IPPP3/443-444/13-3/JK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 16 sierpnia 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/443-444/13-3/JK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 16 maja 2013 r. (data wpływu 20 maja 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawiania zbiorczych faktur przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów w stanie prawnym obowiązującym po 1 stycznia 2014 r. - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 maja 2013 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawiania zbiorczych faktur przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów w stanie prawnym obowiązującym w 2013 r. oraz w stanie prawnym obowiązującym po 1 stycznia 2014 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Sp. z o.o. (Wnioskodawca) zajmuje się produkcją recepturowych soczewek okularowych zgodnie z zamówieniami poszczególnych spółek dystrybucyjnych z Grupy E. Od 2009 r. Wnioskodawca oferuje dodatkowo dla swoich odbiorców również usługę polegającą na wycinaniu soczewek do kształtu oprawy i/lub montażu soczewki w oprawce, a od 2011 r. przejął także realizację funkcji regionalnego centrum dystrybucji soczewek dla podmiotów z Grupy E. w Europie.

Wnioskodawca dokonuje sprzedaży towarów do podmiotów z Grupy E. z innych państw członkowskich Unii Europejskiej oraz z państw trzecich. Sprzedaż tych towarów odbywa się na podstawie umów łączących Wnioskodawcę oraz poszczególne spółki z Grupy E.

W przypadku dostaw towarów realizowanych do odbiorców z krajów członkowskich Unii Europejskiej, faktury VAT dokumentujące te dostawy wystawiane są w terminie 7 dni od dnia realizacji dostawy. Z kolei, faktury dokumentujące dostawy towarów na rzecz odbiorców z państw trzecich, wystawiane są w dniu dokonania wysyłki towarów przez Wnioskodawcę.

Obecnie, Wnioskodawca zamierza podpisać nowe umowy, na podstawie których realizowane będą dostawy towarów do podmiotów z Grupy E.

Współpraca Wnioskodawcy z innymi spółkami z grupy E. ma charakter długofalowy, co oznacza, iż Wnioskodawca będzie realizował również na podstawie nowych umów powtarzalne dostawy towarów przez dłuższy okres czasu, zaś w każdym miesiącu może dochodzić do kilku lub kilkunastu dostaw towarów realizowanych na rzecz tego samego nabywcy.

Zgodnie z nowymi umowami o współpracy, Wnioskodawca ma być uprawniony do wystawiania zbiorczych faktur VAT, które będą dokumentować dostawy towarów zrealizowane na rzecz określonego (jednego) odbiorcy w trakcie danego miesiąca. Faktury zbiorcze mają być wystawiane w ostatnim dniu miesiąca, w którym dokonano dostawy towarów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy po wejściu w życie z dniem 1 stycznia 2014 r. zmian do Ustawy o VAT, Wnioskodawca będzie miał prawo do dokumentowania wszystkich (lub kilku odrębnych) dostaw towarów, zrealizowanych w trakcie danego miesiąca na rzecz jednego nabywcy z innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej), poprzez wystawienie jednej faktury VAT w ostatnim dniu tego miesiąca (dokumentującej sprzedaż z całego miesiąca).

Stanowisko Wnioskodawcy:

Zdaniem Wnioskodawcy po wejściu w życie w dniu 1 stycznia 2014 r. zmian do Ustawy o VAT, Wnioskodawca będzie miał prawo do dokumentowania wszystkich (lub kilku odrębnych) dostaw towarów zrealizowanych w trakcie danego miesiąca na rzecz jednego nabywcy z innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, poprzez wystawienie jednej faktury VAT w ostatnim dniu tego miesiąca.

Po wejściu w życie z dniem 1 stycznia 2014 r. zmian do Ustawy o VAT, Wnioskodawca będzie w dalszym ciągu uprawniony do dokumentowania wszystkich (lub kilku odrębnych) dostaw towarów, zrealizowanych w trakcie danego miesiąca na rzecz jednego nabywcy z innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, poprzez wystawienie jednej faktury VAT w ostatnim dniu tego miesiąca.

Otóż, na mocy ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (dalej: "Ustawa nowelizująca"), ustawodawca wprowadził zmiany do Ustawy o VAT. Część zmian do Ustawy o VAT weszła już w życie 1 kwietnia 2013 r., natomiast wejście w życie pozostałej części zostało odroczone do dnia 1 stycznia 2014. Zdaniem Wnioskodawcy, zmiany do Ustawy o VAT wchodzące w życie 1 stycznia 2014 r. nie będą mieć wpływu na dopuszczalność dokumentowania jedną fakturą VAT kilku dostaw wewnątrzwspólnotowych, realizowanych przez Wnioskodawcę w danym miesiącu na rzecz tego samego nabywcy.

Jak wynika z Ustawy nowelizującej, zmiany wprowadzane do Ustawy o VAT, nie będą dotyczyć tych przepisów, które potencjalnie mogłyby wpłynąć na prawa i obowiązki Wnioskodawcy w zakresie sposobu dokumentowania dostaw wewnątrzwspólnotowych. W szczególności, z dniem 1 stycznia 2014 r. nie ulegną zmianie przepisy określające moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu WDT. Nie ulegnie także zmianie definicja WDT.

Tym samym, należy uznać, iż zmiany do Ustawy o VAT wchodzące w życie 1 stycznia 2014 r., nie będą mieć wpływu na dopuszczalność dokumentowania kilku WDT, zrealizowanych przez Wnioskodawcę w danym miesiącu na rzecz tego samego nabywcy, poprzez wystawienie w ostatnim dniu tego miesiąca jednej faktury VAT. Po 1 stycznia 2014 r. faktury dokumentujące WDT w dalszym ciągu będzie się wystawiać do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru.

Wnioskodawca jest świadomy, iż w przyszłości mogą oczywiście zostać wprowadzone przepisy (np. w zakresie zasad fakturowania), które wpłyną na prawo Wnioskodawcy do dokumentowania jedną fakturą kilku dostaw wewnątrzwspólnotowych zrealizowanych w trakcie jednego miesiąca. Niemniej jednak, ze względu na fakt, że Ustawa nowelizująca już obowiązuje, a wejście w życie w dniu 1 stycznia 2014 r. części jej przepisów zostało już przesądzone, Wnioskodawca pragnie potwierdzić, iż zmiany do Ustawy o VAT wchodzące w życie 1 stycznia 2014 r., nie wpłyną na dopuszczalność dokumentowania kilku WDT, zrealizowanych przez Wnioskodawcę w danym miesiącu na rzecz tego samego nabywcy, poprzez wystawienie w ostatnim dniu tego miesiąca jednej faktury VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5, stosownie do art. 13 ust. 1 ustawy, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2-8.

Przez terytorium kraju, zgodnie z art. 2 pkt 1 ustawy, rozumie się terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z zastrzeżeniem art. 2a. Zaś przez terytorium państwa członkowskiego w myśl art. 2 pkt 4 ustawy rozumie się terytorium państwa wchodzące w skład terytorium Unii Europejskiej, z zastrzeżeniem art. 2a.

Ponadto stosownie do art. 2 pkt 22 ustawy przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Z dniem 1 stycznia 2014 r. - przez art. 1 pkt 49 ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2013 r. poz. 35), zwanej dalej ustawą o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług - zostanie uchylony art. 106 ustawy.

Niemniej jednak zgodnie z art. 106b ust. 1 ustawy - dodanym z dniem 1 stycznia 2014 r. przez art. 1 pkt 50 ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług - podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem.

Natomiast stosownie do art. 106i ust. 1 ustawy - dodanego z dniem 1 stycznia 2014 r. przez art. 1 pkt 50 ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług - fakturę wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę, z zastrzeżeniem ust. 2-8.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca dokonuje sprzedaży towarów do podmiotów z Grupy E. z innych państw członkowskich Unii Europejskiej oraz z państw trzecich. Sprzedaż tych towarów odbywa się na podstawie umów łączących Wnioskodawcę oraz poszczególne spółki z Grupy E. W przypadku dostaw towarów realizowanych do odbiorców z krajów członkowskich Unii Europejskiej, faktury VAT dokumentujące te dostawy wystawiane są w terminie 7 dni od dnia realizacji dostawy. Z kolei, faktury dokumentujące dostawy towarów na rzecz odbiorców z państw trzecich, wystawiane są w dniu dokonania wysyłki towarów przez Wnioskodawcę.

Obecnie, Wnioskodawca zamierza podpisać nowe umowy, na podstawie których realizowane będą dostawy towarów do podmiotów z Grupy E. Współpraca Wnioskodawcy z innymi spółkami z grupy E. ma charakter długofalowy, co oznacza, iż Wnioskodawca będzie realizował również na podstawie nowych umów powtarzalne dostawy towarów przez dłuższy okres czasu, zaś w każdym miesiącu może dochodzić do kilku lub kilkunastu dostaw towarów realizowanych na rzecz tego samego nabywcy. Zgodnie z nowymi umowami o współpracy, Wnioskodawca ma być uprawniony do wystawiania zbiorczych faktur VAT, które będą dokumentować dostawy towarów zrealizowane na rzecz określonego (jednego) odbiorcy w trakcie danego miesiąca. Faktury zbiorcze mają być wystawiane w ostatnim dniu miesiąca, w którym dokonano dostawy towarów.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii czy - po wejściu w życie z dniem 1 stycznia 2014 r. zmian do Ustawy o VAT - będzie miał prawo do dokumentowania wszystkich (lub kilku odrębnych) dostaw towarów, zrealizowanych w trakcie danego miesiąca na rzecz jednego nabywcy z innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, poprzez wystawienie jednej faktury VAT w ostatnim dniu tego miesiąca (dokumentującej sprzedaż z całego miesiąca).

Zgodnie z wyżej cytowanymi przepisami od dnia 1 stycznia 2014 r. wprowadzona zostanie ogólna zasada, zgodnie z którą fakturę należało będzie wystawiać nie później niż 15. dnia od zakończenia miesiąca, w którym zostanie dokonana dostawa towarów lub wykonana usługa. Nie będzie zatem przeszkód, aby podatnik na jednej fakturze zawarł wszystkie transakcje dokonane w ciągu miesiąca kalendarzowego.

Zmiana w zakresie terminu wystawiania faktur pozwoli zrealizować obowiązek zapewnienia podatnikom możliwość wystawiania faktur zbiorczych, o których mowa w art. 223 Dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.Urz.UE.L 347, s. 1 z późn. zm.), zwanej dalej Dyrektywą.

Stosownie bowiem do art. 223 Dyrektywy na warunkach, które określą państwa członkowskie, na terytorium których dokonywana jest dostawa towarów lub świadczenie usług, dopuszcza się sporządzenie faktury zbiorczej obejmującej kilka odrębnych dostaw towarów lub usług.

Wobec powyższego, mając na uwadze powołane przepisy wskazać należy, iż po wejściu w życie z dniem 1 stycznia 2014 r. zmian do Ustawy o VAT, Wnioskodawca będzie miał prawo do dokumentowania wszystkich (lub kilku odrębnych) dostaw towarów, zrealizowanych w trakcie danego miesiąca na rzecz jednego nabywcy z innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, poprzez wystawienie jednej faktury VAT w ostatnim dniu tego miesiąca (dokumentującej sprzedaż z całego miesiąca).

Jednocześnie tut. Organ informuje, iż niniejsza interpretacja rozstrzyga jedynie w zakresie wystawiania zbiorczych faktur przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów w stanie prawnym obowiązującym po 1 stycznia 2014 r. natomiast w zakresie wystawiania zbiorczych faktur przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów w stanie prawnym obowiązującym w 2013 r. zostanie wydane odrębne rozstrzygniecie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl