IPPP3-443-670/09-4/JF

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 29 października 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3-443-670/09-4/JF

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 6 sierpnia 2009 r. (data wpływu 10 sierpnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 sierpnia 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka rozważa zawiązanie spółki komandytowej lub nabycie ogółu praw i obowiązków wspólnika w istniejącej spółce komandytowej. W ramach wkładu Spółka zamierza wnieść prawa ochronne na wytworzony przez Spółkę we własnym zakresie znak usługowy. Wartość wnoszonego przez Spółkę znaku usługowego wskazana w umowie nowo tworzonej lub istniejącej spółki komandytowej będzie odpowiadała jego wartości rynkowej na dzień wniesienia wkładu zgodnej z wyceną dokonaną przez rzeczoznawcę. Wnoszone przez Spółkę składniki majątkowe nie będą stanowiły przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Pozostały (-li) wspólnik (-cy) spółki komandytowej, będący osobą fizyczną albo prawną wniesie (wniosą) tytułem wkładu środki pieniężne.

Zgodnie z planowanym brzmieniem umowy nowo tworzonej spółki komandytowej lub umowy zmieniającej umowę istniejącej spółki komandytowej, Spółka w zamian za wniesienie praw ochronnych do znaku usługowego tytułem wkładu do spółki komandytowej uzyska udział w nowo tworzonej lub istniejącej spółce komandytowej o wartości odpowiadającej wartości rynkowej wnoszonych praw zgodnej z wyceną sporządzoną przez rzeczoznawcę, tj. wartości netto. Spółka zadeklaruje i zapłaci należny podatek VAT od transakcji wniesienia wkładu (jeżeli zgodnie z otrzymaną interpretacją podatkową Spółka będzie zobowiązana do naliczenia podatku VAT od przedmiotowej transakcji). Kwota odpowiadająca wysokości tego podatku zostanie zapłacona na rzecz Spółki przez spółkę komandytową w formie pieniężnej. Obowiązek zapłaty ww. kwoty pieniężnej zostanie przewidziany w umowie nowo tworzonej spółki komandytowej lub umowie zmieniającej umowę istniejącej spółki komandytowej.

Spółka komandytowa będzie wykorzystywała nabyty tytułem wkładu znak usługowy w swojej działalności gospodarczej, polegającej przede wszystkim na odpłatnym udzielaniu licencji do powyższego znaku.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Jaki będzie moment powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy obowiązek podatkowy w podatku VAT z tytułu wniesienia wkładu do nowo tworzonej spółki komandytowej powinien powstać z dniem zarejestrowania nowo utworzonej spółki komandytowej w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Natomiast obowiązek podatkowy w podatku VAT z tytułu wniesienia wkładu do istniejącej spółki komandytowej powinien powstać z dniem zawarcia umowy zmieniającej umowę istniejącej spółki komandytowej.

Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 9 w zw. z art. 27 ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT, w przypadku usług polegających na przeniesieniu praw, w tym przeniesieniu lub cesji praw do znaków handlowych, obowiązek podatkowy w VAT powstaje z dniem otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze.

Mając na uwadze specyfikę usługi polegającej na wniesieniu tytułem wkładu do nowo tworzonej spółki komandytowej praw ochronnych na znak usługowy, należy rozważyć z jakim momentem następuje w takiej sytuacji "otrzymanie zapłaty" w rozumieniu zacytowanego art. 19 ust. 13 pkt 9 ustawy o VAT.

Jak już Spółka podnosiła, transakcja polegająca na wniesieniu wkładu do spółki komandytowej powinna być postrzegana jako transakcja o charakterze odpłatnym, w której wynagrodzeniem uzyskiwanym przez podmiot wnoszący aport jest wartość udziału w nowo utworzonej lub istniejącej spółce komandytowej.

Jednocześnie należy zwrócić uwagę, iż zgodnie z ustawą z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm., dalej: "k.s.h.") spółki komandytowe powstają z chwilą wpisu do rejestru (art. 251 § 1, art. 94, art. 109 1 oraz art. 134 § 1 k.s.h.), a więc przed dniem dokonania wpisu nie istnieją one jako samodzielny podmiot prawa. Mając na uwadze fakt, iż przed dniem wpisu do rejestru spółka komandytowa nie istnieje, przed tym dniem nie można jeszcze mówić o nabyciu przez nią żadnych praw, w szczególności wniesionych tytułem wkładu praw ochronnych na znak usługowy. Z drugiej strony, przed zarejestrowaniem spółki komandytowej w KRS nie istnieją również żadne prawa podmiotowe związane z posiadaniem udziału w tej spółce. Prawa te powstać mogą dopiero wraz z dniem powstania samej spółki komandytowej.

Natomiast w przypadku wkładów do istniejącej spółki komandytowej, zgodnie z k.s.h. (art. 48, art. 103 oraz art. 107 § 1 k.s.h.) prawa, które wspólnik zobowiązuje się wnieść do spółki, uważa się za przeniesione na spółkę. W konsekwencji, zobowiązanie wspólnika w umowie zmieniającej umowę istniejącej spółki do wniesienia wkładów oznaczą że z tą chwilą są one własnością spółki. Spółka ma prawo żądania wydania danego prawa, jak również pożytków, które ono niesie. Zatem również z chwilą zawarcia umowy zmieniającej umowę spółki komandytowej wspólnik uzyskuje korzyść (wynagrodzenie) w postaci udziałów w tej spółce. Jak wskazano wyżej wniesienie aportu jest czynnością odpłatną zaś wynagrodzenie wspólnika stanowią udziały w spółce komandytowej wydane w zamian za wniesiony majątek w dacie zawarcia umowy spółki. Takie stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 19 marca 2009 r. (sygn. IBPP3/443-7/09/IK).

Mając na względzie powyższe, w ocenie Spółki, obowiązek podatkowy w VAT z tytułu wniesienia wkładu do nowo tworzonej spółki komandytowej powinien powstać z dniem zarejestrowania nowo utworzonej spółki komandytowej w KRS. Natomiast obowiązek podatkowy w VAT z tytułu wniesienia wkładu do istniejącej spółki komandytowej, powstanie w dacie zawarcia umowy zmieniającej umowę istniejącej spółki komandytowej. Dzień zarejestrowania nowo tworzonej spółki w KRS i odpowiednio, dzień zawarcia umowy zmieniającej umowę istniejącej spółki należy bowiem traktować jako dzień otrzymania zapłaty - w rozumieniu art. 19 ust. 13 pkt 9 ustawy o VAT - przez Spółkę za wnoszone do spółki komandytowej prawa.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl