IPPP3/443-435/11-6/MPe

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 lipca 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/443-435/11-6/MPe

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 16 marca 2011 r. (data wpływu 21 marca 2011 r.) uzupełnione w dniu 27 maja 2011 r. (data wpływu) na wezwanie z dnia 12 maja 2011 r. oraz w dniu 1 lipca 2011 r. (data wpływu) na wezwanie z dnia 17 czerwca 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 marca 2011 r. wpłynął ww. wniosek uzupełniony w dniu 27 maja 2011 r. (data wpływu) na wezwanie z dnia 12 maja 2011 r. oraz w dniu 1 lipca 2011 r. (data wpływu) na wezwanie z dnia 17 czerwca 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca (dalej: Wnioskodawca) z siedzibą w Królestwie Niderlandów, posiada 99% udziałów w H. Sp. z o.o. w likwidacji (dalej: Spółka Polska). Wnioskodawca jest opodatkowany w Królestwie Niderlandów od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania i nie jest tam zwolniony z opodatkowania. Wnioskodawca nie prowadził do tej pory działalności gospodarczej na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Wnioskodawca posiada udziały w Spółce Polskiej nieprzerwanie od 2007 r.

Od 2007 r. Spółka Polska jest użytkownikiem wieczystym działki gruntu zabudowanej budynkami biurowym i produkcyjnym (dalej: Nieruchomość). Nieruchomość oddana jest w najem podmiotowi trzeciemu a czynsz najmu stanowi podstawowe źródło przychodu Spółki Polskiej. Wnioskodawca, jako jedyny udziałowiec Spółki Polskiej podjął decyzję o jej likwidacji z uwagi na restrukturyzację oraz wygaszanie bieżącej działalności w Polsce. W toku postępowania likwidacyjnego po spłacie wierzycieli lub zabezpieczeniu ich roszczeń Spółka Polska przekaże na rzecz Wnioskodawcy pozostały swój majątek, w tym Nieruchomość, po czym wystąpi o wykreślenie z rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego i ustanie jej byt prawny. Majątek przekazany w toku likwidacji będzie wykorzystany przez Wnioskodawcę w celu prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, w szczególności w celu dalszego najmu na rzecz obecnego najemcy nieruchomości lub odsprzedaży w przyszłości.

W związku z rozpoczęciem prowadzenia działalności w Polsce przez Wnioskodawcę w oparciu o majątek likwidacyjny Spółki Polskiej do ksiąg rachunkowych i podatkowych Wnioskodawcy zostanie wprowadzony majątek otrzymany w ramach likwidacji Spółki Polskiej. Z uwagi na wartość oraz przeznaczenie Nieruchomości Wnioskodawca zamierza wprowadzić nieruchomość do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych i dokonywać odpisów amortyzacyjnych w odniesieniu do nieruchomości. Jednocześnie jeżeli Wnioskodawca rozważać będzie zbycie nieruchomości w krótkim terminie po jej otrzymaniu w wyniku likwidacji Spółki Polskiej wówczas zakwalifikuje ją w księgach rachunkowych jako towar przeznaczony do sprzedaży.

Wnioskodawca wyjaśnia, iż składniki majątku które wejdą w skład masy likwidacyjnej, w tym Nieruchomość, nie zostały uprzednio wniesione do Spółki Polskiej aportem jako przedsiębiorstwo albo jego zorganizowana część lecz zostały nabyte przez Spółkę Polską w drodze kupna.

W uzupełnieniu do przedmiotowego wniosku wskazano, iż przeniesienie własności składników majątkowych, w tym Nieruchomości należących do H. Sp. z o.o. ("Spółka Polska") na rzecz T. B.V. ("Strona", "Wnioskodawca") jako udziałowca Spółki Polskiej, nastąpi w ramach procedury likwidacji Spółki Polskiej przeprowadzonej na zasadach określonych w przepisach Tytułu III, Działu I, Rozdziału 6 Kodeksu spółek handlowych, tj. w szczególności na mocy art. 286 i nast. k.s.h. Nabycie składników majątkowych Spółki Polskiej przez Wnioskodawcę nie nastąpi zatem na podstawie umowy sprzedaży czy darowizny, lecz z mocy stosownych przepisów prawa regulujących kwestie wydania udziałowcowi majątku likwidowanej spółki z o.o. W toku postępowania likwidacyjnego, po spłacie wierzycieli lub zabezpieczeniu ich roszczeń, Spółka Polska przekaże Wnioskodawcy wszystkie posiadane składniki majątkowe, w tym Nieruchomości. Ogół składników majątkowych Spółki Polskiej stanowi jej przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55#185; Kodeksu cywilnego.

Spółka Polska oddaje w najem Nieruchomości, a więc wykorzystuje nieruchomości do dokonywania czynności opodatkowanych VAT. Należy zatem przyjąć, że Spółce Polskiej mogło przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego przy ich zakupie. Wnioskodawca nie ma jednak pełnej wiedzy odnośnie odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu Nieruchomości jak i innych składników majątkowych Spółki Polskiej. Stąd, Wnioskodawca wnosi o wydanie interpretacji podatkowej zarówno w sytuacji, w której Spółce Polskiej przysługiwałoby prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie składników majątkowych, w tym Nieruchomości, jak i w sytuacji w której takie prawo Spółce Polskiej nie przysługiwałoby.

Odnośnie wezwania do przedstawienia stanowiska Wnioskodawcy dotyczącego korekty podatku VAT w sytuacji sprzedaży przez Wnioskodawcę nabytej od Spółki Polskiej nieruchomości, Wnioskodawca wskazuje, że kwestia ta nie jest przedmiotem wniosku o wydanie interpretacji podatkowej złożonego przez Wnioskodawcę. Wnioskodawca wnosi wyłącznie o potwierdzenie stanowiska w kwestii obowiązku dokonania korekty podatku VAT naliczonego odliczonego przez Spółkę z tytułu nabycia lub wytworzenia składników majątkowych, w tym Nieruchomości, wyłącznie w związku z ich nabyciem przez Wnioskodawcę w wyniku likwidacji Spółki Polskiej, nie zaś w razie ich sprzedaży przez Wnioskodawcę.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w przypadku nabycia w wyniku likwidacji Spółki Polskiej składników majątkowych, w tym Nieruchomości, Wnioskodawca będzie obowiązany do dokonania korekty podatku VAT naliczonego odliczonego przez Spółkę Polską w momencie zakupu lub wytworzenia tych składników majątkowych.

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku przekazania majątku likwidacyjnego na rzecz Wnioskodawcy w ramach postępowania likwidacyjnego Spółki Polskiej, Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do dokonania korekty podatku naliczonego, o której mowa w art. 91 ust. 4 i 5 w związku z art. 91 ust. 9 ustawy VAT w odniesieniu do składników majątkowych przekazywanych udziałowcowi w ramach likwidacji.

Zgodnie z art. 91 ust. 2 ustawy VAT w przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł, korekty podatku naliczonego podatnik dokonuje w ciągu 5 kolejnych lat, a w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów - w ciągu 10 lat, licząc od roku, w którym zostały oddane do użytkowania. Roczna korekta w przypadku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, dotyczy jednej piątej a w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów - jednej dziesiątej kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu lub wytworzeniu. W przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych których wartość początkowa nie przekracza 15 000 zł, przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio, z tym że korekty dokonuje się po zakończeniu roku, w którym zostały oddane do użytkowania.

Zgodnie z art. 91 ust. 4, w przypadku gdy w okresie korekty, o której mowa w ust. 2, nastąpi sprzedaż towarów lub usług, o których mowa w ust. 2, lub towary te zostaną opodatkowane zgodnie z art. 14, uważa się, że te towary lub usługi są nadal wykorzystywane na potrzeby czynności podlegających opodatkowaniu u tego podatnika, aż do końca okresu korekty. Z kolei, ust. 5 tegoż artykułu stanowi, że w przypadku, o którym mowa w ust. 4, korekta powinna być dokonana jednorazowo w odniesieniu do całego pozostałego okresu korekty. Korekty dokonuje się w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła sprzedaż, a w przypadku opodatkowania towarów zgodnie z art. 14 - w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym w stosunku do tych towarów powstał obowiązek podatkowy.

Pojęcie sprzedaży zostało zdefiniowane w art. 2 pkt 22 ustawy VAT jako "odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów". Zatem, dla ustalenia czy w przestawionym zdarzeniu przyszłym zaistnieje po stronie Spółki obowiązek korekty podatku naliczonego w stosunku do środków trwałych przekazanych w ramach likwidacji na rzecz udziałowca Spółki, kluczowe jest stwierdzenie czy dojdzie do sprzedaży w rozumieniu ustawy VAT.

Ponieważ w zamian za przekazanie majątku likwidacyjnego Spółka Polska nie otrzymuje jakiegokolwiek świadczenia wzajemnego od Wnioskodawcy, a w szczególności ekwiwalentu przekazanego majątku, zatem przekazanie majątku likwidacyjnego nie może być uznane za odpłatną dostawę towarów na rzecz Wnioskodawcy. Ponieważ majątek likwidacyjny składa się przede wszystkim z Nieruchomości wydanie tego majątku w drodze likwidacji Spółki Polskiej na rzecz Wnioskodawcy nie będzie wiązało się z wywozem majątku poza granice Polski. Nie będzie zatem ta czynność wypełniała znamion eksportu lub wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Do przekazania majątku likwidacyjnego nie znajdzie również zastosowania art. 14 ustawy VAT bowiem dotyczy on wyłącznie przekazania majątku likwidacyjnego spółek osobowych lub cywilnych, a nie spółki kapitałowej, którą jest Spółka Polska. W efekcie, w analizowanym przypadku nie mamy do czynienia ze sprzedażą majątku likwidacyjnego w rozumieniu art. 2 pkt 22 w związku z art. 91 ust. 4 ustawy VAT. Nie zachodzi zatem konieczność dokonania w przypadku takiego przekazania majątku likwidacyjnego przez Spółkę Polską korekty podatku naliczonego, o której mowa w art. 91 ust. 4 i 5 ustawy.

W rezultacie, Spółka Polska nie będzie obowiązana do dokonania korekty podatku naliczonego w stosunku do środków trwałych przekazanych Wnioskodawcy w ramach likwidacji. Stanowisko takie potwierdza orzecznictwo sądów administracyjnych. Przykładowo Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z dnia 21 października 2010 r. (sygn. akt I SA/Kr 1379/10) wskazał, że "Skoro przekazanie majątku po likwidacji spółki kapitałowej nie jest odpłatną dostawą towarów i tym samym nie jest sprzedażą, to do takiej czynności nie stosuje się art. 91 ust. 4 i 5 ustawy o VAT".

Zgodnie z art. 91 ust. 9 ustawy VAT, w przypadku zbycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części korekta określona w ust. 1-8 jest dokonywana odpowiednio przez nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę zakładu (oddziału). W sytuacji zatem gdy Spółka Polska w związku z przekazaniem składników majątkowych w ramach likwidacji nie jest obowiązana do dokonania korekty podatku naliczonego na podstawie art. 91 ustawy VAT to także nabywca tych składników majątkowych (tj. Wnioskodawca) nie ma takiego obowiązku korekty bez względu na fakt czy składniki majątkowe przeniesione na Wnioskodawcę w ramach likwidacji Spółki Polskiej stanowią czy też nie przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zasady i tryb rozwiązania i likwidacji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością regulują przepisy ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.). Postępowanie likwidacyjne, prowadzone w celu rozwiązania spółki z przyczyn wskazanych w ustawie k.s.h., ma na celu uregulować stosunki majątkowe spółki wobec jej wspólników i wierzycieli oraz doprowadzić do ostatecznego wykreślenia spółki z rejestru i zakończenia jej bytu prawnego (art. 272 k.s.h.). Stosownie do art. 275 § 2 k.s.h. w okresie likwidacji nie można, nawet częściowo, wypłacać wspólnikom zysków ani dokonywać podziału majątku spółki przed spłaceniem wszystkich zobowiązań. Majątek spółki pozostały po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu jej wierzycieli dzieli się między wspólników w stosunku do ich udziałów, chyba że inne zasady podziału określa umowa spółki (art. 286 § 2 i 3 k.s.h.).

Uregulowania Kodeksu spółek handlowych wskazują, iż podział majątku między wspólników następuje po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli. Tym samym przejęcie majątku likwidowanej spółki handlowej przez wspólników następuje z mocy prawa i nie stanowi rozdysponowania majątku przez likwidowany podmiot. Likwidowany podmiot nie może przeznaczyć majątku likwidacyjnego na żaden inny cel (chyba że inne zasady podziału określone zostały w umowie już w momencie zawiązywania spółki), lecz tylko dokonać podziału pozostałego majątku między wspólników.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii. Przez dostawę towarów - w myśl art. 7 ust. 1 ustawy - rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Przez dostawę towarów, rozumie się również - zgodnie z ust. 2 ww. artykułu - przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne darowizny,

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Z powyższego przepisu wynika, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega wszelkie przekazanie towarów jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Natomiast w świetle art. 6 pkt 1 ustawy, przepisów ustawy o VAT nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Z opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że Wnioskodawca z siedzibą w Królestwie Niderlandów, posiada 99% udziałów w Spółce Polskiej w likwidacji. Wnioskodawca nie prowadził do tej pory działalności gospodarczej na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Wnioskodawca posiada udziały w Spółce Polskiej nieprzerwanie od 2007 r. Od 2007 r. Spółka Polska jest użytkownikiem wieczystym działki gruntu zabudowanej budynkami biurowym i produkcyjnym - Nieruchomość. Nieruchomość oddana jest w najem podmiotowi trzeciemu a czynsz najmu stanowi podstawowe źródło przychodu Spółki Polskiej. Wnioskodawca, jako jedyny udziałowiec Spółki Polskiej podjął decyzję o jej likwidacji z uwagi na restrukturyzację oraz wygaszanie bieżącej działalności w Polsce. W toku postępowania likwidacyjnego po spłacie wierzycieli lub zabezpieczeniu ich roszczeń Spółka Polska przekaże na rzecz Wnioskodawcy pozostały swój majątek, w tym Nieruchomość, po czym wystąpi o wykreślenie z rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego i ustanie jej byt prawny. Majątek przekazany w toku likwidacji będzie wykorzystany przez Wnioskodawcę w celu prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, w szczególności w celu dalszego najmu na rzecz obecnego najemcy Nieruchomości lub odsprzedaży w przyszłości.

Wnioskodawca wyjaśnia, iż składniki majątku które wejdą w skład masy likwidacyjnej, w tym Nieruchomość, nie zostały uprzednio wniesione do Spółki Polskiej aportem jako przedsiębiorstwo albo jego zorganizowana część lecz zostały nabyte przez Spółkę Polską w drodze kupna. Natomiast przeniesienie własności składników majątkowych, w tym Nieruchomości nastąpi w ramach procedury likwidacji Spółki Polskiej przeprowadzonej na zasadach określonych w przepisach Tytułu III, Działu I, Rozdziału 6 Kodeksu spółek handlowych, tj. w szczególności na mocy art. 286 i nast. k.s.h. Nabycie składników majątkowych Spółki Polskiej przez Wnioskodawcę nie nastąpi zatem na podstawie umowy sprzedaży czy darowizny, lecz z mocy stosownych przepisów prawa regulujących kwestie wydania udziałowcowi majątku likwidowanej spółki z o.o. Ogół składników majątkowych Spółki Polskiej stanowi jej przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55#185; Kodeksu cywilnego.

We wniosku wskazano, że Spółka Polska oddaje w najem nieruchomości, a więc wykorzystuje Nieruchomości do dokonywania czynności opodatkowanych VAT. Należy zatem przyjąć, że Spółce Polskiej mogło przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego przy ich zakupie. Wnioskodawca nie ma jednak pełnej wiedzy odnośnie odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu nieruchomości jak i innych składników majątkowych Spółki Polskiej. Stąd, Wnioskodawca wnosi o wydanie interpretacji podatkowej zarówno w sytuacji, w której Spółce Polskiej przysługiwałoby prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie składników majątkowych, w tym Nieruchomości, jak i w sytuacji w której takie prawo Spółce Polskiej nie przysługiwałoby.

Jednocześnie Wnioskodawca wskazuje, że wnosi wyłącznie o potwierdzenie stanowiska w kwestii obowiązku dokonania korekty podatku VAT naliczonego odliczonego przez Spółkę Polską z tytułu nabycia lub wytworzenia składników majątkowych, w tym Nieruchomości, wyłącznie w związku z ich nabyciem przez Wnioskodawcę w wyniku likwidacji Spółki Polskiej, nie zaś w razie ich sprzedaży przez Wnioskodawcę.

Na tle tak przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego Wnioskodawca ma wątpliwości czy w przypadku nabycia w wyniku likwidacji Spółki Polskiej składników majątkowych, w tym Nieruchomości, Wnioskodawca będzie obowiązany do dokonania korekty podatku VAT naliczonego odliczonego przez Spółkę Polską w momencie zakupu lub wytworzenia tych składników majątkowych.

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku przekazania majątku likwidacyjnego na rzecz Wnioskodawcy w ramach postępowania likwidacyjnego Spółki Polskiej, Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do dokonania korekty podatku naliczonego, o której mowa w art. 91 ust. 4 i 5 w związku z art. 91 ust. 9 ustawy VAT w odniesieniu do składników majątkowych przekazywanych udziałowcowi w ramach likwidacji.

Wskazać w tym miejscu należy, iż w uzupełnieniu do przedmiotowego wniosku Wnioskodawca zaznaczył, że ogół składników majątkowych Spółki Polskiej stanowi jej przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55#185; Kodeksu cywilnego, jednakże w treści zajętego przez siebie stanowiska w sprawie Wnioskodawca podaje, iż dla ustalenia czy w przestawionym zdarzeniu przyszłym zaistnieje po Jego stronie obowiązek korekty podatku naliczonego w stosunku do środków trwałych przekazanych w ramach likwidacji, kluczowe jest stwierdzenie czy dojdzie do sprzedaży w rozumieniu ustawy VAT. Zdaniem Wnioskodawcy, ponieważ w zamian za przekazanie majątku likwidacyjnego Spółka Polska nie otrzymuje jakiegokolwiek świadczenia wzajemnego od Wnioskodawcy, a w szczególności ekwiwalentu przekazanego majątku, zatem przekazanie majątku likwidacyjnego nie może być uznane za odpłatną dostawę towarów na rzecz Wnioskodawcy. Przekazany majątek likwidacyjny, jak wskazał Wnioskodawca, składa się przede wszystkim z Nieruchomości.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie zawierają definicji "przedsiębiorstwa", zatem dla potrzeb przepisów ustaw podatkowych należy stosować definicję zawartą w art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

Zgodnie z tym przepisem, przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych, przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

1.

oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2.

własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3.

prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4.

wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5.

koncesje, licencje i zezwolenia;

6.

patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7.

majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8.

tajemnice przedsiębiorstwa;

9.

księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Zatem składniki materialne i niematerialne wchodzące w skład przedsiębiorstwa powinny pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach w ten sposób, iż można mówić o nich jako o zespole, a nie zbiorze pewnych elementów. Istotne jest, aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami, tak żeby przekazana masa mogła posłużyć kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej.

Ponadto art. 552 k.c. stanowi, iż czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba, że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Podkreślić należy, iż tak rozumiane przedsiębiorstwo nie jest towarem w świetle definicji zawartej w art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług.

Mając powyższe na uwadze w konfrontacji z przedstawionym przez Wnioskodawcę zdarzeniem przyszłym oraz Jego stanowiskiem w sprawie stwierdzić należy, iż opisana przez Wnioskodawcę czynność przekazania środków trwałych, w tym w szczególności Nieruchomości w ramach likwidacji Spółki Polskiej nie posiada cech właściwych dla przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55#185; Kodeksu cywilnego. Zatem w przedmiotowej sprawie nie znajdzie zastosowania przepis art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

Na powyższe wskazuje również fakt, że Wnioskodawca wnosi o wydanie interpretacji podatkowej zarówno w sytuacji, w której Spółce Polskiej przysługiwałoby prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie składników majątkowych, w tym Nieruchomości, jak i w sytuacji w której takie prawo Spółce Polskiej nie przysługiwałoby. Z okoliczności sprawy wynika, iż przekazanie środków trwałych, w tym Nieruchomości w ramach likwidacji nastąpi nieodpłatnie.

W kontekście ogólnej zasady, wynikającej z art. 7 ust. 2 ustawy należy rozważyć, czy nieodpłatne rozdysponowanie majątkiem przez likwidowaną spółkę na rzecz jej udziałowca może zostać zrównane z czynnością wykonaną odpłatnie.

Wskazać zatem należy, że jeżeli Spółce Polskiej przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie składników majątkowych, w tym Nieruchomości spełniony zostaje warunek do uznania przedmiotowej czynności za dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu na podstawie ww. art. 7 ust. 2 ustawy o VAT.

Natomiast w sytuacji kiedy Spółce Polskiej nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie składników majątkowych, w tym Nieruchomości nie zostaje spełniony warunek do uznania przedmiotowej czynności za dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.

Reasumując nieodpłatne przekazanie środków trwałych, w tym Nieruchomości nabytej bez prawa do odliczenia podatku naliczonego nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, natomiast ich nieodpłatne przekazanie w sytuacji kiedy przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego mieści się w definicji odpłatnej dostawy towarów zawartej w art. 7 ust. 2 ustawy i w konsekwencji podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Jednocześnie należy zaznaczyć, iż powyższe nie wyklucza możliwości skorzystania ze zwolnienia od podatku przewidzianych dla dostawy budynków, budowli lub ich części wynikającego z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a ustawy.

Odnosząc się do obowiązku dokonania przez Wnioskodawcę korekty podatku w stosunku do nabytych w wyniku likwidacji Spółki Polskiej składników majątkowych, w tym Nieruchomości wskazać należy, iż reguły dotyczące sposobu i terminu dokonywania korekt podatku naliczonego oraz podmiotu zobowiązanego do dokonywania korekty zostały określone w art. 91 ustawy.

W związku z powyżej wskazaną interpretacją dokonywanej dostawy, nieprawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż w analizowanym przypadku nie mamy do czynienia ze sprzedażą majątku likwidacyjnego w rozumieniu art. 2 pkt 22 w związku z art. 91 ust. 4 ustawy o VAT i, że nie zachodzi konieczność dokonania w przypadku takiego przekazania majątku likwidacyjnego przez Spółkę Polską korekty podatku naliczonego, o której mowa w art. 91 ust. 4 i 5 ustawy.

Zgodnie bowiem z art. 2 pkt 22 ustawy przez sprzedaż - rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Tak jak wskazano powyżej przekazanie majątku likwidacyjnego, w tym Nieruchomości, jeżeli Spółce Polskiej przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego mieści się w definicji odpłatnej dostawy towarów, o której mowa art. 7 ust. 2 ustawy.

Należy wskazać, iż art. 91 ust. 1 ustawy stanowi, iż po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-10, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-6 lub 10 lub przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 11 i 12, dla zakończonego roku podatkowego.

Zgodnie z art. 91 ust. 2 ustawy, w przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym, są zaliczane do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł, korekty, o której mowa w ust. 1 podatnik dokonuje w ciągu 5 kolejnych lat, a w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów - w ciągu 10 lat, licząc od roku, w którym zostały oddane do użytkowania. Roczna korekta w przypadku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, dotyczy jednej piątej, a w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów - jednej dziesiątej kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu lub wytworzeniu. W przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł, przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio, z tym że korekty dokonuje się po zakończeniu roku, w którym zostały oddane do użytkowania.

Obowiązek dokonywania korekt w ciągu 10 lat, o którym mowa w ust. 2, nie dotyczy opłat rocznych pobieranych z tytułu oddania gruntu w użytkowanie wieczyste; w przypadku tych opłat przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio (ust. 2a).

Korekty, o której mowa w ust. 1 i 2, dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty, a w przypadku zakończenia działalności gospodarczej - w deklaracji podatkowej za ostatni okres rozliczeniowy (ust. 3). W przypadku gdy w okresie korekty, o której mowa w ust. 2, nastąpi sprzedaż towarów lub usług, o których mowa w ust. 2, lub towary te zostaną opodatkowane zgodnie z art. 14, uważa się, że te towary lub usługi są nadal wykorzystywane na potrzeby czynności podlegających opodatkowaniu u tego podatnika, aż do końca okresu korekty (ust. 4).

W przypadku, o którym mowa w ust. 4, korekta powinna być dokonana jednorazowo w odniesieniu do całego pozostałego okresu korekty. Korekty dokonuje się w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła sprzedaż, a w przypadku opodatkowania towarów zgodnie z art. 14 - w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym w stosunku do tych towarów powstał obowiązek podatkowy (ust. 5).

W przypadku gdy towary lub usługi, o których mowa w ust. 4, zostaną:

1.

opodatkowane - w celu dokonania korekty przyjmuje się, że dalsze wykorzystanie tego towaru lub usługi jest związane z czynnościami opodatkowanymi;

2.

zwolnione od podatku lub nie podlegały opodatkowaniu - w celu dokonania korekty przyjmuje się, że dalsze wykorzystanie tego towaru lub usługi jest związane wyłącznie z czynnościami zwolnionymi od podatku lub niepodlegającymi opodatkowaniu (ust. 6).

Z przepisu ust. 4 art. 91 ustawy wynika, iż w przypadku gdy w okresie korekty przewidzianej dla środków trwałych, nieruchomości i praw wieczystego użytkowania, nastąpi ich sprzedaż, uważa się że te towary lub usługi są nadal wykorzystywane na potrzeby czynności podlegających opodatkowaniu u tego podatnika, aż do końca okresu korekty. Skoro zaś przekazanie majątku likwidacyjnego, w tym Nieruchomości, w stosunku do których Spółce Polskiej przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego mieści się w definicji odpłatnej dostawy towarów, a ta z kolei jest sprzedażą w rozumieniu ustawy, zatem przepisy dotyczące art. 91 ustawy w przedmiotowym zdarzeniu przyszłym będą miały zastosowanie w stosunku do Spółki Polskiej a nie do Wnioskodawcy. Wnioskodawca jako podmiot nabywający przedmiotowe składniki majątku, w tym Nieruchomość, w sytuacji wykorzystywania ich do czynności opodatkowanych nabędzie prawo do odliczenia podatku naliczonego stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy.

Zatem stanowisko Spółki należało zatem uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl