IPPP3/443-744/11-2/MPe

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 sierpnia 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/443-744/11-2/MPe

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 23 maja 2011 r. (data wpływu 25 maja 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 maja 2011 r. wpłynął ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka jest podmiotem z siedzibą w Stanach Zjednoczonych. Spółka nie posiada stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium Polski, ale jest w Polsce zarejestrowana dla potrzeb podatku od towarów i usług ("VAT").

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, Spółka zakupuje od spółki powiązanej ("Spółka Logistyczna") usługę logistyczną ("Usługa Logistyczna"). Usługa Logistyczna świadczona jest na podstawie umowy z dnia 1 września 2005 r., zawartej przez Spółkę ze Spółką Logistyczną. Zgodnie z powyższą umową, w ramach kompleksowej Usługi Logistycznej wykonywane są następujące czynności:

* magazynowanie towarów należących do Spółki;

* pakowanie towarów należących do Spółki;

* transport towarów należących do Spółki.

Towary przechowywane w magazynie zlokalizowanym w P. ("Magazyn"). Tam też dokonywane jest pakowanie produktów. W ramach Usługi Logistycznej towary są także wysyłane przez Spółkę Logistyczną z Magazynu do odbiorców towarów.

Wynagrodzenie za Usługę Logistyczną ustalane jest na podstawie kosztów pośrednich i bezpośrednich poniesionych przez Spółkę Logistyczną w związku z wykonywaną Usługą, powiększonych o stosowną marżę.

Nabywana Usługa Logistyczna związana jest z dostawami towarów dokonywanymi przez Spółkę:

* wewnątrzwspólnotowymi dostawami towarów z terytorium kraju,

* dostawami towarów na terytorium kraju na rzecz krajowych podatników (w stosunku do tych dostaw od 1 kwietnia 2011 r. podatek VAT rozlicza krajowy nabywca).

Wymienione powyżej dostawy towarów dokonywane przez A. nie podlegają zwolnieniu z VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przedstawionym stanie faktycznym Spółka ma prawo do odliczenia VAT z faktur dokumentujących Usługę Logistyczną.

Zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionym stanie faktycznym Spółka ma prawo do odliczenia VAT z faktur dokumentujących Usługę Logistyczną.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest zatem związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Prawo do odliczenia VAT przysługuje pod warunkiem, że nie zachodzi żadna z przesłanek wymienionych w art. 88 ustawy o VAT. W ocenie Spółki nie zachodzi jednak żadna okoliczność wymieniona w art. 88, która pozbawiałaby ją prawa do odliczenia VAT naliczonego przy nabyciu Usługi Logistycznej. W szczególności należy wskazać, że Spółka Logistyczna wystawia na rzecz Spółki fakturę z kwotą podatku VAT, ponieważ Usługa Logistyczna stanowi usługę związaną z nieruchomością położoną w Polsce. Dla wykonania Usługi Logistycznej niezbędnym jest bowiem posiadanie przez usługodawcę wolnych powierzchni magazynowych. Nieruchomość (tj. Magazyn) stanowi w tym przypadku główny, podstawowy i niezbędny element świadczenia usługi. Brak Magazynu uniemożliwiłby Spółce Logistycznej magazynowanie towarów oraz ich przepakowanie i wysyłkę z Magazynu. Zatem istnienie Magazynu, a także jego dogodna lokalizacja stanowią o przydatności Usługi Logistycznej dla A. oraz sprawiają, że Spółka odnosi z tytułu nabycia tej Usługi wymierne korzyści.

Stanowisko Spółki odnośnie kwalifikacji nabywanej Usługi znajduje potwierdzenie w licznych interpretacjach organów podatkowych, w tym m.in. interpretacje Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 19 sierpnia 2010 r. (sygn. IPPP3/443-417/10-4/LK), z dnia 2 grudnia 2010 r. (sygn. IPPP3/443-852/10-4/MG) oraz z dnia 12 kwietnia 2010 r. (sygn. IPPP3/443-78/10-4/k.c.). Podobne stanowisko zajął również Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 17 marca 2011 r. (sygn. III SA/Wa 1968/10), w którym potwierdził, że usługi logistyki magazynowej są nierozerwalnie związane z nieruchomością, jaką jest magazyn.

Jednocześnie, zdaniem Spółki nabywana usługa logistyczna jest usługą kompleksową, której nie można dzielić na czynności dodatkowe (przykładowo takie jak; przyjęcie do magazynu, przygotowanie raportu wyszczególniającego usługi wyświadczone Spółce przez usługodawcę, przepakowywanie, obsługa informatyczna, usługa transportowa do odbiorców) w niej się zawierające. Zdaniem Spółki, fakt nabywania pełnej Usługi Logistycznej na podstawie jednej umowy zawartej z usługobiorcą jednoznacznie wskazuje, iż Usługa Logistyczna w istocie jest z ekonomicznego punktu widzenia jednym nierozerwalnym świadczeniem. W orzecznictwie przyjmuje się, że jeżeli pod względem ekonomicznym świadczenie złożone stanowi jedną transakcję z perspektywy nabywcy, to dla celów podatku VAT należy je traktować jako jedną, nierozerwalną usługę. Świadczenia poboczne powinny być natomiast związane z usługą główną i wspierać jej wykonanie. W świetle powyższego, Spółka stoi na stanowisku, że nabywana przez nią Usługa Logistyczna, jest usługą kompleksową, dla której miejsce świadczenia, bez względu na jej elementy składowe, powinno być określone na podstawie art. 28e ustawy o VAT, tj. w miejscu położenia magazynu, czyli w Polsce.

Ponieważ Spółka nie posiada własnego magazynu na terenie kraju, ani też nie zatrudnia w Polsce pracowników, zmuszona jest do nabywania Usługi Logistycznej. Usługa ta jest niezbędną dla realizacji działalności dystrybucyjnej - sprzedaży produktów. Nie ulega więc wątpliwości, że usługi te są przez Spółkę wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, co oznacza, że warunek związku usługi ze sprzedażą opodatkowaną jest spełniony.

W tym miejscu Spółka pragnie podkreślić, że sprzedażą opodatkowaną realizowaną przez Spółkę jest nie tylko wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, lecz także dostawa krajowa, dla której podatnikiem, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT, jest nabywca towarów. Czynnością podlegającą opodatkowaniu w dalszym ciągu jest dostawa towarów, która niewątpliwe realizowana jest przez Spółkę. Nabywca towarów jest jedynie zobligowany do rozliczenia VAT z tytułu nabycia, lecz nie zmienia to faktu, że czynność podlegającą opodatkowaniu wykonuje A.

Powyższy pogląd znajduje potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych. W interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 19 listopada 2010 r. (sygn. IPPP3/443-722/10-6/k.c.) wskazuje się, że: "W sytuacji zastosowania mechanizmu reverse charge, zgodnie z przytoczonym powyżej art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy, w rozliczaniu podatku nie można uznać, że podmiot nieposiadający rezydencji w kraju wykonuje czynności nieopodatkowane. Zastosowanie tej szczególnej formy rozliczenia nie ma żadnego wpływu na przedmiot opodatkowania. Czynności te zatem pozostają nadal czynnościami opodatkowanymi - dostawą towarów lub świadczeniem usług, choć inny podmiot niż podmiot je wykonujący składa rozliczenie fiskalne. Zatem fakt, że Wnioskodawca w składanej deklaracji podatkowej nie wykaże podatku należnego z tytułu ww. dostaw towarów nie przesądza o tym, że Spółka nie wykonuje czynności opodatkowanych, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy. Uwzględniając powyższe, z uwagi na związek z czynnościami opodatkowanymi, Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w zaistniałej sytuacji w myśl uregulowań art. 86 ust. 1 ustawy."

Podobnie wypowiedział się też Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 3 listopada 2010 r. (sygn. IPPP3/443-813/10-2/SM), w której stwierdził: "Fakt, że Spółka w składanej deklaracji podatkowej nie wykaże podatku należnego z tytułu ww. dostaw towarów i świadczenia usług nie przesądza o tym, że Spółka nie wykonuje czynności opodatkowanych. Zaznaczyć należy, że w sytuacji zastosowania w rozliczaniu podatku należnego zasady odwrotnego obciążenia, tj. rozliczania podatku przez nabywcę (tzw. reverse charge) nie można uznać, że podmiot nieposiadający stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium kraju wykonuje czynności nieopodatkowane. Zastosowanie tej szczególnej formy rozliczenia nie ma żadnego wpływu na przedmiot opodatkowania. Czynności te zatem pozostają nadal czynnościami opodatkowanymi - dostawą towarów lub świadczeniem usług, choć inny podmiot niż podmiot je wykonujący składa rozliczenie w tym zakresie."

Biorąc powyższe pod uwagę, Spółka ma prawo do odliczenia VAT zawartego na fakturach dokumentujących Usługę Logistyczną. Spółka wnosi o potwierdzenie prawidłowości tego stanowiska.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl