IPPP3/443-764/09-2/MM - Prawo spółki osobowej do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej transakcję wniesienia przez spółkę akcyjną wkładu niepieniężnego w postaci znaków towarowych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 1 października 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/443-764/09-2/MM Prawo spółki osobowej do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej transakcję wniesienia przez spółkę akcyjną wkładu niepieniężnego w postaci znaków towarowych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 4 września 2009 r. (data wpływu 7 września 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie uprawnienia do odliczenia naliczonego podatku VAT wynikającego z faktury wystawionej przez Spółkę i otrzymanej przez Spółkę Osobową ze względu na fakt, iż Znaki Towarowe będą wykorzystywane przez Spółkę Osobową do działalności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT tekst jedn. licencji Znaków Towarowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 września 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uprawnienia do odliczenia naliczonego podatku VAT wynikającego z faktury wystawionej przez Spółkę i otrzymanej przez Spółkę Osobową ze względu na fakt, iż Znaki Towarowe będą wykorzystywane przez Spółkę Osobową do działalności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT tekst jedn. licencji Znaków Towarowych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka S.A. (dalej "Spółka") posiada prawa do znaków towarowych oraz do wzorów przemysłowych (dalej: "Znaki Towarowe") w rozumieniu ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (tekst jednolity z 13 czerwca 2003 r.; Dz. U. z 2003 r., Nr 119 poz. 1117 z późn. zm., dalej: "Ustawa PWP").

W celu ochrony prawnej posiadanych Znaków Towarowych Spółka ponosiła wydatki związane z uzyskaniem praw ochronnych na te Znaki. Wydatki te obejmowały m.in. koszty wynagrodzeń za przejęcie praw autorskich do projektów znaków, wynagrodzenie rzecznika patentowego, opłaty za zgłoszenie znaków w Urzędzie Patentowym itp. (dalej łącznie "opłaty rejestracyjne"). Wymienione opłaty rejestracyjne były ujęte w bilansie Spółki lub też były odnoszone bezpośrednio w koszty.

Spółka rozważa wniesienie Znaków Towarowych (w tym znaku x oraz znaku x) do spółki komandytowej (dalej: "Spółka Osobowa" lub "Nowa Spółka") w formie wkładu niepieniężnego. Na obecnym etapie Spółka rozważa wniesienie Znaków Towarowych jako składników majątku będących odrębnymi aktywami.

Reorganizacja nakierowana jest na wzrost efektywności działalności Grupy x dzięki koncentracji poszczególnych podmiotów na ich indywidualnych kompetencjach (tekst jedn. produkcji soków i napojów, zarządzania Znakami Towarowymi, produkcji mrożonek). Celem działalności Nowej Spółki (która zostanie właścicielem Znaków Towarowych) będzie efektywne zarządzanie działalnością marketingową w Grupie x oraz maksymalizowanie wartości rynkowej tychże praw.

Marki x oraz x będą podlegały wycenie do wartości rynkowych przez wyspecjalizowany w tym zakresie podmiot.

W momencie aportu, Spółka Osobowa będzie zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym. Spółka Osobowa będzie zawierać umowy dotyczące odpłatnej licencji posiadanych Znaków Towarowych oraz świadczyć usługi marketingowe. Spółka Osobowa będzie wykorzystywać Znaki Towarowe wniesione wkładem niepieniężnym w ramach swojej działalności gospodarczej poprzez udzielanie licencji na odpłatne korzystanie z przedmiotowych praw.

W akcie notarialnym dotyczącym wniesienia do Spółki Osobowej wkładu obejmującego Znaki Towarowe zostanie określone, iż wartość wnoszonych wkładów będzie odpowiadać wartości netto Znaków Towarowych (tzn. cena netto bez podatku VAT). Podatek VAT należny na transakcji aportu Znaków Towarowych do Spółki Osobowej zostanie rozliczony przez strony rachunkiem od stu i Spółka Osobowa przelewem bankowym zapłaci Spółce kwotę podatku należnego VAT wynikającego z wystawionej przez Spółkę faktury.

Wniesione Znaki Towarowe nie będą stanowiły zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e Ustawy o VAT.

Biorąc opisane powyżej zdarzenie przyszłe, Spółka, jako wspólnik planowanej Spółki Osobowej, wnosi o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej prawa podatkowego w zakresie dotyczącym działalności planowanej spółki komandytowej (Spółki Osobowej).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy na podstawie art. 86 ust. 1 Ustawy o VAT Spółka Osobowa będzie uprawniona do odliczenia naliczonego podatku VAT wynikającego z faktury wystawionej przez Spółkę i otrzymanej przez Spółkę Osobową ze względu na fakt, iż Znaki Towarowe będą wykorzystywane przez Spółkę Osobową do działalności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT tekst jedn. licencji Znaków Towarowych.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Zdaniem Spółki, Spółka Osobowa będzie uprawniona do odliczenia kwoty naliczonego podatku VAT wynikającego z faktury wystawionej przez Spółkę i otrzymanej przez Spółkę Osobową w związku z transakcją wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci Znaków Towarowych do Spółki Osobowej ze względu na fakt, iż Znaki Towarowe będą wykorzystywane przez Spółkę Osobową do działalności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT tekst jedn. licencji Znaków Towarowych.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy:

Zdaniem Spółki, na podstawie art. 8 ustawy o VAT, wniesienie aportem Znaków Towarowych przez Spółkę do Nowej Spółki będzie objęte definicją odpłatnego świadczenia usług, a w konsekwencji będzie co do zasady podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty należnego podatku VAT o kwotę naliczonego podatku VAT.

Zdaniem Spółki, dla Spółki Osobowej z powyższego przepisu wynika prawo do obniżenia kwoty należnego podatku VAT o kwotę naliczonego podatku VAT (zwane również prawem do odliczenia naliczonego podatku VAT) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W rezultacie, odliczeniu (w całości) może podlegać jedynie naliczony podatek VAT, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika tekst jedn. w tym przypadku Spółki Osobowej.

Czynności opodatkowane do których nawiązuje art. 86 ust. 1 ustawy o VAT zostały wymienione w art. 5 ust. 1 tej ustawy. Zgodnie z tym artykułem czynnościami opodatkowanymi są między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Spółka pragnie zwrócić uwagę, iż planowana Spółka Osobowa będzie wykonywała działalność polegającą na świadczeniu usług poprzez udzielanie licencji na odpłatne korzystanie z przedmiotowych Znaków Towarowych. Dodatkowo, Spółka Osobowa będzie świadczyć usługi marketingowe. Zgodnie z polskimi przepisami podatkowymi w zakresie podatku VAT tego rodzaju działalność podlega co do zasady w Polsce opodatkowaniu podatkiem VAT ze stawką 22%. W rezultacie Nowa Spółka będzie wykazywała VAT należny dotyczący świadczonych przez nią usług.

Spółka w związku z działalnością planowanej Spółki Osobowej pragnie podkreślić, iż kluczową zasadą systemu opodatkowania podatkiem VAT jest to, że podatek ten powinien być dla podmiotów gospodarczych neutralny i nie stanowić dla nich ekonomicznego obciążenia.

Biorąc powyższe pod uwagę, zgodnie z treścią art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, Spółka Osobowa będzie miała prawo do odliczenia kwoty naliczonego podatku VAT wynikającego z faktury dokumentującej transakcję wniesienia przez Spółkę wkładu niepieniężnego (w postaci Znaków Towarowych), wystawionej przez Spółkę i otrzymanej przez Spółkę Osobową ze względu na fakt, iż przedmiot wkładu tekst jedn. Znaki Towarowe będzie wykorzystywany przez Spółkę Osobową w działalności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT tekst jedn. udzielaniu licencji.

Takie stanowisko zostało również zaprezentowane w instrukcji Ministra Finansów, umieszczonej na stronie internetowej Ministerstwa Finansów (pod adresem www.mf.gov.pl/_files_/podatki/vat_i_akcyzowy/informacje/broszura-aporty.pdf, w sprawie opodatkowania podatkiem VAT wnoszenia wkładów niepieniężnych, gdzie stwierdzono "Rozwiązanie obowiązujące od dnia 1 grudnia 2008 r., polegające na opodatkowaniu na zasadach ogólnych wkładów niepieniężnych wnoszonych do spółek, umożliwia podatnikom odliczenie podatku naliczonego (...) jeżeli oczywiście są one opodatkowane, a nie zwolnione".

Powyższe stanowisko Spółki (w zakresie prawa do odliczenia naliczonego podatku VAT z faktury dokumentującej transakcję wniesienia wkładem niepieniężnym Znaków Towarowych przez Spółkę do Spółki Osobowej) w związku z działalnością planowanej Nowej Spółki zostało również pośrednio potwierdzone w interpretacjach organów podatkowych:

*

w postanowieniu z dnia 10 maja 2005 r. (sygn. PP I 0090/1/302/05) Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego potwierdził stanowisko Wnioskodawcy, iż "Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (...)" w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124."

*

w Decyzji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 22 listopada 2007 r. (sygn. 1401/PH-II/4407/14-185/06/MZ/PV-II) stwierdzono, iż "Przepis art. 86 ust. 1 ustawy o VAT stwierdza jednoznacznie, że prawo do odliczenia przysługuje w tym zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Nie przysługuje ono zatem w zakresie wykonywania czynności zwolnionych czy niepodlegających w ogóle podatkowi. W świetle wyżej powołanego przepisu art. 86 ust. 1, istotnym dla zaistnienia prawa podatnika do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony jest określenie związku ponoszonych wydatków z wykonywaniem czynności opodatkowanych. (...) zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, związek ten musi być bezpośredni i bezsporny..."

*

w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 8 maja 2008 r. (sygn. IPPP1/443-621/08-4/AW), potwierdzono stanowisko Wnioskodawcy stwierdzając, iż "Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (...)" w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4 art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Jak wynika z powyższego przepisu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikom podatku od towarów i usług, w sytuacji gdy towary i usługi, z nabyciem których podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych".

Stanowisko takie znajduje również potwierdzenie między innymi w następujących wyrokach sądów administracyjnych:

*

w wyroku z dnia 18 lutego 2008 r. (sygn. III SA/Gl 1159/07) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach stwierdził, iż "W myśl art. 86 ust. 1 w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Przepisy art. 86 normują zatem uprawnienie do odliczenia podatku naliczonego od nabytych towarów i usług jednak wyłącznie w takim zakresie, w jakim towary te i usługi wykorzystane mają być do czynności opodatkowanych."

*

zgodnie z wyrokiem z dnia 28 kwietnia 2008 r. Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu (sygn. I SA/Wr 1551/07) " (...) dokonując wykładni ustawy o VAT w zgodzie z zasadami Dyrektywy 2006/112/WE na gruncie art. 86 ust. 1 należy przyjąć - co do zasady - że niezbędnym warunkiem odliczenia VAT jest istnienie bezpośredniego związku między zakupami (wydatkami) a konkretną transakcją opodatkowaną."

*

zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 2 czerwca 2008 r. (sygn. III SA/Wa 269/08) jeżeli przedmiotem działalności gospodarczej prowadzonej przez spółkę są czynności opodatkowane podatkiem VAT, to wydatki ponoszone przez spółkę (...) należy uznać za czynności, które służą prowadzeniu działalności opodatkowanej. Z tego względu podatek naliczony związany z tym i wydatkami podlegać będzie odliczeniu od podatku należnego w takim zakresie w jakim podatek ten będzie związany ze sprzedażą opodatkowaną."

Zdaniem Spółki, w związku z działalnością planowanej Spółki Osobowej będzie ona uprawniona do odliczenia kwoty naliczonego podatku VAT wynikającego z faktury wystawionej przez Spółkę a dokumentującą transakcję wniesienia Znaków Towarowych w drodze wkładu niepieniężnego do Spółki Osobowej przez Spółkę.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-ego Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl