IPPP3-443-474/09-5/JF

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 27 sierpnia 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3-443-474/09-5/JF

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Instytutu przedstawione we wniosku z dnia 2 czerwca 2009 r. (data wpływu 8 czerwca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od towarów i usług nabytych na realizację zadań statutowych finansowanych z Ministerstwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 czerwca 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od towarów i usług nabytych na realizację zadań statutowych finansowanych z Ministerstwa.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest jednostką badawczo-rozwojową o statusie Państwowego Instytutu Badawczego. Na realizację zadań statutowych otrzymuje środki Ministerstwa (dotacja podmiotowa).

Instytut otrzymuje - w oparciu o decyzje - Ministra dotację na działalność statutową (na podstawie przepisów ustawy z dnia 8 października 2004 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. z 2008 r. Nr 169, poz. 1049). Środki z tej dotacji przeznaczone są na pokrycie kosztów prowadzenia badań i prac naukowych wykonywanych na potrzeby własne. Instytut nie wykonuje odpłatnych usług (sprzedaży) na rzecz dysponenta tych dotacji (Ministerstwa). Dotacja jest rozliczana raportami/sprawozdaniami. Rozliczanie przyznanej dotacji opiera się na sporządzanym, co roku wniosku o przyznanie dotacji na rok następny, gdzie rozlicza się blokowo poniesione koszty na realizację projektów badawczych i zadań wspomagających badania.

Efekty rzeczowe (wyniki prac) stanowią własność Instytutu, zaś zakupiona na potrzeby realizowanych projektów aparatura, oprogramowanie po zakończeniu projektu przechodzi na stan środków trwałych/wartości niematerialnych Instytutu.

Instytut nie dokonuje sprzedaży efektów rzeczowych (wyników prac) czy środków trwałych/ wartości niematerialnych zakupionych w ramach realizacji projektów badawczych i zadań wspomagających badania, ale prawdopodobieństwa możliwości wystąpienia takiej sytuacji w przyszłości nie można wykluczyć.

Biorąc pod uwagę, iż ewentualna możliwość sprzedaży efektów rzeczowych (wyników prac) nie jest przewidywana w momencie rozliczania dotacji Instytut nie odliczał podatku naliczonego VAT przy zakupach towarów i usług ponoszonych w trakcie realizacji tych projektów. Instytut traktował ponoszone wydatki na zakup usług, towarów i środków trwałych, jako takie które w rozumieniu art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, w związku z którymi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT, tj. nie wykazują bezpośredniego związku w znaczeniu sensu stricte tego słowa.

Instytut ma wątpliwości czy postępuje prawidłowo. Niewątpliwie występuje związek pośredni pomiędzy podatkiem naliczonym (przy zakupach towarów i usług niezbędnych do wykonania projektów realizowanych z tej dotacji), a wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi przez Instytut w postaci świadczenia usług naukowo-badawczych (stanowiących czynności opodatkowane), czy możliwością przyszłą wykonywania czynności opodatkowanych - skoro efekty rzeczowe (wyniki prac) stanowią własność Instytutu, zaś zakupiona na potrzeby realizowanych projektów aparatura, oprogramowanie po zakończeniu projektu przechodzi na stan środków trwałych/wartości niematerialnych Instytutu.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy Instytut ma prawo (zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług) do odliczania podatku naliczonego VAT od zakupów (towarów czy usług) sfinansowanych ze środków Ministerstwa (w ramach dotacji) w sytuacji pośredniego związku pomiędzy podatkiem naliczonym (przy zakupach towarów i usług niezbędnych do wykonania projektów realizowanych z tych dotacji):

a.

wykonywanymi przez Instytut czynnościami opodatkowanymi w postaci świadczenia usług naukowo-badawczych (stanowiących czynności opodatkowane),

b.

możliwości przyszłej sprzedaży, która może mieć miejsce po wykonaniu projektów i po rozliczeniu dotacji, skoro efekty rzeczowe (wyniki prac) stanowią własność Instytutu, a zakupiona na potrzeby realizowanych projektów aparatura, oprogramowanie po zakończeniu projektu przechodzi na stan środków trwałych/wartości niematerialnych Instytutu.

Zdaniem Wnioskodawcy zgodnie z przepisem art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zdaniem Instytutu związek zakupu z czynnościami opodatkowanymi może być pośredni. Do takiego wniosku skłania stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej, przy interpretacji dla innego podmiotu) zgodnie z którym: Prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje także w przypadku, gdy związek pomiędzy podatkiem naliczonym (zakupami), a wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi ma charakter pośredni. Nie zawsze istnieje zatem konieczność wskazania bezpośredniego związku danego zakupu towaru lub usługi z konkretna transakcja opodatkowaną, a nadto to iż co do zasady przyjmuje się, że źródło finansowania zakupów, jak również to czy wydatki są kosztem, nie ma znaczenia dla istnienia lub nieistnienia prawa do rozliczenia podatku naliczonego.

W opisanym zdarzeniu przyszłym (projektu realizowanego z dotacji MNiSzW w odniesieniu do - stanowiących własność Instytutu - wyników prac czy środków trwałych/wartości niematerialnych zakupionych w ramach realizacji tych projektów wydatki na te zakupy wykazują pośredni związek z czynnościami opodatkowanymi. Mogą być w przyszłości przedmiotem sprzedaży opodatkowanej (jako prawo wynikające z nabytej własności) czy też w ramach świadczonych usług naukowo badawczych (stanowiących czynności opodatkowane), a to daje Instytutowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z ogólną zasadą zawartą w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego stanowi m.in. suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ww. ustawy).

Treść tego przepisu wskazuje, iż:

1.

po pierwsze, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje jedynie czynnym podatnikom VAT,

2.

po drugie, prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje podatnikowi jedynie "w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych."

Odliczyć zatem można podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika. Wskazana zasada wyłącza tym samym możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi. Jednocześnie z zasady tej wynika, że odliczenie podatku naliczonego, może być częściowe, tzn. w tej części, w jakiej dane towary lub usługi, z którymi związany jest podatek naliczony są wykorzystywane do realizacji czynności opodatkowanych, z pominięciem tej części podatku od tych towarów i usług, w jakiej towary te (usługi) są wykorzystywane do wykonywania czynności zwolnionych od podatku lub niepodlegających opodatkowaniu.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem związany jest podatek naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni lub pośredni ale bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Z treści wniosku wynika, iż Instytut otrzymuje środki na od Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na działalność statutową. Otrzymane środki Instytut przeznacza na pokrycie kosztów prowadzenia badań i prac naukowych wykonywanych na potrzeby własne. Instytut nie wykonuje na rzecz MNiSzW odpłatnych usług. Natomiast wyniki prac stanowią własność Instytutu a zakupiona na potrzeby projektu aparatura, oprogramowanie po zakończeniu projektu stanowią środki trwałe/wartości niematerialne Instytutu. Wnioskodawca nie dokonuje sprzedaży wyników prac czy środków trwałych/wartości niematerialnych zakupionych w ramach realizacji projektów badawczych i zadań wspomagających badania, ale prawdopodobieństwa możliwości wystąpienia takiej sytuacji w przyszłości nie można wykluczyć.

Zatem w odniesieniu do uregulowań art. 86 ust. 1 ustawy Instytut będąc właścicielem wyników prac naukowych i badań może swobodnie nimi dysponować i uzyskiwać korzyści z ich sprzedaży. W opinii Instytutu wydatki poniesione na realizacje projektu, którego wyniki oraz środki trwałe/wartości niematerialne zakupione w ramach realizacji tych projektów wydatki wykazują pośredni związek z przyszłymi czynnościami opodatkowanymi, co daje Instytutowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Mając na uwadze przedstawiony przez Wnioskodawcę stan faktyczny oraz związane z nim zdarzenie przyszłe a także obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego, w szczególności art. 86 ust. 1 ustawy należy uznać, iż Instytut posiada prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabywanych środków trwałych/wartości niematerialnych w zakresie w jakom poniesione wydatki służyć będą czynnościom opodatkowanym.

Mając na uwadze powyższe należy uznać stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl