IPPP3-443-584/09-2/JF

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 1 października 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3-443-584/09-2/JF

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 8 lipca 2009 r. (data wpływu 13 lipca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania stawki 0% do sprzedaży atlasów samochodowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 lipca 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania stawki 0% do sprzedaży atlasów samochodowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka wydaje i sprzedaje atlasy samochodowe w formie książkowej. Atlasy posiadają numer ISBN przyznany w puli w odpowiedniej procedurze przez Bibliotekę Narodową. Wydawnictwo składa się ze zbioru map, wyciągów z planów (dróg) poszczególnych miast, ma formę książki. Składa się z twardych okładek, w środku znajdują się strony z mapami przedstawiającymi poszczególne części obszarów geograficznych (w zależności od wydania Polski, Europy lub jej poszczególnych państw) oraz skorowidz nazw miejscowości. Poszczególne elementy stanowią zwartą całość - połączone są spiralą mogą być też szyte lub klejone.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego i prawnego powstało pytanie, czy Spółka może stosować stawkę VAT 0% do sprzedaży powyższych wydawnictw, jako książek.

Zdaniem Wnioskodawcy wydawnictwo to należy traktować jako wydawnictwo książkowe, do którego sprzedaży stosuje się stawkę VAT 0%. Zgodnie z paragrafem 9 ust. 1 pkt 10 lit. a) rozporządzenia, obniżoną do wysokości 0% stawkę VAT stosuje się do dostaw w kraju oraz wewnątrzwspólnotowego nabycia książek (PKWiU ex 22.11) - z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map ulotek - oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN. Zatem odpowiedź na postawione na wstępie pytanie zależy od ustalenia, z jakiego rodzaju wyrobem, z punktu widzenia klasyfikacji PKWiU, mamy do czynienia.

Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług z 1997 r. nie precyzuje w sposób szczegółowy definicji opisywanych w niej towarów i usług, dlatego przy dokonywaniu klasyfikacji należy posługiwać się dodatkowymi wyznacznikami, które ułatwią jej dokonanie. Przede wszystkim wypada się odwołać do definicji książki, jako pojęcia funkcjonującego w statystyce publicznej. Na stronie internatowej Głównego Urzędu Statystycznego znajdujemy sformułowanie, iż książką jest "wydawnictwo zwarte, zawierające co najmniej 49 stron, nie licząc okładki, wydawane w danym kraju i ogólnie dostępne". Z przytoczonej definicji wynika, że elementem decydującym o tym, czy dany towar może mieć charakter książkowy czy też nie, jest jego forma, przejawiająca się w ilości stron oraz zwartym charakterze ich połączenia, a nie treść. Oznacza to, że całość powinna mieć charakter kompletny, połączony, tworzący jedną całość. Nie może zachodzić sytuacja możliwości rozdrobnienia wydawnictwa na części pierwsze, bez zmiany jego istoty, treści. Cechę zwartości niewątpliwie posiada sprzedawany przez Spółkę atlas samochodowy w formie książkowej. Poszczególne strony atlasu zawierają opracowanie kolejnych części obszaru danego kraju tworząc w ten sposób kompletną całość. Wszystkie one są ze sobą złączone w nierozerwalny sposób.

Podobną do sformułowanej wyżej definicję znajdujemy w internetowej encyklopedii,"Wikipedia". Według jej autorów za książkę uznaje się wydawnictwo zwarte - przeciwieństwo czasopisma, może to być duży utwór literacki, zbiór mniejszych utworów, leksykon, podręcznik, poradnik, praca naukowa, dokument lub zbiór dokumentów, album, atlas itp. Bezpośrednio więc wskazują autorzy na atlasy jako wydawnictwa książkowe. Jednocześnie istotnym wnioskiem, który wypływa z ww. definicji jest fakt, że nie jest wcale istotna treść zawarta w wydawnictwie lecz przede wszystkim forma oraz to, że całość ma charakter zwarty i kompletny. Powyższa definicja jest spójna ze wskazaną wyżej definicją prezentowaną na stronach GUS. W obydwu tych definicjach kładzie się nacisk na formę wyrobu, tj. kompletność, zwartość, sposób połączenia poszczególnych kartek, itd. W świetle powyższego ocena zawartości (treści) nie powinna przesądzać o niemożliwości lub niemożliwości zakwalifikowania ich jako wydawnictwa książkowego, ponieważ jak wynika z przytoczonych definicji i opisów, w grupowaniu PKWiU 22.11.32 istotą jest nie treść, lecz forma, wygląd, który upodabnia wydawnictwo do książki. Przesłanki te spełnione są w towarach przedstawianych przez Spółkę.

W tej samej encyklopedii znajdujemy również definicję pojęcia "atlas" ze wskazaniem, że obecnie atlasem nazywa się zbiór w postaci zwartej książkowej. Atlas jest zbiorem map uporządkowanym według pewnych założeń (mapy geograficzne, części świata, mapy samochodowe jakiegoś obszaru) i jednocześnie opracowanym. Wskazać należy przede wszystkim na okoliczność, iż obecnie dokonuje się rozróżnienia między mapą a atlasem. Istotnym kryterium rozróżniającym jest przede wszystkim forma w jakiej następuje ich wydanie. Mapy stanowią obraz powierzchni ziemi wydawany w formie, która po rozłożeniu stanowi duży arkusz papieru. Atlas z kolei wydawany jest w postaci książkowej, składa się z okładek, wnętrza w postaci stron z mapami i skorowidzem, całość zaś jest zszyta tak, iż stanowi nierozerwalną całość. Również w PKWiU inaczej klasyfikowane są atlasy oraz mapy i schematy w formie książkowej (PKWiU 22.11.32) oraz mapy i schematy drukowane, w formie innej niż książkowa, globusy (PKWiU 22.11.33). Już z samego porównania tych dwóch klasyfikacji wynika, iż jedynym kryterium podziału jest forma książkowa lub inna niż książkowa, co ponownie dowodzi, iż oceniając wyroby Spółki te właśnie aspekty powinny mieć kluczowe znaczenie. W przeciwnym razie powyższy podział byłby bezprzedmiotowy, albo też ustawodawca wskazałby inne kryterium podziału, iż forma książkowa. Skoro jednak ustawodawca wskazał takie kryterium podziału, to nie może ono być pomijane, albo też zastępowane innym, np. kryterium treści. Atlasy sprzedawane przez Spółkę mają formę książkową co potwierdza zasadność zakwalifikowania ich do PKWiU 22.11.32.

Opisane wyżej okoliczności, aktualne definicje funkcjonujące w języku polskim, ale też sformułowane przez GUS oraz autorów internetowej encyklopedii Wikipedia wskazują że atlasy geograficzne, samochodowe i inne wydawnictwa w formie książkowej, właściwie spełniają przywołane w niniejszym wniosku definicje książki. Zdaniem Spółki istotna jest forma w jakiej następuje wydanie produktu, w przypadku atlasów jest to niewątpliwie forma książkowa. Wskazać należy również na rozróżnienie jakie wprowadził sam ustawodawca w klasyfikacji PKWiU stanowczo rozdzielając atlasy od map. Wynika z tego, że w intencji prawodawcy nie są to pojęcia tożsame, nie stanowią synonimów.

Jak zatem wynika z powyższego, wydawnictwo sprzedawane przez Spółkę należy zakwalifikować dla potrzeb VAT jako książkę. Dodatkowo Spółka wystąpiła do Głównego Urzędu Statystycznego z wnioskiem o sklasyfikowanie wydawnictw sprzedawanych przez Spółkę. W dniu 3 czerwca 2009 r. Spółka otrzymała odpowiedź, iż sprzedawane wydawnictwa, opisane wyżej, należy zakwalifikować do grupowania 22.11.32-00-00 "Mapy, mapy hydrograficzne i podobne mapy w postaci książek" (wg PKWiU z 1997 r., którą wciąż stosuje się dla celów VAT). Zatem również klasyfikacja GUS potwierdza, iż wydawnictwa sprzedawane przez Spółkę mają postać książek, co uzasadnia stosowanie stawki VAT 0%.

Również opinia statystyczna GUS jednoznacznie potwierdzą iż dla celów klasyfikacji omawianego wydawnictwa istotna jest jego książkowa postać (forma), a nie treść. W przeciwnym razie GUS zakwalifikowałby omawiane wydawnictwa do grupy 22.11.33 PKWiU Mapy i schematy (hydrograficzne itp.), drukowane, w formie innej niż książkowa, globusy". Tego rodzaju alternatywa została przedstawiona we wniosku do GUS, jednak GUS, jako podmiot uprawniony do klasyfikowania towarów i usług, zakwalifikował wyroby sprzedawane przez Spółkę do grupowania 22.11.32 PKWiU, a nie do grupowania 22.11.33 PKWiU. Skoro tak, to nie można wydawnictw sprzedawanych przez Spółkę stawiać na równi z mapami nie mającymi postaci książek.

Ponadto omawiany przepis rozporządzenia stanowi, iż stawki 0% VAT nie stosuje się do sprzedaży książek adresowych i telefonicznych (...). Z tego wynika, iż tylko w przypadku sprzedaży wyrobu stanowiącego zbiór informacji o adresach numerach telefonów nie stosuje się stawki 0% VAT, choćby ów wyrób miał formę książkową. W związku z powyższym nie można tego warunku rozciągać na wszelkie wydawnictwa i publikacje, które mają formę książkową, jeżeli ustawodawca nie zastrzegł, iż danego rodzaju wydawnictwa nie mogą korzystać ze stawki 0% VAT nawet gdy mają postać książki. Innymi słowy z paragrafu 9 ust. 1 pkt 10 lit. a) Rozporządzenia wynika, iż wszelkie wydawnictwa mające postać książki są opodatkowane stawką 0%, z wyjątkiem książek adresowych telefonicznych.

Powyższe stanowisko znajduje też potwierdzenie w praktyce obrotu gospodarczego. Wszyscy bowiem wydawcy atlasów samochodowych, drogowych, itd., sprzedawanych w formie książkowej, stosują stawkę VAT 0%. Według informacji Spółki niektórzy z nich nawet nie występowali do GUS o ustalenie prawidłowej klasyfikacji dla danego wydawnictwa, lecz stosują stawkę VAT 0% właśnie dlatego, że sprzedawane przez nich atlasy drogowe, samochodowe, itd., mają postać książki. Tym bardziej zatem stawkę 0% VAT należy stosować do atlasów drogowych, mających postać książki, skoro prawidłowość klasyfikacji wydawnictwa sprzedawanego przez Spółkę potwierdził także GUS. Niedopuszczalne bowiem jest stosowanie różnych stawek VAT do sprzedaży takich samych wyrobów przez różnych sprzedawców.

Podsumowując należy stwierdzić, iż do sprzedaży atlasów drogowych oraz samochodowych, wydawanych przez Spółkę, należy stosować stawkę 0%, gdyż wydawnictwa te mają postać książki; mieszczą się w grupowaniu 22.11.32-00-00 (w przeciwieństwie do map w postaci innej niż książkowa); powyższe zostało potwierdzone opinią GUS; nie są to książki telefoniczne, teleadresowe, itd., a tylko do sprzedaży tego rodzaju wydawnictw w formie książkowej nie stosuje się stawki 0%; powszechną praktyką, stosowaną przez wszystkich innych wydawców atlasów drogowych i samochodowych w formie książkowej, jest ich sprzedaż ze stawką VAT 0%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - zwana dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Stosownie do art. 7 ust. 1 powołanej ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Co do zasady stawka podatku, na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy wynosi 22% z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże zarówno w treści wskazanej ustawy, jak i z przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie z podatku.

Na podstawie przepisu § 9 ust. 1 pkt 10 lit. a) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2008 r. Nr 212, poz. 1336 z późn. zm.) - w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 grudnia 2008 r. - obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku stosuje się również do dostaw w kraju i wewnątrzwspólnotowego nabycia książek (PKWiU ex 22.11) - z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek - oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN.

W niniejszej sprawie ww. preferencyjna stawka podatku może mieć bowiem zastosowanie wyłącznie do dostawy książek sklasyfikowanych do grupowania PKWiU o symbolu 22.11 oraz oznaczonych symbolem ISBN. Wśród wyłączeń nie zostały wymienione atlasy o symbolu PKWiU 22.11.32-00.00. Wobec tego należy uznać, iż dostawa atlasów wydawanych w formie książkowej sklasyfikowanych do grupowania PKWiU 22.11.32-00.00 oraz oznaczonych symbolem ISBN jest opodatkowana według stawki 0%.

W przedmiotowej sprawie Wnioskodawca wydaje i sprzedaje atlasy samochodowe w formie książkowej. Atlasy posiadają numer ISBN przyznany przez Bibliotekę Narodową. Wydawnictwo składa się ze zbioru map, wyciągów z planów (dróg) poszczególnych miast, ma formę książki. Składa się z twardych okładek, w środku znajdują się strony z mapami przedstawiającymi poszczególne części obszarów geograficznych (w zależności od wydania Polski, Europy lub jej poszczególnych państw) oraz skorowidz nazw miejscowości. Poszczególne elementy stanowią zwartą całość - połączone są spiralą mogą być też szyte lub klejone. Z otrzymanej opinii Głównego Urzędu Statystycznego wynika, iż wydawnictwa sprzedawane przez Spółkę zostały sklasyfikowane do grupowania 22.11.32-00.00 "Mapy, mapy hydrograficzne i podobne mapy w postaci książek" (wg PKWiU z 1997 r.).

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy podatku od towarów i usług należy uznać, iż realizowaną przez Spółkę dostawę atlasów w formie książkowej sklasyfikowanych przez Główny Ośrodek Statystyczny do grupowania PKWiU 22.11.32-00.00 - Mapy, mapy hydrograficzne i podobne mapy w postaci książek - oraz oznaczonych na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN, na podstawie § 9 ust. 1 pkt 10 lit. a) rozporządzenia Ministra Finansów należy opodatkować według stawki 0%.

Jednocześnie wskazuje się, że tutejszy organ podatkowy nie jest uprawniony do klasyfikacji towarów w związku z tym niniejszej odpowiedzi udzielono wyłącznie w oparciu o wskazane przez Wnioskodawcę grupowania statystyczne.

Mając na uwadze powyższe orzeka się jak w sentencji.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl