IPPP3/443-582/14-2/KB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 9 września 2014 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/443-582/14-2/KB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 17 czerwca 2014 r. (data wpływu 20 czerwca 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania darowizny gruntów niezabudowanych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 czerwca 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania darowizny gruntów niezabudowanych.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

W roku 1989 r. Wnioskodawca zakupił grunt rolny, który po przekwalifikowaniu i otrzymaniu koncesji był wydobywany jako surowiec (iły warwowe) do produkcji cegły.

Następnie 10 stycznia 2006 r. Wnioskodawca dokupił grunt rolny, który też po przekwalifikowaniu był eksploatowany.

Po wydobyciu i rekultywacji (zasypanie dołów) został jako grunt rolny. Grunty te nie były amortyzowane ani ujęte w ewidencji środków trwałych. Grunty te nie są zabudowane. W planie zagospodarowania przestrzennego figurują działki jako teren przemysłu, baz i usług technicznych oznaczonych ST-1. Zakład został zlikwidowany 15 maja 2011 r. Obecnie Wnioskodawca jest już 3 rok rencistą.

Należy nadmienić, że prowadząc działalność Wnioskodawca był podatnikiem podatku VAT. Obecnie Wnioskodawca chce przekazać aktem darowizny obie działki synom. Grunty były eksploatowane w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy z tytułu darowizny na rzecz synów powyższych gruntów wystąpi konieczność zapłaty podatku VAT. Jeżeli tak, to kto reguluje tą należność.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Będzie zwolniony z podatku VAT przy darowiźnie synom, ponieważ grunty były kupione aktem notarialnym bez podatku VAT, więc go nie było i Wnioskodawca nie pomniejszył podatku należnego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy - przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

W myśl ust. 2 ww. artykułu, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Z uwagi na powyższe należy stwierdzić, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tego towaru w całości lub w części. Jeżeli natomiast nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, nieodpłatne przekazanie nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Z przedstawionych okoliczności wynika, że Wnioskodawca nabył grunty aktem notarialnym bez podatku VAT, a więc nie miał możliwości pomniejszenia podatku należnego.

Biorąc pod uwagę treść wniosku, w kontekście obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa stwierdzić należy, że skoro przy nabyciu nieruchomości niezabudowanej Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, opisana darowizna nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Jednocześnie należy zaznaczyć, że w przedmiotowej sprawie należy rozróżnić pojęcia czynności "niepodlegających opodatkowaniu" oraz czynności "zwolnionych z podatku". Art. 5 ustawy określa przedmiotowy zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług, co oznacza, że przepisy ustawy znajdują zastosowanie do określonych w nim czynności i zdarzeń. Podstawowa stawka podatku, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy wynosi 23% jednakże, zarówno w treści ustawy jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie z podatku. Jak wskazano w niniejszej interpretacji, przekazanie umową darowizny nieruchomości będącej przedmiotem niniejszej sprawy jest czynnością niepodlegającą regulacji ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż nie wypełnia dyspozycji zawartej w art. 5 ust. 1 tej ustawy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl