IPPP3-443-844/09-5/JF

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 grudnia 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3-443-844/09-5/JF

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 24 września 2009 r. (data wpływu 1 października 2009 r.) uzupełnionym pismem z dnia 19 października 2009 r. (data wpływu 21 października 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od nabycia towarów należących do przedsiębiorstwa podlegających nieodpłatnemu przekazaniu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 października 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnego przekazania towarów. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 19 października 2009 r. stanowiącym odpowiedź na wezwanie do uzupełnienia IPPP3-443-844/09-2/JF z dnia 6 października 2009 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

Spółka jest firma farmaceutyczną prowadzącą działalność w zakresie dystrybucji produktów leczniczych używanych przy leczeniu cukrzycy w Polsce. Spółka zajmuje się m.in. dystrybucją insuliny oraz igieł i wstrzykiwaczy służących do podawania insuliny diabetykom. W ramach swojej działalności, Spółka stara się także podnosić poziom wiedzy na temat cukrzycy jako schorzenia oraz metodach jej leczenia. Spółka zaopatruje w swoje produkty państwowe i prywatne instytucje ochrony zdrowia, jak apteki i szpitale korzystając w tym zakresie z sieci dystrybutorów.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, zgodnie z Ustawą Prawo farmaceutyczne (Dz. U. Nr 45 Poz. 271: dalej "Prawo farmaceutyczne"), Spółka podejmuje liczne przedsięwzięcia mające za celu wsparcie sprzedaży produktów leczniczych Spółki. Przedsięwzięcia te realizowane są przez Spółkę w różnej formie. W ramach prowadzonych akcji Spółka dokonuje nieodpłatnych przekazań towarów (dalej: "Towary") na rzecz różnych podmiotów. W szczególności Spółka prowadzi następujące działania:

1.

W ramach prowadzonej działalności, przedstawiciele medyczni Spółki, przekazują nieodpłatnie gadżety reklamowe, dopuszczone przez regulacje Prawa Farmaceutycznego. Towary opatrzone są w logo Spółki lub danego produktu leczniczego. Wszystkie przekazywane gadżety mają związek z praktyką medyczną, a są to min. długopisy, fartuchy, wagi, pen drivy, etc. (o wartości przekraczającej 5 zł). Odbiorcami przekazywanych towarów zgodne z Prawem farmaceutycznym, są osoby uprawnione do wystawiania recept i osoby prowadzące obrót produktami leczniczymi.

2.

Z uwagi na fakt, iż podstawowym produktem oferowanym przez Spółkę są insulina oraz analogi insuliny, którą chory na cukrzycę wstrzykuje do organizmu. Spółka opracowała specjalne systemy podawania insuliny, które obejmują m.in. wstrzykiwacze. W ramach wsparcia sprzedaży, igły do przedmiotowych wstrzykiwaczy często są do regularnego spakowania insuliny lub analogu insuliny i w ten sposób nieodpłatnie przekazywane klientom.

3.

Spółka w ramach prowadzonej działalności inicjuje i aktywnie wspiera programy, których celem jest poprawa jakości życia osób chorych na cukrzycę oraz poprawa wyników leczenia. W związku z powyższym, Spółka przekazuje dystrybuowane przez sobie insuliny na rzecz szpitali w ramach umowy darowizny.

Wskazano powyżej nieodpłatne wydania są bardzo istotne z punktu widzenia prowadzonej przez Spółkę działalności, stanowiąc formę dopuszczonej przez Prawo Farmaceutyczne, szeroko pojętej reklamy produktów leczniczych, a jednocześnie powodują podniesienie świadomości marki Spółki prowadząc do sprzedaży towarów, których dostawy są opodatkowane podatkiem VAT.

Jak wskazano w powyższym zestawieniu, towarami oferowanymi w ramach tak prowadzonej działalności wspierającej sprzedaż mogą być zarówno towary handlowe Spółki jak i produkty nie wchodzące w skład oferty handlowej Spólki (tj. gadżety). Wartość Towarów jest zróżnicowana.

Spółka dokonuje odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z zakupem wydawanych bezpłatnie Towarów. Do tej pory, w związku z nieodpłatnymi przekazaniami Towarów, Spółka rozliczała także podatek VAT należny (tj. Spółka traktowała nieodpłatne przekazania Towarów jako czynności podlegające opodatkowaniu VAT).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w świetle art. 86 ust. 1 Ustawy o VAT Spółka jest uprawniona do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z nabyciami powyższych Towarów.

Zdaniem Wnioskodawcy zgodnie z brzmieniem art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W przypadku Spółki działalność prowadzona przez Spółkę polega m.in. na dystrybucji produktów leczniczych. Spółka zwraca uwagę, że dokonywane przez Spółkę nieodpłatne przekazania Towarów są ściśle i bezpośrednio związane z ww. działalnością. W szczególności, promowanie logo i produktów Spółki, jak równi przekazywanie nieodpłatnie igieł i wstrzykiwaczy służących do wstrzykiwania insuliny lub analogów insuliny sianowi działalność reklamową, o której mowa w art. 52 Prawa Farmaceutycznego. Dodatkowo, czynności te służą budowaniu dobrej renomy przedsiębiorstwa Spółki i produktów znajdujących się w ofercie Spółki. W efekcie, stanowią one integralny element prowadzonego przez Spółkę przedsiębiorstwa.

Z uwagi na powyższe, a w szczególności biorąc pod uwagę wyraźny i bezpośredni związek przekazań Towarów z całokształtem działalności gospodarczej Spółki (opodatkowanej VAT) w ocenie Spółki nie powinno ulegać wątpliwości, że Spółkę przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku nabyciami Towarów na zasadach ogólnych, w szczególności na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Bez znaczenia pozostaje w tym zakresie fakt, że sama czynność nieodpłatnego przekazania Towarów nie podlega opodatkowaniu VAT.

Należy podkreślić, że prawidłowość powyższego podejścia została potwierdzona w orzecznictwie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości ("ETS"). W szczególności, w orzeczeniu w sprawie C-465/03 K. AG przeciwko F. Linz z 26 maja 2005 r., ETS stwierdził, iż choć emisja nowych akcji nie stanowi czynności opodatkowanej podatkiem VAT (...) to podatnik ma prawo do odliczenia całości VAT od wydatków poniesionych na zakup usług, związanych z emisją akcji, o ile wszystkie transakcje dokonywane przez tego podatnika w ramach jego działalności gospodarczej są opodatkowane. Podatnik ma, zatem prawo do odliczenia całkowitej kwoty VAT naliczonego od zakupu usług niezbędnych do zrealizowania emisji akcji, o ile dokonuje on, w ramach swojej działalności, wyłącznie sprzedaży opodatkowanej VAT. Zbliżone stanowisko wyrażone została orzeczeniu ETS w sprawie M B plc (C-98/98).

Ponadto, w zakresie prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z nabyciem towarów lub usług, które następnie wykorzystano do czynności niepodlegającej bezpośrednio opodatkowaniu VAT, lecz w istocie służącej działalności opodatkowanej, prawidłowość stanowiska Spółki potwierdzają poniższe interpretacje polskich organów podatkowych: Postanowienie Naczelnika Pomorskiego Urzędu Skarbowego z dnia 23 grudnia 2005 r. nr PV/443/-426/IV/2005/JW (Pl/005-1861/05/P/09), zgodnie z którym nabyta towary są wykorzystywane bezpośrednio do wykonywania czynności nieopodatkowanej (nieodpłatne przekazanie towarów), która to jednak czynność - jak wynika z treści złożonego wniosku - służy działalności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT wykonywanej przez Podatnika. Celem zakupu tych towarów jest wprawdzie ich nieodpłatne przekazanie kontrahentom (czynność niepodlegająca opodatkowaniu podatkiem VAT) jednakże czynność taka jest nierozerwalnie związana z wykonywaniem przez Podatnika czynności opodatkowanych (wypromowanie i podtrzymanie pozycji Spółki, reklama prowadzonej działalności gospodarczej).

Mając powyższe na uwadze tut. Organ podatkowy stwierdza zatem odliczanie podatku naliczonego z tytułu nabycia przez Podatnika przedmiotowych towarów powinno nastąpić zgodnie z zasadami ogólnymi określonymi w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT.

Postanowienie Naczelnika Pomorskiego Urzędu Skarbowego z marca 2006 r. nr PV/443- 534/IV/2005/JD (PI/443-403/06/P/03), w myśl którego podatnik może dokonać obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w przypadku, gdy nabycie towaru (usługi) zostało dokonane w celu jego wykorzystania przy sprzedaży opodatkowanej do zrealizowania jednak której podatnik w ramach swego przedsiębiorstwa posługuje się czynnościami niepodlegającymi VAT (nieodpłatne przekazanie nakładów). Wynika z tego, że dla prawa obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy zakupie towaru (usługi) nie mają znaczenia niepodlegające opodatkowaniu czynności realizowane przez podatnika po jego nabyciu w ramach przedsiębiorstwa jeżeli zmierzają one do wykorzystania przez podatnika tego towaru (usługi) w jego działalności opodatkowanej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA z dnia 19 maja 2006 r. wydana w imieniu Ministra Finansów przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu (sygn. ILPP2/443-175/08-2/EN), w myśl której "dla określenia czy Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku wynikającego z wydatków poniesionych na obsługę transakcji nabycia akcji niezwykle istotny jest charakter związku występującego między zakupami a prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością gospodarczą. Związek ten może mieć charakter bezpośredni (np. zakup materiałów do wytworzenia produktu podlegającego odsprzedaży) lub pośredni (koszty ogólne). (...) Zainteresowany może obniżyć podatek należny o kwotę podatku naliczonego w sytuacji gdy występuje związek pomiędzy poniesionymi wydatkami wykonywanymi z tytułu prowadzonej działalności czynnościami opodatkowanymi - i taki związek w przedmiotowej sprawie ma miejsce oraz co do zasady gdy wydatek jest kosztem uzyskania przychodu".

Biorąc pod uwagę przedstawione powyżej argumenty, Spółka stoi na stanowisku, iż będzie ona uprawniona do odliczenia podatku naliczonego w związku z zakupem Towarów na zasadach ogólnych zawartych w ustawie o VAT. W szczególności, mimo iż samo przekazanie Towarów stanowi czynność niepodlegającą opodatkowaniu VAT, ich nabycie pozostaje w ścisłym związku z działalnością gospodarczą Spółki (sprzedaż handlowych za wynagrodzeniem), która podlega opodatkowaniu VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego oraz przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - zwana dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z powyższego wynika, iż uprawnienie do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego związanego z dokonywanymi zakupami, uzależnione jest od powiązania tych zakupów z działalnością opodatkowaną podatkiem VAT.

Podatnik ma również prawo - zgodnie z art. 86 ust. 8 pkt 2 ustawy - do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą czynności, o których mowa w art. 7 ust. 3-7.

Z powołanych wyżej przepisów wynika, iż w przypadku, gdy zakupione towary (przeznaczone na akcje promocyjne i reklamowe) służą sprzedaży opodatkowanej (istnieje związek ze sprzedażą opodatkowaną), to podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony przy ich nabyciu.

Z treści wniosku wynika, iż Wnioskodawca jest firmą farmaceutyczną prowadzącą działalność w zakresie dystrybucji produktów leczniczych używanych przy leczeniu cukrzycy w Polsce. Spółka zajmuje się m.in. dystrybucją insuliny oraz igieł i wstrzykiwaczy służących do podawania insuliny diabetykom. Spółka podejmuje liczne przedsięwzięcia mające za celu wsparcie sprzedaży produktów leczniczych Spółki. W ramach prowadzonej działalności, przedstawiciele medyczni Spółki, przekazują nieodpłatnie gadżety reklamowe. Towary opatrzone są w logo Spółki lub danego produktu leczniczego, stanowiąc formę szeroko pojętej reklamy produktów leczniczych. Wszystkie przekazywane gadżety mają związek z praktyką medyczną, a są to min. długopisy, fartuchy, wagi, pen drivy, etc. (o wartości przekraczającej 5 zł). Spółka przekazuje dystrybuowaną przez siebie insulinę na rzecz szpitali w ramach umowy darowizny. Odbiorcami przekazywanych towarów są osoby uprawnione do wystawiania recept i osoby prowadzące obrót produktami leczniczymi. W ramach wsparcia sprzedaży, igły do przedmiotowych wstrzykiwaczy często są do regularnego spakowania insuliny lub analogu insuliny i w ten sposób nieodpłatnie przekazywane klientom. Towarami oferowanymi w ramach tak prowadzonej działalności wspierającej sprzedaż mogą być zarówno towary handlowe Spółki jak i produkty nie wchodzące w skład oferty handlowej Spółki (tj. gadżety).

Na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od zakupu ww. towarów przekazywanych nieodpłatnie w ramach akcji promocyjnych i reklamowych oraz programów promocyjnych przysługuje wówczas, gdy ich zakup związany jest ze sprzedażą opodatkowaną. Obowiązek opodatkowania nieodpłatnego przekazywania przez Wnioskodawcę towarów należących do jego przedsiębiorstwa została potwierdzona w wydanej interpretacji IPPP3-443-844/09-4/JF. Zatem, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy Wnioskodawca ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu towarów należących do przedsiębiorstwa Spółki a następnie nieodpłatnie przekazanych swoim klientom.

W związku z tym stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Nadmienić należy, iż niniejsza interpretacja rozstrzyga w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W zakresie opodatkowania nieodpłatnego przekazania towarów przez Wnioskodawcę została wydana interpretacja IPPP3-443-844/09-4/JF.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego - stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl