IPPP3/443-725/09-2/MPe

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 15 października 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/443-725/09-2/MPe

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 24 sierpnia 2009 r. (data wpływu 26 sierpnia 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci zabudowanej nieruchomości oraz sposobu dokumentowania tej czynności, w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT przez spółkę komandytową, w zakresie stawki podatku VAT sprzedaży przez spółkę komandytową nieruchomości otrzymanej w formie wkładu niepieniężnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 sierpnia 2009 r. wpłynął ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci zabudowanej nieruchomości oraz sposobu dokumentowania tej czynności, w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT przez spółkę komandytową, w zakresie stawki podatku VAT sprzedaży przez spółkę komandytową nieruchomości otrzymanej w formie wkładu niepieniężnego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W. (dalej: "Spółka") jest przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą głównie w zakresie świadczenia usług polegających na wykonywaniu robót budowlanych związanych z budową obiektów komercyjnych, przemysłowych oraz mieszkaniowych w charakterze generalnego wykonawcy (PKD 41-43).

Oprócz prowadzenia wyżej wymienionej podstawowej działalności Spółka jest również właścicielem jednej nieruchomości gruntowej wraz z posadowionym na niej budynkiem biurowym (dalej łącznie "Nieruchomość") oraz lokalu mieszkalnego. Nieruchomość zlokalizowana jest w Warszawie. Powierzchnia biurowa przedmiotowej Nieruchomości wynajmowana jest najemcy na podstawie stosownej umowy najmu zawartej przez Spółkę. Pozwolenie na użytkowanie Nieruchomości zostało wydane w lutym 2008 r.

Działalność Spółki związana z wynajmowaniem powierzchni biurowej znajdującej się w Nieruchomości nie jest wyodrębniona w Spółce ani organizacyjnie, ani tez finansowo. W odniesieniu do tej działalności Spółka nie prowadzi odrębnej księgowości.

Nieruchomość stanowi środek trwały Spółki i Spółka dokonuje odpisów amortyzacyjnych w odniesieniu do budynku znajdującego się na Nieruchomości.

Spółka wykazywała podatek VAT wynikający z faktur zakupu towarów i usług dotyczących budowy budynku wchodzącego w skład przedmiotowej Nieruchomości, jako podatek naliczony pomniejszający kwotę podatku należnego.

Ze względów biznesowych rozważane jest obecnie zbycie przez Spółkę Nieruchomości, poprzez jej wniesienie, jako wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej, która zostanie utworzona w przyszłości. Wartość przedmiotowej Nieruchomości określona w umowie spółki komandytowej będzie nie wyższa od jej wartości rynkowej z daty wniesienia.

Wniesienie przedmiotowej Nieruchomości do spółki komandytowej wymagać będzie między innymi, przeniesienia przez Spółkę na spółkę komandytową praw i obowiązków wynikających z określonych umów dotyczących działalności Nieruchomości (np. umowy o obsługę eksploatacyjną, kontrolę i konserwację umów z dostawcami mediów, itd.). Spółka komandytowa wstąpi także z mocy prawa w stosunek najmu powierzchni biurowej znajdującej się w Nieruchomości, którego stroną jest obecnie Spółka.

W zamian za aport Nieruchomości Spółka uzyska w spółce komandytowej status komandytariusza. Komplementariuszem w spółce komandytowej zostanie natomiast inna polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, należąca do grupy H., wnosząca wkład pieniężny.

Wniesienie zabudowanej nieruchomości do spółki komandytowej będzie miało najprawdopodobniej miejsce do końca roku 2009 lub też na początku 2010 r. Po przeprowadzeniu tej transakcji, może zostać podjęta decyzja o sprzedaży przez spółkę komandytową przedmiotowej zabudowanej Nieruchomości do innego podmiotu, co nastąpiłoby najprawdopodobniej również w 2009 r. lub na początku 2010 r.. Możliwe jest również że Spółka (oraz drugi ze wspólników czyli komplementariusz) dokona sprzedaży do podmiotu zewnętrznego praw i obowiązków nabytych przez nią w spółce komandytowej w zamian za wniesienie aportem wskazanej wyżej zabudowanej Nieruchomości.

W przypadku sprzedaży Nieruchomości przez spółkę komandytową na rzecz podmiotu trzeciego może zostać podjęta decyzja o rozwiązaniu spółki komandytowej. Ewentualnie spółka komandytowa będzie w dalszym ciągu wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej w ramach struktury H.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy wniesienie do spółki komandytowej wkładu niepieniężnego w postaci opisanej w stanie faktycznym zabudowanej Nieruchomości stanowić będzie dla Spółki opodatkowaną podatkiem VAT dostawę towarów.

2.

Czy w konsekwencji Spółka zobowiązana będzie do wystawienia na rzecz spółki komandytowej faktury VAT.

3.

Czy dla spółki komandytowej podatek VAT wynikający z faktury otrzymanej od Spółki w wyniku wniesienia wkładu stanowić będzie podatek naliczony, który będzie pomniejszał podatek należny.

4.

Czy sprzedaż przez spółkę komandytową przedmiotowej zabudowanej Nieruchomości (która wcześniej została wniesiona w formie wkładu niepieniężnego) będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki 22%.

W opinii Spółki wniesienie przez nią do spółki komandytowej wkładu niepieniężnego w postaci opisanej w stanie faktycznym zabudowanej Nieruchomości stanowić będzie, na gruncie ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ("ustawa VAT"), odpłatną dostawę towaru, która będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości 22%. Spółka zobowiązana będzie do wystawienia na rzecz spółki komandytowej faktury VAT. Dla spółki komandytowej podatek VAT wynikający z faktury otrzymanej od Spółki stanowić będzie podatek naliczony, który będzie pomniejszał podatek należny.

Również ewentualna późniejsza sprzedaż przez spółkę komandytową przedmiotowego budynku (zabudowanej Nieruchomości, która wcześniej została do niej wniesiona w formie wkładu niepieniężnego) będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki 22%. W takim przypadku spółka komandytowa będzie zobowiązana do wystawienia faktury VAT, w której wartość rynkowa zabudowanej Nieruchomości stanowić będzie wartość netto sprzedaży, do której doliczony zostanie podatek VAT w wysokości 22%.

UZASADNIENIE

Artykuł 5 ust. 1 ustawy VAT stanowi, że opodatkowaniu podatkiem VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów.

Zgodnie z art. 7 ustawy VAT, przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. W analizowanym przypadku, w wyniku wniesienia wkładu niepieniężnego spółka komandytowa stanie się właścicielem zabudowanej Nieruchomości, a w konsekwencji będzie mogła rozporządzać nią jak właściciel.

Z odpłatnością za dostawę towarów mamy do czynienia w sytuacji, gdy pomiędzy świadczeniem (dostawa) a zapłatą istnieje adekwatny związek. Odpłatność może przybierać różne formy - nie jest warunkiem to, aby została ustalona lub dokonana w pieniądzu. Z uwagi na fakt, że Spółka w zamian za wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej uzyskuje prawa i obowiązki przysługujące wspólnikowi (takie jak np. prawo do udziału w zysku) transakcja taka stanowić będzie odpłatną dostawę towarów. Stanowisko takie znajduje potwierdzenie w indywidualnych interpretacjach organów podatkowych. Przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z dnia 29 września 2008 r. (ILPP2/443-609/08-2/MN) uznał, iż "wniesienie wkładu niepieniężnego, którego przedmiotem jest towar w postaci gruntu, objęte jest definicją sprzedaży zawartą w art. 2 pkt 22 ustawy, oraz jako odpłatna dostawa towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy, podlega na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy opodatkowaniu podatkiem VAT (...)."

Również Dyrektor lzby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 17.11.2008 (IPPP2/443-1351/08-2/MK) potwierdził, że "zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów, która według art. 2 pkt 22 tej ustawy mieści się w definicji sprzedaży. Wniesienie aportu rzeczowego do spółki prawa handlowego lub cywilnego spełnia definicję odpłatnej dostawy towarów, a tym samym, w rozumieniu art. 2 pkt 22 ustawy o podatku od towarów i usług, uznawane jest za sprzedaż."

W świetle art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy VAT, zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT podlega dostawa budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

I.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

II.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Artykuł 2 pkt 14 ustawy VAT definiuje pierwsze zasiedlenie, jako oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

I.

wybudowaniu lub

II.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Analiza przedstawionego stanu faktycznego w świetle przytoczonych przepisów prowadzi do wniosku, że w przedmiotowej sprawie do pierwszego zasiedlenia budynku biurowego wchodzącego w skład Nieruchomości, która będzie przedmiotem aportu do spółki komandytowej, doszło w lutym 2008 r. W tej bowiem dacie budynek ten został przekazany do użytkowania i oddany w najem.

Niemniej jednak, biorąc pod uwagę, iż wniesienie przedmiotowej zabudowanej Nieruchomości do spółki komandytowej nastąpi w roku 2009 lub na początku roku 2010, tj. przed upływem dwóch lat od dnia pierwszego zasiedlenia budynku biurowego, dostawa tego budynku (zabudowanej Nieruchomości) w wyniku wniesienia wkładu do spółki komandytowej nie będzie korzystała ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy VAT.

Jeżeli dostawa budynku, budowli lub ich części nie korzysta ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy VAT możliwe jest zastosowanie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy VAT. Zgodnie z jego treścią zwalnia się z opodatkowania podatkiem VAT dostawę budynków, budowli lub ich części, jeżeli:

I.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

II.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Jak wynika z opisanego stanu faktycznego, z uwagi na fakt, że nabycie towarów i usług dotyczących budowy budynku biurowego pozostaje w związku z prowadzoną przez Spółkę działalnością opodatkowaną, podatek VAT wynikający z faktur zakupu tych towarów i usług wykazywany był jako podatek naliczony. Spółce przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z budową budynku.

Powyższe oznacza, że Spółka nie będzie również uprawniona do skorzystania ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy VAT.

W konsekwencji należy stwierdzić, że wniesienie przez Spółkę wkładu niepieniężnego (w postaci Nieruchomości) do spółki komandytowej, jako odpłatna dostawa towarów, będzie stanowić czynność opodatkowaną podatkiem VAT według stawki 22%.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy VAT oraz przepisami wykonawczymi Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - podatnik zobowiązany jest do wystawienia faktury stwierdzającej dokonanie sprzedaży (dostawy towarów), datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy. W konsekwencji Spółka, w wyniku wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej, zobowiązana będzie do wystawienia faktury VAT sprzedaży.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy VAT, w zakresie w jakim towary usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Kwotę podatku naliczonego stanowi m.in. suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów.

Ponieważ spółka komandytowa, do której będzie wniesiona w formie wkładu niepieniężnego zabudowana Nieruchomość dokona jej późniejszej sprzedaży opodatkowanej podatkiem VAT, to kwota podatku VAT wynikająca z faktury sprzedaży otrzymanej od Spółki będzie dla tej spółki komandytowej stanowić podatek naliczony pomniejszający kwotę podatku należnego.

Z uwagi na fakt, że spółka komandytowa najprawdopodobniej dokona sprzedaży przedmiotowej Nieruchomości jeszcze w roku 2009 r. lub na początku roku 2010, to wyłączona będzie możliwość skorzystania ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy VAT - sprzedaż przed upływem 2 lat od pierwszego zasiedlenia. Dodatkowo, spółce komandytowej będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem tej Nieruchomości. W konsekwencji, transakcja sprzedaży przedmiotowej Nieruchomości nie będzie podlegała zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT również na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy VAT.

Sprzedaż przez spółkę komandytową przedmiotowej Nieruchomości będzie zatem podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki 22%.

Mając na uwadze powołane powyżej argumenty, Spółka wnosi o potwierdzenie jej stanowiska przedstawionego w niniejszym wniosku. Jednocześnie, Spółka pragnie wskazać, iż poprawność takich samych wniosków znalazła pełne potwierdzenie w interpretacji z dnia 24 marca 2009 r. (nr IPPP1-443-65/09-2/JL) wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w analogicznej sprawie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie opodatkowania czynności wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci zabudowanej nieruchomości oraz sposobu dokumentowania tej czynności, w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT przez spółkę komandytową, w zakresie stawki podatku VAT sprzedaży przez spółkę komandytową nieruchomości otrzymanej w formie wkładu niepieniężnego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Artykuł 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Wniesienie aportu jest dostawą towarów, zważywszy fakt, że mamy w tym przypadku do czynienia z przeniesieniem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. Pozostaje więc konieczność rozstrzygnięcia, czy dostawa ta jest odpłatna, czy nieodpłatna. Na gruncie kodeksu spółek handlowych przyjęcie, że objęcie udziałów w spółce w zamian za aport stanowi odpłatność, nie byłoby możliwe. Jednak tak jak ustawa odrywa się od konstrukcji prawa cywilnego, tak wydaje się w pełni zasadne rozpatrywanie odpłatności jedynie na gruncie ustawy. Z jej przepisów, a także z orzecznictwa ETS wynika, że odpłatnością będzie uzyskany przez dostawcę benefit (korzyść) każdego rodzaju. Nie ulega wątpliwości, że wniesienie aportu nie jest świadczeniem pod tytułem darmym. Wnoszący aport uzyskuje pewną, wymierną korzyść. Z tego względu należy uznać wniesienie aportu za odpłatną dostawę towarów.

Wnoszenie wkładów niepieniężnych do spółek prawa handlowego lub cywilnego podlega opodatkowaniu na ogólnych zasadach, określonych w przepisach o podatku od towarów i usług, w zależności od przedmiotu aportu.

Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca ma zamiar zbyć nieruchomość, na której posadowiony jest budynek biurowy, poprzez jej wniesienie, jako wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej.

Jak wskazano wyżej, wniesienie aportu stanowi czynność (dostawę) o charakterze odpłatnym w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według zasad ogólnych.

Kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym położony jest budynek rozstrzygają przepisy art. 29 ust. 5 ustawy. Zgodnie z tym przepisem, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale związanych z gruntem.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednakże, zarówno w treści ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział dla niektórych czynności stawki obniżone oraz zwolnienie od podatku VAT.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Przez pierwsze zasiedlenie - w myśl art. 2 pkt 14 ustawy - rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10a, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Z opisu sprawy wynika, iż inwestycja związana z budową przedmiotowego budynku biurowego została ukończona w lutym 2008 r. i od tego czasu jego powierzchnia jest wynajmowana przez Wnioskodawcę na rzecz najemców, co oznacza, że w tej dacie doszło do jego pierwszego zasiedlenia. Wniesienie ww. zabudowanej nieruchomości do spółki komandytowej (dostawa) nastąpi w roku 2009 lub też na początku 2010 r., a więc w okresie krótszym niż dwa lata po pierwszym zasiedleniu nieruchomości. Ponadto, Spółka wykazywała podatek VAT wynikający z faktur zakupu towarów i usług dotyczących budowy ww. budynku biurowego, jako podatek naliczony pomniejszający kwotę podatku należnego.

Mając na względzie przytoczone powyżej przepisy oraz odnosząc się do zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, iż wniesienie wkładu niepieniężnego (aportu) w postaci ww. zabudowanej nieruchomości stanowić będzie dostawę towaru w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy. Ponadto, przedmiotowa czynność, nieobjęta zwolnieniem od podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a ustawy oraz obniżonymi stawkami podatku, będzie podlegać opodatkowaniu według 22% stawki podatku VAT, na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy.

A zatem stanowisko Wnioskodawcy, iż wniesienie do spółki komandytowej przedmiotowej nieruchomości jako wkładu niepieniężnego, stanowić będzie odpłatną dostawę towaru podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości 22%, należało uznać za prawidłowe.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Powyższy przepis nakłada na podatnika obowiązek dokumentowania sprzedaży fakturą VAT. Przez sprzedaż, w myśl art. 2 pkt 22 ustawy, rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Wniesienie aportu (wkładu niepieniężnego) do spółek prawa handlowego lub cywilnego spełnia definicję odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług, w zależności od przedmiotu aportu.

Zatem czynność wniesienia aportu do spółki komandytowej winna być przez Wnioskodawcę udokumentowana fakturą VAT.

W związku z wyżej przytoczonymi przepisami stanowisko Wnioskodawcy, iż w wyniku wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej, Spółka zobowiązana będzie do wystawienia faktury VAT, należało uznać za prawidłowe.

Odnosząc się do kwestii dotyczącej prawa do odliczenia przez spółkę komandytową podatku naliczonego zawartego w fakturze VAT dokumentującej wniesienie przedmiotowej nieruchomości jako wkładu niepieniężnego, to obowiązuje zasada, zgodnie z którą prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Zgodnie bowiem z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) cyt. ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest zatem bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Jak wynika z treści wniosku, spółka komandytowa, do której będzie wniesiona w formie wkładu niepieniężnego zabudowana nieruchomość dokona jej późniejszej sprzedaży opodatkowanej podatkiem VAT.

Biorąc pod uwagę fakt, iż nabyta przez spółkę komandytową nieruchomość w formie wkładu niepieniężnego wniesionego przez Wnioskodawcę służyć będą wykonywaniu przez spółkę komandytową czynności opodatkowanych VAT, spółce komandytowej przysługiwać będzie prawo do odliczenia na zasadach ogólnych podatku naliczonego wynikającego z faktury VAT wystawionej przez Wnioskodawcę dokumentującej transakcję wniesienia do spółki komandytowej przedmiotu aportu.

A zatem stanowisko Wnioskodawcy, iż dla spółki komandytowej podatek VAT wynikający z faktury otrzymanej od Wnioskodawcy stanowić będzie podatek naliczony, który będzie pomniejszał podatek należny, należało uznać za prawidłowe.

Odnosząc się do kwestii opodatkowania podatkiem VAT według stawki 22% sprzedaży przez spółkę komandytową przedmiotowej nieruchomości, która wcześniej została wniesiona w formie wkładu niepieniężnego, tut. organ wyjaśnia co następuje.

Z treści przedmiotowego wniosku wynika, iż spółka komandytowa najprawdopodobniej dokona sprzedaży przedmiotowej nieruchomości jeszcze w roku 2009 r. lub na początku roku 2010. Z opisu sprawy wynika również, iż inwestycja związana z budową przedmiotowej nieruchomości została ukończona w lutym 2008 r. i od tego czasu była wynajmowana, co oznacza, że w tej dacie doszło do jej pierwszego zasiedlenia.

Spółka komandytowa dokona sprzedaży przedmiotowej nieruchomości w roku 2009 lub na początku roku 2010, a więc w okresie krótszym niż dwa lata po pierwszym zasiedleniu nieruchomości. Ponadto, spółka komandytowa wykaże podatek VAT wynikający z faktury zakupu nieruchomości, jako podatek naliczony pomniejszający kwotę podatku należnego.

Mając na względzie przytoczone w niniejszej interpretacji przepisy oraz odnosząc się do zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, iż sprzedaż przez spółkę komandytową przedmiotowej nieruchomości nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a ustawy oraz obniżonymi stawkami podatku, będzie podlegać opodatkowaniu według 22% stawki podatku VAT, na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy.

A zatem stanowisko Wnioskodawcy, iż sprzedaż przez spółkę komandytową przedmiotowej nieruchomości będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki 22%, należało uznać za prawidłowe.

Ponadto tut. Organ informuje, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Wnioskodawcy. W związku z powyższym tut. Organ nie odniósł się do zagadnienia (poruszonego przez Wnioskodawcę we własnym stanowisku w sprawie) wystawienia przez spółkę komandytową faktury VAT, w której wartość rynkowa zabudowanej nieruchomości stanowić będzie wartość netto sprzedaży, do której doliczony zostanie podatek VAT, gdyż nie było ono przedmiotem zapytania.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl