IPPP3/443-504/12-2/JK - VAT w zakresie opodatkowania nieodpłatnego przekazania prawa użytkowania wieczystego działki.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 sierpnia 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/443-504/12-2/JK VAT w zakresie opodatkowania nieodpłatnego przekazania prawa użytkowania wieczystego działki.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 4 maja 2012 r. (data wpływu 10 maja 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnego przekazania prawa użytkowania wieczystego działki - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 maja 2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnego przekazania prawa użytkowania wieczystego działki.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

P. jest użytkownikiem wieczystym nieruchomości oznaczonej w ewidencji gruntów jako działka nr 1/53. Działka stanowi własność Skarbu Państwa. W obowiązującym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego miasta, ww. nieruchomość znajduje się na terenie o funkcji dróg publicznych, ulice klasy głównej. Na nieruchomości znajdują się nakłady - chodnik, który jest własnością Miasta.

Przedmiotowe użytkowanie wieczyste powstało na podstawie art. 200 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. Decyzją Wojewody z dnia 1 grudnia 1998 r. stwierdzono, że "P". stały się z mocy prawa z dniem 05.12. 1990 r. użytkownikiem wieczystym gruntu, oznaczonego w ewidencji gruntów jako działka nr X o powierzchni 192.056 m2".

Na podstawie ustawy z dnia 8 września 2000 r. o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego P, przedsiębiorstwo przekształcono w spółkę akcyjną, w której Skarb Państwa jest jedynym akcjonariuszem. P wstąpiła we wszystkie stosunki prawne, których podmiotem było ww. przedsiębiorstwo. Działka nr 1/6 uległa podziałowi, w wyniku którego powstała m.in. działka nr 1/24. Następnie działka ta uległa podziałowi, w wyniku którego powstała m.in. działka nr 1/53.

P. zamierza nieodpłatnie przekazać na rzecz Miasta prawo użytkowania wieczystego nieruchomości, oznaczonej w ewidencji gruntów jako działka nr 1/53, w oparciu o art. 39 ust. 3 ustawy z dnia 8 września 2000 r. o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego P. Przekazaniu nie będą podlegać nakłady - w postaci chodnika, poniesione na przedmiotową nieruchomość dokonane przez Prezydenta miasta.

Jednocześnie P informuje, iż:

* transakcja nie była udokumentowana fakturą VAT,

* przy nabyciu przedmiotowej nieruchomość tj. prawa wieczystego użytkowania nie wystąpił podatek naliczony VAT w związku z czym nie powstało prawo do obniżenia podatku należnego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy czynność nieodpłatnego przekazania prawa wieczystego użytkowania działki nr 1/53 - w trybie art. 39 ust. 3 ustawy z dnia 8 września 2000 r. o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego P, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Stanowisko Wnioskodawcy:

Zdaniem Wnioskodawcy, z uwagi na treść art. 5 ust. 1, art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, na podstawie powołanych przepisów nieodpłatne przekazanie prawa wieczystego użytkowania nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż nie zostały spełnione warunki określone w tych przepisach dla opodatkowania transakcji, przy jednoczesnym wystąpieniu przesłanki z art. 7 ust. 2 ustawy tj. braku prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu.

P nabyła prawo użytkowania wieczystego nieruchomości, z mocy prawa na podstawie decyzji Wojewody z dnia 1 grudnia 1998 r., w związku z tym nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu tej nieruchomości.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:

1.

przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie;

2.

wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione;

3.

wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej;

4.

wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta;

5.

ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego;

6.

oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste;

7.

zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.

Ponadto stosownie do ust. 2 cytowanego artykułu przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Przy czym w myśl ust. 3 niniejszego przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek.

Z powyższych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wynika, iż dostawą towarów objętą opodatkowaniu, a więc mieszczącą się w przedmiocie opodatkowania określonym w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, tj. w pojęciu "odpłatnej dostawy towarów", zawierają się także niektóre nieodpłatne przekazania towarów. Art. 7 ust. 2 ustawy zrównuje czynności dokonane bez wynagrodzenia z czynnościami odpłatnymi, przy spełnieniu warunków wymienionych w tym przepisie z zastrzeżeniem wypływającym z ust. 3 tego artykułu (wyłączenie zrównania z uwagi na przedmiot objęty czynnością nieodpłatną). W ten sposób wszelkie nieodpłatne przekazanie przez podatnika należących do jego przedsiębiorstwa towarów, innych niż drukowane materiały reklamowe i informacyjne oraz prezenty o małej wartości i próbki, wchodzi w zakres objęty pojęciem "odpłatnej dostawy towarów", o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub części oraz przekazanie nastąpiło na cele inne niż związane z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem.

Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca jest użytkownikiem wieczystym nieruchomości oznaczonej w ewidencji gruntów jako działka nr 1/53, obręb X Miasta S. Działka stanowi własność Skarbu Państwa. Na nieruchomości znajdują się nakłady - chodnik, który jest własnością Miasta S. Przedmiotowe użytkowanie wieczyste powstało na podstawie art. 200 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. Decyzją Wojewody z dnia 1 grudnia 1998 r. stwierdzono, że "P w W stały się z mocy prawa z dniem 05.12. 1990 r. użytkownikiem wieczystym gruntu położonego w obrębie S - X, oznaczonego w ewidencji gruntów jako działka nr 1/6 o powierzchni 192.056 m2". Działka nr 1/6 uległa podziałowi, w wyniku którego powstała m.in. działka nr 1/24. Następnie działka ta uległa podziałowi, w wyniku którego powstała m.in. działka nr 1/53.

Wnioskodawca zamierza nieodpłatnie przekazać na rzecz Miasta S prawo użytkowania wieczystego nieruchomości, oznaczonej w ewidencji gruntów jako działka nr 1/53, obręb X Miasta S, w oparciu o art. 39 ust. 3 ustawy z dnia 8 września 2000 r. o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego P. Przekazaniu nie będą podlegać nakłady - w postaci chodnika, poniesione na przedmiotową nieruchomość dokonane przez Prezydenta S.

Przy czym, jak poinformował Wnioskodawca, transakcja nie była udokumentowana fakturą VAT oraz przy nabyciu przedmiotowej nieruchomość tj. prawa wieczystego użytkowania nie wystąpił podatek naliczony VAT w związku z czym nie powstało prawo do obniżenia podatku należnego.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że skoro Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem przedmiotowego prawa wieczystego użytkowania, co Wnioskodawca wskazał we wniosku, hipoteza przepisu art. 7 ust. 2 ustawy nie zostanie wypełniona a zatem nieodpłatne przekazanie przez Wnioskodawcę prawa wieczystego użytkowania na rzecz Miasta S nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl