IPPP3/443-530/11-2/JF - Określenie stawki podatku VAT dla usług produkcji filmów.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 czerwca 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/443-530/11-2/JF Określenie stawki podatku VAT dla usług produkcji filmów.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 4 kwietnia 2011 r. (data wpływu 5 kwietnia 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania stawki podatku dla usługi produkcji filmowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 kwietnia 2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania stawki podatku dla usługi produkcji filmowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jako osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą pod nazwą Studio Filmowe. W ramach tej działalności produkuje filmy (wg PKWiU 59.11.2 - działalność związana z produkcją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych). Filmy te przeznaczone są do dystrybucji kinowej, telewizyjnej, w internecie, na DVD i innych nośnikach oraz na innych polach eksploatacji.

Aktualnie Wnioskodawca rozpoczyna realizację takiego filmu. Jest on dofinansowany przez Instytut, który dotuje filmy z przeznaczeniem do dystrybucji kinowej i telewizyjnej. Koproducentem będzie także telewizja, która na podstawie umowy koprodukcyjnej zapłaci określoną kwotę za realizację filmu i przekazanie jej części praw do tego filmu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy stawka VAT 23% jest właściwą stawką wg której należy naliczać VAT na wystawionej telewizji fakturze.

Zdaniem Wnioskodawcy stawka VAT 23% jest właściwą, gdyż nie ma podstaw by stosować stawkę obniżoną lub zwolnienie, ponieważ wymieniony film nie jest audycją telewizyjną przeznaczoną jedynie do emisji w telewizji, a będzie eksploatowany także na innych polach.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - zwana dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1.

przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2.

zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3.

świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Należy również zauważyć, że treść art. 5a ustawy stanowi, iż towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

W przedstawionym stanie faktycznym Wnioskodawca wskazał, iż w ramach działalności gospodarczej zajmuje się produkcją filmów sklasyfikowaną według PKWiU 59.11.2 jako działalność związana z produkcją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych. Wątpliwości Wnioskodawcy budzi zastosowanie stawki podatkowej dla usługi produkcji filmu realizowanego obecnie w koprodukcji z telewizją - na podstawie umowy telewizja otrzyma za określoną kwotę część praw do tego filmu.

W ocenie Wnioskodawcy usługę produkcji filmu przeznaczonego do dystrybucji kinowej, telewizyjnej, w Internecie, na DVD i innych nośnikach oraz na innych polach eksploatacji wraz z przeniesieniem części praw autorskich należy traktować jako usługę opodatkowaną stawką 23%.

W odniesieniu do powyższego należy stwierdzić, iż Wnioskodawca produkując film i przekazując odpłatnie na rzecz koproducenta część praw do tego filmu świadczy usługę produkcji filmu wraz z przeniesieniem (części) praw autorskich określoną w art. 8 ust. 1 ustawy podlegającą opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

W kwestii wysokości opodatkowania ww. usługi produkcji należy wskazać, że na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Należy zaznaczyć, że zarówno w przepisach ustawy, jak i w rozporządzeniach wykonawczych do niej przewidziano możliwość zastosowania obniżonych stawek podatku w stosunku do niektórych czynności.

Stosownie do przepisu art. 41 ust. 2 ustawy, dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

W tym miejscu należy zauważyć, iż z dniem 1 stycznia 2011 r. zmianie uległy stawki podatku od towarów i usług. Stosownie do art. 146a pkt 1 i 2 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f:

1.

stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%;

2.

stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%.

W załączniku nr 3 do ustawy, stanowiącym wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 8%, pod poz. 164 -172 wskazane zostały usługi związane z filmami, nagraniami wideo i programami telewizyjnymi, związane z projekcją filmów, programów radiofonicznych, nadawaniem i udostępnianiem programów oraz usługi radia i telewizji z wyłączeniem usług reklamowych i promocyjnych. Jednakże wśród tych usług nie zostały wymienione usługi produkcji filmów wraz z przekazaniem praw autorskich sklasyfikowanych do PKWiU 59.11.2 jako działalność związana z produkcją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych. Wobec tego Wnioskodawca świadcząc taką usługę na rzecz koproducenta nie świadczy usługi wskazanej w załączniku nr 3 do ustawy. Poza tym świadczona usługa nie została również wymieniona w ustawie ani rozporządzeniach jako korzystająca z preferencji podatkowych.

W konsekwencji brak możliwości zastosowania zwolnienia z podatku lub obniżonej stawki podatkowej dla świadczonej przez Wnioskodawcę usługi produkcyjnej.

Zatem, biorąc pod uwagę przedstawione zdarzenie przyszłe w świetle obowiązujących przepisów podatkowych w tym zakresie należy uznać, iż świadczona przez Wnioskodawcę usługa produkcji filmu wraz z przekazaniem praw autorskich winna być opodatkowana stawką podstawową, tj. 23%.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy w przedmiotowej sprawie należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl