IPPP3/443-500/10-4/LK - Brak prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z realizacją projektu badania opinii publicznej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 sierpnia 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/443-500/10-4/LK Brak prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z realizacją projektu badania opinii publicznej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 22 maja 2010 r. (data wpływu 25 maja 2010 r.) uzupełniony pismem z dnia 12 lipca 2010 r. (data wpływu 14 lipca 2010 r.) na wezwanie z dnia 24 czerwca 2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. "Badanie opinii publicznej..." - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 maja 2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. "Badanie opinii publicznej...".

Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 12 lipca 2010 r. (data wpływu 14 lipca 2010 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie tut. Organu Nr IPPP3/443-501/10-2/LK z dnia 24 czerwca 2010 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następując stan faktyczny:

Fundacja realizuje szereg działań dotyczących wsparcia obywateli państw afrykańskich przebywających w Polsce. Do celów statutowych Fundacji należą:

1.

rozwój stosunków politycznych, kulturalnych, naukowych i gospodarczych między krajami afrykańskimi, a Polską i innymi krajami Unii Europejskiej,

2.

popularyzacja wiedzy o Afryce w Polsce i w innych krajach Unii Europejskiej,

3.

edukacja dzieci, młodzieży i osób dorosłych w Polsce i krajach Afryki,

4.

rozwój zawodowy osób dorosłych w Polsce i krajach Afryki,

5.

poprawa bytu materialnego i wyrównanie szans osób żyjących w trudnych warunkach w krajach Afryki,

6.

pomoc zdrowotna, psychologiczna, finansowa, socjalna, prawna, opiekuńcza i edukacyjna, osobom z krajów Afryki,

7.

upowszechnianie i ochrona wolności i praw człowieka oraz swobód obywatelskich, a także działań wspomagających rozwój demokracji w krajach Afryki,

8.

rozwój gospodarczy, w tym rozwój przedsiębiorczości gospodarczej w krajach Afryki,

9.

promocja i organizacja wolontariatu w Polsce i w krajach Afryki,

10.

integracja jednostek i środowisk zainteresowanych rozwojem i popularyzacją tradycji nauki, kultury i sztuki w Polsce, Europie i na świecie, także integracja kulturowa państw Unii Europejskiej oraz państw z europejskiego kręgu kulturowego i krajów Afryki

11.

stosowanie nowych technologii w sektorze kultury,

12.

pobudzanie twórczego ruchu w środowiskach nieprofesjonalnych twórców kultury krajów Afryki, Polski i innych krajów Unii Europejskiej,

13.

rozwój kontaktów i współpracy między społeczeństwami krajów Afryki, Polski i innych krajów Unii Europejskiej.

Od 1 stycznia 2010 r. do 30 czerwca 2010 r. Fundacja realizuje projekt pn. "Badanie opinii publicznej..." nr umowy... dofinansowany z Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich (EFI). Zadeklarowana wysokość dotacji z EFI wyniesie 87 750 - PLN z budżetu państwa - 11 700 - PLN, wkład własny Fundacji wyniesie - 17 550 - PLN. Celem projektu jest przeprowadzenie badań jakościowych i ilościowych przez profesjonalną firmę badawczą, których wyniki mają pomóc w zdiagnozowaniu potencjału integracyjnego w Polsce z uwzględnieniem obywateli państw afrykańskich. Po przeprowadzeniu badań zostanie wydany specjalny raport. W ramach projektu firma badawcza wyłoniona na drodze przetargu wystawiła Fundacji faktury VAT za wspomniane badanie opinii publicznej, za które Fundacja musi zapłacić (za jedną juz zapłaciła) Dodatkowo faktury będą wystawione za druk i ew. za usługi związane z organizacją konferencji. Kwoty, które są wydatkowane w projekcie są traktowane, jako kwoty brutto. Od dnia 1 stycznia 2010 r. Fundacja korzysta ze zwolnienia od podatku VAT na mocy artykułu 113. Fundacja z racji prowadzenia projektu dofinansowanego przez Europejski Fundusz na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich (EFI) - funkcjonującego w ramach Władzy Wdrażającej Programy Europejskie (WWPE) - i budżet państwa została zobligowana, jako Beneficjent do następujących kroków.

Za informacją uzyskaną z EFI:

Każdy Beneficjent, który realizuje projekt w ramach EFI EFP i i EFU zobowiązany jest do dostarczenia kopii wiążącej interpretacji indywidualnej Urzędu Skarbowego stwierdzającej kwalifikowalność podatku od towarów i usług (czyli stwierdzającej brak prawnych możliwości odzyskania VAT przez Beneficjenta). W przypadku braku interpretacji indywidualnej US Beneficjent zobowiązany jest dostarczyć kopię wniosku złożonego do US celem wydania przez Urząd takowej interpretacji oraz pisemne zobowiązanie, że w przypadku negatywnej interpretacji organu podatkowego Beneficjent niezwłocznie złoży korektę raportu finansowego, pomniejszającą kwotę rozliczanych wydatków o wartość podatku od towarów i usług Decyzją MSWiA wg wymogów Komisji WWPE nałożyła obowiązek dołączenia do raportu finansowego interpretacji US."

Urząd Skarbowy skierował naszą Fundację do Krajowego Centrum Informacji Podatkowej które poinformowało Fundację ze interpretację indywidualną wydaje Dyrektor Izby Skarbowej.

Wniosek został uzupełniony w terminie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Fundacja będąca podatnikiem VAT, zwolnionym z płacenia podatku VAT jest uprawniona do odzyskania podatku VAT zapłaconego w cenie towarów usług opłaconych w ramach projektu.

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z tym, że dofinansowanie, o którym jest mowa w przedstawionym stanie faktycznym, pochodzi ze środków unijnych, wykorzystanych w ramach działalności statutowej, zaś Fundacja od początku trwania projektu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT, w zw. z czym Fundacja nie jest uprawniona do odzyskania podatku VAT zapłaconego w cenie towarów i usług opłaconych w ramach projektu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl postanowień art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i ust. 19 oraz art. 124.

Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, to jest m.in. tego że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

Zgodnie z art. 88 ust. 4 ustawy o VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20 ustawy.

Z powyższego wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika iż działalność statutowa Fundacji polega na rozwoju stosunków politycznych, kulturalnych, naukowych i gospodarczych między krajami afrykańskimi a Polską i innymi krajami Unii Europejskiej, popularyzacją wiedzy o Afryce w Polsce i w innych krajach Unii Europejskiej, edukacji dzieci, młodzieży i osób dorosłych w Polsce i krajach Afryki, rozwoju zawodowym osób dorosłych w Polsce i krajach Afryki, poprawie bytu materialnego i wyrównanie szans osób żyjących w trudnych warunkach w krajach Afryki, pomocy zdrowotnej, psychologicznej, finansowej, socjalnej, prawnej, opiekuńczej i edukacyjnej, osobom z krajów Afryki, upowszechnianie i ochrona wolności i praw człowieka oraz swobód obywatelskich, a także działań wspomagających rozwój demokracji w krajach Afryki, rozwoju gospodarczym, w tym rozwoju przedsiębiorczości gospodarczej w krajach Afryki, promocji i organizacji wolontariatu w Polsce i w krajach Afryki, integracji jednostek i środowisk zainteresowanych rozwojem i popularyzacją tradycji nauki, kultury i sztuki w Polsce, Europie i na świecie, także integracji kulturowej państw Unii Europejskiej oraz państw z europejskiego kręgu kulturowego i krajów Afryki stosowanie nowych technologii w sektorze kultury, pobudzanie twórczego ruchu w środowiskach nieprofesjonalnych twórców kultury krajów Afryki, Polski i innych krajów Unii Europejskiej, rozwoju kontaktów i współpracy między społeczeństwami krajów Afryki, Polski i innych krajów Unii Europejskiej.

Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Fundacja realizuje szereg działań dotyczących wsparcia obywateli państw afrykańskich przebywających w Polsce. Fundacja otrzymała dofinansowanie z Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich i z budżetu państwa. Celem projektu jest przeprowadzenie badań jakościowych i ilościowych przez profesjonalną firmę badawczą, których wyniki mają pomóc w zdiagnozowaniu potencjału integracyjnego w Polsce z uwzględnieniem obywateli państw afrykańskich. W ramach projektu firma badawcza wyłoniona na drodze przetargu wystawiła Fundacji faktury VAT za wspomniane badanie opinii publicznej, za które Fundacja musi zapłacić. Od dnia 1 stycznia 2010 r. Fundacja korzysta ze zwolnienia od podatku VAT na mocy artykułu 113. Wszystkie koszty Fundacji związane z projektem są ponoszone na realizację zadań statutowych.

Jak wskazano na wstępie warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przy realizacji tego projektu nie ma doczynienia ze sprzedażą opodatkowaną. Nabywane towary i usługi nie służą do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, a wszystkie koszty Fundacji związane z projektem są ponoszone na realizację zadań statutowych.

Biorąc pod uwagę powyższe w oparciu o powołane przepisy i przedstawiony stan faktyczny należy stwierdzić, że Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących nabycie towarów i usług w ramach realizowanego programu. W związku z powyższym Fundacja nie będzie miała możliwości odzyskania podatku VAT naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z realizacją przedmiotowego zadania.

Reasumując z uwagi na fakt, iż nie zostanie spełniony warunek określony w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, brak będzie bowiem związku nabywanych w ramach wykonywanego zadania towarów i usług z czynnościami opodatkowanymi Fundacja nie będzie miała prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z zakupem towarów i usług w celu realizacji przedmiotowego projektu.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl