IPPP3/443-858/13-4/SM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 4 grudnia 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/443-858/13-4/SM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 8 sierpnia 2013 r. (data wpływu 18 września 2013 r.), uzupełnionym w dniu 13 listopada 2013 r. (data wpływu 15 listopada 2013 r.) na wezwanie tut. Organu z dnia 25 października 2013 r. (skutecznie doręczone w dniu 6 listopada 2013 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia i zwrotu różnicy podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 września 2013 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia i zwrotu różnicy podatku naliczonego.

Wniosek uzupełniony został pismem z dnia 12 listopada 2013 r., złożonym w dniu 13 listopada 2013 r. (data wpływu 15 listopada 2013 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie Organu z dnia 25 października 2013 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny (sprecyzowany w uzupełnieniu z dnia 12 listopada 2013 r.):

Od września 2011 r. Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie doradztwa i konsultingu. Jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym i podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych ze stawką 19% oraz małym podatnikiem w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Świadczone przez Wnioskodawcę usługi na rzecz podmiotów krajowych są opodatkowane podatkiem od towarów i usług ze stawką podstawową 23%, jak i nie podlegają podatkowi od towarów i usług w Polsce (świadczone są na rzecz podatników posiadających siedzibę poza Polską na terytorium UE lub na rzecz podatników z poza UE). Wnioskodawca planuje rozszerzenie zakresu usług o wypożyczanie łodzi żaglowych. Usługa ta będzie opodatkowana stawką podstawową 23%. W związku z powyższym dokonał odpowiedniego wpisu w zakresie działalności w ewidencji działalności gospodarczej w postaci dodania 77.21.Z - wypożyczanie i dzierżawa sprzętu rekreacyjnego i sportowego oraz dokonał zakupu środka trwałego - łodzi żaglowej (KŚT 773) przeznaczonej pod wynajem. Sprzedaż została udokumentowana fakturą VAT. Przewidywany okres używania łodzi będzie dłuższy niż rok.

Zakupiona łódź żaglowa będzie służyła wyłącznie do świadczenia usług na terytorium kraju (opodatkowanych stawką 23%). Wnioskodawca informuje, iż spełnia definicję "małego podatnika" w rozumieniu art. 5a pkt 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Łódź żaglowa będzie wykorzystywana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej sezonowo. Cena zakupu łodzi - 267.460,00 zł netto.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

1. Czy Wnioskodawca ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego od nabycia środka trwałego opisanego w stanie faktycznym.

2. Czy Wnioskodawca ma prawo do zwrotu różnicy kwoty podatku naliczonego w terminie 60 dni lub 25 dni, w przypadku gdy faktury dokumentujące zakupy towarów i usług zostaną w całości zapłacone (w okresie rozliczeniowym dokona sprzedaży opodatkowanej lub czynności wymienionych w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług).

Zdaniem Wnioskodawcy:

Pytanie 1 i Pytanie 2. Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia towoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz 124 ustawy.

Z treści przywołanego przepisu wynika, iż prawo do obniżenia podatku należnego przysługuje w przypadku wykorzystywania nabytych towarów i usług do czynności opodatkowanych. Przypadki, w których mimo spełnienia warunków, podatnik nie ma prawa do odliczania VAT naliczonego zostały wymienione w art. 88 ww. ustawy. Wymienione przypadki nie dotyczą opisanego stanu faktycznego.

W opinii Wnioskodawcy zwrot podatku VAT wnioskowany w odpowiednich deklaracjach VAT przysługuje w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia (deklaracji), tj. zgodnie z dyspozycją art. 87 ust. 2 ustawy o VAT. Termin ten, po spełnieniu odpowiednich wymogów, na podstawie art. 87 ust. 6 ustawy o VAT, może zostać skrócony do 25 dni.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, co do zasady, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Kwotę podatku naliczonego stanowi m.in. (i) suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług, lub potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego, (ii) kwota podatku należnego z tytułu WNT (art. 86 ust. 2). Zgodnie z art. 87 ust. 1 ustawy o VAT, w przypadku, gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy. Z kolei zgodnie z art. 87 ust. 2 ustawy o VAT, zwrot różnicy następuje w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika. Jeżeli zasadność zwrotu wymaga dodatkowej weryfikacji, termin powyższy może zostać przedłużony do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia.

Ponadto, na podstawie art. 87 ust. 6, powyższą różnicę podatku na wniosek podatnika, złożony wraz z deklaracją podatkową, urząd skarbowy jest obowiązany zwrócić co od zasady w terminie 25 dni, licząc od dnia złożenia rozliczenia, np. przypadku, gdy kwoty podatku naliczonego, wykazane w deklaracji podatkowej, wynikają z:

* faktur dokumentujących kwoty należności, które zostały w całości zapłacone, z uwzględnieniem art. 22 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095 z późn. zm.),

* dokumentów celnych, deklaracji importowej oraz decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 2 i 3 oraz art. 34, i zostały przez podatnika zapłacone,

* importu towarów rozliczanego zgodnie z art. 33a, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, świadczenia usług, dla którego podatnikiem jest ich usługobiorca, lub dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, jeżeli w deklaracji podatkowej została wykazana kwota podatku należnego od tych transakcji.

Natomiast na podstawie art. 87 ust. 5a, w przypadku, gdy podatnik nie wykonał w okresie rozliczeniowym czynności opodatkowanych na terytorium kraju oraz dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju, w stosunku do których przysługuje prawo odliczenia VAT, podatnikowi przysługuje, na jego umotywowany wniosek, zwrot kwoty podatku naliczonego, w terminie 180 dni od dnia złożenia rozliczenia (na pisemny wniosek termin ten może ulec skróceniu do 60 dni, jeżeli podatnik złoży w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe).

Powyższe przepisy wskazują jednoznacznie, iż co do zasady zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym następuje w terminie 60 dni od dnia złożenia deklaracji VAT (o ile nie został złożony wniosek o skrócenie terminu do 25 dni). Jedynie w sytuacji, gdy podatnik w danym okresie rozliczeniowym nie wykonał żadnej czynności opodatkowanej w Polsce (a także pewnych czynności opodatkowanych poza granicami kraju), na podstawie art. 87 ust. 5a, zwrot kwoty podatku naliczonego następuje w terminie 180 dni.

W związku z powyższym, biorąc pod uwagę przedstawioną argumentację przysługuje mu prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego od zakupu środka trwałego - łodzi żaglowej. W przypadku gdy kwota podatku naliczonego będzie w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, Wnioskodawcy przysługuje zwrot różnicy podatku VAT na rachunek bankowy w ciągu 60 dni od dnia złożenia rozliczenia (deklaracji), jeżeli w okresie rozliczeniowym dokona czynności opodatkowanych lub czynności wymienionych w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT. Termin ten, po spełnieniu odpowiednich warunków, na podstawie art. 87 ust. 6 ustawy o VAT, podlega skróceniu do 25 dni.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, ustawy, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ww. ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, to jest m.in. tego że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

Z powyższego wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest niewątpliwy i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego). Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego przez podmiot niebędący czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT oraz podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku i niepodlegających temu podatkowi.

Z opisu sprawy wynika, że od września 2011 r. Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie doradztwa i konsultingu. Jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym.

Świadczone przez Wnioskodawcę usługi na rzecz podmiotów krajowych są opodatkowane podatkiem od towarów i usług ze stawką podstawową 23%, jak i nie podlegają podatkowi od towarów i usług w Polsce (świadczone są na rzecz podatników posiadających siedzibę poza Polską na terytorium UE lub na rzecz podatników z poza UE). Wnioskodawca planuje rozszerzenie zakresu usług o wypożyczanie łodzi żaglowych. Usługa ta będzie opodatkowana stawką podstawową 23%. W związku z powyższym dokonał odpowiedniego wpisu w zakresie działalności w ewidencji działalności gospodarczej w postaci dodania 77.21.Z - wypożyczanie i dzierżawa sprzętu rekreacyjnego i sportowego oraz dokonał zakupu środka trwałego - łodzi żaglowej (KŚT 773) przeznaczonej pod wynajem. Sprzedaż została udokumentowana fakturą VAT.

Zakupiona łódź żaglowa będzie służyła wyłącznie do świadczenia usług na terytorium kraju (opodatkowanych stawką 23%).

Z powyższego wynika zatem, że wypełnione są przesłanki, o których mowa w art. 86 ust. 1 ustawy. Wnioskodawca jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, a zakupiona łódź żaglowa będzie służyła do wykonywania czynności opodatkowanych - usług wypożyczania (wynajmu) na terytorium kraju opodatkowanych stawką 23%.

Uwzględniając powyższe, w przypadku niezaistnienia przesłanek negatywnych, o których mowa w art. 88 ustawy, Wnioskodawcy będzie przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu ww. środka trwałego (łodzi żaglowej).

Natomiast zgodnie z uregulowaniami art. 87 ust. 1 ustawy, w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Zasady dokonywania zwrotu różnicy podatku na rachunek bankowy podatnika określone zostały w art. 87 ust. 2-6 ustawy.

W myśl art. 87 ust. 2 ustawy, zwrot różnicy podatku, z zastrzeżeniem ust. 6, następuje w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem, wskazane w zgłoszeniu identyfikacyjnym, o którym mowa w odrębnych przepisach, lub na wskazany przez podatnika rachunek banku lub na rachunek spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, jako zabezpieczenie udzielanego przez ten bank lub przez tę kasę kredytu, na podstawie złożonego przez podatnika, do naczelnika urzędu skarbowego, w terminie do złożenia deklaracji podatkowej, pisemnego, nieodwołalnego upoważnienia organu podatkowego, potwierdzonego przez bank lub spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową udzielających kredytu, do przekazania tego zwrotu. Jeżeli zasadność zwrotu wymaga dodatkowego zweryfikowania, naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć ten termin do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia podatnika dokonywanego w ramach czynności sprawdzających, kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej lub postępowania kontrolnego na podstawie przepisów o kontroli skarbowej. Jeżeli przeprowadzone przez organ czynności wykażą zasadność zwrotu, o którym mowa w zdaniu poprzednim, urząd skarbowy wypłaca należną kwotę wraz z odsetkami w wysokości odpowiadającej opłacie prolongacyjnej stosowanej w przypadku odroczenia płatności podatku lub jego rozłożenia na raty.

Zgodnie z art. 87 ust. 5a ustawy, w przypadku gdy podatnik nie wykonał w okresie rozliczeniowym czynności opodatkowanych na terytorium kraju oraz czynności wymienionych w art. 86 ust. 8 pkt 1, podatnikowi przysługuje, na jego umotywowany wniosek złożony wraz z deklaracją podatkową, zwrot kwoty podatku naliczonego, podlegającego odliczeniu od podatku należnego w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą na terytorium kraju lub poza tym terytorium, w terminie 180 dni od dnia złożenia rozliczenia, z zastrzeżeniem art. 86 ust. 19. Na pisemny wniosek podatnika urząd skarbowy dokonuje zwrotu, o którym mowa w zdaniu pierwszym, w terminie 60 dni, jeżeli podatnik złoży w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe. Przepisy ust. 2 zdanie drugie i trzecie, ust. 2a i ust. 4a-4f stosuje się odpowiednio.

Natomiast w myśl uregulowań art. 87 ust. 6 ustawy, na wniosek podatnika, złożony wraz z deklaracją podatkową, urząd skarbowy jest obowiązany zwrócić różnicę podatku, o której mowa w ust. 2, w terminie 25 dni, licząc od dnia złożenia rozliczenia, w przypadku gdy kwoty podatku naliczonego, wykazane w deklaracji podatkowej, wynikają z:

1.

faktur dokumentujących kwoty należności, które zostały w całości zapłacone, z uwzględnieniem art. 22 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.),

2.

dokumentów celnych, deklaracji importowej oraz decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 2 i 3 oraz art. 34, i zostały przez podatnika zapłacone,

3.

importu towarów rozliczanego zgodnie z art. 33a, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, świadczenia usług, dla którego podatnikiem jest ich usługobiorca, lub dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, jeżeli w deklaracji podatkowej została wykazana kwota podatku należnego od tych transakcji

- przy czym przepisy ust. 2 zdanie drugie i trzecie, ust. 2a, 4a-4f stosuje się odpowiednio.

Uwzględniając powyższe, w przypadku wystąpienia nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, Wnioskodawcy będzie przysługiwać prawo jej zwrotu na rachunek bankowy w terminie 60 dni, jeżeli w okresie rozliczeniowym wykona on czynności opodatkowane na terytorium kraju lub czynności, o których mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy (dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju, z tytułu których przysługuje odliczenie podatku naliczonego). Natomiast przy spełnieniu warunków, o których mowa w ww. art. 87 ust. 6 ustawy, termin zwrotu będzie wynosić 25 dni.

Zatem stanowisko należy uznać za prawidłowe.

W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych sprawa będzie rozpatrzona w odrębnym postępowaniu.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl