IPPP3/443-306/11-4/LK - Stawka podatku VAT dla sprzedaży książek wraz z dołączonymi do nich nośnikami CD, VCD lub DVD.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 2 czerwca 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/443-306/11-4/LK Stawka podatku VAT dla sprzedaży książek wraz z dołączonymi do nich nośnikami CD, VCD lub DVD.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 14 lutego 2011 r. (data wpływu 17 lutego 2011 r.) uzupełnione pismem z dnia 18.05.2011 (data wpływu 23 maja 2011 r) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku stosowanej przy sprzedaży książek sprzedawanych wraz z nośnikami CD VCD lub DVD - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 lutego 2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku stosowanej przy sprzedaży książek sprzedawanych wraz z nośnikami CD, VCD lub DVD.

Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 18 maja 2011 r. (data wpływu 23 maja 2011 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie tut. Organu Nr IPPP3/443-306/11-2/LK z dnia 5 maja 2011 r

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka prowadzi działalność w zakresie sprzedaży książek do nauki języków obcych. Spółka sprzedaje niektóre spośród sprzedawanych przez siebie książek wraz z nośnikami CD, VCD lub DVD, których zawartość stanowią programy komputerowe lub programy audio. Zawartość załączonych do książek nośników ma charakter komplementarny do samej książki: ich treść stanowi fragment książki, merytorycznie i technicznie z nią związany, np. ćwiczeniowa podręcznika, niektóre ilustracje, mapy, bądź rozwinięcia tematów rozpoczętych w części papierowej, np. nagrania tekstów, wymowy słów.

Sama płyta bez podręcznika nie może podlegać sprzedaży, gdyż jest ona kontynuacją treści zawartych w części papierowej. Zamieszczenie części podręcznika (książki) na płycie jest spowodowane ze względu na praktyczny aspekt korzystania z tego nośnika: na przykład umieszczając na nim część ćwiczeniową podręcznika, umożliwia użytkownikom wielokrotne wykonywanie tych samych ćwiczeń, co pozwala na utrwalenie zdobytej wiedzy.

Powyższe oznacza, że komplet w postaci książki drukowanej i płyty z treściami będącymi uzupełnieniem części drukowanej stanowi nierozłączną merytorycznie i funkcjonalnie całość które nie mogą funkcjonować oddzielnie.

Dlatego też nie jest możliwa sprzedaż tylko jednej części, lecz wyłącznie obu połączonych ze sobą elementów w ramach jednej transakcji, tj. jako jednego przedmiotu sprzedaży. Ze względu na opisany charakter wydawnictwa Spółka nie oferuje do sprzedaży samej części drukowanej ani samej części na płycie, traktując je łącznie, jako jeden produkt. Tak też jest to traktowane przez wydawnictwo sprzedające książki: O. z siedzibą w Anglii. Wydawca z Anglii nie zezwala na oddzielną sprzedaż części drukowanej i części na nośnikach elektronicznych.

M.in. takim produktem sprzedawanym przez Spółkę jest S. z dodatkiem w postaci bezpłatnej płyty z ćwiczeniami Multi-ROM

W uzupełnieniu do wniosku wskazano, że Spółka posiada dokumentacje, o której mowa w par.38 rozporządzenia z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązującego od 6 kwietnia 2011 r. tj. dokumentacji, która potwierdza, iż towary będące przedmiotem dostawy zostały wprowadzone do dystrybucji przed 1 stycznia 2011 r. lub ujęte w spisie z natury sporządzonym na 31.12.2010 przez P. Sp. z o.o.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy prawidłowe jest stosowanie do końca kwietnia 2011 r. stawki VAT 0% do odpłatnej dostawy S. z dodatkiem w postaci bezpłatnej płyty z ćwiczeniami Multi-ROM, w skład której wchodzi część papierowa (drukowana) oraz płyta, na której zapisano funkcjonalnie i merytorycznie związaną z nią część, stanowiącą dopełnienie treści zawartych w części drukowanej.

Zdaniem Wnioskodawcy, w opisanym powyżej stanie faktycznym uprawnione jest stosowanie do końca 1 kwietnia 2011 r. stawki VAT 0% do sprzedaży ksiązki składającej się z części drukowanej, oraz części zamieszczonej na płycie. Wnioskodawca zwraca bowiem uwagę, że nie można tu mówić o dwóch towarach lecz o jednym złożonym z dwóch części, chociaż zapisanym na różnych nośnikach. Mimo różnej formy, część elektroniczna uzupełnia jedynie część drukowana stanowi jej funkcjonalne i merytoryczne dopełnienie. Niezależnie od sposobu utrwalenia, całość stanowi jeden produkt, którym w opinii Wnioskodawcy jest książka złożona z dwóch części. Ta właśnie książka jest towarem, który podlega sprzedaży i tylko w takiej postaci przeznaczony zostanie do sprzedaży.

Zgodnie z § 36 pkt 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2010 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 2a ustawy obniża się do wysokości 0% w okresie do dnia 30 kwietnia 2011 r. dla:

a.

dostawy i wewnątrzwspólnotowego nabycia książek drukowanych (PKWiU ex 58. 11.1) - z wyłączeniem map i ulotek - oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN,

b.

importu drukowanych książek i broszur (ex CN 4901), oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN.

Zwraca uwagę, iż przepisy nie ograniczają możliwości stosowania obniżonej stawki wyłącznie do części książek, które zostały wytworzone poprzez drukowanie, co pozwala na ustalenie tej stawki w odniesieniu do całości wydawnictwa - równie w części zapisanej na innym nośniku. Podkreślenia wymaga fakt, iż część książki niebędąca elementem drukowanym nie stanowi i nie może stanowi odrębnego przedmiotu dostawy, lecz ITI wchodzi w skład całości będącej książką.

Powyższe stanowisko znajduje również w pełni oparcie w ukształtowanej linii interpretacyjnej organów skarbowych Znalazło ono swój wyraz m.in. w decyzjach Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie Nr 1401/PH-l/4407/14-51/07/A /PV-l z dnia 25 stycznia 2008 r. i nr lP-PP2-443-387/08-2/AZ z dnia 6 czerwca 2008 r. postanowieniu Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie Nr 1471/NUR2/443-290/06/JP z dnia 16 października 2006 r., czy postanowieniu Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie Nr 14721/RPP1/443-105/06/KB z dnia 17 lutego 2006 r. Wskazuję, iż powyższe stanowisko zostało również potwierdzone poprzez wydanie Wnioskodawcy interpretacji indywidualnej w dniu 15 czerwca 2009 r. (sygn. akt: IPPP1-443-387/09-2/JL).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej również ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ww. ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Zgodnie z obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r. art. 5a ustawy o VAT, towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Przy wyznaczaniu zakresu stosowania stawek obniżonych, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r., jest wykorzystywana Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług, wprowadzona w życie rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 z późn. zm.).

W myśl pkt 4.1 Zasad metodycznych Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług - zakres rzeczowy PKWiU, Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług jest klasyfikacją produktów pochodzenia krajowego oraz z importu, przy czym:

* pod pojęciem produktów rozumie się wyroby i usługi;

* pod pojęciem wyrobów rozumie się surowce, półfabrykaty, wyroby finalne oraz zespoły i części tych wyrobów - o ile występują w obrocie.

Podstawowa stawka podatku od towarów i usług, w myśl art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Zgodnie z art. 146a pkt 1 ustawy o VAT od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku wynosi 23%. Natomiast, zgodnie z art. 41 ust. 2a dla towarów wymienionych w załączniku nr 10 do ustawy o VAT stawka podatku wynosi 5%.

W pozycji 32 tego załącznika, wymieniono towary zgrupowane pod symbolem PKWiU - ex 58.11.1, tj. książki drukowane - wyłącznie książki (oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN), mapy - wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem ulotek; wydawnictwa w alfabecie Braillea.

Natomiast stosownie do przepisu § 36 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2010 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 246, poz. 1649 z późn. zm.) stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 2a ustawy o VAT obniża się do wysokości 0% w okresie do dnia:

1.

30 kwietnia 2011 r. dla:

a.

dostawy i wewnątrzwspólnotowego nabycia książek drukowanych (PKWiU ex 58.11.1) - z wyłączeniem map i ulotek - oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN,

b.

importu drukowanych książek i broszur (ex CN 4901), oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN,

Z § 38 ww. Rozporządzenia wynika, iż przepisy § 36 stosuje się pod warunkiem posiadania dokumentacji potwierdzającej:

1.

że towary, o których mowa w § 36 pkt 1, zostały:

a.

przekazane do dystrybucji przed dniem 1 stycznia 2011 r., lub

b.

przez dokonującego ich dostawy ujęte w spisie z natury sporządzonym na dzień 31 grudnia 2010 r.;

Z powyższego wynika, że do dostawy książek drukowanych (PKWiU ex. 58.11.1) - z wyłączeniem map i ulotek - oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN, do dnia 30 kwietnia 2011 r. stosuje się stawkę podatku od towarów i usług 0%, jednakże, aby podatnik mógł zastosować ww. stawkę 0% powinien posiadać dokumentację potwierdzającą, że zostały one:

a.

przekazane do dystrybucji przed dniem 1 stycznia 2011 r. lub

b.

ujęte przez niego (dokonującego ich dostawy) w spisie z natury sporządzonym na dzień 31 grudnia 2010 r.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka prowadzi działalność w zakresie sprzedaży książek do nauki języków obcych. Spółka sprzedaje niektóre spośród sprzedawanych przez siebie książek wraz z nośnikami CD, VCD lub DVD, których zawartość stanowią programy komputerowe lub programy audio. Zawartość załączonych do książek nośników ma charakter komplementarny do samej książki: ich treść stanowi fragment książki, merytorycznie i technicznie z nią związany, np. ćwiczeniowa podręcznika, niektóre ilustracje, mapy, bądź rozwinięcia tematów rozpoczętych w części papierowej, np. nagrania tekstów, wymowy słów. Sama płyta bez podręcznika nie może podlegać sprzedaży, gdyż jest ona kontynuacją treści zawartych w części papierowej. Zamieszczenie część podręcznika (książki) na płycie jest spowodowane ze względu na praktyczny aspekt korzystania z tego nośnika: na przykład umieszczając na nim część ćwiczeniową podręcznika, umożliwia użytkownikom wielokrotne wykonywanie tych samych ćwiczeń, co pozwala na utrwalenie zdobytej wiedzy.

Powyższe oznacza, że komplet w postaci książki drukowanej i płyty z treściami będącymi uzupełnieniem części drukowanej stanowi nierozłączną merytorycznie i funkcjonalnie całość, które nie mogą funkcjonować oddzielnie.

Analiza przedstawionego stanu faktycznego na tle powołanych przepisów prawa prowadzi do wniosku, iż w przypadku dostawy produktów, które są ze sobą funkcjonalnie i merytorycznie związane i które nie mogą funkcjonować prawidłowo bez siebie, dochodzi w istocie do sprzedaży jednego produktu. Sprzedaż książki z dołączonym do niej nośnikami CD, VCD lub DVD należy traktować jako jedną transakcję sprzedaży produktu. Nie dochodzi tutaj do nieodpłatnego przekazania nośnika, nabywca otrzymuje nośnik jako składową część towaru.

Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, iż Spółka dokonuje dostawy książek wraz z płytą, która stanowi integralną część tego produktu. Z uwagi na fakt, iż książki będące przedmiotem wniosku oznaczone symbolem ISBN, zostały przekazane do dystrybucji przed 1 stycznia 2011, lub ujęte w spisie z natury na dzień 31 grudnia 2010 r. a Wnioskodawca posiada dokumentację, która to potwierdza ich sprzedaż do dnia 30 kwietnia 2011 r. jest opodatkowana stawką 0% zgodnie z § 36 rozporządzenia.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu złożenia wniosku.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl