IPPP3-443-341/09-3/JF

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 9 lipca 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3-443-341/09-3/JF

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 16 kwietnia 2009 r. (data wpływu 22 kwietnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z podatku wniesienia aportu w postaci lokalu użytkowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 kwietnia 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z podatku wniesienia aportu w postaci lokalu użytkowego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Spółka oferuje usługi w zakresie doboru luksusowego wyposażenia łazienek, płytek ceramicznych i systemów grzewczych oraz kompleksowe wykończenia mieszkań pod klucz. Dnia 12 lutego 2003 r. notarialną umową przeniesienia własności Spółka nabyła w formie aportu spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego o powierzchni 134,2 m2 ("Prawo do Lokalu"). Spółka wynajmuje obecnie lokal użytkowy w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej.

Przy nabyciu prawa do lokalu Spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego związanego z lokalem ze względu na zwolnienie aportu z VAT i brak obowiązku wykazania VAT po stronie zbywającego. Ponadto zgodnie z zaświadczeniem wydanym przez Spółdzielnię Mieszkaniowo-Budowlaną budynek, w którym mieści się przedmiotowy lokal, został oddany do eksploatacji w 1998 r.. Decyzja o udzieleniu pozwolenia na używanie przedmiotowego lokalu została wydana w styczniu 2000 r.

Spółka zamierza w najbliższej przyszłości przystąpić, jako wspólnik, do spółki osobowej (najprawdopodobniej spółki komandytowej, dalej: "Spółka Komandytowa"). Udział w spółce osobowej Spółka zamierza pokryć wkładem niepieniężnym w postaci prawa do lokalu. Wartość prawa do lokalu wskazana w umowie spółki komandytowej będzie nie wyższa niż jej aktualna wartość rynkowa w dniu wniesienia wkładu, natomiast będzie ona wyższa od wartości tego prawa w dniu jego nabycia przez Spółkę w roku 2003. Wnoszone (aportowane) przez Spółkę prawo do lokalu nie będzie stanowić przedsiębiorstwa, ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Drugi wspólnik tytułem wkładu wniesie środki pieniężne. Prawo do udziału wspólników w zyskach i stratach spółki komandytowej zostanie określone w umowie spółki komandytowej.

Spółka komandytowa planuje dalsze wynajmowanie lokalu użytkowego, niemniej jednak możliwa jest również sprzedaż lokalu użytkowego, jeżeli spółce uda się uzyskać korzystną ofertę cenową.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy dostawa prawa do lokalu podlega zwolnieniu z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) ("ustawa o VAT").

Zdaniem Wnioskodawcy zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym m.in. ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego. Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT przez dostawę towarów rozumie się również zbycie praw, o których mowa powyżej.

W konsekwencji, biorąc pod uwagę zniesienie zwolnienia z podatku VAT od aportów do spółek prawa handlowego, zbycie prawa do lokalu w formie aportu podlega obecnie, co do zasady, opodatkowaniu podatkiem VAT jako dostawa towarów. Traktowanie zbycia spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego analogicznie do zbycia lokalu użytkowego (jako dostawę towarów) potwierdza m.in. postanowienie Naczelnika właściwego urzędu skarbowego.

W drugiej kolejności należy zwrócić uwagę na zwolnienia przedmiotowe dla dostawy towarów wynikające z art. 43 ustawy o VAT. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, zwalnia się z podatku VAT dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Biorąc pod uwagę fakt, że pierwsze zasiedlenie lokalu użytkowego miało miejsce najpóźniej w roku 2000, a jego aport (dostawa) planowany jest na rok 2009, od pierwszego zasiedlenia do planowanego aportu (dostawy) z pewnością miną ponad dwa lata. W konsekwencji, nie znajdą zastosowania wyjątki, o których mowa w literze a i b. W konsekwencji, aport prawa do lokalu będzie podlegał zwolnieniu z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu tym podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Towarami, w świetle art. 2 pkt 6 ustawy, są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Na podstawie przepisu § 38 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1336) czynność wniesienia aportu od dnia 31 marca 2009 r. nie będzie mogła korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

W przedmiotowym wniosku Wnioskodawca ma zamiar wnieść po dniu 31 marca 2009 r. aport do spółki komandytowej w postaci prawa do lokalu użytkowego.

Wniesienie aportu w postaci lokalu użytkowego jest dostawą towaru, bowiem mamy w tym przypadku do czynienia z przeniesieniem prawa do rozporządzenia towarem jak właściciel. Odpłatnością będzie uzyskany przez dostawcę benefit (korzyść) każdego rodzaju. Nie ulega wątpliwości, że wniesienie aportu nie jest świadczeniem pod tytułem darmym. Wnoszący aport uzyskuje pewną, wymierną korzyść. Z tego względu należy uznać wniesienie aportu za odpłatną dostawę towarów. W sytuacji, gdy przedmiotem aportu są towary w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy - a do takich należy niewątpliwie lokal użytkowy - gdy czynność ta prowadzi do przeniesienia prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel, mamy do czynienia z odpłatną dostawą w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych.

W związku z powyższym do czynności tej będą miały zastosowanie przewidziane w rozdziale 2 zwolnienia od podatku. I tak na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

* dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

* pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Stosownie do art. 2 pkt 14 ustawy przez pierwsze zasiedlenie rozumieć należy oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

* wybudowaniu lub

* ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca ma zamiar w 2009 r. wnieść jako aport do spółki spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego, które nabył w drodze aportu bez podatku VAT, bowiem dostawa korzystała ze zwolnienia od podatku. Budynek, w którym mieści się przedmiotowy lokal, został oddany do eksploatacji w 1998 r.. Decyzja o udzieleniu pozwolenia na używanie przedmiotowego lokalu została wydana w styczniu 2000 r. Ponadto z treści wniosku nie wynika aby Wnioskodawca dokonał ulepszeń lokalu, których wartość przekroczyłaby 30% wartości początkowej tego lokalu. W tym stanie rzeczy stwierdzić należy, iż dostawa przedmiotowego lokalu użytkowego nie jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia, jak również w okresie krótszym niż 2 lata po pierwszym zasiedleniu. W związku z powyższym do czynności wniesienia aportu w postaci prawa do lokalu użytkowego będzie miało zastosowanie zwolnienie z podatku od towarów i usług na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10 w związku z § 38 rozporządzenia Ministra Finansów.

Zatem, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie zastosowania zwolnienia do czynności aportu w postaci lokalu użytkowego należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszej interpretacji.

Jednocześnie zauważa się, ze zgodnie z art. 43 ust. 10 ustawy podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

* są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;

* złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

Ponadto nadmienia się, że interpretacja w zakresie podatku dochodowego zawarta jest w odrębnym rozstrzygnięciu.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl