IPPP3/443-810/09-4/KB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 listopada 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/443-810/09-4/KB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 23 września 2009 r. (data wpływu 24 września 2009 r.) uzupełnionym pismem z dnia 12 października 2009 r. (data wpływu 14 października 2009 r.) - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego w związku ze sprzedażą praw majątkowych do świadectw pochodzenia - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 września 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego w związku ze sprzedażą praw majątkowych do świadectw pochodzenia.

Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 12 października 2009 r. (data wpływu 14 października 2009 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. Organu nr IPPP3/443-810/09-2/KB z dnia 6 października 2009 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka SA jest firmą kupującą i sprzedającą energię elektryczną. Dodatkowo w niedługiej przyszłości Spółka będzie wytwarzała i sprzedawała energię elektryczną z elektrowni biogazowej zaliczanej do odnawialnych źródeł energii (OZE). Odbiorcą energii będzie inne przedsiębiorstwo energetyczne zobowiązane do jej zakupu na mocy ustawy. Ponadto z tytułu produkcji energii w źródle odnawialnym I. SA będzie posiadała tzw. Prawa Majątkowe. Ilość praw majątkowych odpowiadać będzie wyprodukowanej energii elektrycznej. Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 4 marca 2005 r. o zmianie Ustawy Prawo Energetyczne oraz Ustawy Prawo Ochrony Środowiska (Dz. U. Nr 62, poz. 552) oraz rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 19 grudnia 2005 r. w sprawie szczegółowego zakresu obowiązków uzyskania i przedstawienia do umorzenia świadectw pochodzenia, uiszczenia opłaty zastępczej oraz zakupu energii elektrycznej i ciepła wytworzonych w odnawialnych źródłach energii, Spółka zobowiązana będzie do uzyskania od Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki świadectwa pochodzenia, które zaświadczą że energia została wyprodukowana w OZE. Świadectwa te będą podstawą do wystawienia praw majątkowych. Prawa majątkowe powstaną z chwilą zapisania świadectw pochodzenia na koncie ewidencyjnym Spółki w rejestrze świadectw pochodzenia prowadzonym przez Towarową Giełdę Energii (TGE). Ilość praw majątkowych odpowiadać będzie ilości energii elektrycznej wykazanej w danym świadectwie pochodzenia. Prawa majątkowe ze świadectw pochodzenia są zbywalne i stanowią towar giełdowy w myśl przepisu art. 9e ust. 6 Ustawy Prawo energetyczne. Przeniesienie praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia w wyniku sprzedaży następuje z chwilą dokonania zapisu w rejestrze świadectw pochodzenia. Spółka dokona przeniesienia praw majątkowych w wyniku ich sprzedaży na TGE za pośrednictwem Domu Maklerskiego i z tą datą, zgodnie z art. 12 ust. 3 i 3a Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) zaewidencjonuje przychód należny. Obrót prawami majątkowymi do świadectw pochodzenia jest opodatkowany podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Kiedy wystąpi obowiązek podatkowy z tytułu podatku VAT należnego w związku ze sprzedażą praw majątkowych do świadectw pochodzenia.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 4 marca 2005 r. o zmianie Ustawy Prawo Energetyczne oraz Ustawy Prawo Ochrony Środowiska (Dz. U. Nr 62, poz. 552) oraz rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 19 grudnia 2005 r. w sprawie szczegółowego zakresu obowiązków uzyskania i przedstawienia do umorzenia świadectw pochodzenia, uiszczenia opłaty zastępczej oraz zakupu energii elektrycznej i ciepła wytworzonych w odnawialnych źródłach energii Spółka zobowiązana będzie do uzyskania od Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki świadectwa pochodzenia, które zaświadczą, że energia została wyprodukowana w OZE. Świadectwa te będą podstawą do wystawienia praw majątkowych. Prawa majątkowe powstaną z chwilą zapisania Świadectw pochodzenia na koncie ewidencyjnym Spółki w rejestrze świadectw pochodzenia. Prawa majątkowe ze świadectw pochodzenia są zbywalne i stanowią towar giełdowy. Przeniesienie praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia następuje w wyniku sprzedaży z chwilą dokonania zapisu w rejestrze świadectw pochodzenia.

Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 9 Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze - z tytułu świadczenia na terytorium kraju usług, o których jest mowa w art. 27 ust. 4 pkt 1. Jednocześnie art. 27 ust. 4 pkt 1 wymienia usługi do których ma zastosowanie ww. artykuł 19 ust. 13 pkt 9. Są to usługi sprzedaży praw lub udzielenie licencji i sublicencji, przeniesienia lub cesji praw autorskich, patentów, praw do znaków fabrycznych, handlowych, oddania do używania wspólnego znaku towarowego albo wspólnego znaku towarowego gwarancyjnego, albo innych pokrewnych praw.

W związku z powyższym Spółka uważa, że momentem powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług z tytułu sprzedaży praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia jest dzień otrzymania części lub całości zapłaty, nie później niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze wystawionej za sprzedaż tych praw majątkowych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9e ust. 6 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne (Dz. U. z 2006 r. Nr 89, poz. 625 z późn. zm.), prawa majątkowe wynikające ze świadectwa pochodzenia są zbywalne i stanowią towar giełdowy, o którym mowa w art. 2 pkt 2 lit. d) ustawy z dnia 26 października 2000 r. o giełdach towarowych (Dz. U. z 2005 r. Nr 121, poz. 1019 z późn. zm.).

Natomiast zakres czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT został określony w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), dalej zwanej "ustawą o VAT", którego pkt 1 stanowi, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy o VAT przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Powyższy przepis wskazuje, iż prawa majątkowe wynikające ze świadectw pochodzenia energii nie mieszczą się w definicji "towaru" w rozumieniu ustawy o VAT.

Stosownie do treści art. 8 ust. 1 tej ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

* przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

* zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

* świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

W związku z powyższym, obrót prawami majątkowymi wynikającymi ze świadectw pochodzenia energii podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Z kolei zasady określania momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług zostały zawarte w art. 19 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z ogólną zasadą, wynikającą z ust. 1 tego przepisu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i 21 ust. 1.

Jednakże od powyższej zasady ogólnej, ustawodawca przewidział szereg wyjątków. I tak, zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 9 cyt. ustawy, w przypadku świadczenia na terytorium kraju usług, o których mowa w art. 27 ust. 4 pkt 1, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze - z tytułu świadczenia tych usług.

Przepis art. 27 ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT dotyczy następujących usług:

* sprzedaży praw lub udzielania licencji i sublicencji,

* przeniesienia lub cesji praw autorskich,

* przeniesienia lub cesji patentów,

* przeniesienia lub cesji praw do znaków fabrycznych lub handlowych,

* oddania do używania wspólnego znaku towarowego albo wspólnego znaku towarowego gwarancyjnego,

* oddania do używania innych pokrewnych praw.

W konsekwencji sprzedaż praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia potwierdzających wytworzenie energii elektrycznej w odnawialnych źródłach energii, należy uznać za usługę, o której mowa w powyższym przepisie.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż Spółka będzie wytwarzała i sprzedawała energię elektryczną z elektrowni biogazowej zaliczanej do odnawialnych źródeł energii. Z tytułu produkcji energii z odnawialnych źródeł Spółka będzie posiadała prawa majątkowe, których ilość będzie odpowiadać wyprodukowanej energii. Spółka dokona przeniesienia praw majątkowych w wyniku ich sprzedaży na Towarowej Giełdzie Energii za pośrednictwem Domu Maklerskiego.

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, iż w przypadku sprzedaży praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia potwierdzających wytworzenie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, obowiązek podatkowy powstanie - na podstawie art. 19 ust. 13 pkt 9 ustawy o VAT - tj. z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze - z tytułu świadczenia tych usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl