IPPP3/443-495/09-4/KT

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 września 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/443-495/09-4/KT

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 8 czerwca 2009 r. (data wpływu 18 czerwca 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 14 sierpnia 2009 r. (data wpływu 18 sierpnia 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przekazania odcinka sieci wodociągowej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 czerwca 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przekazania odcinka sieci wodociągowej. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 14 sierpnia 2009 r. (data wpływu 18 sierpnia 2009 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu nr IPPP3/443-495/09-2/KT z dnia 7 sierpnia 2009 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą planuje inwestycję polegającą na budowie zespołu zabudowy mieszkaniowo-usługowej. Z uwagi na brak odpowiedniej infrastruktury wodno-kanalizacyjnej (odpowiedniego uzbrojenia terenu) przed rozpoczęciem inwestycji Spółka wybuduje odcinek sieci urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych, tak, aby można było w przyszłości za jego pomocą doprowadzić wodę do domów powstałych w ramach inwestycji.

Wybudowany odcinek sieci wodociągowej Wnioskodawca planuje przekazać (częściowo nieodpłatnie) za kwotę 122 zł na rzecz G. Infrastruktury Wodociągowo Kanalizacyjnej Sp. z o.o., tj. na własność gminnej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wnioskodawca wskazuje, że zawarcie umowy przenoszącej własność przedmiotowej sieci wodociągowej warunkuje możliwość uzyskania pozwolenia na budowę.

Ponadto w nadesłanym uzupełnieniu do wniosku Wnioskodawca informuje, że grunt, na którym zaplanowane jest wybudowanie odcinka sieci urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych, nie jest wyłączną własnością Spółki.

Aby zrealizować inwestycję mieszkaniową potrzebne jest pozwolenie na budowę. Wydanie tego pozwolenia opiera się m.in. o projekt sieci, w tym wodociągowych i kanalizacyjnych, wykonany zgodnie z założeniami i istniejącymi uwarunkowaniami (możliwości podłączenia) obowiązującymi w danym mieście.

Planowany do wybudowania odcinek sieci urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych przebiegać będzie zarówno przez grunt Spółki (która posiada ten grunt jako wieczyste użytkowanie do 5 grudnia 2089 r.), jak również przez grunt innego właściciela. Ponadto po zakończeniu inwestycji budowlanej Spółka planuje przekazać pas ziemi zaplanowany na drogę, w którym przebiegać będą ww. sieci, Miastu (nie wiadomo, czy zostanie on przyjęty, a jeśli tak, to na jakich warunkach finansowych).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w zaistniałej sytuacji powstanie obowiązek podatkowy w podatku VAT w zakresie częściowo nieodpłatnego przekazania odcinka sieci (tj. czy w części nieodpłatnego przekazania należy naliczyć podatek VAT).

W ocenie Wnioskodawcy przedmiotowa transakcja nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zgodnie z treścią art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług przez opodatkowaną dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem (...). Jak słusznie, zdaniem Spółki, zauważył Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 17 czerwca 2008 r., sygn. Akt III SA/Wa 398/08, warunek wywodzony z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT dotyczy przekazań na cele związane z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem, a nie na cele prowadzonego przez podatnika przedsiębiorstwa. Do zastosowania wyłączenia z opodatkowania wywodzonego z brzmienia art. 7 ust. 2 konieczne jest więc jedynie wystąpienie związku nieodpłatnego przekazania z prowadzonym przedsiębiorstwem. W opinii Wnioskodawcy nie może budzić wątpliwości, że w opisanym stanie faktycznym przekazanie infrastruktury wodno-kanalizacyjnej do budynków wykazuje związek z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem, bowiem przekazanie to związane jest z zakresem działalności gospodarczej Spółki, polegającej na budowaniu i sprzedaży budynków mieszkalnych. Jak wskazuje Wnioskodawca, przekazanie wytworzonej przez Niego infrastruktury jest konieczne, aby wybudowane budynki mogły korzystać z dostępu do mediów. To natomiast jest istotnym warunkiem rentowności działalności Spółki, gdyż bez odpowiedniego dostępu do mediów budowane przez Nią mieszkania nie znajdowałyby nabywców. Dodatkowo, jak wskazuje Wnioskodawca, warunkiem uzyskania pozwolenia na budowę - właściwej inwestycji - jest uzyskanie dostępu do infrastruktury wodno-kanalizacyjnej. W tej sytuacji przekazanie towarów (ww. infrastruktury), o którym mowa w cyt. Art. 7, następuje na cele związane z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem, co wyłącza w części nieodpłatnego przekazania jego opodatkowanie podatkiem VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W oparciu o art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Powyższe przepisy oznaczają, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania, podlegają wszelkie transakcje (realizowane przez podatników w rozumieniu ustawy) wykonywane w ramach działalności gospodarczej.

Na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:

1.

przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie;

2.

wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione;

3.

wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej;

4.

wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta;

5.

ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego;

6.

oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste;

7.

zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.

Przez dostawę towarów rozumie się również, w myśl art. 7 ust. 2 ustawy, przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Jednocześnie z treści art. 7 ust. 3 cyt. ustawy wynika, iż nie uznaje się za dostawę towarów przekazywania drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek.

Stosownie do art. 29 ust. 1 ustawy podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Zgodnie z art. 29 ust. 4 ustawy obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4b.

Z przedstawionego przez Podatnika opisu zdarzenia przyszłego wynika, że w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, tj. budowaniem i sprzedażą budynków mieszkalnych, planuje On inwestycję polegającą na budowie zespołu zabudowy mieszkaniowo-usługowej. Z uwagi na brak odpowiedniej infrastruktury wodno-kanalizacyjnej (odpowiedniego uzbrojenia terenu) przed rozpoczęciem inwestycji Spółka wybuduje odcinek sieci urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych, tak, aby można było w przyszłości za jego pomocą doprowadzić wodę do domów powstałych w ramach inwestycji. Wybudowany odcinek infrastruktury Wnioskodawca planuje przekazać za kwotę 122 zł na własność gminnej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wnioskodawca wskazuje, że uzyskanie dostępu do infrastruktury wodno-kanalizacyjnej oraz zawarcie umowy przenoszącej własność przedmiotowej sieci wodociągowej jest warunkiem uzyskania pozwolenia na budowę (realizacji przedmiotowej inwestycji). Ponadto Spółka przekaże także, na rzecz gminy, pas ziemi zaplanowany na drogę, wraz ze znajdującą się tam opisaną infrastrukturą.

W opisanej przez Wnioskodawcę sytuacji dojdzie zatem do odpłatnej dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. przeniesienia własności odcinka sieci urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych oraz gruntu, podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT. Podstawą opodatkowania, zgodnie z powołanym art. 29 ust. 1 ustawy, będzie w tym przypadku wskazana przez Spółkę kwota 122 zł.

Ponadto informuje się, że w przedmiocie udzielenia odpowiedzi na pytanie Wnioskodawcy dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych wydana zostanie odrębna interpretacja indywidualna przepisów prawa podatkowego w zakresie tego podatku.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl