IPPP3/443-924/10-2/MPe - Określenie zasad dokumentowania oraz określenie stawki podatku VAT w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 1 grudnia 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/443-924/10-2/MPe Określenie zasad dokumentowania oraz określenie stawki podatku VAT w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 14 września 2010 r. (data wpływu 20 września 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentacji i stawki podatku przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 września 2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentacji i stawki podatku przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka będąca zarejestrowanym podatnikiem na terytorium RP dla potrzeb podatku od towarów i usług, nieposiadająca siedziby ani miejsca prowadzenia działalności na terytorium Polski prowadzi działalność w zakresie sprzedaży i dystrybucji artykułów medycznych, które nabywa na terytorium kraju. Spółka nabyte towary przemieszcza jako własne towary z terytorium kraju na terytorium Unii Europejskiej - czyli dokonuje przesunięć magazynowych.

W ramach przemieszczania własnych towarów schemat transakcji przebiegał następująco:

Podmioty współpracujące ze spółką na terytorium Polski przygotowują zamówione dostawy. O ile produkt jest gotowy do wysyłki, Spółka jest wstępnie informowana o każdej dostawie co odnotowywane jest w systemie SAP Spółki i wówczas Spółka tworzy indywidualne zamówienie klienta i wystawia fakturę.

1.

pod względem dokumentów:

A. Faktura

Spółka wystawia faktury VAT z których wynika, iż następuje przesunięcie własnych towarów z Polski na terytorium Wspólnoty np. Francji, Włoch, Anglii, Grecji, Szwecji - jako nabywca towarów widnieje bowiem Spółka z numerem VAT UE z przedrostkiem właściwym dla państwa zarejestrowania i tak odpowiednio są to VAT - FR, IT, GB, EL, SE. Jako miejsce ostatecznej dostawy wskazany został na fakturach adres magazynów w krajach przeznaczenia tj. we Francji, Włoszech, Anglii, Grecji, Szwecji.

B. Shipping unit/Waybill

Dokumenty transportowe oparte są na dostawach wygenerowanych w systemie SAP. Dokument o nazwie "shipping unit/waybill" jest przypisany do jednego samochodu ciężarowego i może odnosić się do jednej lub kilku dostaw wygenerowanych w systemie SAP. Dokument shipping unit/waybill jest generowany w momencie gdy etap planowania transportu jest zakończony.

Ponadto "shipping unit/waybill" jest również dokumentem podstawowym do wystawienia dokumentu CMR. Oprócz szczegółów dotyczących zamawianego produktu, jednostki wysyłki zawiera również miejsce załadunku, adres miejsca przeznaczenia w przypadku dostaw oraz punkt transferu ładunku na terytorium Niemiec.

C. Dokument przewozowy CMR

Dokument przewozowy CMR, jak wspomniano powyżej sporządzany jest na podstawie Shipping unit-u/waybiil-u z odpowiednio zdefiniowanym miejscem wysyłki i przeznaczenia. W dokumencie CMR jako miejsce dostawy wskazane jest miejsce przeznaczenia zgodne z tym na dokumencie shipping unit/waybill. Jest to jeden z dwóch magazynów na terytorium Niemiec. Dokument niniejszy jest opieczętowany i podpisany przez pracownika magazynu na terytorium Niemiec. Posiadany dokument CMR dokumentuje przemieszczenie własnych towarów i potwierdza przyjęcie do magazynu w Niemczech.

2.

pod względem towaru

Jak wspomniano powyżej Spółka dokonuje przemieszczenia własnych towarów z terytorium kraju do innych krajów Wspólnoty. Niemniej jednak pierwszym miejscem przemieszczenia towarów zgodnie z polityką logistyczno-magazynową Spółki są magazyny na terytorium Niemiec. Na terytorium Niemiec Spółka posiada dwa magazyny, do których przemieszczany jest towar z całej Europy, w tym z terytorium Polski. Następnie w przedmiotowych magazynach towar jest przepakowywany na środki transportu jadące do poszczególnych krajów tj. Francji, Anglii, Grecji itp. wraz z innymi produktami. W związku z tym magazyny umiejscowione na terytorium Niemiec pełnią rolę centrali magazynowej a stamtąd przemieszczane są do Spółki na terytorium innych krajów Wspólnoty.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy posiadane przez Spółkę dokumenty są wystarczające, aby skorzystać z preferencyjnej stawki 0% dla transakcji wewnątrzwspólnotowej przedstawionej w stanie faktycznym.

W ocenie Spółki, przemieszczenie własnych towarów na terytorium Wspólnoty stanowi dla Spółki wewnątrzwspólnotową dostawę towarów w rozumieniu art. 13 ustawy o VAT a tym samym Spółce przysługuje prawo do stawki 0%, z uwagi na posiadanie dokumentów uprawniających do zastosowania preferencyjnej stawki. Zgodnie bowiem z art. 13 ust. 1 ustawy o VAT przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

Ponadto regulacje ustawy o VAT wskazują, iż wewnątrzwsólnotowa dostawa towarów ma miejsce pod warunkiem, że nabywca towarów jest podatnikiem podatku od wartości dodanej zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

Zwrócić należy również uwagę na zapis art. 13 ust. 4 ustawy o VAT zgodnie z którym za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów uznaje się również przemieszczenie przez podatnika lub na jego rzecz towarów należących do jego przedsiębiorstwa z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, które zostały przez tego podatnika na terytorium kraju w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo sprowadzone na terytorium kraju w ramach importu towarów, jeżeli mają służyć działalności gospodarczej podatnika.

Wobec powyższego, w celu uznania danej dostawy za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów konieczne jest spełnienie następujących warunków:

a.

wywóz towarów z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju;

b.

nabywca towarów jest podatnikiem podatku od wartości dodanej zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

Zdaniem Spółki, w przedstawionym stanie faktycznym spełnione są wszystkie przesłanki pozwalające na uznanie opisanej transakcji za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której stanowi art. 13 ust. 1-3 ustawy o VAT.

Poniżej Spółka przedstawia argumenty przemawiające za prawidłowością przyjętego przez nią stanowiska:

a.

Wywóz towarów z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytoriom kraju.

Spółka pragnie zauważyć, iż w przedstawionym stanie faktycznym warunek wywozu towaru z terytorium kraju na terytorium innego państwa członkowskiego został spełniony. Przemieszczenie własnych towarów odbywa się z terytorium Polski do magazynów na terytorium Niemiec, a dalej do właściwych krajów unijnych zgodnie z wystawioną fakturą VAT.

b.

Nabywca towarów jest podatnikiem podatku od wartości dodanej zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

Drugi z warunków wskazany w przepisach ustawy o VAT także został przez Spółkę spełniony. Przemieszczenie własnych towarów dokonywane jest na rzecz Spółki, która zarejestrowana jest dla podatku od wartości dodanej na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium różnych państw członkowskich tj. we Francji, Grecji, Szwecji itp.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego i przywołanych przepisów definicja wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów została wypełniona przez Spółkę. W związku z tym jak stanowi przepis art. 13 ust. 3 ustawy o VAT niewątpliwie w przedmiotowym stanie faktycznym mamy do czynienia z transakcją wewnątrzwspólnotowej dostawy (własnych) towarów.

Z uwagi na to, że na podstawie przepisów możemy uznać niniejszą transakcję za WDT, to Spółka zobowiązana jest w zakresie zastosowania preferencyjnej stawki 0% spełnić warunki wskazane w art. 42 ust. 1 i 3 ustawy o VAT.

W związku z tym zgodnie z art. 42 ust. 1 ustawy o VAT Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0%, pod warunkiem że:

1.

podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej, i podał ten numer oraz swój numer, o którym mowa w art. 97 ust. 10, na fakturze stwierdzającej dostawę towarów;

2.

podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium.

Warunki wskazane przez ustawę w zakresie posiadania właściwego i ważnego numeru identyfikacyjnego dla transakcji wewnątrzwspólnotowych oraz posiadanie dowodów potwierdzających dostarczenie własnych towarów na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju również zostały przez Spółkę spełnione. Dowodami, o których mowa w ust. 1 pkt 2, zgodnie z art. 43 ust. 3 ustawy, są następujące dokumenty, jeżeli łącznie potwierdzają dostarczenie towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju:

1.

dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora) odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju, z których jednoznacznie wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju - w przypadku gdy przewóz towarów jest zlecany przewoźnikowi (spedytorowi),

2.

kopia faktury,

3.

specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku.

W stanie faktycznym przedstawionym przez Spółkę w oparciu o przywołane przepisy ustawy, ważne jest, aby zgromadzone przez Spółkę dokumenty potwierdzały fakt, iż towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. Spółka jak wykazała w opisie stanu faktycznego dysponuje dokumentami z których wynika, że towary wymienione na fakturze i specyfikacji dostarczone zostały do nabywcy. Zaznaczyć należy, że przepisy nie wykluczają możliwości wywiezienia towaru do kraju członkowskiego, w którym nabywca towaru wskazuje inne miejsce dostawy niż adres siedziby.

Reasumując, zdaniem Spółki przysługuje jej prawo do zastosowania stawki 0% podatku VAT dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów na swoją rzecz dla lokalizacji wskazanych na poszczególnych fakturach, w sytuacji gdy towar fizycznie dostarczony zostaje najpierw do magazynów położonych na teranie Niemiec, w sytuacji kiedy Spółka dysponuje dokumentem CMR potwierdzonym przez magazyn położony na terytorium Niemiec, kopią faktury, specyfikacją poszczególnych sztuk ładunku, potwierdzającymi wywóz towarów z terytorium kraju na teren innego państwa członkowskiego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl