IPPP3-443-817/09-5/JF

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 grudnia 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3-443-817/09-5/JF

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 11 września 2009 r. (data wpływu 25 września 2009 r.) uzupełniony pismem z dnia 28 października 2009 r. (data wpływu 3 listopada 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa i obowiązku korekty podatku naliczonego (wariant II) oraz opodatkowania wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci prawa majątkowego witryny internetowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 września 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania, udokumentowania oraz obowiązku korekty podatku naliczonego. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 28 października 2009 r. (data wpływu 3 listopada 2009 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie IPPP3-443-817/09-2/JF z dnia 23 października 2009 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca będący osobą fizyczną posiadającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu zamierza, wraz z dwoma osobami fizycznymi posiadającymi miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej oraz podlegającymi w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, utworzyć spółkę komandytową (Spółka Komandytowa). Wnioskodawca prowadzi - na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej - działalność gospodarczą w zakresie usług internetowych. Pozostali wspólnicy dokonają wniesienia wkładu pieniężnego do Spółki Komandytowej. Natomiast Wnioskodawca planuje wnieść do Spółki Komandytowej wkład niepieniężny w postaci:

* wariant I: Przedsiębiorstwa, w skład którego wchodzi m.in. prawo majątkowe do witryny internetowej (Prawo Majątkowe do Witryny Internetowej) albo,

* wariant II: Prawa Majątkowego do Witryny Internetowej.

W skład Prawa Majątkowego do Witryny Internetowej wchodzą (i) prawo do rejestracji domen umożliwiające wyłączne korzystanie z unikalnego adresu internetowego i identyfikującego określone funkcjonalności usługi witryny internetowej (ii) autorskie prawo majątkowe do oprogramowania decydującego o funkcjonalności witryny internetowej oraz (iii) autorskie prawo majątkowe do tekstów i obrazów graficznych zapewniających komunikację z użytkownikami witryny. Prawo Majątkowe do Witryny Internetowej stanowi - zaliczane do wartości niematerialnych i prawnych - autorskie prawo majątkowe w rozumieniu art. 22b ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT. Po dokonaniu rejestracji domeny internetowej w urzędzie patentowym - powstanie prawo w rozumieniu ustawy z 2000 r. Prawo własności przemysłowej, o którym mowa w art. 22b ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT.

Prawo Majątkowe do Witryny Internetowej powstało w ramach i w związku z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością gospodarczą - nie było wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez Wnioskodawcę.

Po wniesieniu przez Wnioskodawcę wkładu niepieniężnego do Spółki Komandytowej dotychczasowa działalność gospodarcza będzie kontynuowana i rozszerzana w ramach tej Spółki.

W uzupełnieniu do wniosku wskazano, iż w wariancie I wkład niepieniężny wnoszony do Spółki komandytowej będzie stanowić "przedsiębiorstwo" w rozumieniu art. 55 1 Kodeksu Cywilnego, natomiast w wariancie II wkład niepieniężny wnoszony do spółki komandytowej nie będzie stanowił "przedsiębiorstwa" w rozumieniu art. 55 1 Kodeksu Cywilnego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

1.

Czy w świetle art. 6 pkt 1 ustawy o VAT wniesienie przez Wnioskodawcę wkładu niepieniężnego w postaci Przedsiębiorstwa do Spółki Komandytowej nie jest objęte opodatkowaniem podatkiem VAT a obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego, o której mowa w art. 91 ustawy o VAT przechodzi na nabywcę, tj. na Spółkę Komandytową.

2.

Czy w świetle art. 5 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 8 ust. 1 pkt 1 oraz art. 106 w zw. z art. 2 pkt 22 ustawy o VAT wniesienie przez Wnioskodawcę wkładu niepieniężnego w postaci Prawa Majątkowego do Witryny Internetowej do Spółki Komandytowej będzie opodatkowane podatkiem VAT jako odpłatne świadczenie usług a Wnioskodawca będzie obowiązany do wystawienia faktury VAT - dokumentującej wniesienie wkładu niepieniężnego.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 1. Zdaniem Wnioskodawcy, prawidłowe jest stanowisko, iż w świetle art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, wniesienie przez Wnioskodawcę wkładu niepieniężnego w postaci Przedsiębiorstwa do Spółki Komandytowej, nie będzie objęte opodatkowaniem podatkiem VAT, a obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego, o której mowa w art. 91 ustawy o VAT, przechodzi na nabywcę, tj. na Spółkę Komandytową.

Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT "przepisów ustawy nie stosuje się do: (...) transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa". Wnioskodawca uważa, iż odpłatne zbycie przez osobę fizyczną "przedsiębiorstwa", oraz "zorganizowanej części przedsiębiorstwa" - jako wkład niepieniężny (aport) czy zbycie w inny sposób (tak odpłatne, jak i nieodpłatne), nie będzie objęte opodatkowaniem podatkiem VAT. W razie zbycia przedsiębiorstwa w formie wkładu niepieniężnego, dokonanie korekty podatku VAT naliczonego, o której mowa w art. 91 ust. 1-8 ustawy o VAT, powinno zostać, zgodnie z art. 91 ust. 9 ustawy o VAT, dokonane przez nabywcę. Stosownie do art. 91 ust. 9 ustawy o VAT "w przypadku transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa korekta określona w < art. 91> ust. 1-8 jest dokonywana przez nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę zorganizowanej części "przedsiębiorstwa".

Ad. 2. Zdaniem Wnioskodawcy prawidłowe jest stanowisko, iż w świetle art. 5 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 8 ust. 1 pkt 1 oraz art. 106 w zw. z art. 2 pkt 22 ustawy o VAT wniesienie przez Wnioskodawcę wkładu niepieniężnego w postaci Prawa Majątkowego do Witryny Internetowej do Spółki Komandytowej będzie opodatkowane podatkiem VAT jako odpłatne świadczenie usług a Wnioskodawca będzie obowiązany do wystawienia faktury VAT - dokumentującej wniesienie wkładu niepieniężnego.

Artykuł 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT stanowi, iż "opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (...) podlegają (...) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W świetle art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej. które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 w tym również (...) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych bez względu na formę w jakiej dokonano czynności prawnej. Zgodnie z art. 2 pkt 22 ustawy o VAT ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o (...) sprzedaży - rozumie się przez to odpłatną dostawę towarowi odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (...). Art. 106 ustawy o VAT stanowi, iż podatnicy, o których mowa w art. 15 są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży datę dokonania sprzedaży cenę jednostkową bez podatku podstawę opodatkowania stawkę i kwotę podatku kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy (...)".

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

W niniejszej interpretacji odpowiedziano na wniosek w części dotyczącej opodatkowania wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa i obowiązku korekty podatku naliczonego (wariant II) oraz opodatkowania wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci prawa majątkowego witryny internetowej i udokumentowania tej czynności. W interpretacji IPPP3-443-817/09-5/JF zostało zawarte rozstrzygnięcie dotyczące podstawy opodatkowania czynności wniesienia aportu wkładu niepieniężnego w postaci prawa majątkowego do witryny internetowej. W zakresie podatku dochodowego zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl