych co potwierdza fakt wykonywania działalności gospodarczej.

W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy w celu określenia miejsca świadczenia usług w ww. zakresie można zastosować art. 28b ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika, miejscem świadczenia jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1, art. 28g ust. 1, art. 28i, 28j i 28n ustawy o VAT.

W myśl art. 28b ust. 2 w przypadku gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności podatnika które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba lub stałe miejsce zamieszkania, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności. W analizowanym przypadku przepis ten nie znajdzie zastosowania, ponieważ, zarówno stałe miejsce prowadzenia działalności kliniki jak i miejsce jej siedziby znajdują się w tym samym kraju, tj. w Belgii.

Analizując powyższe należy stwierdzić, iż usługi marketingowe świadczone przez Wnioskodawcę na rzecz podatnika (tu; belgijska klinika), spełniającego definicję z art. 28a, ustawy, mającego siedzibę w Belgii będą opodatkowane zgodnie z art. 28b ust. 1 ustawy w miejscu siedziby usługobiorcy tj. w Belgii. W związku z powyższym Wnioskodawca wnosi jak na wstępie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym w stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl