IPPP3/443-800/09-4/KT

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 grudnia 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/443-800/09-4/KT

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 17 września 2009 r. (data wpływu 21 września 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 10 grudnia 2009 r. (data wpływu 14 grudnia 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku od rat leasingowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 września 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku od rat leasingowych. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 10 grudnia 2009 r. (data wpływu 14 grudnia 2009 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. Organu nr IPPP3/443-800/09-2/KT z dnia 1 grudnia 2009 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, której przedmiotem jest między innymi wynajem samochodów osobowych. Wnioskodawca planuje podpisanie umów leasingowych, których przedmiotem będzie użytkowanie samochodów osobowych. Przedmiotowe samochody osobowe będą wykorzystywane, przez okres co najmniej pół roku, wyłącznie w celu odpłatnego wynajmowania Klientom Wnioskodawcy. Z tytułu wykonywania usług wynajmu przedmiotowych samochodów osobowych, Wnioskodawca będzie odprowadzać należny podatek VAT.

W związku z faktem, iż użytkowane samochody osobowe wykorzystywane będą przez okres co najmniej pół roku wyłącznie w celu odpłatnego najmu, Wnioskodawca planuje obniżenie kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego z tytułu zapłaty kolejnych rat leasingowych w pełnej wysokości.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w związku z opisanym stanem faktycznym Wnioskodawca może dokonywać odliczeń podatku VAT, należnego z tytułu zapłaty kolejnych rat leasingowych, w pełnej wysokości, z pominięciem ograniczenia z art. 86 pkt 7 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. 60% podatku naliczonego od kolejnej raty, nie więcej niż 6000 zł.

Stanowisko Wnioskodawcy:

W związku z faktem, iż Wnioskodawca wykorzystywać będzie przedmiotowe pojazdy przez okres co najmniej pół roku wyłącznie w celu odpłatnego najmu swoim Klientom, zgodnie z brzmieniem art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług uprawniony jest do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę naliczoną z tytułu zapłaty kolejnych rat leasingowych w pełnej wysokości.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. W ust. 2 pkt 1 powyższego przepisu wskazano, że kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Stosownie do przepisu art. 86 ust. 3 ustawy w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł.

Przepis ust. 3 nie dotyczy, zgodnie z art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. b) ustawy, przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, i te samochody (pojazdy) są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy ().

Z literalnego brzmienia przepisu art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. b) ww. ustawy wynika, że Wnioskodawca ma prawo do pełnego odliczenia kwoty podatku naliczonego z tytułu nabycia samochodu osobowego pod warunkiem spełnienia łącznie przesłanek, o których mowa w tym przepisie, tj: gdy przedmiotem działalności podatnika jest oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze; i te samochody (pojazdy) są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na wyżej wymienione cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż jednym z przedmiotów jego działalności jest wynajem samochodów osobowych. Ponadto Spółka wskazuje, iż planuje zawarcie umów na leasing samochodów osobowych, które będą wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej wyłącznie poprzez odpłatne wynajmowanie klientom, przez okres co najmniej pół roku.

Z powyższego wynika, że zostaną spełnione obie przesłanki wynikające z powołanego przepisu art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. b) ustawy, warunkujące prawo do pełnego odliczenia podatku VAT.

A zatem, biorąc pod uwagę treść przytoczonych przepisów oraz opisane we wniosku zdarzenie przyszłe należy uznać, że Wnioskodawcy, na podstawie art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. b) ustawy o podatku od towarów i usług, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego z faktur dokumentujących raty leasingowe za przedmiotowe samochody, przeznaczone do odpłatnego wynajmu przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy uznaje się za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl