IPPP3/443-38/09-2/KT - Opodatkowanie i dokumentowanie premii pieniężnych oraz odliczenie podatku naliczonego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 1 kwietnia 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/443-38/09-2/KT Opodatkowanie i dokumentowanie premii pieniężnych oraz odliczenie podatku naliczonego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 12 stycznia 2009 r. (data wpływu 16 stycznia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania i dokumentowania premii pieniężnych oraz odliczenia podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 stycznia 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania i dokumentowania premii pieniężnych oraz odliczenia podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W. Sp. z o.o. (dalej "W" lub "Spółka"), spółka należąca do grupy S, prowadzi działalność gospodarczą w zakresie dystrybucji materiałów budowlanych, w ramach której dokonuje zakupów towarów handlowych, a także dostarcza towary na rzecz swoich kontrahentów. W związku ze swoją działalnością W otrzymuje premie pieniężne od dostawców a także wypłaca premie pieniężne nabywcom.

1.

Premie od dostawców.

Zgodnie z zawartymi porozumieniami Spółka otrzymuje od dostawców (dalej "Dostawcy") premie pieniężne (dalej "Premia od Dostawców"). Premie od Dostawców przysługują Spółce z tytułu osiągnięcia określonego poziomu obrotów z danym Dostawcą (tj. dokonania zakupów o określonej wartości w danym okresie rozliczeniowym). Wysokość Premii od Dostawców uzależniona jest, co do zasady, od ilości bądź wartości zakupów towarów handlowych zrealizowanych przez W w przyjętym okresie rozliczeniowym. W niektórych przypadkach otrzymanie Premii od Dostawców jest dodatkowo uzależnione od dokonywania przez Spółkę terminowych bądź przedterminowych płatności zobowiązań z tytułu dokonanych zakupów.

Premie, pomimo iż uzależnione od wartości zakupów dokonanych przez W, nie są związane z konkretnymi dostawami towarów dokonanymi na rzecz Spółki.

W niektórych przypadkach rozliczenia z tytułu Premii od Dostawców nie są realizowane w formie odrębnych płatności (przelewów), lecz są dokonywane w formie kompensaty, tj. potrącenia wartości należności z tytułu Premii od Dostawców z bieżących zobowiązań handlowych W względem poszczególnych Dostawców.

2.

Premie dla nabywców.

Spółka zawarła z niektórymi nabywcami (dalej "Nabywcy") umowy, na mocy których przyznaje im premie pieniężne (dalej "Premie dla Nabywców"). Premia dla danego Nabywcy jest przyznawana z tytułu przekroczenia przez niego poziomu obrotów określonego w umowie (tj. nabycia towarów od Spółki o określonej wartości w danym okresie rozliczeniowym). W niektórych przypadkach przyznanie Premii dla Nabywcy jest dodatkowo uzależnione od dokonywania przez Nabywcę terminowych bądź przedterminowych płatności zobowiązań z tytułu dokonanych zakupów od Spółki.

Premie dla Nabywców przyznawane są na analogicznych zasadach jak Premie od Dostawców, tj. nie są one związane z konkretnymi dostawami towarów oraz w niektórych przypadkach rozliczenia z tytułu Premii dla Nabywców dokonywane są w formie kompensaty a nie w formie odrębnych płatności (przelewów).

Kontrahenci Spółki otrzymujący Premie dla Nabywców traktują je jako odpłatność za wykonane usługi i wystawiają z tego tytułu faktury na rzecz Spółki, wykazując na nich kwotę podatku VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy w sytuacji, w której otrzymana przez Spółkę Premia od Dostawcy będzie związana wyłącznie z realizacją określonego poziomu zakupów i/lub dokonaniem terminowej bądź przedterminowej zapłaty, ma miejsce świadczenie usług przez Spółkę (świadczącego) na rzecz Dostawcy (beneficjenta świadczenia) w zamian za Premię od Dostawcy, które powinno zostać udokumentowane fakturą VAT wystawioną przez Spółkę.

2.

Czy Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego na fakturach wystawianych przez Nabywców dokumentujących Premie dla Nabywców przyznane z tytułu realizacji przez nich określonego w umowie ze Spółką poziomu obrotów.

Wnioskodawca zajął następujące stanowisko do postawionych pytań:

Ad/1 - Premie pieniężne jako wynagrodzenie za usługę opodatkowaną VAT.

Spółka podkreśla, iż kwestia opodatkowania podatkiem VAT premii pieniężnych była wielokrotnie przedmiotem analizy władz skarbowych. Zgodnie ze stanowiskiem Ministra Finansów, wyrażonym w pismach z dnia l7 września 2004 r. (sygn. PP3-0602-774/2004/AP/9065 BM6), z dnia 30 grudnia 2004 r. (sygn. PP3-812-1222/2004/AP/4026) oraz z dnia 28 grudnia 2007 r. (sygn. PT3/0602/34/599/LBE/07/MB7-16001), premie pieniężne, w sytuacji, gdy nie są związane z żadną konkretną dostawą, a np. są wypłacane z tytułu nabyć określonej wartości czy ilości towarów w określonym czasie, stanowią odpłatność za usługę podlegającą opodatkowaniu VAT.

Ponadto powyższa kwestia była wielokrotnie poruszana w indywidualnych interpretacjach prawa podatkowego wydawanych przez władze skarbowe. W przeważającej większości tych interpretacji, zwłaszcza tych wydawanych przez Ministra Finansów, a w jego imieniu przez Izby Skarbowe, prezentowane jest stanowisko zgodne z wyżej przedstawionym poglądem Ministra Finansów, w świetle którego premie niezwiązane z konkretnymi dostawami, a np. wypłacane z tytułu nabyć towarów o określonej wartości lub ilości, stanowią odpłatność za usługi podlegające opodatkowaniu VAT. Takie rozstrzygnięcie zawierają m.in. pisma Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 31 października 2007 r. (sygn. lPPP1/443-I76/07-2/GD) czy z dnia 28 listopada 2007 r. (sygn. IPPP1-443-321/O7-2/JB).

Dodatkowo W informuje, iż inna spółka z grupy S otrzymała indywidualną interpretację prawa podatkowego wydaną dnia 22 kwietnia 2008 r. (sygn. IBPP1/443-128/08/PK), w której władze skarbowe zaprezentowały stanowisko, iż premie pieniężne otrzymywane na analogicznych zasadach jak w opisanym powyżej stanie faktycznym stanowią wynagrodzenie za świadczenie usług i powinny być dokumentowane fakturami VAT.

W opisanym w punkcie 1 stanie faktycznym Premie od Dostawców są wypłacane Spółce w zamian i pod warunkiem osiągnięcia przez W określonej wartości zakupów towarów handlowych od Dostawców w danym okresie rozliczeniowym i/lub dokonaniem terminowej bądź przedterminowej zapłaty. Przyznanie Premii od Dostawców nie jest zatem, zdaniem Spółki, związane z konkretnymi dostawami dokonanymi na rzecz W. Za słusznością takiego stanowiska przemawia także fakt, że przyznanie Premii od Dostawców nie wynika z dokonania konkretnej dostawy towarów na rzecz Spółki, lecz ma na celu utrwalenie współpracy handlowej pomiędzy stronami umowy.

Premie od Dostawców przyznawane są Spółce w zamian za określone świadczenie, tj. zrealizowanie określonego wolumenu zakupów towarów od Dostawców w danym okresie rozliczeniowym i/lub dokonanie terminowej bądź przedterminowej zapłaty.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Stosownie natomiast do przepisu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie, które nie stanowi dostawy towarów. W przedstawionym w punkcie 1 stanie faktycznym Premia od Dostawców przyznawana na rzecz Spółki ma charakter płatności za świadczenie, tzn. stanowi ekwiwalent za określone zachowanie ze strony W, polegające na dokonaniu zakupów towarów od Dostawców o wartości określonej przez strony w umowie i/lub dokonaniem terminowej bądź przedterminowej zapłaty. W efekcie:

a.

w przypadku zrealizowania przez Spółkę określonego świadczenia (polegającego na przeprowadzeniu określonych transakcji handlowych z Dostawcami i/lub dokonaniu terminowej bądź przedterminowej zapłaty), wypłacenie Premii od Dostawców nie ma charakteru dobrowolnego, ale stanowi zobowiązanie cywilnoprawne Dostawców;

b.

w przypadku niezrealizowania przez W przedmiotowego świadczenia brak jest podstaw do wypłaty wynagrodzenia, w związku z czym Dostawcy nie mają obowiązku przyznania Spółce Premii od Dostawców.

Podsumowując, zdaniem Spółki, w przedstawionym stanie faktycznym wypłacane Premie od Dostawców stanowią ekwiwalent określonego świadczenia ze strony W. W efekcie stanowią one wynagrodzenie z tytułu usług świadczonych przez Spółkę, podlegających opodatkowaniu VAT. W konsekwencji Spółka powinna na podstawie art. 106 ustawy o VAT dokumentować przedmiotowe świadczenia na rzecz Dostawców fakturami VAT.

A/2 - Prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących Premie dla Nabywców.

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 86 ust 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Mając na względzie, iż jak stwierdzono powyżej, w świetle przepisów o VAT premie za osiągnięcie określonego poziomu obrotów i/lub dokonanie terminowej bądź przedterminowej zapłaty stanowią odpłatność za usługę podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT i powinny być dokumentowane fakturami VAT, zdaniem Spółki przysługuje jej prawo do odliczenia na zasadach ogólnych podatku VAT naliczonego, wykazanego na fakturach wystawionych przez Nabywców, dokumentujących przedmiotowe Premie dla Nabywców.

W szczególności, dla określenia zakresu wspomnianego prawa Spółki, nie będzie znajdował zastosowania przepis art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT. Regulacja ta dotyczy bowiem tych faktur VAT, które dokumentują czynności niepodlegające opodatkowaniu VAT lub zwolnione z opodatkowania tym podatkiem.

Reasumując, biorąc pod uwagę, iż nabywane od Nabywców usługi są wykorzystywane na potrzeby działalności opodatkowanej Spółki, Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego, wykazanego na fakturach dokumentujących Premie dla Nabywców, przyznane z tytułu realizacji przez Nabywców określonego poziomu obrotów i/lub dokonanie terminowej bądź przedterminowej zapłaty.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy - Ordynacja Podatkowa, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M.C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację, w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl