IPPP3/443-919/10-5/IB - Brak prawa do odzyskania podatku VAT przez uczelnię wyższą w związku z realizacją projektu adaptacji zabytkowego budynku na cele edukacyjne.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 3 listopada 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/443-919/10-5/IB Brak prawa do odzyskania podatku VAT przez uczelnię wyższą w związku z realizacją projektu adaptacji zabytkowego budynku na cele edukacyjne.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 13 września 2010 r. (data wpływu 20 września 2010 r.) uzupełnionym w dniu 21 października 2010 r. (data wpływu) na wezwanie z dnia 8 października 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony od zakupów w związku z realizacją projektu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 września 2010 r. wpłynął ww. wniosek uzupełniony w dniu 21 października 2010 r. (data wpływu) na wezwanie z dnia 8 października 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony od zakupów w związku z realizacją projektu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Szkoła Wyższa ubiega się o dofinansowanie projektu pt. "Przebudowa, remont i adaptacja zabytkowego budynku z przeznaczeniem na cele edukacyjne (szkolnictwo wyższe) z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa O. na lata 2007-2013 w ramach działania 6.1 Rewitalizacja obszarów miejskich.

Projekt zakłada przebudowę, remont i adaptację zabytkowego budynku. Zakres projektu obejmuje m.in. roboty rozbiórkowe, budowlano-montażowe, wykończeniowe i konserwatorskie, roboty instalacyjne, zagospodarowanie terenu, zakup i montaż sprzętu i wyposażenia związanego z funkcjonowaniem placówki, zakup nieruchomości. Celem projektu jest przystosowanie obiektu do potrzeb Szkoły, by mogła w pełni rozwinąć w nim prowadzoną obecnie działalność edukacyjną polegającą na prowadzeniu studiów dziennych, zaocznych i podyplomowych.

Szkoła jest wpisana do rejestru uczelni niepublicznych i związków uczelni niepublicznych prowadzonego przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Uczelnia świadczy usługi edukacyjne zgodnie z PKD 8030C. Usługi te zgodnie z załącznikiem nr 4 poz. 7 Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług są zwolnione z podatku VAT. Szkoła nie prowadzi innej działalności poza działalnością edukacyjną, zatem wszystkie produkty projektu służyć będą w całości realizacji działalności edukacyjnej, zwolnionej z podatku VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym Szkole Wyższej będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony od dokonanego zakupu środków trwałych i usług w ramach projektu.

Zdaniem Wnioskodawcy, Uczelnia nie ma możliwości odzyskania zapłaconego podatku VAT. W omawianym przypadku nie będzie możliwości dokonania odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego.

Zakup wszelkich usług w ramach projektu, a także zakup środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych posłuży w całości świadczeniu przez Szkołę usług edukacyjnych, które są zwolnione z podatku VAT zgodnie z załącznikiem nr 4 poz. 7 Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z powyższym podatek VAT naliczony jest kosztem kwalifikowalnym i możliwym do refundacji ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ww. ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przy czym, przez dostawę towarów zasadniczo rozumie się - zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT - przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, zaś przez świadczenie usług - zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy VAT - zasadniczo rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy.

W myśl powyższych przepisów prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego przez podmiot niebędący czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT oraz podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, tj. zwolnionych lub niepodlegających opodatkowaniu.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy, zwolnieniem od podatku zostały objęte usługi wyszczególnione pod pozycją 7 załącznika nr 4 do ustawy, czyli usługi określone symbolem PKWiU ex 80 - usługi w zakresie edukacji. Oznaczenie w załączniku danej grupy "ex" oznacza, że zwolnienie od podatku odnosi się tylko do danej usługi z danego grupowania.

W przedstawionym zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca wskazał, iż ubiega się o dofinansowanie projektu pt. "Przebudowa, remont i adaptacja zabytkowego budynku z przeznaczeniem na cele edukacyjne (szkolnictwo wyższe)" z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa O. na lata 2007-2013 w ramach działania 6.1 Rewitalizacja obszarów miejskich. Projekt zakłada przebudowę, remont adaptację zabytkowego budynku. Celem projektu jest przystosowanie obiektu do potrzeb Szkoły, by mogła w pełni rozwinąć w nim prowadzoną obecnie działalność edukacyjną polegającą na prowadzeniu studiów dziennych, zaocznych i podyplomowych. Uczelnia świadczy usługi edukacyjne zgodnie z PKD 8030C. Usługi te zgodnie z załącznikiem nr 4 poz. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług są zwolnione z podatku VAT. Szkoła nie prowadzi innej działalności poza działalnością edukacyjną, zatem wszystkie produkty projektu służyć będą w całości realizacji działalności edukacyjnej, zwolnionej z podatku VAT.

Mając zatem na uwadze wskazany wyżej przepis art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stwierdzić należy, że w przedmiotowej sprawie nie zostanie spełniony podstawowy warunek uprawniający do odliczenia podatku od towarów i usług zawartego w fakturach dokumentujących nabywane towary i usługi, bowiem dokonane w ramach działań objętych ww. programem zakupy nie będą miały związku z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług ponieważ będą wykorzystywane wyłącznie do wykonywania czynności zwolnionych z podatku od towarów i usług VAT, tj. usług edukacyjnych.

Reasumując, Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących nabycie środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych oraz wszelkich usług dokonywanych w związku z realizacją ww. projektu.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy w przedmiotowej sprawie należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl