IPPP3/443-752/13-2/IG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 8 listopada 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/443-752/13-2/IG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Funduszu przedstawione we wniosku z dnia 13 sierpnia 2013 r. (data wpływu 14 sierpnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania po stronie Funduszu przeniesienia części obligacji na rzecz Funduszu na podstawie umowy darowizny - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 sierpnia 2013 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania po stronie Funduszu przeniesienia części obligacji na rzecz Funduszu na podstawie umowy darowizny.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

1. Sp. o.o. w organizacji (dalej: "Spółka") należy do międzynarodowej Grupy A. W Polsce Grupa A. International prowadzi działalność m.in. poprzez społkę C. Poland, C. sp. z o.o. S.K.A. (dalej: "C. Poland").

2. C. Poland prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie dostawy innowacyjnych technologii dla inżynierii środowiska i budownictwa, w tym aktywnych materiałów hydroizolacyjnych. Akcjonariuszem C. Poland jest C. Poland Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych (dalej: "Fundusz") działający na podstawie ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. z 2004 r. Nr 146, poz. 1546 z późn. zm.). Komplementariuszem C. Poland jest C. sp. z o.o. (dalej: "C. sp. z o.o.). C. Poland jest akcjonariuszem dwóch innych spółek Grupy A. International w Polsce: A., C. sp. z o.o. S.K.A. oraz C. sp. z o.o. S.K.A. (dalej: "Spółki Zależne").

C. Poland jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej:"VAT"). Fundusz nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT.

3. Spółka zawrze z C. Poland umowę sprzedaży, na podstawie której Spółka dokona nabycia zorganizowanego zespołu składników majątkowych związanych z prowadzoną przez C. Poland działalnością gospodarczą, których przeniesienie będzie dopuszczalne przez obowiązujące przepisy prawa. W szczególności, w skład przedmiotu transakcji wejdą stanowiące funkcjonalną całość i służące prowadzeniu samodzielnej działalności gospodarczej następujące składniki majątkowe:

a.

nieruchomości (zakład produkcyjny),

b.

środki trwałe w postaci ruchomości, w tym pojazdy mechaniczne, urządzenia, oraz inne aktywa według stanu na dzień zawarcia umowy sprzedaży,

c.

wartości niematerialne i prawne,

d.

prawa i obowiązki wynikające z umów zawartych z kontrahentami,

e.

prawa i obowiązki wynikające z umów najmu, dzierżawy i leasingu składników majątku związanych z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa,

f.

wierzytelności pieniężne (w tym z tytułu dostawy usług) według stanu na dzień umowy sprzedaży,

g.

inwestycje długoterminowe, w tym papiery wartościowe oraz krótkoterminowe, w tym środki pieniężne i inne aktywa pieniężne,

h.

księgi i wszelkie dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej włącznie z dokumentacją dotyczącą przedsiębiorstwa, danymi klienteli, cennikami, know-how, planami biznesowymi i wszelkimi innymi informacjami, które mogłyby zostać uznane jako istotne dla prowadzonej działalności (dalej: "Przedsiębiorstwo C. Poland").

4. Powyższy zespół składników majątkowych będzie stanowił przedsiębiorstwo na gruncie art. 55 (1) ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

5. W związku ze sprzedażą pracownicy C. Poland zostaną przejęci przez Spółkę na mocy art. 23 (1) ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks Pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.), w ramach tzw. przejścia zakładu pracy.

6. Spółka będzie kontynuowała działalność gospodarczą C. Poland w tym samym zakresie, oferując ten sam asortyment produktów (usług) i wykorzystując nabyty od C. Poland zorganizowany, kompletny i samodzielny zespół składników materialnych i niematerialnych, przejęte umowy oraz pracowników i w konsekwencji będzie osiągać przychody podlegając opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Do kontynuowania działalności C. Poland nie będzie konieczne nabycie dodatkowych aktywów. W związku z tą transakcją C. Poland zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej przejętej przez Spółkę.

7. W związku z zawarciem umowy sprzedaży Spółka zobowiąże się do zapłaty na rzecz C. Poland ceny nabycia (dalej: "Cena Nabycia"). Cena Nabycia przedmiotu transakcji uwzględniać będzie wartość rynkową Przedsiębiorstwa C. Poland oraz długi funkcjonalnie związane z działalnością C. Poland, które zostaną przejęte na podstawie odrębnych umów. W konsekwencji, Spółka przejmie zobowiązania związane z działalnością C. Poland, których przeniesienie będzie dopuszczalne przez obowiązujące przepisy prawa. Cena Nabycia Przedsiębiorstwa C. Poland będzie wyższa niż wartość rynkowa składników majątkowych (pomniejszona o przejęte długi funkcjonalnie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą C. Poland) wchodzących w skład tego przedsiębiorstwa z dnia nabycia, tj. powstanie tzw. dodatnia wartość firmy.

8. Przedmiot transakcji nie będzie obejmował - jako nie związanych z podstawową działalności gospodarczą C. Poland i nie wpływających na możliwość prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej przy wykorzystaniu Przedsiębiorstwa C. Poland - akcji Spółek Zależnych.

9. Nabycie Przedsiębiorstwa C. Poland będzie sfinansowane z własnych środków Spółki oraz - w zależności od potrzeb, środków otrzymanych od innych podmiotów z Grupy A. International albo innych podmiotów na podstawie odrębnych umów dotyczących finansowania (w szczególności ze środków otrzymanych na podstawie umowy pożyczki, z tytułu emisji oprocentowanych obligacji dokonanej przez Spółkę).

10. Spółka planuje uregulować Cenę Nabycia na zasadach, jakie ustaliłyby pomiędzy sobą niezależne podmioty - Cena Nabycia zostanie ustalona w oparciu o wycenę wartości rynkowej Przedsiębiorstwa sporządzoną przez niezależnego eksperta.

11. Cena Nabycia zostanie uregulowana przez Spółkę w terminie wynikającym z umowy dotyczącej nabycia Przedsiębiorstwa, przy czym:

a.

część Ceny Nabycia zostanie uregulowana przez Spółkę poprzez przelew środków pieniężnych na rachunek bankowy C. Poland, a

b.

część w wyniku potrącenia z wzajemną i wymagalną na dzień sprzedaży przedsiębiorstwa wierzytelnością Spółki wobec C. Poland (wierzytelność z tytułu nabycia przez C. Poland obligacji wyemitowanych przez Spółkę - dalej: "Obligacje").

12. Po sprzedaży Przedsiębiorstwa (równoznacznej z zakończeniem przez C. Poland działalności prowadzonej w ramach tego Przedsiębiorstwa), C. Poland może być zlikwidowana. W związku z likwidacją, majątek C. Poland zostanie podzielony w taki sposób, że na rzecz Funduszu zostaną przeniesione m.in. Obligacje niewykupione jeszcze przez Spółkę na moment likwidacji.

13. Niezależnie od powyższego, C. Poland przekaże Funduszowi darowiznę w postaci części środków pieniężnych otrzymanych przez C. Poland z tytułu sprzedaży Przedsiębiorstw C. Poland (dalej: "Środki Pieniężne") oraz darowiznę w postaci części Obligacji. Przeniesienie części Obligacji na podstawie umowy darowizny będzie związane z restrukturyzacją prowadzoną wewnątrz Grupy A. International i będzie miało na celu m.in. realizację strategii gospodarczej przyjętej w ramach Grupy i zwiększenie efektywności zarządzania płynnością finansową wewnątrz Grupy.

14. Przedmiotem zawodowej działalności C. Poland nie jest nabywanie i obrót obligacjami. C. Poland nie wykonuje również usług zarządczych w odniesieniu do emitenta Obligacji (Spółki). Co więcej, nabywanie obligacji nie jest bezpośrednim, stałym i koniecznym rozszerzeniem działalności gospodarczej C. Poland.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy prawidłowe jest stanowisko Funduszu, że przeniesienie części Obligacji na rzecz Funduszu, na podstawie umowy darowizny, nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT po stronie Funduszu.

Zdaniem Wnioskodawcy, przeniesienie części Obligacji na rzecz Funduszu, na podstawie umowy darowizny, nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT po stronie Funduszu.

1. Zgodnie z ustawą o VAT:

a. Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju - art. 5 ust. 1 pkt 1.

b. Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii - art. 2 pkt 6.

c. Przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

* przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

* zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

* świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa - art. 8 ust. 1.

d. Za odpłatne świadczenie usług uznaje się również m.in. nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika - art. 8 ust. 2.

e. Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych - art. 15 ust. 1 i 2.

2. Jak wynika z przedstawionego zdarzenia przyszłego:

a. Fundusz nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT.

b. C. Poland przekaże Funduszowi darowiznę w postaci części Obligacji. Przeniesienie części Obligacji na postawie umowy darowizny będzie związane z restrukturyzacją prowadzoną wewnątrz Grupy A. International i będzie miało na celu m.in. realizację strategii gospodarczej przyjętej w ramach Grupy: zwiększenie efektywności zarządzania płynnością finansową wewnątrz Grupy.

3. W świetle powyższego, zdaniem Funduszu, z uwagi na fakt, iż;

a.

przekazanie Funduszowi części Obligacji przez C. Poland w drodze darowizny ma charakter świadczenia jednostronnego i ma na celu wyłącznie obdarowanie Funduszu, nie zaś uzyskanie przez C. Poland od Funduszu jakiegokolwiek świadczenia ekwiwalentnego; a tym samym,

b.

otrzymana przez Fundusz darowizna nie może być uznana za wynagrodzenie należne Funduszowi za jakiekolwiek świadczenie Funduszu na rzecz C. Poland, ani za jakąkolwiek inną czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT;

- to w konsekwencji, należy uznać, iż przeniesienie części Obligacji na rzecz Funduszu, na podstawie umowy darowizny, nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT po stronie Funduszu.

W przypadku uznania przez organ wydający interpretację - wbrew stanowisku Funduszu - iż przeniesienie części Obligacji na rzecz Funduszu, na podstawie umowy darowizny, stanowi świadczenie usługi w rozumieniu ustawy o VAT, to wtedy należałoby konsekwentnie przyjąć, że w tej sytuacji dochodzi do nieodpłatnego świadczenia usługi do celów działalności gospodarczej podatnika, które to świadczenie jest z definicji wyłączone z zakresu opodatkowania VAT na gruncie art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT. Za takim stanowiskiem przemawia w szczególności to że:

i) Fundusz nie otrzyma żadnego wynagrodzenia z tytułu świadczenia takiej usługi, także

ii) Przeniesienie części Obligacji na postawie umowy darowizny będzie związane z restrukturyzacją prowadzoną wewnątrz Grupy A. International i będzie miało na celu m.in. realizację strategii gospodarczej przyjętej w ramach Grupy i zwiększeniu efektywności zarządzania płynnością finansową wewnątrz Grupy. Tym samym, brak jest racjonalnych przesłanek ku temu, aby uznać że przeniesienie Obligacji na podstawie umowy darowizny jest związane z celem innym niż działalność gospodarcza Funduszu.

Mając na uwadze powyższe, zdaniem Funduszu, przeniesienie części Obligacji na rzecz Funduszu na podstawie umowy darowizny, nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT po stronie Funduszu.

Powyższe stanowisko Funduszu znajduje całkowite potwierdzenie w świetle istniejącej praktyki organów podatkowych, w szczególności:

* w interpretacji Dyrektora IS w Katowicach z dnia 4 grudnia 2012 r., znak IBPP2/443-862/12/WN, zgodnie z którą: "Odnosząc przedstawiony wyżej opis zdarzenia przyszłego do powołanych w sprawie przepisów prawa stwierdzić należy, iż w tym konkretnym przypadku, skoro - jak wskazano w złożonym wniosku - nabycie przez Wnioskodawcę w drodze darowizny wierzytelności własnej Spółki P. Przekazującej Darowiznę wobec innej spółki będzie związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, to czynność nieodpłatnego nabycia wierzytelności nie stanowi dla Wnioskodawcy świadczenia usług podlegającego opodatkowaniu podatkiem VAT";

* w interpretacji Dyrektora IS w Bydgoszczy z dnia 25 września 2012 r., znak ITPP1/443-779/12/KM, zgodnie z którą: "skoro - jak wskazano w złożonym wniosku - nabycie prze Wnioskodawcę w drodze darowizny wierzytelności własnej Spółki Zależnej wobec innej spółki będzie związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, to czynność nieodpłatnego nabycia wierzytelności nie stanowi świadczenia usług podlegającego opodatkowaniu podatkiem VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 8 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy, przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy, w tym również m.in. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej.

Zgodnie z unormowaniami zawartymi w art. 8 ust. 2 cyt. ustawy, w pewnych, ściśle określonych przypadkach, również nieodpłatne świadczenie usług należy uznać za spełniające definicję odpłatnego świadczenia usług, które na podstawie art. 5 ust. 1 cyt. ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zgodnie z art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, za odpłatne świadczenie usług uznaje się również nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenia usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Przy ocenie charakteru świadczenia jako usługi należy mieć na względzie, że ustawa o podatku od towarów i usług zalicza do grona usług każde świadczenie nie będące dostawą towarów.

Wierzytelność jest prawem majątkowym, które może być przedmiotem obrotu gospodarczego. Instytucja przelewu wierzytelności została uregulowana przepisami art. 509-517 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Zgodnie z treścią art. 509 § 1 wyżej cytowanej ustawy wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba, że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania. W myśl § 2 cytowanego artykułu wraz z wierzytelnością przechodzą na nabywcę wszelkie związane z nią prawa (...). Przeniesienie wierzytelności z majątku dotychczasowego wierzyciela do majątku nabywcy wierzytelności następuje - w myśl art. 510 § 1 Kodeksu cywilnego - na podstawie umowy sprzedaży, zamiany, darowizny lub innej umowy zobowiązującej do przeniesienia wierzytelności, jest skutkiem rozporządzania tą wierzytelnością przez dotychczasowego wierzyciela i stanowi wykonanie przez niego przysługującego mu prawa własności.

Istotą przelewu wierzytelności jest zatem umowa zawierana przez wierzyciela z osobą trzecią, na mocy której osoba ta nabywa od wierzyciela przysługującą mu wierzytelność. W wyniku przelewu wierzytelności prawa przysługujące dotychczasowemu wierzycielowi przechodzą na nabywcę wierzytelności, przy czym sam stosunek zobowiązaniowy nie ulega zmianie. Na podstawie umowy przelewu wierzytelności cesjonariusz może dochodzić spełnienia określonego świadczenia od dłużnika, przysługuje mu również uprawnienie do rozporządzania wierzytelnością poprzez jej dalszą odsprzedaż, zamianę, darowiznę, zapis w testamencie lub zastaw. W zamian za nabywaną wierzytelność cesjonariusz (nabywca) zobowiązuje się do spełnienia określonego świadczenia na rzecz cedenta. Spełnienie świadczenia, wynikającego z umowy przelewu nastąpi, gdy cedent przeniesie wierzytelność na cesjonariusza, a on zapłaci mu cenę za cedowaną wierzytelność (w sytuacji, kiedy cesja miała charakter odpłatny).

Nabycie wierzytelności stanowi usługę polegającą na przeniesieniu wierzytelności z majątku dotychczasowego wierzyciela do majątku osoby trzeciej na mocy umowy zawartej między zbywcą wierzytelności (cedentem), a jej nabywcą (cesjonariuszem). Oznacza to, że w takim przypadku nabywca wierzytelności świadczy na rzecz jej zbywcy usługę pośrednictwa finansowego, której celem jest uwolnienie sprzedawcy od ciężaru egzekwowania wierzytelności.

Z powyższego jednoznacznie wynika, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania podlegają wszelkie transakcje, których przedmiotem jest dostawa towarów lub świadczenie usług, pod warunkiem, że są one realizowane przez podatników w rozumieniu ustawy i wykonywane w ramach działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy.

Dla ustalenia czy konkretne nieodpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu na mocy cytowanego wyżej art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, istotne jest ustalenie celu takiego świadczenia. Jeżeli nieodpłatne świadczenie wpisywało się będzie w cel prowadzonej działalności gospodarczej, wtedy przesłanka uznania takiej nieodpłatnej czynności za odpłatne świadczenie usług, podlegające opodatkowaniu nie zostanie spełniona. Stwierdzenie takie uzależnione jednak jest od konkretnych okoliczności jakie w danej sprawie występują.

Zatem, aby nieodpłatne świadczenie uznać za odpłatne świadczenie usług, a zatem za podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, musi być ono świadczone na cele inne niż działalność gospodarcza podatnika.

Z okoliczności przedstawionych w złożonym wniosku wynika, że w związku z likwidacją, majątek C. Poland zostanie podzielony w taki sposób, że na rzecz Funduszu zostaną przeniesione m.in. Obligacje niewykupione jeszcze przez Spółkę na moment likwidacji. C. Poland przekaże Wnioskodawcy darowiznę w postaci części Obligacji. Wnioskodawca jest akcjonariuszem C. Poland. Przeniesienie części Obligacji na podstawie umowy darowizny będzie związane z restrukturyzacją prowadzoną wewnątrz Grupy A. International i będzie miało na celu m.in. realizację strategii gospodarczej przyjętej w ramach Grupy i zwiększenie efektywności zarządzania płynnością finansową wewnątrz Grupy.

Przedmiotem zawodowej działalności C. Poland nie jest nabywanie i obrót obligacjami. C. Poland nie wykonuje również usług zarządczych w odniesieniu do emitenta Obligacji. Co więcej, nabywanie obligacji nie jest bezpośrednim, stałym i koniecznym rozszerzeniem działalności gospodarczej C. Poland.

Wnioskodawca (Fundusz) nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT.

Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o obligacjach (tekst jedn.: Dz. U. z 2001 r. Nr 120, poz. 1300 z późn. zm.) obligacja jest papierem wartościowym emitowanym w serii, w którym emitent stwierdza, że jest dłużnikiem właściciela obligacji (obligatariusza) i zobowiązuje się wobec niego do spełnienia określonego świadczenia. Z kolei zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 3 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 211, poz. 1384 z późn. zm., dalej: ustawa o obrocie instrumentami finansowymi) obligacje klasyfikowane są jako papiery wartościowe, zaliczane do szerszej kategorii instrumentów finansowych. Obligacje są dłużnym papierem wartościowym.

Wątpliwości Wnioskodawcy wiążą się ze sposobem opodatkowania podatkiem VAT po stronie Wnioskodawcy, przeniesienia na rzecz Wnioskodawcy części obligacji na podstawie umowy darowizny.

Do przeniesienia własności części obligacji w formie darowizny należy stosować zasady dotyczące wierzytelności. W opisanej sytuacji darowizna obligacji będzie skutkiem rozporządzania tą wierzytelnością przez dotychczasowego wierzyciela i stanowi wykonanie przez niego przysługującego mu prawa własności. W zamian za obligacje nie będzie żadnego świadczenia ekwiwalentnego, więc w opisanej sytuacji nie można uznać, że otrzymana przez Wnioskodawcę darowizna w postaci obligacji będzie stanowiła wynagrodzenie za jakiekolwiek świadczenie Funduszu na rzecz C. Poland, ani za jakąkolwiek inną czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT.

Natomiast dokonując analizy przedstawionych powyżej okoliczności przez pryzmat art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług zauważyć należy, iż za odpłatne świadczenie usług uważa się m.in. nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika. Z uwagi na fakt, iż jak wskazano w złożonym wniosku, nabycie przez Wnioskodawcę w drodze darowizny części obligacji będzie związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, czynność nieodpłatnego nabycia obligacji w formie darowizny, nie będzie stanowić świadczenia usług podlegającego opodatkowaniu podatkiem VAT również na podstawie art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl