IPPP3/443-482/11-4/JF

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 czerwca 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/443-482/11-4/JF

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Towarzystwa, przedstawione we wniosku z dnia 24 marca 2011 r. (data wpływu 28 marca 2011 r.) uzupełnionym pismem z dnia 14 kwietnia 2011 r. (data wpływu 15 kwietnia 2011 r.) stanowiącym odpowiedź na wezwanie do uzupełnienia nr IPPP3/443-482/11-2/JF z dnia 7 kwietnia 2011 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku od towarów i usług usługi kształcenia poszerzającego zakres kwalifikacji zawodowych pracowników branży wydawniczej i nauki podstaw edytorstwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 marca 2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku od towarów i usług usługi kształcenia poszerzającego zakres kwalifikacji zawodowych pracowników branży wydawniczej i nauki podstaw edytorstwa.

Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 14 kwietnia 2011 r. (data wpływu 15 kwietnia 2011 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie tut. Organu nr IPPP3/443-482/11-2/JF z dnia 7 kwietnia 2011 r.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Towarzystwo prowadzi działalność szkoleniową od 1963 r.. 26 lutego 1993 r. Towarzystwo zarejestrowało Studium Towarzystwa jako placówkę kształcenia ustawicznego, stanowiącą jednostkę objętą systemem oświaty na podstawie art. 2 pkt 3a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty. Przepis ten obejmuje placówki kształcenia ustawicznego, placówki kształcenia praktycznego oraz ośrodki dokształcania i doskonalenia zawodowego, umożliwiające uzyskanie i uzupełnienie wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych.

Studium Towarzystwa jest wpisane, stosownie do art. 82 ust. 3 i 5 ustawy o systemie oświaty, do ewidencji szkół i placówek niepublicznych prowadzonej przez Miasto.

Studium Towarzystwa wykonuje usługi w zakresie kształcenia w oparciu o przepisy oświatowe w formie kursów i seminariów, których celem jest podnoszenie poziomu zawodowego, poszerzanie zakresu kwalifikacji zawodowych pracowników branży wydawniczej i nauka podstaw edytorstwa.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy usługi kształcenia prowadzone przez Studium Towarzystwa, jako jednostkę objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty w zakresie kształcenia i wychowania, są zwolnione od podatku od towarów i usług zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy odpłatne wykonywanie usług w zakresie kształcenia pracowników branży wydawniczej prowadzone przez Studium Towarzystwa korzysta ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług.

UZASADNIENIE stanowiska:

1.

usługi te wykonywane są przez jednostkę organizacyjną Studium Towarzystwa objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty,

2.

usługi te polegają na kształceniu pracowników merytorycznych branży wydawniczej (redaktorów merytorycznych, redaktorów technicznych, korektorów, redaktorów prowadzących),

3.

sformułowanie zawarte w przepisie "w zakresie kształcenia i wychowania" w kontekście pozostałych przepisów ustawy np. art. 43 ust. 1 pkt 30 "w bursach i internatach" czy "studentów i doktorantów" przy założeniu racjonalności ustawodawcy prowadzi do wniosku, iż spójnik "i" występuje w roli alternatywy łącznej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

W myśl natomiast art. 146a pkt. 1 ustawy w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Ustawodawca przewidział również obniżone stawki podatku oraz zwolnienia podatkowe. I tak, w myśl art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy, zwalnia się od podatku usługi świadczone przez:

a.

jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania,

b.

uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz jednostki badawczo-rozwojowe, w zakresie kształcenia na poziomie wyższym

- oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane.

Stosownie do art. 2 pkt 3a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.), system oświaty obejmuje placówki kształcenia ustawicznego, placówki kształcenia praktycznego oraz ośrodki dokształcania i doskonalenia zawodowego, umożliwiające uzyskanie i uzupełnienie wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych.

W myśl natomiast art. 82 ust. 1 ustawy o systemie oświaty, osoby prawne i fizyczne mogą zakładać szkoły i placówki niepubliczne po uzyskaniu wpisu do ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego obowiązaną do prowadzenia odpowiedniego typu publicznych szkół i placówek.

Na podstawie powyższych przepisów zwolnieniu od podatku podlega świadczenie usług w zakresie kształcenia i wychowania prowadzone przez jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu ustawy o systemie oświaty. Przepis art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a) ustawy odsyła do uregulowań ustawy o systemie oświaty. Wobec tego placówki kształcenia ustawicznego, placówki kształcenia praktycznego oraz ośrodki dokształcania i doskonalenia zawodowego, umożliwiające uzyskanie i uzupełnienie wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych - są objęte systemem oświaty na podstawie art. 2 pkt 3a ustawy o systemie oświaty. Należy zatem uznać, iż placówka spełniająca ww. wymogi świadcząca jednocześnie usługi w zakresie kształcenia i wychowania ma prawo do korzystania ze zwolnienia podatkowego określonego w art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a) ustawy.

Z treści wniosku wynika, iż Wnioskodawca w ramach działalności szkoleniowej zarejestrował placówkę kształcenia ustawicznego, stanowiącą jednostkę objętą systemem oświaty na podstawie art. 2 pkt 3a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty. Przepis ten obejmuje placówki kształcenia ustawicznego, placówki kształcenia praktycznego oraz ośrodki dokształcania i doskonalenia zawodowego, umożliwiające uzyskanie i uzupełnienie wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych. Placówka jest wpisana, stosownie do art. 82 ustawy o systemie oświaty, do ewidencji szkół i placówek niepublicznych prowadzonej przez gminę i wykonuje usługi w zakresie kształcenia na podstawie przepisów o oświacie w formie kursów i seminariów, których celem jest podnoszenie poziomu zawodowego, poszerzanie zakresu kwalifikacji zawodowych pracowników branży wydawniczej i nauka podstaw edytorstwa. Wnioskodawca powziął wątpliwość dotyczącą prawa do zastosowania zwolnienia od podatku usług w zakresie kształcenia pracowników branży wydawniczej świadczonej przez prowadzoną placówkę.

Powyższe wskazuje, że Wnioskodawca, w ramach działalności gospodarczej, prowadzi placówkę kształcenia ustawicznego objętą systemem oświaty w rozumieniu art. 2 pkt 3a ustawy o systemie oświaty. Placówka kształci pracowników branży wydawniczej w zakresie wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych oraz nauki podstaw edytorstwa. W takich okolicznościach należy uznać, iż spełnione zostały przesłanki wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a) ustawy. W związku z tym świadczone przez Wnioskodawcę usługi kształcenia, wykonywane przez placówkę kształcenia ustawicznego będącą jednostką objętą systemem oświaty na podstawie art. 2 pkt 3a ustawy o systemie oświaty, podlegają zwolnieniu od podatku na podatnie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a) ustawy.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym w stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl