IPPP3/443-675/11-7/MPe

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 30 sierpnia 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/443-675/11-7/MPe

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 12 maja 2011 r. (data nadania) 12 maja 2011 r. (data wpływu do tut. Organu) uzupełnione w dniu 30 maja 2011 r. (data wpływu) na wezwanie z dnia 18 maja 2011 r. oraz w dniu 26 sierpnia 2011 r. (data wpływu) na wezwanie z dnia 18 sierpnia 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku

* jest nieprawidłowe - dla ciastek mrożonych oraz panini mrożonej,

* jest prawidłowe - dla miski chlebowej.

UZASADNIENIE

W dniu 12 maja 2011 r. wpłynął ww. wniosek uzupełniony w dniu 30 maja 2011 r. (data wpływu) na wezwanie z dnia 18 maja 2011 r. oraz w dniu 26 sierpnia 2011 r. (data wpływu) na wezwanie z dnia 18 sierpnia 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W związku z ostatnimi zmianami w sprawie PKWiU oraz podatku VAT, Spółka wnosi o podanie stawki VAT dla wytwarzanych mrożonych produktów spożywczych. Spółka wskazuje, iż w produktach cukier występuje w ilościach do 2%, a alkohol nie występuje w ogóle.

Firma wytwarza następujące produkty spożywcze zamrożone zaklasyfikowane przez Urząd Statystyczny w Łodzi do niżej wymienionych grupowań PKWiU:

1.

Ciastka zamrożone mrożone z ciasta pszennego (surowe ciasto), o składzie: ciasto (mąka pszenna, woda, skrobia, olej roślinny, gluten 2%, sól, proszek do pieczenia z dodatkiem środków słodzących), owoce lub ich pochodne (dżem, marmolada, konfitury) lub polewy np. czekoladowa: pod warunkiem, iż ciastka nie zawierają dodatku środków konserwujących - zaklasyfikowane jako "Wyroby ciastkarskie i ciastka, świeże". PKWiU 10.71.12.0 - Spółka nalicza od 1 kwietnia 2011 r. podatek VAT 5%. Produkt wprowadzony do produkcji w 2011 r..

2.

Panini mrożona na podkładzie pieczonego ciasta pszennego (nieprzetworzona), o składzie: ciasto (mąka pszenna, woda, skrobia, olej roślinny, gluten 2%, sól, proszek do pieczenia), wędliny plastrowane, ser żółty tarty, sos na bazie koncentratu pomidorowego oraz krojone mrożone warzywa, zaklasyfikowana jako "Pozostałe różne artykuły spożywcze, gdzie indziej niesklasyfikowane". PKWiU 10.89.129.0 - Spółka nalicza od 1 kwietnia 2011 r. podatek VAT 5%. Produkt wprowadzony do sprzedaży w 2011 r..

3.

Miska chlebowa mrożona upieczona z ciasta pszennego, o składzie: mąka pszenna, woda, skrobia, olej roślinny, drożdże, sól, proszek do pieczenia - zaklasyfikowane jako "Pieczywo świeże". PKWiU 10.71.11.0 - Spółka nalicza od 1 kwietnia 2011 r. podatek VAT 8%. Produkt wprowadzony do sprzedaży w 2011 r..

W uzupełnieniu do przedmiotowego wniosku Spółka wskazała, że ciastka mrożone z ciasta pszennego są ciastkami świeżymi, które zostały zamrożone i ich termin przydatności w stanie zamrożonym wynosi 1 rok od daty produkcji. Dla panini mrożonej wymienionej we wniosku przypisane jest PKWiU 10.89.12.0. Wymieniona we wniosku miska chlebowa mrożona jest pieczywem świeżym, która po zamrożeniu ma termin przydatności 1 rok od daty produkcji.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Spółka stosuje właściwą stawkę VAT dla podanych wyżej produktów.

Zdaniem Wnioskodawcy, wymienione produkty w poz. 1-2 wymagają przygotowania do spożycia (upieczenia) to zasadnie Spółka sprzedaje je odbiorcom ze stawką VAT 5%, natomiast wymieniona w poz. 7 miska chlebowa może być spożywana po rozmrożeniu dlatego stawka VAT winna wynosić 8%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za

* nieprawidłowe - dla ciastek mrożonych oraz panini mrożonej,

* prawidłowe - dla miski chlebowej.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Pojęcie towaru ustawodawca zdefiniował w art. 2 pkt 6 ustawy. Zgodnie z jego brzmieniem, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Stosownie do obowiązującego od dnia 1 stycznia 2011 r. przepisu art. 5a towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Klasyfikacją, do której odwołują się przepisy ustawy w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. jest Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług, wprowadzona w życie rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 z późn. zm.).

Na podstawie art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1 ustawy, stawka podatku w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r. wynosi 23%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1 oraz art. 146f.

Ponadto ustawodawca przewidział obniżone stawki podatku oraz zwolnienia od podatku VAT dla dostaw niektórych towarów i świadczenia niektórych usług oraz określił warunki stosowania obniżonych stawek i zwolnień.

W myśl art. 41 ust. 2 w związku z art. 146a pkt 2 ustawy, stawka podatku w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r. ustawy dla towarów wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy stawka podatku wynosi 8%.

Natomiast stosownie do art. 41 ust. 2a ustawy dla towarów wymienionych w załączniku nr 10 do ustawy stawka podatku wynosi 5%.

Dla opodatkowania produktów obniżoną stawką podatku VAT 5% lub 8% istotne znaczenie ma klasyfikacja statystyczna, a mianowicie fakt zidentyfikowania przedmiotowych wyrobów pod określonym symbolem PKWiU.

Zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i usług (PKWiU 2008) określonymi w załączniku do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293) wskazano, że zaliczenie określonego produktu do właściwego grupowania PKWiU 2008 należy do obowiązków producenta (usługodawcy) tego produktu. Wynika to z faktu, że właśnie producent (usługodawca) posiada wszystkie informacje niezbędne do właściwego zaliczenia produktu do odpowiedniego grupowania PKWiU 2008, tj. informacje dotyczące rodzaju użytego surowca, technologii wytwarzania, konstrukcji i przeznaczenia wyrobu lub charakteru usługi. W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania, do którego należy zaliczyć produkt, producent lub usługodawca może zwrócić się o pomoc do właściwej jednostki określonej w komunikacie Prezesa GUS w sprawie udzielania informacji dotyczącej standardów klasyfikacyjnych, publikowanego w Dzienniku Urzędowym GUS.

Należy zaznaczyć, iż zgodnie z Komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania, informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1, poz. 11), zainteresowany podmiot sam klasyfikuje m.in. swoje produkty (wyroby i usługi), według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej i to jego obciążają ewentualne negatywne konsekwencje z tytułu błędnego zaklasyfikowania usług a w razie wątpliwości może on w tym zakresie zwrócić się do Ośrodka Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi. Wobec powyższego informuje się, że Minister Finansów nie jest uprawniony do klasyfikacji usług.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż Spółka wnosi o podanie stawki VAT dla następujących wytwarzanych mrożonych produktów spożywczych zaklasyfikowanych przez Urząd Statystyczny w Łodzi do grupowań PKWiU: ciastka zamrożone mrożone z ciasta pszennego (surowe ciasto), zaklasyfikowane jako "Wyroby ciastkarskie i ciastka, świeże" - PKWiU 10.71.12.0, panini mrożona na podkładzie pieczonego ciasta pszennego (nieprzetworzona), zaklasyfikowana jako "Pozostałe różne artykuły spożywcze, gdzie indziej niesklasyfikowane" - PKWiU 10.89.129.0, miska chlebowa mrożona upieczona z ciasta pszennego, zaklasyfikowana jako "Pieczywo świeże" - PKWiU 10.71.11.0. Spółka wskazuje, iż w produktach cukier występuje w ilościach do 2%, a alkohol nie występuje w ogóle. Z uzupełnienia do przedmiotowego wniosku wynika, że ciastka mrożone z ciasta pszennego są ciastkami świeżymi, które zostały zamrożone i ich termin przydatności w stanie zamrożonym wynosi 1 rok od daty produkcji. Dla panini mrożonej wymienionej we wniosku przypisane jest PKWiU 10.89.12.0. Natomiast wymieniona we wniosku miska chlebowa mrożona jest pieczywem świeżym, która po zamrożeniu ma termin przydatności 1 rok od daty produkcji.

Odnosząc się do stawki podatku VAT dla wytwarzanych przez Spółkę ciastek zamrożonych mrożonych z ciasta pszennego (surowe ciasto), zaklasyfikowane jako "Wyroby ciastkarskie i ciastka, świeże" - PKWiU 10.71.12.0. wskazać należy, iż pod poz. 32 załącznika nr 3 do ustawy (w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r.), zawierającego wykaz towarów opodatkowanych stawką podatku w wysokości 8% wymienione zostały "Wyroby ciastkarskie i ciastka świeże, których data minimalnej trwałości oznaczona zgodnie z odrębnymi przepisami nie przekracza 14 dni, a w przypadku oznaczenia tych towarów zgodnie z odrębnymi przepisami wyłącznie terminem przydatności do spożycia, termin ten również nie przekracza 14 dni" - PKWiU ex 10.71.12.0. Z kolei, na mocy art. 1 pkt 33 lit. b) ustawy z dnia 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo o miarach (Dz. U. Nr 64, poz. 332), obowiązującego od dnia 1 kwietnia 2011 r., poz. 32 załącznika nr 3 do ustawy otrzymała brzmienie: "Wyroby ciastkarskie i ciastka świeże, których data minimalnej trwałości oznaczona zgodnie z odrębnymi przepisami nie przekracza 45 dni, a w przypadku oznaczenia tych towarów zgodnie z odrębnymi przepisami wyłącznie terminem przydatności do spożycia, termin ten również nie przekracza 45 dni" - PKWiU ex 10.71.12.0.

Nadmienić należy, że zgodnie z obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r. art. 2 pkt 30 ustawy, przez PKWiU ex rozumie się zakres wyrobów lub usług węższy niż określony w danym grupowaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania zwolnienia, obniżonej stawki podatku albo wyłączenia tylko do towarów lub usług, należących do wymienionego grupowania statystycznego, spełniających określone warunki sprecyzowane przez ustawodawcę w rubryce - nazwa towaru lub usługi (grupy towarów lub usług). Wynikająca z konkretnego załącznika stawka VAT, zwolnienie bądź wyłączenie dotyczy wyłącznie danego towaru lub danej usługi z danego grupowania - konkretnego towaru lub konkretnej usługi wymienionej obok symbolu PKWiU.

Mając na uwadze powyższe wskazać należy, że dla zastosowania 8% obniżonej stawki podatku VAT dla produktów wymienionych pod symbolem PKWiU 10.71.12.0 istotne jest aby data minimalnej trwałości tych produktów oznaczona zgodnie z odrębnymi przepisami nie przekracza 45 dni, a w przypadku oznaczenia tych towarów zgodnie z odrębnymi przepisami wyłącznie terminem przydatności do spożycia, termin ten również nie przekracza 45 dni.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, iż Spółka wytwarza ciastka zamrożone mrożone z ciasta pszennego (surowe ciasto), zaklasyfikowane jako "Wyroby ciastkarskie i ciastka, świeże" - PKWiU 10.71.12.0., jednakże ich termin przydatności w stanie zamrożonym wynosi 1 rok od daty produkcji. Zatem przy dostawie ww. wyrobów zaklasyfikowanych do symbolu PKWiU 10.71.12.0. (przy założeniu prawidłowości ww. klasyfikacji), począwszy od 1 stycznia 2011 r. zastosowanie ma 23% stawka podatku od towarów i usług, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Nadmienia się, że załącznik nr 10 do ustawy, zawierający wykaz towarów opodatkowanych stawką podatku w wysokości 5% nie wymienia towarów o symbolu PKWiU 10.71.12.0.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy, iż dla ciastek zamrożonych mrożonych z ciasta pszennego od dnia 1 kwietnia 2011 r. stawka podatku wynosi 5% należało uznać za nieprawidłowe.

Odnosząc się do stawki podatku VAT dla wytwarzanej przez Spółkę panini mrożonej na podkładzie pieczonego ciasta pszennego (nieprzetworzona), na wstępie należy zaznaczyć, iż w opisie stanu faktycznego Wnioskodawca wskazał, iż produkt ten został zaklasyfikowany jako "Pozostałe różne artykuły spożywcze, gdzie indziej niesklasyfikowane" i wskazał symbol PKWiU 10.89.129.0 natomiast w uzupełnieniu do przedmiotowego wniosku wskazano, iż dla panini mrożonej przypisany jest symbol PKWiU 10.89.12.0. Tymczasem z obowiązującej Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzonej w życie rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 z późn. zm.) wynika, iż PKWiU 10.89.12.0 identyfikuje "Jaja bez skorupek oraz żółtka jaj, świeże lub zakonserwowane; jaj w skorupkach, zakonserwowane lub ugotowane; albumina jaja". Mając powyższe na uwadze w konfrontacji z przedstawionym opisem stanu faktycznego należy przyjąć za pisarską pomyłkę wskazany przez Wnioskodawcę dla panini mrożonej symbol PKWiU 10.89.129.0. oraz PKWiU 10.89.12.0. i przyjąć, iż jest to symbol PKWiU 10.89.19.0.

Mając powyższe na uwadze wskazuje się, iż pod poz. 48 ww. załącznika nr 3 do ustawy, wymienione zostały "Pozostałe różne artykuły spożywcze, gdzie indziej niesklasyfikowane, z wyłączeniem ekstraktów słodowych i produktów o zawartości alkoholu powyżej 1,2%" - PKWiU ex 10.89.19.0.

Zatem przy dostawie wyrobów zaklasyfikowanych do symbolu PKWiU 10.89.19.0 (przy założeniu prawidłowości ww. klasyfikacji), począwszy od 1 stycznia 2011 r. zastosowanie ma preferencyjna 8% stawka podatku od towarów i usług, zgodnie z poz. 48 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług.

Nadmienia się, że załącznik nr 10 do ustawy, zawierający wykaz towarów opodatkowanych stawką podatku w wysokości 5% nie wymienia towarów o symbolu PKWiU 10.89.19.0.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy, iż dla panini mrożonej od dnia 1 kwietnia 2011 r. stawka podatku wynosi 5% należało uznać za nieprawidłowe.

Odnosząc się do stawki podatku VAT dla wytwarzanej przez Spółkę miski chlebowej mrożonej upieczonej z ciasta pszennego, zaklasyfikowanej jako "Pieczywo świeże" o symbolu PKWiU 10.71.11.0 wskazać należy, iż pod poz. 31 ww. załącznika nr 3 do ustawy (w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r.), wymienione zostało "Pieczywo świeże, którego data minimalnej trwałości, oznaczona zgodnie z odrębnymi przepisami nie przekracza 14 dni, a w przypadku oznaczenia tych towarów zgodnie z odrębnymi przepisami wyłącznie terminem przydatności do spożycia, termin ten również nie przekracza 14 dni" PKWiU ex 10.71.11.0. Z kolei, na mocy art. 1 pkt 33 lit. b) ustawy z dnia 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo o miarach (Dz. U. Nr 64, poz. 332), obowiązującego od dnia 1 kwietnia 2011 r., poz. 31 otrzymała brzmienie: "Pieczywo świeże" - PKWiU 10.71.11.0.

Jednocześnie pod poz. 23 załącznika nr 10 do ustawy, zawierającego wykaz towarów opodatkowanych stawką podatku w wysokości 5% wymienione zostało "Pieczywo świeże, którego data minimalnej trwałości, oznaczona zgodnie z odrębnymi przepisami nie przekracza 14 dni, a w przypadku oznaczenia tych towarów zgodnie z odrębnymi przepisami wyłącznie terminem przydatności do spożycia, termin ten również nie przekracza 14 dni" - PKWiU ex 10.71.11.0.

Mając na uwadze powyższe wskazać należy, że dla zastosowania 5% obniżonej stawki podatku VAT dla produktów wymienionych pod symbolem PKWiU 10.71.11.0 istotne jest aby data minimalnej trwałości, oznaczona zgodnie z odrębnymi przepisami nie przekraczała 14 dni, a w przypadku oznaczenia tych towarów zgodnie z odrębnymi przepisami wyłącznie terminem przydatności do spożycia, termin ten również nie przekraczał 14 dni.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, iż Spółka wytwarza miskę chlebową mrożoną upieczoną z ciasta pszennego, zaklasyfikowaną jako "Pieczywo świeże" o symbolu PKWiU 10.71.11.0., jednakże jej termin przydatności w stanie zamrożonym wynosi 1 rok od daty produkcji. Zatem przy dostawie ww. wyrobów zaklasyfikowanych do symbolu PKWiU 10.71.11.0. (przy założeniu prawidłowości ww. klasyfikacji), począwszy od 1 kwietnia 2011 r. zastosowanie ma 8% stawka podatku od towarów i usług, zgodnie z poz. 31 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy, iż dla miski chlebowej od dnia 1 kwietnia 2011 r. stawka podatku wynosi 8% należało uznać za prawidłowe.

Jednocześnie podkreślić należy, że analiza prawidłowości dokonanej przez Wnioskodawcę we wniosku klasyfikacji towarów do właściwego grupowania statystycznego, nie mieści się w ramach określonych przepisem art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.). Minister Finansów nie jest uprawniony do zajmowania stanowiska w zakresie prawidłowości przyporządkowania formalnego towarów i usług do grupowania klasyfikacyjnego, w związku z czym niniejszej odpowiedzi udzielono wyłącznie w oparciu o grupowania wskazane w złożonym wniosku. Zgodnie bowiem z Komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania, informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1 poz. 11) zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej i to jego obciążają ewentualne negatywne konsekwencje z tytułu błędnego zaklasyfikowania towarów i usług.

Również należy wskazać, iż w zakresie stawki podatku VAT dla wyrobów wymienionych we wniosku w poz. 1-4 zostało wydane odrębne rozstrzygniecie.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl